ایروسل

در زمینه اطفاء حریق این مرکز معمولاً راهکارهای زیر پیشنهاد می شود و در اینجا بررسی می کنیم که کدام راهکار ایمنی بالاتری برای اطفاء حریق دارد:

سیستم اطفاء آیروسل:  این سیستم با توجه به مزایایی که دارد مورد توجه کارفرما ها قرار می گیرد مزیت اول آن عدم احتیاج به لوله کشی و نصب به صورت پکیج دیواری یا داخل قفسه ای می باشد ولی با توجه به اینکه پکیج آیروسل در زمان تخلیه با حرارت 200 درجه فارنهایت آزاد می شود خود باعث سوختن و  صدمه به اسناد شده و عملا ً ناکارآمد است.
در مزیت بعدی اطفا موضعی آن مورد توجه قرار می گیرد که آیروسل به صورت موضعی عمل می کند و لزومی به تخلیه تمام سیلندرهای آن نمی باشد . اما با توجه به اینکه در یک سالن اسناد بزرگ به هیچ عنوان نمی توان حدس زد حریقی که در یک قسمت مرکز اسناد ایجاد شده و اطفاء شده چون حریق کلاس A حریق عمقی سوز می باشد و دوباره امکان فعال شدن دارد . دوباره فعال نگردد چون آیروسل در اطفاء حریق های عمقی سوز به هیچ عنوان براساس بند 7،4،2،1 استاندارد NFPA  مدون سال 2010 و ویرایش سال 2013 مناسب نمی باشد .
بند استاندارد NFPA2010با شماره 7،4،2،1 خاموش کننده آیروسل قادر به اطفاء حریق در کلاس های حریق A ( به غیر از مواد عمقی سوز) کلاس B حریق (به غیر از محل هایی که حاوی بخارات و ذرات قابل اشتعال در هواست ) کلاس C  حریق ( در موارد محدود و فقط در صورت تست ) می باشد .

پس با توجه به عمقی سوز بودن اجناس باید سیستم را TOTAL FLOODING  در نظر بگیریم یعنی تمامی مواد اطفاء حریق در اتاق تخلیه شوددر اصطلاح کل حجم اتاق از مواد اطفایی پر شود .

اگر با وجود آیروسل این اتفاق بیافتد : 1- سطح دید در این اتاق به صفر می رسد 2- ذرات جامد معلق آن بعد از تخلیه به صورت دانه های درشت تر از ذرات جامد معلق در هوا در صورت حضور عامل انسانی به داخل ریه های موجود زنده نفوذ کرده و باعث مشکلات حاد تنفسی می شود .

طبق بند 4.2.3 استاندارد NFPA2010 ویرایش 2013محدودیت حضور افراد در محل تخلیه آیروسل : پرسنل نباید در زمان تخلیه و یا پس از تخلیه خاموش کند . آیروسل در محل حضور یابند .

در صورت لزوم ورودافراد در زمان تخلیه آیروسل حتماً باید از افراد آموزش دیده به همراه تجهیزات حفاظتی نظیر کپسول هوا(تنفسی) و ماسک و ادوات پوششی مخصوص استفاده گردد .

در ضمن پکیج آیروسل یک بار مصرف بوده و پس از تخلیه نمی توان دوباره از آن استفاده و یا شارژ مجدد نمود .(مقرون به صرفه نیست )به دلیل وجود موارد بالا و همچنین اثرگذاری مواد آن روی اجناس از قبیل چسبندگی – خورندگی – ایجاد روغن سیاه – و لزوم تمیز کاری تا 24 ساعت پس از اطفاء حریق و همچنین خسارات احتمالی هیچ شرکت بیمه ای خارجی مثل VDS یا FM  حاضر به دادن گواهینامه به این محصول نمی باشد .

تعداد بازدید: 969
3.7/5 (3 رای)
تجهیزات حفاظت شخصی آتش نشانانتجهیزات پیشگیری از آتش سوزیتجهیزات ایمنی در آتش نشانی