انتخاب نوع کپسول خاموش کننده ها

مهمترین نکته در مورد خاموش کننده‌های آتش‌نشانی این است که بدانید هر خاموش کننده برای اطفاء نوع خاصی از آتش‌سوزیها مناسب است؛ بنابراین شما می‌بایست قبلاً بر اساس نوع ماده ای که ممکن است دچار آتش‌سوزی گردد نسبت به تهیه خاموش کننده مناسب اقدام نمایید

حرف مبین هدف

حرف مبین هدف آتش‌نشانی بسته به نوع آن، در سیستم بین‌المللی (به جز آمریکا) به صورت زیر است:

هدف

حرف مبین

جامدات معمولی

A

مایعات

B

گازها

C

فلزات واکنش زا

D

تجهیزات الکتریکی

E

روغن‌ها

F

رنگ کپسول‌ها

در استاندارد رنگ کپسول‌ها باید به سه نکته اذعان کرد: ۱- این استانداردها از هر کشور به کشور دیگر فرق می‌کند. حتی در استرالیا که تابع سنتی انگلستان است، تفاوت وجود دارد. ۲- این استانداردها تابع زمان هستند. قبلاً کل کپسول‌ها را رنگ می‌کردند، جدیداً همه کپسول‌ها سرخ هستند تا تمایز محیطی ایجاد شود و از یک نوار رنگی یا قطعه پلاستیکی رنگی استفاده می‌شود. ۳- در بسیاری از جاها مانند کشور ما، با توضیحات نوشتاری یا تصویری روی کپسول‌ها مشخص می‌شوند. (چون در لحظه بحرانی آتش‌سوزی، کاربرد فراموش می‌کند که مثلاً برای خاموش کردن تابلوی برق، کپسسول سفید بردار یا آبی!)

کاربرد کپسول‌ها

باید دانست که هر کپسولی کجا استفاده می‌شود. مثلاً کاربرد کپسول آب برای آتش‌سوزی برقی یا نفتی اشتباه است.

محتوا

مناسب برای

آب

A

کف

A , B

پودر

A , B, C , E

دی اکسید کربن

A , B, E

مایع بخار شونده

A , B, C, E

هالون

A , B, E

مواد تر

A , F

بعضی از علائم و مشخصاتی که به وسیله سازندگان ارائه می‌شود یا روشهای دیگر که در این امر می‌تواند مفید واقع گردد در ذیل آمده است:

الف) استاندارد: مؤسسه استاندارد معمولاً سازنده را ملزم به نوشتن اطلاعات لازم روی بدنه می‌نماید، به همین دلیل روی بدنه خاموش کننده‌ها، اطلاعاتی از قبیل نوع مواد اطفائی، ظرفیت، موارد استفاده و طرز کار با آن را بر روی برچسب نوشته یا به صورت نقاشی کشیده شده بر روی خاموش کننده نصب می‌کنند.

ب) حروف: شاید امکان خواندن نوشته‌های خارجی برای همه استفاده کنندگان وجود نداشته باشد، بنابراین از بعضی حروف که نماینده یک گروه از مواد قابل اشتعال می‌باشد استفاده و از خاموش کننده مذکور می‌توان برای اطفاء حریق آنها استفاده کرد.

حرف A این حرف معمولاً روی بدنه خاموش کننده ای که برای حریق جامدات مانند چوب، کاغذ، پارچه و مقوا مناسب است نوشته می‌شود.

حروف A.B این حروف معمولاً روی بدنه خاموش کننده ای که برای حریق جامدات معمولی مانند موارد بالا و مایعاتی از قبیل نفت و بنزین و . . . مناسب است نوشته می‌شود.

حروف A .B.C این حروف معمولاً روی بدنه خاموش کننده ای که پودر آن مناسب برای سه گروه آتش‌سوزی جامدات و مایعات که ذکر شد به اضافه وسایل الکتریکی است استفاده می‌شود.

حروف B.C این حروف معمولاً روی بدنه خاموش کننده ای که برای آتش‌سوزی مایعات و وسایل الکتریکی مناسب است نوشته می‌شود.

ج) شناسایی از روی قطعات دستگاه ۱) خاموش کننده گاز CO۲ دارای بدنه ای یک تکه، بدون درز و نازلی قیفی شکل است. ۲) خاموش کننده محتوی آب دارای نازلی با قطر کم است. ۳) خاموش کننده محتوی کف مکانیکی دارای نازلی با سوراخ‌های هواکش است. ۴) خاموش کننده محتوی پودر دارای نازلی معمولی می‌باشند.

د) شناسایی نوع خاموش کننده از طریق رنگ بدنه سیلندر ۱) خاموش کننده محتوی آب به رنگ قرمز ۲) خاموش کننده محتوی پودر به رنگ آبی ۳) خاموش کننده محتوی گاز CO۲ به رنگ مشکی ۴) خاموش کننده محتوی هالوژنه به رنگ سبز ۵) خاموش کننده محتوی کف به رنگ زرد یا کرم رنگ

نوع خاموش کننده جامدات مایعات قابل اشتعال گازهای قابل اشتعال وسایل برقی فلزات قابل اشتعال آب - - - - کف - - - پودر شیمیایی - پودر خشک - - CO۲ - - مواد هالوژنه - -

۱)حداکثر در ارتفاع۱/۵ متری از سطح زمین نصب گردد. چنانچه وزن خاموش کننده بیشتر از ۱۸ کیلوگرم باشد حداکثر در ارتفاع ۱ متری سطح زمین نصب گردد.

۲) در نزدیکی ورودی و خروجی‌ها قرار گیرد.

۳) مسیر جهت دسترسی، کوتاه و خالی از وسایل دست و پاگیر و مزاحم باشد.

۴) در مکانی نصب گردد که امکان صدمات فیزیکی به آن را به حداقل برساند.

۵) سیلندر در فضای باز و در مقابل تابش مستقیم نور خورشید یا برف و باران قرار نگیرد.

۶) باید دقت داشت که خاموش کننده در فاصله ای دورتر از مواد مخاطره آمیز نصب شود.

۷) وقتی که خاموش کننده بر روی دیوار نصب می‌شود باید از بستهای مخصوص استفاده شود.

۸) توزیع یکنواخت صورت پذیرد.

 

 

شما مشتری گرامی، از این پس قادر خواهید بود تا تجهیزات اطفاء حریق همیار انرژی را از طریق فروشگاه اینترنتی هایپرفایر به صورت آنلاین ثبت سفارش نمایید تا در کمترین زمان ممکن و با مناسب ترین قیمت، از این محصولات در آپارتمان و یا محل کسب و کار خود استفاده کرده و امنیت خود و اطرافیانتان را تضمین کنید. برای خرید کپسول آتش نشانی همیار انرژی روی لینک های زیر کلیک نمایید:

خرید کپسول آتش نشانی 6 کیلوگرمی پودر و گاز همیار انرژی در فروشگاه اینترنتی هایپرفایر

 

 

همچنین در صورت تمایل به شارژ کپسول آتش نشانی خود بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

تعداد بازدید: 2471

کپسول های آتش نشانی رایج در چهار دسته مختلف و با کارایی های متفاوت تولید می گردند.

1- نوع پودر و گاز

2- نوع آب و گاز

3- نوع گازی CO2

4- نوع بیوورسال

کلیه کپسول‌های آتش‌نشانی که در مجموعه همیار انرژی عرضه می‌شوند دارای بیمه و گارانتی یک ‌ساله بوده و شما با خیال راحت می‌توانید کپسول های آتش نشانی تولید شده در مجموعه همیار انرژی را استفاده نمایید.

استاندارد 869 برای خاموش کننده پودری و استاندارد 6792 برای سیلندر های CO2

4.2/5 (5 رای)
تجهیزات حفاظت شخصی آتش نشانانتجهیزات پیشگیری از آتش سوزیتجهیزات ایمنی در آتش نشانی