راهکارهای سیستم اعلام و اطفاء حریق بایگانی و مراکز اسناد و خزانه اسکناس :

 

سیستم اعلام و اطفاء بایگانی و خزانه

با توجه به گسترش فناوری اطلاعات و تجمیع اسناد کاغذی به صورت دیتا ذخیره بر روی سرورها لزوم نگهداری اسناد کاغذی و اوراق بهادار و مدارک مهم قبلی و جدید و آن دسته اسنادی که قابل ذخیره بر روی کامپیوتر ها  نیست در مراکز و اتاق های اسناد اهمیت زیادی پیدا می کند .

سیستم اعلام و اطفاء حریق بایگانی و مراکز اسناد و خزانه های بانکی و موزه ها:

با توجه به ارزشی بودن اسناد باید از سیستم اعلام و اطفایی استفاده نمود که اولاً به هیچ عنوان به اسناد صدمه وارد نکند دوماً در سریعترین زمان ممکن حریق را خاموش نماید .

درکلاس A حریق که چوب – کاغذ – زونکن – کاغذ اسکناس و مسکوکات طلا و ….. که همگی در بایگانی اسناد موجود می باشد . مواد عمقی سوز ، درون سوز یا در اصطلاح مغز سوز هستند . که در صورت آتش گرفتن و مهار آن ممکن است . دوباره بار رسیدن اکسیژن حریق آن از داخل فعال شود . پس ماده  اطفایی باید توانایی پایداری در محیط را حداقل تا 15 دقیقه داشته باشد که بتوان این اطمینان را حاصل نمود که حریق به طور کامل اطفاء شده است .

اعلام حریق مراکز اسناد و بایگانی و مخازن اسکناس :

در سیستم اعلام حریق مراکز اسناد حتماً باید از آشکار سازهای دود و حرارت و یا ترکیبی استفاده نمود چون عامل حریق در این کلاس می تواند هر دوی این عوامل باشد .

تمامی مراحل مانند اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور می باشد فقط در این پروژه می توان بسته به ایزوله بودن مرکز یا نبودن از سیستم ایرسمپلینگ برای تشخیص دود به صورت انتخابی استفاده نمود چنانچه اجباری در استفاده از آن نمی باشد .

سیستم جریان هوای این اتاق ها اهمیت بالایی دارد چنانچه معمولاً از سیستم اگزاست (خروجی) فن یا دریچه های هواساز برای تهویه اتاق استفاده می شود که حتماً باید قبل از اطفاءحریق به وسیله دمپرهای موتورایزر 24 ولت در کوتاهترین زمان قبل از اطفاء این دریچه ها برای به هدر نرفتن و پخش نشدن گاز بسته شود.

این فرمان یا از طریق فلوسویچ که در صورت اطفاء دستی سیلندرها یا پنل اطفاء حریق و تحریک به وسیله یک رله کنداکتور که داخل تابلو برق اصلی یا تابلوی سیستم سرمایش صورت می گیرد .

در سیستم اعلام حریق بایگانی و مراکز اسناد چون معمولاً در طبقات زیرین یا سالن های دورتر از ساختمان مرکزی مستقر می شود علائم  شنیداری تعداد بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد . چنانچه این سالن ها معمولاً ابعاد بزرگتری نسبت به اتاق های سرور و مراکز داده دارند . یعنی تعداد آژیر ها و فلشرها  و تابلوهای LED هشدار تخلیه گاز و خروج اضطراری معمولاً بیشتر از حد معمول یک اتاق عادی می باشد .

و همچنین حفاظت درب ورودی حتماً باید سیستم درب فلزی ضد حریق با قفل امنیتی با ضریب اطمینان بالا باید نصب گردد .

 

آیروسل

 

جهت اطلاعات بیشتر در این مورد مطالب مفید را دنبال کنید 

تعداد بازدید: 1129
3.3/5 (3 رای)
تجهیزات حفاظت شخصی آتش نشانانتجهیزات پیشگیری از آتش سوزیتجهیزات ایمنی در آتش نشانی