قاتل خاموش

 

قاتل خاموش در حالی در فصل سرما پشت در هر خانه ای کمین کرده که به راحتی با رعایت چند توصیه و نکته ایمنی می توان از ورودش جلوگیری کرد، نکاتی که در ادامه در گفت وگو با سخنگوی آتش نشانی تهران مطرح شده است.سید جلال ملکی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: در فصل سرما نفت، گاز و زغال چوب از عمده ترین سوخت هایی است که در نقاط مختلف کشور برای گرم کردن هوا مورد استفاده قرار می گیرد. به غیر از خطر نشت گاز، انفجار و آتش سوزی در نصب و راه اندازی نادرست وسایل گرمایشی و استفاده از وسایل گرمایشی غیراستاندارد، خطر دیگری وجود دارد که هر وسیله گرمایشی یا حتی غیرگرمایشی که به نوعی شعله ای در آن وجود دارد و اکسیژن محیط را مصرف می کند عامل بروز آن است؛ این خطر مسمومیت با گاز کشنده «مونوکسید کربن» است.

وی با بیان اینکه انواع بخاری های گازی، نفتی، شومینه، پکیج، آبگرمکن و ... از جمله وسایل گرمایشی است، گفت: حتی خودرویی که به مدت طولانی در محیط بسته روشن بماند می تواند باعث تولید این گاز کشنده شود. همان گازی که از آن به عنوان قاتل خاموش یا مرگ خاموش قربانیان یاد می شود.سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران ادامه داد: این گاز به دلیل کاهش اکسیژن در محیط به وجود می آید، یعنی اگر در محیطی که یک وسیله شعله دار وجود دارد، راه مناسبی برای ورود هوا نباشد در آن محل گاز مونوکسید کربن تولید و منتشر می شود. اگر تمام عناصر تشکیل دهنده آتش یعنی حرارت، ماده سوختنی و اکسیژن به نسبت مناسب و کافی کنار هم وجود داشته باشد، مشکل خاصی ایجاد نمی شود اما خطر واقعی زمانی به وجود می آید که به هر دلیلی اکسیژن محیط کاهش پیدا کرده و گاز مونوکسید کربن (CO) تولید و منتشر می شود.

ملکی با بیان اینکه برخی از علائم گازگرفتگی بسیار شبیه سرماخوردگی است، گفت: از همین جهت بسیاری آن را جدی نمی گیرند تا به مرحله بحرانی می رسد. از اولین نشانه های مسمومیت با این گاز، ایجاد حالت ضعف و سستی در بدن و در ادامه سردرد، درد شکمی، سرگیجه، تهوع و استفراغ، ایجاد حالت دوبینی و تنفس های سریع و کوتاه است. اگر افراد در این محیط آلوده بمانند در حالت تشنج، بیهوشی و حتی کما قرار گرفته و در نهایت می توانند جان خود را از دست دهند.وی با بیان اینکه در برخورد با افراد آسیب دیده با این گاز ضمن تماس فوری با نیروهای امدادی باید به سرعت فرد مسموم را از محل خارج کرده و به فضای باز منتقل کنید گفت: اگر شدت مسمومیت بالا باشد باید فرد را به مراکز درمانی منتقل کنید.سپس در و پنجره ها را باز کرده و تمام منابع گازسوز و شعله دار محیط را خاموش کنید. همچنین در این موارد حتما باید منبع تولید و انتشار این گاز توسط افراد متخصص بررسی و رفع مشکل شده تا از تکرار آن جلوگیری شود.

به گفته ملکی، وسایل گرمازایی که با استفاده از سوخت های فسیلی کار می کنند دارای اصول و موازین ایمنی هستند و بی احتیاطی در حین استفاده از این وسایل می تواند موجب بروز تلفات جانی و مسمومیت های بسیاری شود.سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران این را هم گفت: آبگرمکن نفتی و گازی، شومینه های گازی یا هیزمی، چراغ های خوراک پزی، بخاری های نفتی دستی و... از دسته وسایلی هستند که در اثر سوختن ناقص مواد و گازها در این وسایل گاز مونوکسید کربن ایجاد می شود که بسیار سمی و کشنده است.نقص در دودکش و گرفتگی آن، نشت گاز به فضای مسکونی، به کارگیری روشنایی گازی به مدت طولانی به خصوص در فضای بسته و بدون تهویه، نقص فنی در وسایل گرمازا و نیمسوز بودن زغال چوب و... از دیگر راه های تولید گاز منوکسیدکربن هستند که ملکی برشمرد و بار دیگر تاکید کرد که استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش یکی از منابع تولید گاز مونوکسید کربن است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با تاکید بر اینکه توصیه می کنیم حتما از وسایل گرمایشی استاندارد استفاده شود در ادامه برخی راهکارهای ساده اما مهم برای جلوگیری از گازگرفتگی حین استفاده از وسایل گرماشی برشمرد که عبارتند از:

 

  • باید تحت هر شرایطی عمل تصفیه هوا را در محیط تسهیل کرد که باز گذاشتن پنجره کوچک یا در ورودی راه حل مناسبی برای تهویه هواست.

  • هرگز نباید از بخاری های دستی برای گرم کردن هوای حمام استفاده کرد چرا که محیط کوچک است .
  • برای جلوگیری از برگشت دود و گازهای مضر به داخل دودکش باید دودکش دارای هواکش مخصوص باشند و کلاهک آنها حداقل ۶۰ سانتی متر بالاتر از بلندترین نقطه ساختمان باشد.
  • استفاده مشترک از دودکش بسیار خطرناک است و دودکش های فلزی باید در مسیر خود با بست های مخصوص ثابت شوند .