تاثیرات جانبی حریق
در هنگام آتش سوزی علاوه بر خطراتی که آتش بوجود می آورد ، موارد حاصله بر اثر فعل انفعالات مختلف بهنگام آتش سوزی نیز موجب پیدایش خطراتی می گردد. اینگونه مواد آسایش محیط را تحت تاثیر قرار داده و در مراحل بعد از زندگی ساکنین منطقه و حتی مناطق مجاور را بخطر می اندازد. مواد حاصله در هنگام آتش سوزی شامل دود، گازهای محرک و سایر عوامل مضر دیگر می باشند که تاثیرات آنها بر محیط زندگی و روش های مقابله به منظور کاهش تاثیرات جانبی حریق باید مورد بررسی لازم قرار گیرند.
تاثیرات جانبی آتش سوزی عبارتند از :

  • تولید دود و گازهای گرم
  • انتقال اکسیژن از محیط
  •  تولید گرما
  •  سوختگی افراد
  •  ایجاد هراس

تولید دود و گازهای گرم، یکی از مهمترین علل مرگ و میر در آتش سوزی ها وجود  دود و گازهای گرم وکمبود اکسیژن در محیط و صحنه آتش سوزی می باشد .
در محل آتش سوزی شخص، ابتدا به علت وجود دود قادر به فرار نبوده و سپس بوسیله گاز منواکسید کربن مسموم و یا به علت کاهش اکسیژن دچار خفگی می گردد. در بعضی از اماکن بخصوص اماکن مسکونی بسته بودن درب ها و پنجره ها میتواند کشف حریق را به تاخیر اندازد. مثال زیر نتیجه تحقیقات انجام شده در اینمورد میباشد که محدوده خطر را کاملاً مشخص مینماید . در ساختمان مسکونی ، آتش سوزی که احتمالاً در ساعت ۲ بعد از ظهر از اتاق نشیمن در طبقه همکف شروع شده بود تا ساعت ۱۱/۳۰ دقیقه شب کشف نشد و آتش تمام مواد قابل احتراق تا شعاع ۱/۸۰ متری از نقطه شروع را خاکستر نموده و گرمای حاصله سنگفرش کف اتاق را شکسته و تمامی مبلمان آسیب دیده بودند. آتش سوزی در محل شروع محدود شده ولیکن دود باعث خفگی پیرزنی در طبقه اول گردید.این مورد نشان می دهد که ازدیاد درجه حرارت و دود وگازها سلامت ساکنین را به خطر می اندازد. بنابراین بهنگام آتش سوزی باید به محصولات ناشی از احتراق توجه خاصی معمول می شود.دی اکسید کربن همیشه براثر احتراق تولید می گردد. حجم این گاز اگر ۵ درصد حجم هوا را اشغال سازد باعث مرگ ظرف ۴۰ دقیقه تماس می گردد.گاز آمونیاک و سیانید هیدروژن و دی اکسید سولفور نیز جزو گازهای ناشی از احتراق می باشند که هریک می توانند موجب عوارض شدید انسانی گردند.
مهندس نیسان
رئیس کمسیون فنی و صلاحیت

تعداد بازدید: 648
3.8/5 (4 رای)
تجهیزات حفاظت شخصی آتش نشانانتجهیزات پیشگیری از آتش سوزیتجهیزات ایمنی در آتش نشانی