همیار انرژی

تماس با همیار

021-57854

معرفی حباب‌های شیشه‌ای اسپرینکلر اطفاء حریق

خرید آنلاین محصولات همیار انرژی
خرید محصولات همیار انرژی

25٪ تخفیف خرید آنلاین

توپ اطفاء حریق H.E

خاموش کننده اتوماتیک

معرفی حباب‌های شیشه‌ای اسپرینکلر اطفاء حریق
20
9 اسفند 1401

فهرست مطالب

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

 • حباب شیشه ای اسپرینکلر(بالب)

  انواع مختلفی از اسپرینکلرها، برای رفع نیازهای متنوعی طراحی شده اند. همیار انرژی در این مقاله به شرح دسته‌بندی اسپرینکلرها و اجزای مربوط به آن‌ها می‌پردازد. جهت آشنایی با این تجهیزات اطفاء حریق با ما همراه باشید.حباب شیشه ای اسپرینکر

  جهت خرید یا سفارش انواع بالب UL دار با ما در ارتباط باشید 57854-021

  همچنین می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد دسته‌بندی‌های اسپرینکلر به مقاله انواع اسپرینکلر در مجله همیار انرژی مراجعه فرمایید.

  معرفی انواع سری اسپرینکلرها

  سری‌های مختلف اسپرینکلر آتش نشانی برای محیط‌های مختلف و کاربردهای متفاوت طراحی شده اند. از این رو نیاز به بررسی دقیق در مرحله طراحی دارند.

  انواع اسپرینکلر

  همه‌ی اسپرینکلرها در یکی از دسته‌های بالازن، پایین زن، بغل زن و مخفی گنجانده می‌شوند. تقریبا تمام اسپرینکلرهای آتش نشانی اجزای یکسانی دارند:

  • مجموعه‌ای که از خروج آب جلوگیری می‌کند.
  • یک عنصر حساس به حرارت، که به آب اجازه می‌دهد در دمای معین جریان یابد.
  • یک منحرف کننده (دفلکتور) که آب را به طور موثر توزیع می‌کند.
  • یک قاب.

  اجزای اسپرینکلر

  هنگامی که سری اسپرینکلر دارای یک حباب شیشه‌ای است، آن حباب معمولا حاوی مایع مبتنی بر گلیسیرین است. هنگامی که هوای اطراف اسپرینکلر به دمای معینی می‌رسد (اغلب 68 یا 93 درجه سانتیگراد)، مایع منبسط می‌شود. این انبساط سبب شکستن شیشه می‌شود. سپس آب نگه داشته شده خارج می‌شود و به سمت دفلکتور جریان می‌یابد که آن را در سراسر اتاق پراکنده می‌کند.

  بیشتر اسپرینکلرهای آتش نشانی در دو اندازه اصلی موجود هستند: 1/2 اینچ (12.7 میلی متر) و 3/4 اینچ (19.3 میلی متر). مدل 1/2 اینچی رایج‌ترین اندازه برای ساختمان‌های اداری، هتل‌ها و مدارس است. از سوی دیگر، آب‌پاش‌های 3/4 اینچی در مواقعی استفاده می‌شود که مقادیر بیشتری آب لازم باشد.

  اسپرینکلر اتصال ذوبی در مقابل اسپرینکلر حباب دار

  همه اسپرینکلرهای لوله تر، با سری اتصال ذوبی یا سری حباب داری که به حرارت حساس است، بسته نگه داشته می‌شوند.

  سری اسپرینکلر اتصال ذوبی (fusible link sprinkler head)

  سری اسپلینکلر اتصال ذوبی

  این سری‌ها دارای یک عنصر فلزی دو بخشی هستند که توسط یک آلیاژ حساس به حرارت ذوب می‌شود. این اتصال درپوش لوله را در جای خود نگه می‌دارد. هنگامی که دمای محیط اطراف سری اسپرینکلر به دمای مشخصی برسد، آلیاژ آزاد می‌شود و عناصر فلزی از هم جدا می‌شوند. در نتیجه درپوش لوله از بین می‌رود و پس از آن آب آزاد می‌شود.

  در نظر داشته باشید که آب فقط در جایی که دمای محیط به حد مشخصی برسد توسط سرهای آبپاش آزاد می‌شود. بنابراین، آب فقط در منطقه آتش سوزی آزاد می‌شود و آسیبی به محیط نمی‌رساند.

  سری اسپرینکلر حباب دار (Glass bulb sprinkler head)

  حباب شیشه ای اسپرینکر

  این نوع درپوش‌ها دارای یک مخزن شیشه‌ای کوچک هستند که مایعی حساس به حرارت را در خود جای می‌دهد. حباب شیشه ای اسپرینکر درپوش لوله را در جای خود نگه می‌دارد. هنگامی که دمای محیط مایع به حد معینی می‌رسد، مایع منبسط می‌شود و حباب شیشه‌ای می‌شکند. در نتیجه درپوش لوله از بین می‌رود و آب آزاد می‌شود. همانند درپوش‌های اتصال ذوبی، آب تنها در جایی آزاد می‌شود که دمای محیط به حد معینی برسد.

  حباب شیشه ای اسپرینکر (Bulb Sprinkler)

  عملکرد حباب شیشه ای اسپرینکر

  حباب شیشه ای مطمئن‌ترین و اقتصادی‌ترین وسیله‌ای است که برای به کار انداختن سری اسپرینکلر آتش نشانی استفاده می‌شود. این حباب‌ها در طیف وسیعی از اندازه‌ها، با قطرهای 12 میلی‌متر تا 2.5 میلی‌متر در طول‌، برای مطابقت با طرح‌های قاب اسپرینکلر، بر اساس معیارهای زیبایی‌شناختی، موجود هستند. در سیستم‌های اسپرینکلر آتش نشانی از حباب‌هایی در رنگ های مختلف استفاده می‌شود. از هر رنگ برای هدف متفاوتی استفاده می‌شود.

  سری آبپاش قرمز برای مناطقی که در معرض خطر جزئی هستند استفاده می‌شود. یعنی اگر آتش سوزی در آن منطقه شروع شود، حباب قرمز رنگ فعال می‌شود تا به کنترل و خاموش کردن آتش کمک کند. حباب اسپرینکلرهای معمولی نارنجی یا قرمز است. در اسپرینکلرهای میانی رنگ زرد یا سبز را خواهید دید. با افزایش دما، رنگ حباب‌ها برای دمای بالا آبی و به دنبال آن بنفش و مشکی است.

  حباب شیشه‌ای برای دماهای مختلف چه رنگی دارد؟

  رنگ‌های مختلف حباب شیشه ای اسپرینکر

  اسپرینکلرهای آتش نشانی در اصل یک شیر هستند که توسط گرما فعال می‌شوند. عمدتاً از یک حباب شیشه‌ای کوچک تشکیل شده اند که مایعی را در خود نگه می‌دارد. این مایع به گرما واکنش نشان می‌دهد. در کدگذاری رنگ دمای انفجار و پاشش آب نشان داده می‎‌شود. مایع داخل شیشه با رسیدن دمای سقف به حد معینی منبسط می‌شود و باعث شکستن شیشه می‌شود. محیط‌های صنعتی در دماهای بالاتر از حد معمول کار می‌کنند، بنابراین برخی از سرهای اسپرینکلر آتش نشانی باید بدون منفجر شدن در برابر این دماها مقاومت کنند.

  دمای عملکرد حباب شیشه ای اسپرینکر

  اسپرینکلرهای آتش نشانی خودکار دارای حباب‌های شیشه‌ای هستند که برای عملکرد در دمای تعیین شده کالیبره شده اند. هنگام انتخاب و نصب حباب‌های اسپرینکلر، نوع، مکان و دمای معمولی محیط اهمیت دارد.

  در طول تابستان، نصب اسپرینکلرهایی با درجه حرارت بین 79 تا 100 درجه سانتیگراد در فضاهای سرپوشیده بدون تهویه، سقف‌های فلزی بدون تهویه و سایر مکان‌هایی که در معرض نور مستقیم خورشید هستند، ضروری است.

  درجه بندی حباب شیشه ای اسپرینکر آتش نشانی

  درجه بندی رنگی مایع درون حباب شیشه ای اسپرینکر

  درجه بندی دمای حباب شیشه ای اسپرینکر آتش نشانی در رابطه با دمایی است که در آن اسپرینکلر فعال می‌شود. دقت این سیستم بسته به دمای سقف تعیین می‌شود. گزینه‌های موجود بین 135 تا 650 درجه فارنهایت (38 تا 343 درجه سانتیگراد) هستند. این درجه‌بندی‌ها را می‌توان با رنگ مایع داخل حباب شیشه‌ای (جدول فوق) شناسایی کرد.

  نتیجه گیری

  به طور خلاصه، در حالی که اسپرینکلرها فضای کمتری اشغال می‌کنند، انتظار می‌رود که آب بیشتری تخلیه کنند. اسپرینکلرها می‌توانند تا 225 فوت مربع در محیط با خطرات کم، 130 فوت مربع در محیط‌های خطرناک معمولی و 100 فوت مربع در محل‌های بسیار خطرناک را پوشش دهند. برای اطلاع از نحوه خرید انواع اسپرینکلرهای اطفاء حریق و حباب‌های شیشه‌‌ای آن‌ها با همکاران ما در همیار انرژی تماس بگیرید.

  به این مقاله امتیاز بدید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  42 + = 47

  blank

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

  جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

   نام درخواست کننده


   عدد مناسب قرار دهید + 66 = 67

   blank
   blank