خاموش کننده های آبی

این گونه خاموش کننده ها دو نوع اند :
خاموش کننده های آب تحت فشار 
این گروه از خاموش کننده های دستی معمولاٌ دارای ظرفیت ۹ لیتری یا بیشتر آب خالص می باشند و برای استفاده در آتش سوزیهای گروه A مورد استفاده قرار می گیرند . یکی از مشکلاتی که این نوع خاموش کننده ها دارند آن است که در مناطقی که درجه هوای آن کمتر از ۴ درجه سانتیگراد ( ۴۰ درجه فارنهایت )‌می باشد به دلیل یخ زدن آب غیر قابل استفاده می باشد . کارخانه های سازنده جهت رفع این مشکل در مناطق مذکور به جای آب از محلول ضد یخ مخصوص استفاده می کنند که حتی در برودت ۴۰- درجه سانتیگراد قابل استفاده می باشند .
قدرت پرتاب این نوع خاموش کننده طبق استاندارد کشور انگلیس ۷ متر بوده ولی در استاندارد مربوط به کشور آمریکا قدرت پرتاب آن ۱۰ تا ۱۲ متر ( ۳۵ تا ۴۰ فوت) تعیین گردیده است . از این نوع خاموش کننده می توان بصورت متناوب استفاده نمود . مدت زمان تخلیه آن بصورت مداوم طبق  استاندارد کشور انگلیس ۶۰ ثانیه و طبق استاندارد کشور آمریکا ۵۵ ثانیه می باشد .   حجم سیلندر محلول و     آن خالی می باشد . فشار مورد نیاز برای تخلیه از هوای فشرده شده در درون خاموش کننده تأمین میگردد .
( این نوع خاموش کنده در زمان شارژ کامل دارای ۱۰ بار یا PSI150 فشار می باشد )
چون بدنه این نوع سیلندر تحت فشار مداوم قرار دارد باید مقاومتی برابر با ۴۰ اتمسفر (PSI600 ) را دارا باشد . معمولاٌ بر روی درپوش خروجی این نوع خاموش کننده ها فشار سنجی قرار دارد که یکی از علائم شناسایی وضعیت درون سیلندر می باشد . فشارسنج مذکور معمولاٌ به دو منظور به کار برده می شود :
۱) فشار درون سیلندر را مشخص می نماید .
۲) از آنجائی که سیلندر فاقد شیر ایمنی است در صورتی که فشار درون سیلندر خاموش کننده به هر دلیلی افزایش یابد و از حد معمول بیشتر گردد فشارسنج از هم پاشیده و فشار سیلندر تخلیه میگردد .
معمولاٌ شیر خروجی این نوع خاموش کننده ها به صورت اهرمی است و جهت جلوگیری از تخلیه آن یک پین که سر آن بصورت گرد است در زیر اهرم قرار می دهند که اصطلاحاٌ به آن ضامن گفته می شود . جهت استفاده از این خاموش کننده ها می بایست ابتدا ضامن را بیرون کشیده ، سپس با قرار گرفتن در موقعیت مناسب نسبت به حریق ، با یک دست خاموش کننده را گرفته و با دست دیگر نازل را و سپس با فشار بر اهرم مربوطه محتویات خاموش کننده بر روی آتش ریخته شود .

آزمایش های متناوب جهت این نوع خاموش کننده
جهت حصول اطمینان از عملکرد این نوع خاموش کننده هر ماه یکبار بازدید ظاهری از خاموش کننده انجام دهید .در بازدید ، از طریق فشارسنج فشار داخلی سیلندر را مشاهده کرده و از سالم بودن دستگاه از لحاظ ضربه دیدگی ، سالم بودن شیر و پلمپ و همچنین سالم بودن شیلنگ آن اطمینان حاصل نمائید . در صورت امکان سالی یک بار در حریق آموزشی از آن استفاده و مجدداٌ شارژ گردد . هر دو سال یکبار بدنه خاموش کننده باید با فشار معینی ( ۲۴ بار / ۳۰۰ الی PSI 350 ) تحت آزمایش هیدرواستاتیک قرار گرفته تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل گردد .

خاموش کننده های آب و گاز 
این نوع خاموش کننده هم مانند خاموش کننده آب تحت فشار می باشد ، یعنی محتوی سیلندر     آب و یا محلول ضد یخ است و      آن خالی می باشد. به طور کلی در هر دو نوع خاموش کننده جهت جلوگیری از زنگ زدگی داخل سیلندر را با لایه ای نازک از پلاستیک یا ماده ضد زنگ می پوشانند . تفاوت این دو نوع خاموش کننده در نوع عامل فشار آنها می باشد . جهت تأمین فشار مورد نیاز در این نوع خاموش کننده از گاز CO2 تحت فشار در یک سیلندر کوچک به نام کارتریج استفاده می شود . خاموش کننده آب و گاز عموماٌ غیر قابل کنترل است ، به این معنی که گاز ذخیره شده در کارتریج وقتی که آزاد شد غیر قابل برگشت می باشد . مقدار تخلیه هر دو نوع خاموش کنده ۹۵% در زمان شارژ کامل می باشد . باید توجه داشت نوعی از همین خاموش کننده وجود دارد که نازل آن دوش مانند است و آب را به صورت مه به بیرون ارسال می کند . استاندارد انگلیسی قدرت پرتاب این نوع خاموش کننده را ۴ متر تعیین نموده در صورتی که قدرت پرتاب نوع مستقیم ۷ متر می باشد .

آزمایش های مقرری خاموش کننده آب و گاز 
جهت اطمینان از عملکرد این نوع خاموش کننده هر ماه یک بار از خاموش کننده بازدید کنید ، بدین صورت که با احتیاط درپوش را باز کرده و کارتریج را از سیلندر بیرون بیاورید ، سپس آن را وزن کرده ، در صورتی که بیش از ۱۰% از وزن گاز که روی کارتریج نوشته شده است کم شده باشد بایستی مجدداٌ آن را شارژ نمود . پس از آن بدنه ، کفه ، میله ضربه ، سوزن ، واشر و راه خروج را کاملاٌ بازدید کنید .
در صورت امکان سالی یک بار در یک حریق آزمایشی از خاموش کننده استفاده و مجدداٌ شارژ نمائید .
سیلندر خاموش کننده بایستی هر ۲ الی ۵ سال یک بار با فشار معینی که روی خاموش کننده حک شده است      ( ۲۴ بار) آزمایش شود تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل گردد .
کارتریج باید هر ۵ سال یک بار با فشار معینی مورد آزمایش مقاومت بدنه قرار بگیرد

تعداد بازدید: 1072
3.0/5 (3 رای)
تجهیزات حفاظت شخصی آتش نشانانتجهیزات پیشگیری از آتش سوزیتجهیزات ایمنی در آتش نشانی