همیار انرژی

تماس با همیار

021-57854

14 گام ساده در استفاده صحیح از کپسول آتش نشانی

خرید آنلاین محصولات همیار انرژی
خرید محصولات همیار انرژی

25٪ تخفیف خرید آنلاین

توپ اطفاء حریق H.E

خاموش کننده اتوماتیک

14 گام ساده در استفاده صحیح از کپسول آتش نشانی
12
14 اسفند 1401

فهرست مطالب

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

 • آموزش استفاده از کپسول آتش نشانی

  دانستن نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی می‌تواند جان شما را در مواقع اضطراری نجات دهد. کلید خاموش کردن آتش با خاموش کننده استفاده از استراتژی PASS است. پین را بکشید، شلنگ را نشانه بگیرید، اهرم را فشار دهید و شلنگ را حرکت دهید. قبل از اینکه از یک کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن آتش استفاده کنید، بررسی کنید که آیا مناسب این نوع آتش سوزی است یا خیر. اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید آتش را مهار کنید، فوراً ساختمان را تخلیه کنید و با آتش نشانی تماس بگیرید.

  واکنش به آتش سوزی

  با آتش نشانی تماس بگیرید. 125

  تماس با آتش نشانی

  ابتدا ساختمان را تخلیه کنید. از اشخاصی که خارج ساختمان اند بخواهید با آتش نشانی تماس بگیرند. حتی اگر توانایی خاموش کردن آتش سوزی را دارید، بهتر است به آتش نشانی نیز اطلاع دهید. با رسیدن آتش نشانی می‌توانید از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل کنید.

  پشت به یک خروجی بایستید.

  استفاده از کپسول آتش نشانی

  قبل از این که از کپسول آتش نشانی استفاده کنید، چند نکته ایمنی را در نظر بگیرید. نزدیکترین خروجی را پیدا کنید و طوری قرار بگیرید که پشتتان به سمت خروجی باشد. اگر در مواقع اضطراری مجبور به ترک سریع شوید، این کار فرار را برای شما آسان می‌کند.

  در فاصله مناسبی قرار بگیرید.

  رعایت فاصله مناسب از آتش

  بسیاری از کپسول‌های آتش نشانی بردی بین 8 تا 12 فوت (2.4 تا 3.7 متر) دارند. قبل از تخلیه خاموش کننده، به سمت مخالف آتش حرکت کنید و در فاصله 6 تا 8 فوت (1.8 تا 2.4 متر) (1.8 تا 2.4 متر) از آتش بایستید. هنگامی که آتش را خاموش کردید و شعله‌ها خاموش شدند، می‌توانید نزدیک‌تر شوید.

  خاموش کردن آتش با کسپول آتش نشانی

  ضامن را بکشید.

  کشیدن ضامن کپسول آتش نشانی

  هر کپسول آتش نشانی یک پین در دسته قرار داده است که از تخلیه تصادفی کپسول آتش نشانی جلوگیری می‌کند. حلقه را بگیرید و سنجاق را از کنار دسته بیرون بکشید. اکنون که خاموش کننده آماده تخلیه است، دستگاه را نگه دارید تا نازل از شما دور شود.

  شلنگ را به سمت منبع آتش نشانه بگیرید.

  نشانه گرفتن نازل به سمت منبع آتش

  اهرم دسته پایینی (دسته حمل) را با یک دست بگیرید و با دست دیگر شلنگ یا نازل را نگه دارید. شلنگ را مستقیماً به سمت منبع آتش بگیرید، زیرا باید سوختی را که در حال سوختن است خاموش کنید. دقت داشته باشید، شلنگ را به سمت شعله‌های آتش نشانه نگیرید.

  اهرم را فشار دهید.

  فشار دادن اهرم کپسول آتش نشانی

  برای رها کردن ماده خاموش کننده، دو اهرم را با یک دست به هم فشار دهید. همچنین با دست دیگر شلنگ را به سمت پایه آتش نشانه بگیرید. هنگامی که اهرم‌ها را فشار می‌دهید، فشاری آهسته و یکنواخت اعمال کنید. برای توقف تخلیه خاموش کننده، اهرم‌ها را رها کنید.

  شلنگ را در هوا تکان دهید.

  تکان دادن شلنگ کپسول آتش نشانی

  برای خاموش کردن کامل آتش سوزی، در حالی که خاموش کننده را تخلیه می‌کنید، شلنگ را به آرامی به جلو و عقب رو به منبع آتش حرکت دهید. با خاموش شدن شعله‌ها به آتش نزدیک‌تر شوید. تخلیه را تا خاموش شدن کامل آتش ادامه دهید.

  به عقب برگردید و در صورت شعله‌ور شدن مجدد آتش مراحل بالا را تکرار کنید.

  برگشتن به عقب در زمان آتش سوزی

  آتش را از نزدیک تماشا کنید تا مطمئن شوید آتش دوباره شعله‌ور نمی‌شود. اگر این اتفاق افتاد کمی عقب نشینی کنید. دوباره شلنگ را نشانه بگیرید، اهرم را فشار دهید و دوباره شلنگ را روی پایه آتش بگیرید تا خاموش شود.

  اگر قادر به خاموش کردن آتش نیستید فوراً محل را ترک کنید.

  اطفا حریق مجدد

  یک خاموش کننده معمولی می‌تواند حدود 10 ثانیه کار کند. در صورتی که آتش خاموش نشد، پس از تخلیه کامل کپسول آتش نشانی، به عقب برگردید و فوراً محل را ترک کنید. اگر از قبل با آتش نشانی یا خدمات اورژانس تماس نگرفته اید، تماس بگیرید.

  در اسرع وقت کپسول آتش نشانی خود را تعویض یا شارژ کنید.

  شارژ مجدد کپسول آتش نشانی

  برخی از کپسول‌های آتش نشانی یکبار مصرف هستند و پس از تخلیه باید دور انداخته شوند. گونه‌های دیگر قابل شارژ هستند. می‌توان آن‌ها را با عامل خاموش کننده پر کرد و دوباره مورد استفاده قرار داد. کپسول آتش نشانی خالی را نگهداری نکنید؛ زیرا ممکن است شخصی در مواقع اضطراری سعی کند از آن استفاده کند. اگر خاموش کننده شما قابل شارژ است، در اسرع وقت این کار را انجام دهید.

  استفاده ایمن از کپسول آتش نشانی

  ابتدا همه را بیرون ببرید.

  خارج کردن افراد در زمان آتش سوزی

  شما نباید سعی کنید به تنهایی با یک کپسول آتش نشانی آتش را مهار کنید؛ مگر اینکه بدانید دیگران به سلامت از ساختمان خارج شده اند. همچنین، تنها در صورتی ادامه دهید که بتوانید با خیال راحت با آتش مبارزه کنید و راه فرار مشخصی داشته باشید. هنگامی که دیگران از ساختمان خارج شدند و خروجی خود را مشخص کردید، می‌توانید برای مبارزه با آتش برگردید.

  فقط برای آتش سوزی های کوچک و محدود از کپسول آتش نشانی استفاده کنید.

  استفاده از کپسول برای آتش کوچک

  کپسول‌های آتش نشانی برای مقابله با آتش سوزی‌های بزرگ یا در حال گسترش نیستند. فقط در صورتی که شعله‌های آتش کوتاه‌تر از شما هستند و در فضای کوچکی قرار دارید، سعی کنید با آتش مبارزه کنید. اگر شعله‌های آتش از شما بلندتر است یا اگر آتش در حال گسترش است فوراً محل را تخلیه کنید.

  اتاقی را که پر از دود است تخلیه کنید.

  تخلیه اتاق پر از دود

  اگر اتاق پر از دود است، هرگز سعی نکنید به تنهایی با آتش مبارزه کنید. استنشاق دود می‌تواند منجر به بیهوشی شود. اگر در اتاق دود زیادی وجود دارد، دهان خود را بپوشانید و روی زمین قرار بگیرید. پایین بمانید تا از دود دوری کنید و به صورت سینه خیز از اتاق خارج شوید.

  از کپسول آتش نشانی درست استفاده کنید.

  انواع کپسول آتش نشانی

  استفاده از کپسول آتش نشانی درست

  کپسول‌های آتش نشانی با عوامل خاموش کننده مختلف برای مبارزه با کلاس‌های خاصی از آتش سوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از انواع خاموش کننده‌ها در برابر انواع خاصی از آتش سوزی‌ها بی اثر خواهند بود، در حالی که برخی دیگر می‌توانند وضعیت آتش را بدتر کنند. قبل از تلاش برای خاموش کردن آتش، مطمئن شوید که سوخت آتش را می‌شناسید و فقط در صورتی اقدام کنید که کپسول آتش نشانی مناسب داشته باشید.

  در پایان

  برای تهیه کپسول آتش نشانی مناسب کافیه از مشورت همکاران ما استفاده کنید همیار انرژی پاسخگوی نیاز های ایمنی شماست

   

  به این مقاله امتیاز بدید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  19 + = 29

  blank

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

  جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

   نام درخواست کننده


   عدد مناسب قرار دهید 1 + 6 =

   blank
   blank