همیار انرژی

تماس با همیار

021-57854

یازده نکته اصلی که درباره خطرات استفاده نادرست از کپسول آتش نشانی باید بدانیم!

خرید آنلاین محصولات همیار انرژی
خرید محصولات همیار انرژی

25٪ تخفیف خرید آنلاین

توپ اطفاء حریق H.E

خاموش کننده اتوماتیک

یازده نکته اصلی که درباره خطرات استفاده نادرست از کپسول آتش نشانی باید بدانیم!
85
24 بهمن 1401

فهرست مطالب

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

 • خطرات استفاده نادرست از کپسول آتش نشانی

  کپسول‌ آتش نشانی وسیله‌ای برای حفاظت از جان انسان‌ها در برابر آتش است. اما در شرایط مختلفی منجر به خطرات بیشتر خواهد شد. بنابراین تیم همیار انرژی در جهت آگاهی بخشی به شما کاربران عزیز به ارائه مطالبی در  مقاله (خطرات کپسول آتش نشانی) می‌پردازد. با ما همراه باشید.

   

  آتش سوزی

   

  در صورت استفاده نادرست از کپسول آتش نشانی چه خطراتی وجود دارد؟

  کپسول‌های آتش نشانی در هر خانه، اداره، فضای صنعتی یا ساختمان تجاری یک هدف حیاتی دارند. این کپسول‌ها به معنای واقعی نجات دهنده هستند و از تلفات جانی و مالی و همچنین گسترش بیشتر آتش سوزی جلوگیری می‌کنند. هر روزه مردم عادی با استفاده از کپسول‌های آتش نشانی آتش را خاموش می‌کنند. در حالی که استفاده درست از کپسول‌های آتش نشانی بسیار مهم است، تعداد کمی از مردم اصول ایمنی کپسول‌های آتش نشانی را می‌شناسند.

   

  مقابله با آتش سوزی

  انواع آتش سوزی و چگونگی خاموش کردن آن‌ها

  برای شروع آموزش خود در مورد ایمنی کپسول آتش نشانی، لازم است انواع مختلف آتش سوزی که ممکن است رخ دهد را بشناسید. هنگام رسیدن به خاموش کننده، باید بدانید که با چه نوع آتشی درگیر هستید.

  همه کپسول‌های آتش نشانی قابلیت خاموش کردن انواع مختلف آتش سوزی را ندارند.

  خطرات کپسول آتش نشانی

  • آتش سوزی کلاس A: این دسته از آتش سوزی‌ها شامل مواردی است که هنگام سوختن خاکستر برجا می‌گذارد، مانند کاغذ، چوب و پارچه. برای آتش‌سوزی‌های کلاس A می‌توانید از خاموش‌کننده آب، آب و کف، مواد شیمیایی خشک یا بیوورسال استفاده کنید.

   

  • آتش سوزی کلاس B: این آتش سوزی با مایعات قابل اشتعال مانند گاز، رنگ، نفت، قیر، الکل، روان کننده‌ها و حلال‌ها اتفاق می‌افتد. خاموش کننده‌هایی که آتش کلاس B را خاموش می‌کنند، شامل مواد شیمیایی خشک، دی اکسید کربن (CO2) و بیوورسال هستند.

   

  • آتش سوزی کلاس C: آتش سوزی کلاس C شامل آتش سوزی ناشی از وسایل الکتریکی مانند کامپیوترها، لوازم خانگی، ترانسفورماتورها، سرورها و موتورها است. قبل از خاموش کردن این نوع حریق ابتدا منبع برق را قطع کنید. شما به یک خاموش کننده CO2، مواد شیمیایی خشک یا خاموش کننده بیوورسال نیاز دارید.

   

  • آتش سوزی کلاس D: این آتش سوزی‌ها در صورت وجود فلزات قابل احتراق مانند لیتیوم، سدیم، پتاسیم، زیرکونیوم، تیتانیوم و منیزیم رخ می‌دهد. فقط یک خاموش کننده پودر و گاز می‌تواند با شعله آتش کلاس D مبارزه کند.

   

  • آتش سوزی کلاس K: این آتش سوزی به دلیل وجود روغن‌ها و گریس‌های پخت و پز روی می‌دهد. خاموش کننده‌های شیمیایی مرطوب برای خاموش کردن آتش سوزی‌های ناشی از چربی در آشپزخانه های تجاری طراحی شده اند و تنها نوع خاموش کننده‌ای هستند که آتش کلاس K را خاموش می‌کنند.

  خطرات استفاده از کپسول آتش نشانی نادرست

  در هنگام آتش‌سوزی، فرد حاضر در محیط وحشت‌زده می‌شود. تنها چیزی که می‌توان روی آن تمرکز کرد، خاموش کردن آتش در سریع‌ترین زمان ممکن، با استفاده از هر کپسول آتش‌نشانی که در دسترس است.

  اگرچه کپسول‌های آتش نشانی مختلف برای موقعیت‌های گوناگون تهیه شده است، اما هر کدام باید منحصراً برای نوع خاصی از آتش سوزی مورد استفاده قرار گیرند، تا از بدتر شدن اوضاع جلوگیری شود. در ادامه به خطرات ناشی از استفاده نادرست از انواع کپسول آتش نشانی می‌پردازیم.

   

  خطرات کپسول آتش نشانی

  خطرات ناشی از استفاده نادرست از کپسول اتش نشانی آب

  استفاده از کپسول آتش نشانی آب در آتش سوزی‌های الکتریکی شما را در معرض خطر برق گرفتگی قرار می‌دهد. کپسول‌های آتش نشانی آب دارای درجه خاموش کنندگی پایینی هستند و فقط در انواع خاصی از آتش سوزی‌ها قابل استفاده هستند. با این حال، افزودنی‌های سازگار با محیط‌زیست را می‌توان در برخی از انواع خاموش‌کننده‌های آب یافت. این افزودنی‌ها رسانایی آن‌ها را کاهش می‌دهند.

  خطرات ناشی از استفاده نادرست از کپسول اتش نشانی آب و کف

  خاموش کننده‌های آب و کف می‌توانند در مبارزه با انواع آتش سوزی، حتی آتش سوزی‌های الکتریکی موثر واقع خواهند شد. با این وجود، ترکیب شیمیایی قوی آب و کف، استفاده از آن را در محیط‌های خاص خطرناک می‌کند؛ به خصوص اگر در دسترس کودکان قرار بگیرد.

  خطرات ناشی از استفاده نادرست از کپسول اتش نشانی Co2

  خطر اصلی استفاده از خاموش کننده‌های CO2 ایجاد فاجعه در یک فضای محدود است. این کپسول‌ها اکسیژن فضا را می‌بلعد، اما در یک فضای محدود، میزان اکسیژن موجود برای تنفس را نیز کاهش می‌دهند. در این مورد هم اگر قرار است کودکان در اطراف کپسول آتش نشانی باشند، باید مراقب تخلیه تصادفی آن باشید. همچنین، اگر منبع آتش حذف نشود، پس از دفع CO2، آتش می‌تواند دوباره شعله ور شود.

  خطرات ناشی از استفاده نادرست از کپسول اتش نشانی پودر خشک

  در اینجا، باید مراقب باشید که آتش پس از خاموش شدن دوباره شعله‌ور نشود. کپسول‌های آتش نشانی پودر خشک می‌توانند آتش را خفه کنند، اما اثر خنک کنندگی خیلی خوبی ندارند. بنابراین اگر آتش 100٪ خاموش نشود، می‌تواند دوباره شعله ور گردد. مراقب باشید که پودر را استنشاق نکنید، در نتیجه از این خاموش کننده‌ها در فضای بسته استفاده نکنید. در نظر داشته باشید پودر خشک می‌تواند به اثاثیه مانند فرش، پارچه و هارد دیسک کامپیوتر آسیب برساند.

  خطرات ناشی از استفاده نادرست از کپسول اتش نشانی شیمیایی مرطوب

  این کپسول‌های آتش نشانی با در نظر گرفتن آتش سوزی با روغن پخت و پز طراحی شده اند، اما می‌توانند برای انواع دیگر آتش سوزی نیز مورد استفاده قرار گیرند. با این حال، اثربخشی آن‌ها در هنگام مبارزه با انواع دیگر آتش سوزی محدود است. به عنوان مثال، در مبارزه با آتش سوزی چوب نمی‌توان به این خاموش کننده‌ها اعتماد کرد. مواد شیمیایی آن نیز خطرناک هستند، بنابراین این کپسول‌ها را از کودکان دور نگه دارید.

  در صورت استفاده نادرست از کپسول آتش نشانی چه اتفاقی می‌افتد؟

   

  خطرات کپسول آتش نشانی

  استقرار کپسول آتش نشانی نادرست منجر به خطرات قابل توجهی می‌شود. هنگام مبارزه با آتش کلاس D، نمی‌توانید از خاموش کننده CO2 استفاده کنید زیرا دی اکسید کربن ممکن است بر واکنش شیمیایی ایجاد کننده آتش تأثیر مضری بگذارد. این اقدام منجر به افزایش قدرت آتش و انفجار می‌شود و سبب آسیب به افراد و اموال می‌شود.

  حتی زمانی که از خاموش کننده مناسب استفاده می‌کنید، نگرانی‌های ایمنی دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. هنگامی که خاموش کننده Co2 تخلیه می‌شود، انفجاری از این گاز آزاد می‌شود تا آتش را خفه کند. اگر تخلیه این خاموش کننده در یک اتاق کوچک انجام شود، تمام اکسیژن را از فضا می‌مکد و همه افراد حاضر در محیط را خفه می‌کند.

  چهار خطر اصلی استفاده اشتباه از کپسول آتش نشانی

  هنگام انتخاب یک کپسول آتش نشانی باید بسیار مراقب باشید تا هرگونه آتش سوزی را خاموش کنید. استفاده از کپسول آتش نشانی اشتباه پیامدهای جدی دارد که در ادامه به آن اشاره شده است.

  نتایج بی اثر

  در حالی که کپسول‌های آتش نشانی آب، برای آتش سوزی با سوخت چوب و کاغذ مناسب هستند، استفاده از کپسول‌های آتش نشانی مشابه در آتش سوزی‌های نفتی بی اثر است. هیچ کاری برای فرونشاندن آتش انجام نمی‌دهد، به این دلیل ساده که روغن و آب با هم مخلوط نمی‌شوند. استفاده از نوع نامناسب کپسول آتش نشانی در کلاس خاصی از آتش فقط ممکن است منجر به ناامیدی شود زیرا بی اثر خواهد بود.

  بدتر شدن وضعیت

  استفاده از کپسول‌های آتش نشانی اشتباه، به جای خاموش کردن آتش، آن را قوی‌تر می‌کند. آتش فقط بزرگتر و خطرناک تر می‌شود و همچنان به مناطق دیگر گسترش می‌یابد.

  آسیب به اموال

  به فضاهایی فکر کنید که دارای تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی با ارزش هستند، مانند اتاق کامپیوتر یا مرکز سرور. استفاده از کپسول‌های آتش نشانی در چنین تجهیزاتی آسیب قابل توجهی به اجزای مختلف وارد می‌کند. همچنین استفاده از هر دو کپسول آتش نشانی مرطوب شیمیایی و پودر خشک برای آتش سوزی در چنین شرایطی، بر روی قطعه الکتریکی و الکترونیکی باقیمانده بر جای می‌گذارد. این لایه باقیمانده باعث خوردگی تجهیزات می‌شود و شما را با خسارات سنگین مالی مواجه می‌کند.

  یک خطر بالقوه برای زندگی

  اگر بخواهید یک آتش سوزی الکتریکی را با یک کپسول آتش نشانی مبتنی بر آب خاموش کنید، خود و اطرافیانتان را در معرض خطر بزرگی قرار خواهید داد. شما به راحتی ممکن است دچار برق گرفتگی شوید زیرا آب بسیار رسانا است. به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی، خاموش کننده‌های آب و کف نیز برای موارد خاص، به ویژه در فضاهای کوچک با تهویه ناکافی، انتخاب خوبی نیستند.برای نتایج موثر و ملاحظات ایمنی، کپسول آتش نشانی مناسب خود را برای انواع مختلف حریق به کمک مشاوران هایپرفایر انتخاب کنید.

  خطرات کپسول آتش نشانی

  6 موردی که در ادامه مطلب آمده اند شامل “نباید”های استفاده از کپسول آتش نشانی هستند:

  نادیده گرفتن دستورالعمل‌های نوشته شده بر روی کپسول آتش نشانی

  اطمینان حاصل کنید که از دستورالعمل‌های نوشته شده روی خاموش کننده کاملا آگاه هستید. این آگاهی شما را برای مواقع اضطراری آماده می‌کند. هرگز از تجربه قبلی خود از کپسول آتش نشانی بر روی یک کپسول جدید استفاده نکنید. خاموش کننده‌ها بسته به سازنده، ممکن است دستورالعمل منحصر به فردی داشته باشند.

  هجوم به آتش بدون آمادگی

  قبل از استفاده از خاموش کننده، باید سریعا منبع آتش را شناسایی کنید. این اطلاعات به شما نشان می‌دهد که چگونه با استفاده از خاموش کننده موجود، خود را به بهترین نحو در موقعیت قرار دهید و آتش را مهار کنید. از طرف دیگر، شما باید سریع واکنش نشان دهید. بیشتر آتش سوزی‌ها در عرض 60 ثانیه دو برابر می‌شوند.

  خاموش کننده را مستقیماً به سمت مایع در حال سوختن در حالی که به آن نزدیک هستید نشانه گیری کنید.

  این اقدام می تواند مایع داغ روی شما بپاشد و باعث آسیب شود. نیازی به نزدیک شدن یا زیاد دور شدن هم نیست. برد تخلیه اکثر خاموش کننده‌ها بین 1.8 تا 6 متر است.

  تلاش برای خاموش کردن آتش از بالای شعله

  منبع آتش پایه و اساس شکل گیری آتش سوزی است. چیزی که واکنش شیمیایی آتش را شعله‌ور می کند در این قسمت قرار دارد.

  استفاده از خاموش کننده در خلاف جهت باد

  مراقب باشید به سمت خودتان اسپری نکنید! در صورت امکان، خود را در جهتی قرار دهید که خلاف جهت باد نباشد.

  ترک محل پس از خاموش کردن آتش

  بسیاری از آتش سوزی ها پس از مدتی دوباره شعله ور می شوند. قبل از خروج نهایی، منطقه باید برای مدتی طولانی تحت نظر باشد.

  خانه سوخته در آتش

  نکته‌ای در مورد آتش سوزی‌های شیمیایی

  بهترین کار این است که هرگز از کپسول‌های آتش نشانی نوع A ،B، C و CO2 در آتش سوزی شیمیایی استفاده نکنید. این خاموش کننده‌ها برای مقابله با آتش سوزی‌هایی که به دلیل مایعات قابل اشتعال مانند نفت، بنزین و نفت سفید شروع می‌شوند، طراحی شده اند.

  کلام آخر

  بسیاری از خطرات آتش‌سوزی نه به دلیل نبود کپسول آتش‌نشانی در محل، بلکه به دلیل بی‌تجربه بودن در استفاده صحیح از کپسول‌های آتش‌نشانی رخ می‌دهد. شما همیشه می توانید با مشاوران همیار انرژی تماس بگیرید تا در مورد بهترین روش‌های استفاده از دستگاه بیشتر بدانید.

   

  به این مقاله امتیاز بدید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

  یک پاسخ به “یازده نکته اصلی که درباره خطرات استفاده نادرست از کپسول آتش نشانی باید بدانیم!”

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  9 + 1 =

  blank

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

  جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

   نام درخواست کننده


   عدد مناسب قرار دهید 63 + = 65

   blank
   blank