ماشین آتش نشانی مانند یک وسیله نقلیه کمکی است که به همراه تمامی تجهیزات تکمیلی لازم به انتقال تیم آتش نشانان از ایستگاه آتش نشانی به محل آتش سوزی کمک می کند. ماشین های آتش نشانی معمولاً شامل نردبان هایی مانند نردبان زمینی و نردبان هوایی، کمک های اولیه و وسایل حفاظتی هستند.

گاهی اوقات، ماشینهای آتش نشانی برای کمک به افراد آسیب دیده، دستگاه های تنفسی را نیز به همراه دارند. در حالی که هدف اولیه ماشین آتش نشانی مهار و خاموش کردن موثر آتش است، استفاده از ماشین آتش نشانی برای نجات افراد از صحنه آتش سوزی، تهویه ساختمان یا محل، و ارائه هر گونه کمک های اولیه اضطراری یا درمانی برای آسیب دیدگان ناشی از آتش سوزی می‌تواند مؤثر باشد.

از آنجایی که آتش سوزی ها بسیار غیرقابل پیش بینی هستند و گاهی اوقات از کنترل آتش نشانان خارج می شوند، ماشین های آتش نشانی تجهیزات اضطراری فراوانی از جمله ماسک های تنفسی، اره برقی، فن ها و چراغ های قوی را به همراه دارند. این احتیاط اضافی با توجه به احتمال بروز یک موقعیت پیش بینی نشده مانند انفجار ناشی از آتش سوزی یا احتمال گیر افتادن افرادی داخل ساختمان، بسیار ضروری است.

یکی از مهمترین مزیت‌های ماشین آتش نشانی مجهز بودن آن‌ها به یک دکل واقعی با یک نردبان بزرگ است. این تجهیزات تخصصی برای آتش سوزی سازه ها و ساختمان‌های بلند که نیاز به نیروی انسانی اضافی و تجهیزات خاصی برای اطفای حریق دارند مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به گسترش شهرها و بوجود آمدن برج ها و ساختمان‌های بلند و همچنین امکان بروز آتش سوزی در این مناطق، وجود نردبان های بلند درون ماشین های آتش نشانی باعث می‌شود تا نیروهای امدادی بتوانند به سرعت به طبقات بالای ساختمان دسترسی پیدا کنند. دسترسی نیروهای امدادی به طبقات بالای ساختمان علاوه بر اینکه می‌توانند از پنجره های ساختمان برای اطفای حریق وارد ساختمان شوند، باعث می‌شود افراد گیر افتاده احتمالی در آتش را از طریق پنجره ها نجات دهند.

خودرو های آتش نشانی براساس ظرفیت به دو بخش و ۶ گروه تقسیم می شوند .

بخش الف: خودروهای سبک که  شامل دو گروه :

۱- سواری‌های ستادی
۲- استیشن ، ون و وانت
بخش  ب: خودروهای نیمه سنگین و سنگین که  شامل ۴ گروه :
۱- کامیون های دومحور
۲- کامیون های سه محور
۳- کامیون و تریلرهای سه محور به بالا
 خودروهای آتشنشانی براساس نوع کاربری شامل 10 گروه :
۱-خودروهای ستادی (سواری)
۲- خودروی آمبولانس
۱ – خودروی ستادی (سواری) :
این خودرو ضمن استفاده روزمره فرماندهان آتشنشانی ، این امکان را فراهم می‌کند تا فرمانده در حوادث به نسبت شدید و مهم ، به سرعت در محل حادثه و صحنه عملیات حضور یابد .
لذا این خودروی از انواع سواری‌های قوی ، پرسرعت و ایمن در نظر گرفته می‌شود و هم چنین به بی‌سیم ، آژیر و چراغ گردان مجهز بوده، رنگ آمیزی و علائم ویژه آتش نشانی را دارد .
در کشور هایی مثل ژاپن، خدمات پزشکی نیز توسط آتش نشانی ارائه می‌گردد ، بنابراین ، در سازمان آتشنشانی این کشور‌ها به منظور ارائه خدمات پزشکی ، انواع آمبولانس مجهز با پرسنل های کار آزموده در نظر گرفته شده است .
همچنین ، از آنجایی که آتشنشانان هنگام عملیات اطفاء حریق ، نجات و امداد و مقابله با حوادث مختلف در معرض انواع جراحت‌ها و آسیب‌ها قرار دارند ، باید در صحنه حادثه، به ویژه حوادث شدید و مهم، امکانات درمانی- مراقبتی مستقرانجام  شود .
۳ – خودروی آتش نشانی معمولی :
این خودرو‌ها مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین وسیله برای مبارزه اساسی با آتش سوزی محسوب می‌شود. هم چنین به آنها  کامیون آتشنشانی نیز گفته می‌شود.
این خودرو اصلی ترین وسیله اطفای حریق سازمانهای آتشنشانی، مستقر در سکونتگاه های انسانی ، اعم از شهر‌ها ، شهرک‌ها و روستا‌ها ، را تشکیل می‌دهد ، از این نظر به «خودروی آتشنشانی شهری» نیز مشهور است .
این گروه از خودروهای امدادی برای انجام عملیات آتشنشانی امداد و نجات در ارتفاع ساخته شده اند . ساختمان کلی آن‌ها عبارت است از یک شاسی که نردبان کشویی یا بالابرهیدرولیکی به روی آن نصب شده است .
نمونه های جدید این خودرو‌ها ، تجهیزاتی از قبیل سبد حمل افراد ، مانیتور ثابت آتشنشانی، برانکارد حمل بیمار و… نیز دارند . نردبانهای موتوری در انواع سبک (کم ارتفاع)، متوسط و بلند ساخته شده اند .
خودروهای حامل نردبان فاقد مخزن آب یا هر ماده خاموش کننده دیگر بوده ، ولی بعضی از انواع آن‌ها پمپ آتشنشانی دارد .
براساس استانداردهای سازمان جهانی هواپیمایی تمام فرودگاه های غیرنظامی باید خودروهای آتشنشانی و امداد متناسب خود را داشته باشند . بدین ترتیب گروهی از خودروهای آتشنشانی به طور اختصاصی برای خدمت در فرودگاه‌ها طراحی و ساخته می‌شوند .
از ویژگی های این خودرو‌ها می‌توان ، شتاب زیاد ، امکان حرکت مطلوب در زمین های ناهموار اطراف فرودگاه ، مخزن آب و کف بزرگ، مانیتور پر قدرت و… را نام برد .
از آنجایی که امداد رسانی به هواپیماهای سانحه دیده بایستی بسیار سریع صورت گیرد هم به لحاظ نجات جان سرنشینان هواپیما و هم از نظر موفقیت در فرو نشاندن آتش، عملیات اطفای حریق به صورت خودکار و از طریق مانیتورهای پر قدرت خودرو صورت می‌گیرد . نکته دیگر ضرورت حرکت خودرو حین پرتاب کف است .
بسیاری از صنایع به علت نوع مواد اولیه مصرفی، فرایند تولید و یا نوع تولیدات ، در معرض انواع مخاطرات منجر به آتش سوزی و انفجار هستند . از جمله این صنایع، می‌توان به صنایع شیمیایی و پتروشیمیایی اشاره نمود .
برای مقابله با حوادث احتمالی در این گونه صنایع نیز خودروهای ویژه ای طراحی و ساخته شده است. از خصوصیت بارز این خودرو‌ها می‌توان به وجود مخزن های متعدد انواع مواد خاموش کننده اشاره کرد .
خودروی آتشنشانی چند حالته، یکی از خودروهای سنگین مخصوص اطفای حریق صنعتی است که انواع مخزن آب، کف، پودر خاموش کننده و گازکربنیک در آن نصب شده است .
برای مبارزه با آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی خودروهایی مورد نیاز است که بتوانند به راحتی از جاده‌های کوهستانی و ناهموار عبور کنند . خودروهایی با مخزن آب به نسبت کوچک ، موتور قوی و شاسی محکم .
برای تولید خودروهای قدرتمند‌ تر ، از خودروهای شنیدار کمک گرفته شده است .
۸ – خودروی نجات و حوادث ویژه :
این گروه از خودروهای امدادی به طور معمول از نظر شکل ظاهری شبیه به خودروهای معمولی آتش نشانی بوده ، اما برخلاف آن‌ها، فاقد مخزن آب کف بوده ، پمپ آتشنشانی هم ندارند !
بلکه در فضای داخلی اتاق ابزار آن‌ها ، به طرز ماهرانه ای انواع و اقسام وسایل و تجهیزات نجات، جای گرفته است تا در حوادث و سوانح مختلف برای کمک به افراد درگیر و آسیب دیده ، مورد استفاده قرار گیرند .
گروهی از این خودرو‌ها به طور اختصاصی برای مقابله با حوادث ویژه طراحی شده اند . در این خودروها انواع لباس حفاظتی ، وسایل تشخیص نوع مواد خطرناک ، مواد خنثی کننده ، وسایل جمع آوری و جلوگیری از ریزش مواد و… جای داده شده است .
وقوع حوادث شدید و مهم باعث شده است که سازمان‌های آتشنشانی ضرورت و اهمیت واحدهای سیار فرماندهی را به خوبی احساس نمایند. این گروه از خودرو‌ها ، با توجه به همین ضرورت طراحی و ساخته شده‌اند .
در داخل  این خودروها با استقرار انواع وسایل ارتباطی محیط مناسبی برای فرماندهان آتش نشانی ایجاد گردیده ، در نتیجه آن‌ها قادرند در اسرع وقت انواع سیستم‌های مدیریت بحران و یا فرماندهی حادثه را طراحی و اجرا نمایند .
انواع تانکرهای حمل آب ، خودروهای حمل گالن‌های کف، خودروی حمل سیلندر‌ها و تجهیزات مربوط به دستگاه تنفسی با هوای فشرده، انواع خودروهای حامل تجهیزات تأمین روشنایی ، جرثقیل ، لودر ، بلدوزر و… تجهیزات این گروه از خودروهای آتشنشانی را تشکیل می‌دهند .
تعداد بازدید: 2306
2.8/5 (4 رای)
تجهیزات حفاظت شخصی آتش نشانانتجهیزات پیشگیری از آتش سوزیتجهیزات ایمنی در آتش نشانی