جلوگیری از برگشت جریان آب به شبکه آب آشامیدنی

براساس آمار منتشر شده توسط دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، بین سال‌های 1900 تا 1985، حدود 248 مورد برگشت آب درون سیستم‌های آبی به شبکه آب آشامیدنی و 60.000 مورد مسمومیت و 374 مورد مرگ افراد گزارش شده است.

خوشبختانه تاکنون هیچ یک از سیستم‌های اسپرینکلر موجب مسمومیت و مرگ افراد نشده، اما سایر سیستم‌های اطفاء حریق آبی باعث مسمومیت 384 نفر و مرگ یک نفر شده‌اند.

آب درون لوله‌ها به مرور زمان و پس از واکنش شیمیایی و زنگ زدگی یا رشد باکتری‌های موجود، آلوده شده و در صورت برگشت به شبکه آب شرب، مشکلاتی را بوجود می‌آورد. هرچند آماری در این خصوص برای سیستم‌های اسپرینکلر منتشر نشده است، اما طراح سیستم اسپرینکلر موظف است برای بالا بردن ایمنی سیستم، تمهیداتی را بیاندیشد.

برای جلوگیری از برگشت جریان (Backflow Prevention) ، از تجهیزاتی مانند "شیر یک طرفه دو تایی"(Double Check Valve)  (شکل 1) و (Reduced Pressure Zone) RPZ (شکل 2) استفاده می‌شود.

بطور مختصر و در مقایسه بین این دو وسیله می توان گفت افت فشار سیال در هنگام عبور از "شیر یک طرفه دو تایی" کمتر است، اما “RPZ” در مقابل جریان‌های برگشتی مقاوم تر و مطمئن تر عمل می‌کنند.

بخاطر داشته باشید نمی‌توان از شیر یک طرفه بعنوان تجهیزات جلوگیری کننده از برگشت جریان استفاده نمود.

 

شیر یک طرفه دو تایی

شکل 1-شیر یک طرفه دو تایی

​​​​​​

 

 

RPZ

شکل 2-RPZ

 

منبع: کتاب طراحی و محاسبات سیستم های اطفاء حریق اسپرینکلر

تعداد بازدید: 1030
4.0/5 (2 رای)
تجهیزات حفاظت شخصی آتش نشانانتجهیزات پیشگیری از آتش سوزیتجهیزات ایمنی در آتش نشانی