همیار انرژی

تماس با همیار

021-57854

آدرس دفتر ما

تهران -گیشا

تجهیزات پیشگیری از آتش سوزی

خرید آنلاین محصولات همیار انرژی

خاموش کننده اتوماتیک

25٪ تخفیف خرید آنلاین

توپ اطفاء حریق H.E

شارژ کپسول آتش نشانی

شارژ کپسول
تجهیزات پیشگیری از آتش سوزی
190
20 شهریور 1401
 • تجهیزات پیشگیری از آتش سوزی

  جمله معروف پیشگیری بهتر از درمان است، در تمام جوانب زندگی ما درست و با معنا است. همیشه هزینه درمان بسیار بیشتر از هزینه پیشگیری بوده است. هزینه ها لزوما به معنای مسائل مالی نمی باشند و مسائل روحی و اجتماعی را نیز در بر می گیرند. به عنوان مثال، حادثه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو علاوه بر هزینه های سنگین مالی، هزینه های سنگین روحی برای خانواده های داغدار، هزینه های سنگین اجتماعی و حتی هزینه های سنگین اعتباری برای  کشور را هم در بر می گرفت. یکی از مهمترین دسته های تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات پیشگیری از آتش سوزی است. این تجهیزات کمک می کنند تا امکان بروز حادثه کاهش پیدا کند و هزینه های مالی و جانی حوادث اتفاق نیافتد.

  استفاده از تجهیزات پیشگیری از حریق یا تجهیزات پیشگیری از آتش سوزی یکی از مهمترین مواردی است که موجب ایمنی ساختمان می‌ شود. همانطور که از نام تجهیزات پیشگیری از آتش سوزی مشخص است باید از مقاومت بالایی در برابر آتش‌سوزی برخوردار باشند. مقاومت در برابر آتش سوزی به معنای مقاومت کامل نمی باشد. یعنی این تجهیزات تا دمای مشخصی در مقابل آتش مقاومت دارند و در صورت رد شدن دما از حدود مشخص، تجهیزات پیشگیری نیز دچار حادثه خواهند شد.

  امروزه تاکید بسیار زیادی بر روی ایمنی سازه های مختلف از جمله سازه های فولادی و اسکلت فلزی می شود. تجهیزات پیشگیری از حریق نقش مهمی در کنترل تخریب ناشی از آتش سوزی دارند، به طوری که منجر می‌ شوند تا خسارت ‌های جانی و مالی احتمالی که بر اثر آتش‌ سوزی رخ می دهد به حداقل برسد.

  یکی دیگر از اهداف مقاوم سازی با استفاده از تجهیزات پیشگیری از حریق، این بوده که این امکان را به وجود می ‌آورد تا فرصت بیشتری برای عملیات اطفاء حریق و نجات افراد محفوظ در حریق فراهم شده و همچنین از گسترش و پیشروی حریق و افزایش بیش از اندازه گرمای سازه ها جلوگیری میکند.

  از جمله تجهیزات پیشگیری از حریق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  شرکت همیار انرژی به عنوان یک شرکت تخصصی در حوزه آتش نشانی و تجهیزات آتش نشانی ، با سال ها تجربه در این حوزه، تمامی تجهیزات پیشگیری از آتش سوزی مورد نیاز کاربران را با بالاترین استاندارد و مناسب ترین قیمت در اختیار تمامی کاربران قرار می دهد. لازم به ذکر است که برای تهیه هرکدام از تجهیزات پیشگیری از آتش سوزی میتوانید از طریق پل های ارتباطی زیر ثبت سفارش نمایید:

  ۰۲۱-۵۷۸۵۴

  ۰۹۱۲۸۹۳۲۳۶۷ (تماس در ساعات کاری)

  درب های ضد حریق

   

  درب ضد حریق

   

  شرکت های بسیاری در حال تهیه مواردی مانند کپسول آتش نشانی و ماسک دود برای موارد اضطراری هستند. آلارم های دود و درب های ضد حریق با کیفیت خوب نیز در تاسیسات ساختمانی نصب می شوند. درواقع، ما در مورد درب های آتش نشانی زیاد می شنویم و همه جا آنها را می بینیم، اما بعضی از ما واقعا نمی دانیم چرا آنها در آنجا هستند و در صورت آتش سوزی چگونه می توانند به همه ما کمک کنند. باید بدانید که درب های آتش نشانی درهایی با درجه مقاومت در برابر آتش هستند که برای کاهش انتشار آتش و دود بین محفظه های مختلف ساختمان استفاده می شود که با ترکیبی از موارد زیر ساخته می شوند:

  مقادیر شیشه ای ، گچ ، فولاد ، الوار ، ورمیکولیت و آلومینیوم، همچنین لازم به ذکر است که این درب ها توسط متخصصان مجاز درب آتش نشانی تأیید می شوند.

  داشتن درب های آتش نشانی امنیت بسیار زیادی را در یک موسسه ایجاد می کند. نصب آنها مزایای زیادی دارد و همانطور که در بالا ذکر شد یکی از آنها کمک به کاهش انتشار آتش و دود می باشد. در هنگام حادثه آتش سوزی، از آنجا که درب های آتش نشانی بسته هستند، در طرف دیگر تأثیر آتش روی آنها وجود دارد، اما مزیت آنها این است که به دلیل مقاومت بالای آنها در هنگام آتش سوزی، مردم فرصت کافی برای یافتن راه فرار دارند. بسته به میزان مقاومت درب ضد حریق، هر درب می تواند دود و آتش را به مدت 3 تا 4 ساعت نگه دارد.

  در نظر بگیرید که آتش سوزی در یک آزمایشگاه یا ساختمانی رخ داده است که در آن مواد شیمیایی بخشی از تولید است، درهای آتش نشانی به دلیل ماهیت، محافظت در برابر گازهای خطرناک و مضر را فراهم می کند و از انتشار آن ها جلوگیری می کنند. مطالعه نشان می دهد که بیشتر مرگ و میرها در مواقع اضطراری آتش سوزی، ناشی از آتش سوزی نیست، بلکه ناشی از خفگی دود یا هرگونه عناصر گاز است. به علاوه انتشار این نوع گازها به محیط زیست و کلیه موسسات همسایه و سازندگان آن آسیب می رساند و مطمئناً تأثیر بسیار بزرگی را برای ما به جای خواهد گذاشت. بنابراین، درب های ضد حریق در هنگام به حداقل رساندن خسارت های مالی بسیار مفید هستند. آتش می تواند در عرض چند ثانیه گسترش یابد و در عرض چند دقیقه از کنترل خارج شود. اگر هیچ درب ضد حریقی در تاسیسات یک ساختمان نصب نشود، هیچ چیز نمی تواند آتش را متوقف کند و آتش سوزی مطمئنا همه و همه افراد را تسلیم خواهد کرد. درواقع، اگر در یک منطقه آتش سوزی رخ دهد، حداقل درب آتش می تواند آن را برای چند ساعت مهار کند و به این ترتیب زمان کافی برای امدادگران برای مهار آتش فراهم می شود.

  نصب درهای آتش نشانی یک گزینه نیست بلکه مقرراتی است که هر خانوار یا شرکت باید آن را رعایت کند. این درب ها باید دارای یک سند کامل گواهینامه دارای درجه بندی آتش باشند و بسته به نوع طبقه بندی ساختمان، همه درهای آتش نشانی باید هر 6 تا 12 ماه بازرسی شوند.

  blank

  با اینکه ساختمان ها برای مقاومت در برابر شرایط اضطراری مانند آتش سوزی مجهزتر شده اند، اما زندگی مدرن، همزمان میزان خطرات آتش سوزی ما را افزایش داده است.

  فقط در ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ هر ۲ ساعت و ۲۴ دقیقه یک آتش سوزی غیرنظامی رخ می دهد، که در مجموع تقریبا ۳۰۰۰ نفر جان خود را از دست می دهند و علاوه بر آن ۲۵.۶ میلیارد دلار از دست دادن اموال را نیز متحمل شد.

  یکی از مشکلات این است که آتش سوزی های امروزی به دلیل رواج مواد مصنوعی در خانه با سرعت بیشتری پیشرفت می کنند.

  به گفته جان درگنبرگ، مدیر ایمنی در آزمایشگاه های آندررایت آمریکا، ساکنان در خانه های ۳۰ سال پیش، به طور متوسط ​​۱۴-۱۷ دقیقه فرصت داشتند تا خود را از آتش سوزی در خانه نجات دهند. امروز این زمان به ۲-۳ دقیقه نزدیک شده است. یک شعله کوچک می تواند در کمتر از ۳۰ ثانیه تهدید بزرگی برای زندگی باشد و آتش گرفتن کل اموال کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.به خصوص اگر این شعله های آتش با مواد شیمیایی مانند محصولات بهداشتی یا رنگ تماس پیدا کنند، حتی با شدت بیشتری گسترش می یابند و آتش به سرعت سمی و دود، سیاه می شود که حتی می تواند قربانیان را مسموم کند.

  درب ضد حریق همیار انرژی

  در ژانویه سال ۲۰۲۰، هنگامی که آتش سوزی گسترده ای در گاراژ یک خانه خانوادگی در شیکاگو آغاز شد، وسایل نقلیه در آتش سوختند. با این حال ، یک درب ضد حریق از گسترش شعله های آتش جلوگیری کرده و باعث ایجاد زنگ خطر شد. صاحبان خانه به دلیل آلارم دتکتور دود از خواب بیدار شدند و توانستند بدون آسیب به همراه سگ خانواده خود فرار کنند.

  به طرز غم انگیزی، دقیقاً برعکس این مورد بارها اتفاق افتاده و می افتد. در سال ۲۰۱۷، زمانی در برج گلنفل، یک بلوک مسکونی ۲۴ طبقه در شمال لندن سوخت و ۷۲ کشته بر جای گذاشت. بسیاری این امر را یکی از بدترین فاجعه های بریتانیای مدرن می دانند.

  دقیقاً مانند مردم عادی، آتش هم از درها عبور می کند تا از یک اتاق به اتاق دیگر گسترش یابد. اگر درهای مورد استفاده ضد حریق نباشند، در بعضی موارد ممکن است بسوزند و به فاجعه کمک کنند. آتش به طور طبیعی مسیر با کمترین مقاومت را که در بیشتر مواقع محل خروجی از درب است، طی می کند. درب های ضدحریق، درب هایی با درجه مقاومت مشخص در برابر آتش هستند که می توانند به مهار آتش در یک اتاق یا بخشی از ساختمان کمک کرده و گسترش آتش را کاهش دهند، که این امر باعث می شود، زمان بیشتری برای رسیدن آتش نشانان و فرار سرنشینان فراهم شود.

  همچنین بستن سخت افزار مناسب همراه با عمل اتوماتیک باز و بسته شدن و چرخش در، این اکوسیستم ضد حریق را تکمیل می کند.

  درب ضد حریق

  البته این تنها در صورتی جواب می دهد که میزان مقاومت درب ضد حریق، از جانب سازمان نظارت بر این موضوع تأیید شده باشد. درواقع باید، کلیه اجزای سیستم ورود، از جمله درها، لولاها، قفل ها، عناصر ضد سرقت، سخت افزار ایجاد ترس ، قسمت باز کردن قفل ها و دستگاه ها و علائم چرخش آزاد ، همه باید توسط یک متخصص مشخص شده، به طور رسمی تأیید شوند.اگر درب باز بماند، هیچ یک از اینها به طور موثر جلوی گسترش آتش را نمی گیرد.

  همانطور که درهای ضد حریق، مانعی برای گسترش آتش سوزی از یک قسمت به ساختمان دیگر است و می توانند تا حدود ۴ ساعت در مقابل آتش مقاومت کنند. اما گاهی اوقات نیز می تواند مانعی برای افرادی باشد که می خواهند از یک قسمت ساختمان به قسمت دیگر برسند.

  این می تواند ساکنان یک ساختمان را به یافتن یک راه حل غیررسمی برای باز نگه داشتن درب، مانند باز نگهداشتن آن با یک تکه چوب یا مقوا، سوق دهد.

  بنابراین ، برای موثر بودن درهای ضد حریق، باید از سهولت استفاده در آنها استفاده شود و دسترسی افراد در ساختمان را محدود نكند.

  درب ضد حریقعلاوه بر این از منظر حقوقی، اگر تاسیساتی درب ضد حریق متوجه شود که عوامل داخلی درب ضد حریق بازشده است، می توانند بیمه در را باطل کرده یا حتی افراد مجازات کیفری متحمل شوند.

  مدل های مدرن درب آتش نشانی دارای ویژگی هایی هستند که اجازه می دهند درب باز بماند، اما در مواقع اضطراری به طور خودکار بسته می شود.به این صورت که، یک دتکتور دود می تواند به سیستم مرکزی ساختمان متصل شود و در صورتیکه دتکتور دود به صدا در آمد، به صورت خودکار درب ضدحریق بسته می شود.

  به این ترتیب درب آتش نشانی می تواند در مواقع اضطراری بدون ایجاد مانعی در زندگی روزمره، زندگی افراد را نجات دهد.

  در ضد حریق

  همچنین درهای ضدحریق سنگین می باشند، این یکی از دلایلی است که ساکنان سعی می کنند در را باز نگه دارند.

  باز شدن اتوماتیک درب، به هنگام تشخیص نزدیک شدن افراد به در، از مواردی است که در عین حال که نیروی باز شدن در را به حداقل می رساند، اختلالی در روند عملکرد درب ضد حریق ایجاد نمی شود.

  در حالی که فناوری مفید است، اما آموزش ساکنان ساختمان نیز بخشی از موارد مهم است. برخی از درهای ضد حریق حاوی برچسبی است که می گوید: درب ضد حریق باید برای ایمنی در برابر آتش بسته بماند، این یک یادآوری ساده اما مهم، برای کسانی است که مدام از محل موردنظر عبور  می کنند.

  تجهیزات آتش نشانی

  درب ضدجریق یکی از مهمترین عناصر در کاهش سرعت گسترش آتش برای ساختمانها و مجتمع های بزرگ، از ساختمانهای اداری گرفته تا کاربردهای ساختمان های مسکومی و موارد دیگر است. جنبه های مختلف دیگر در یک ساختمان نیز ممکن است خطرات آن را در صورت وقوع آتش سوزی افزایش دهد. به عنوان مثال ، محیط های مراقبت های بهداشتی مانند بیمارستان ها و انجمن های بازنشستگی به علت چالش های حرکتی درنظر گرفته شده اند و باید از هر نظر در مورد موارد ایمنی از جمله درب ضدحریق و آلارم های تشخیص دود(دتکتور) مورد بررسی قرار گیرند.

  همچنین، بسته به موارد دیگری که در ساختمان قرار دارد، مانند انبارهای قابل اشتعال، آتش می تواند با سرعت بیشتری گسترش یابد. در هر یک از این موارد، درهای آتش نشانی برای کاهش سرعت گسترش آتش بسیار مهم هستند.

  لازم به ذکر است که برای نیازهای سخت افزاری درب، بهترین کار این است که با یک مشاور خبره مشورت کنید تا اطمینان حاصل شود که همه نیازهای لازم در اسرع وقت به اجرا در می آید.

  در اینجا به برخی از ویژگی های اصلی که باید از نظر استفاده داخلی و تجاری از درب ضد حریق، مورد توجه قرار گیرد، اشاره می کنیم:

  • درهای آتش نشانی از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. درب خود معمولاً از یک قاب چوبی جامد ساخته می شود ، اما گاهی اوقات می توان آنها را دوباره در شیشه های مقاوم در برابر آتش قرار داد. این بدنه شیشه ای باید حداقل ۶۰ دقیقه بتواند درجه بالایی از حرارت و گرما را تحمل کند تا به درجه نرمی و ذوب شدن برسد.
  • در اطراف لبه های درب، باریکه ای وجود دارد که برای بسته شدن شکاف بین درب و قاب طراحی شده است تا در صورت رسیدن دما به بیش از ۲۰۰ درجه سانتیگراد، منبسط شود.
  • برای مکان های خصوصی، توصیه می شود درب های ضد حریق را در جایی نصب کنید که بیشترین خطر را دارد، به عنوان مثال در آشپزخانه یا اتاق هایی که وسایل الکتریکی زیادی در آن قرار دارند. اگر ملک شما یک ساختمان جدید است، باید طبق مقررات اطمینان حاصل شود که برخی از درب ها، ضد حریق هستند. در حال حاضر، درب های ضد حریق از نظر قانونی فقط در مکان های دارای مشاغل متعدد، مورد نیاز قانونی هستند.
  • در مورد املاک تجاری یا غیرخانگی، مسئولیت با کسی است که به عنوان “شخص مسئول” در آن ملک یا کارفرما شناخته می شود. به عنوان مثال، صاحب ملک یا شخصی که به دلایل تجاری ملک را تحت کنترل دارد، مسئولیت این موضوع را بر عهده خواهد داشت.
  • هنگام انتخاب درب، مهم است که بدانید مشخصات مختلف به چه معناست. کد FD نشان می دهد که یک درب چند دقیقه در برابر آتش مقاومت می کند، به عنوان مثال FD30 برای مقاومت در برابر 30 دقیقه آزمایش شده است. معمول ترین کدها، دو کد  FD30 و FD60 می باشند. همچنین روش های آزمایشی که سازندگان استفاده می کنند در BS 476-22: 1987 یا BS EN 1634-1: 2014 مشخص شده است.
  • بسیاری از مرگ ها در هنگام آتش سوزی ناشی از تماس مستقیم با شعله های آتش نیست، بلکه مصرف و تنفس دود است. با توجه به این نکته، حتما یک درب دارای باریکه دود سرد تهیه کنید. دود باید در داخل باریکه درب نفوذ کند. در مواردی که نشت دود برای تشخیص زود هنگام آتش سوزی ضروری است، موارد استثنایی اعمال می شود.
  • درنهایت، ارزیابی کامل خطر باید انجام شود و توصیه می شود با وجود همه مقررات مربوط به ایمنی در برابر آتش سوزی از متخصص کمک بگیرید. در واقع، محافظت در برابر آتش منفعل و ایمنی در برابر آتش، بیشتر از پرداختن به موضوع درب ضد حریق است. از جمله موارد دیگر، بررسی مسیرهای فرار، سیستم های هشدار دهنده همانند دتکتورها و بررسی تجهیزات دیگر و فراهم سازی آن ها برای افزایش ایمنی محیط مربوطه می باشد.

  از انواع درب های ضد حریق در شرکت همیار انرژی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  نوع اول:

  1. استفاده از ورق فولاد ST37 برای درب و دیوارها
  2. استفاده از پشم سنگ با دانسیته 120 جهت افزایش مقاومت در برابر حریق (قابل تغییر طبق درخواست مشتری)
  3. استفاده از دستگیره آنتی پنیک (خروج اضطراری) طبق آخرین استانداردها
  4.  استفاده از Door Closer جهت تسهیل در باز و بست درب
  5. استفاده از جوش CO2 طبق استاندارد ISO 3834
  6.  استفاده از بلبرینگ در لولاها جهت تسهیل در باز و بسته نمودن
  7. طراحی بسیار شکیل مطابق با طرحهای روز اروپا
  8.  امکان ارائه محصولات با تنوع رنگ (به درخواست مشتری)
  9. امکان تغییر ابعاد و اندازه ها طبق درخواست مشتری
  10.  استفاده از رنگ ضد حریق با مشخصات:
  الف:  500 میکرون (30 دقیقه در برابر حریق)
  ب: 1000 میکرون (60 دقیقه مقاومت در برابر حریق)
  ج: 1500 میکرون (90 دقیقه مقاومت در برابر حریق)
   
  درب ضد حریق
  نوع دوم:
  •  پروفیل چهارچوب ارائه شده بصورت ورق آهن هیدروکربن به ضخامت ۲ میلیمتر و دارای نوار دودبند مقاوم در برابر حریق میباشد
  •  مواد تشکیل دهنده لنگه درب ضد حریق شامل دو لایه ورق آهن هیدرو کربن به ضخامت دو میلیمتر است که دارای تقویت کننده های مخصوص جهت مقاوم سازی محل نصب یراق آلات و همچنین شبکه های تقویت داخلی جهت استحکام درب و نیزجلوگیری از ریزش عایق داخلی میباشد
  •  هسته مرکزی درب ضد حریق از پشم سنگ غیر سمی با وزن مخصوص  kg/m 120-100 تشکیل شده است که مقاوم در برابر حرارت تا دمای ۸۵۰ درجه سانتیگراد بدون تغییر شکل میباشد ( این پشم سنگ دارای گواهی استاندارد ۲-۷۲۷۱ و گرید A استاندارد ۸۲۹۹ ایران است)
  •  پوشش درب و چهارچوب از رنگ اپکسی پلی استر کوره ای سفید چرمی با کد رال ۹۰۱۶
  •  یراق آلات شامل لولای مخصوص فولادی قابل تنظیم با آلن m4 و دستگیره آنتی پنیک ویژه خروج اضطراری است
  • لاستیک درزگیر نسوز : این نوع لاستیک دور تا دور چهار چوب قرار گرفته و به هنگام آتش سوزی با افزایش دمای محیط منبسط شده و مانع عبور دود و ورود اکسیژن برای جلوگیری از شعله ور شدن آتش میشود
  •  یراق آلات به مدت یکسال و درب به مدت ۵ سال شامل گارانتی است
  • لوازم و تجهیزات اختیاری
  • امکان نصب access control ویژه اتاق سرور
  • جاسازی و نصب دریچه دید با شیشه های مسلح
  •  امکان پوشش چهارچوب و لنگه درب از رنگ مقاوم در برابر حریق تا ۲ ساعت
  • امکان ساخت درب در ابعاد و رنگهای متفاوت
  •  فنر هیدرولیکی آرام بند جهت بسته نگه داشتن درب
  • امکان نصب لولای مخصوص بادبزنی
   
  در ضد حریق
  نوع سوم:
  1. از جنس تمام چوب از نوع مقاوم در برابر حریق
  2. حداقل پهنای خالص آن 5 سانتیمتر می باشد.
  3. استفاده از دستگیره آنتی پنیک(خروج اضطراری) طبق آخرین استانداردها
  4. دارای آرام بند

  جلوگیری از آتش


  کلیه محصولات شرکت همیار انرژی از تولید کنندگان برتر صنعت ارائه می شود. ما با استفاده از طرح های نوآورانه و مواد با دوام و با کیفیت بالا، محصولی با دوام در اختیار مشتریان خود قرار می دهیم. برای مشاوره و تهیه درب ضد حریق میتوانید از طریق پل های ارتباطی زیر ثبت سفارش نمایید:

  شماره تماس: 021-57854

  شماره واتساپ: 09198630291

  پشتیبانی درب ضد حریق در شرکت همیار انرژی:

  1. ۱۸ ماه گارانتی
  2. ۱۵ سال خدمات پس از فروش
  3. امکان ارسال و استقرار تولیدات در محل (به درخواست مشتری)
  4. پوشش ضد حریق

   1- معرفی شـرکـت Promat

   شـرکـت Promat بـزرگـتـریـن تـولیـد کـنـنـده مـواد ضـد حـریـق و عـایـق­‌هـای حـرارتـی در دنـیـا بوده که دارای کارخانه­‌ها و دفاتر متعددی در اروپا، آسیا، استرالیا و آمریکای جنوبی می­باشد. این شرکت با خرید بزرگترین شرکت‌های تولید کننده محصولات ضد حریق از جمله شرکت Cafco International در چند سال اخیر تبدیل به تنها شرکت ارائه کننده تنوع کامل این محصولات در دنیا شده است.

   این شرکت با بهره گیری از تیم­‌های مهندسی توانمند و با اجرای پروژه‌­های کم نظیر ساختمانی و صنعتی به عنوان یکی از شرکت­ های برتر در زمینه تولید، تامین و اجرای پوشش‌های ضد حریق شناخته شده است.

   این شـرکت رویکرد اصلی فعالیت خود را براسـاس ضـابطه مـحوری، ارائه کـیـفیت مـطلـوب و جلب رضایت کارفرمایان محترم و خدمت به کشور عزیزمان قرار داده و در لـیست شـرکـت‌های مورد تایید ســازمان آتش نشانی، اقدام به طراحی، تأمـین مواد و اجـرای پـوشش‌های ضـد حـریق می­ نماید.

   2- مقدمه

   با گسترش شهر­ها، صنایع و انبوه پروژه­‌های ساختمانی در دست اجرا خصوصاً مرتفع سازی در شهر­های بزرگ مسائل جدی در خصوص ایمنی این سازه­‌ها مطرح شده است. اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی در ساختمان­‌ها، استفاده از مواد سوختنی، توسعه شبکه­‌های انرژی برق و گاز و به کارگیری تجهیزات گوناگون سبب افزایش احتمال آتش سوزی در ساختمان­‌ها گردیده است. حجم خسارات وارده در سال­های اخیر بر لزوم حفاظت از تشکیلات و سازه­ های عظیمی که با صرف هزینه، وقت و انرژی بسیار مهیا گشته اند، تاکید فراوان دارد و امید است با آگاهی روز افزون در این زمینه و صرف هزینه ‌ای اندک در ابتدا جهت پیشگیری از خسارات و هزینه‌­ های جبران ناپذیر احتمالی آتی اقدام گردد.

   3- حریق

   هنگام شروع آتش سوزی (رشد) حرارت از مرکز آتش شروع و باعث مشتعل شدن مواد دیگر (Growth Period) و افزایش سریع دما (Flash Over) می­گردد. در مرحله توسعه حریق (Developed Period) آتش کلیه مواد سوختنی را در بر می­گیرد و دما به 1000 درجه سانتی گراد خواهد رسید. پس از سوختن بیشتر مواد سوختنی، ابعاد حریق کاهش یافته و از دمای حریق کاسته می­شود و به 920 درجه سانتگراد افت می­نماید (Decay Period). در هر دو مرحله توسعه حریق و مرحله فروکش امکان فرو ریختن سازه وجود دارد.

   3-1- انواع حریق

   براساس نوع ماده سوختنی به دو دسته اصلی تقسیم می­شوند:

   3-1-1- حریق سلولزی

   این حریق ناشی از سوختن محصولات سلولزی نظیر چوب، الوار، کاغذ و… می­باشد. در این نوع حریق دما در مدت کمتر از 10 دقیقه به 600 درجه سانتی­گراد می­رسد و با گذشت 120 دقیقه دما به حدود 1000 درجه سانتی‌گراد می­رسد.

   3-1-2- حریق هیدروکربنی

   این حریق ناشی از سوخت­‌های هیدروکربنی و ترکیبات شیمیایی می ­باشد که عمدتاً در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، انبار­های مواد شیمیایی و مراکز صنعتی رخ می­ دهد. دما در مدت کمتر از 10 دقیقه به بیش از 1000 درجه سانتی­گراد می­رسد.

   لازم بذکر است حریق سلولزی در مقایسه با حریق هیدروکربنی آرام تر به نقطه توسعه می ­رسد، اما فروکش نمودن این نوع حریق نسبت به حریق هیدروکربنی نیاز به زمان بیشتری دارد.

   3-2- روش های محافظت در برابر حریق

   3-2-1- سیستم‌های عامل محافظ در برابر حریق (Active)

   اجرای سیستم­‌هایی که در هنگام آتش سوزی به واسطه عواملی چون گرما و دود فعال می­ شوند، مانند سیستم‌­های اعلام حریق یا سیستم­های خودکار اطفاء حریق. این سیستم بدون شک بسیار موثر می­ باشد اما به تنهایی برای مقابله با حریق کافی نمی­‌باشد. زیرا بروز هرگونه مشکل در مکانیزم کشف حریق، اعلام حریق و یا اطفاء حریق ( مانند خرابی تغذیه آب و یا شیر­های عملیاتی) و یا هر اشکال ساده و کوچک می­تواند سیستم را ناکارآمد سازد.

   3-2-2- سیستم‌های غیر عامل محافظ در برابر حریق (Passive)

   اجرای پوشش­‌های مقاوم در برابر حریق که بر روی اجزای باربر سازه اعمال می ­شوند تا از تخریب آن­ها در آتش سوزی پیشگیری کرده و زمان لازم برای فرار و یا خدمات آتش نشانی را فراهم کند. در این سیستم با اعمال پوشش ضد حریق بر روی سازه، از متلاشی شدن آن دراثرافزایش دما جلوگیری می­کند، تا مدت زمان کافی برای رهایی از حریق و همچنین ارائه خدمات آتش نشانی فراهم شود. سیستم غیر عامل برای محافظت از سازه ­‌های فلزی و بتونی طراحی و اعمال می­شود. با اعمال این سیستم دمای سازه در مدت معین به سطح دمایی که باعث خم شدن و ریزش فولاد یا باعث متلاشی شدن ساختار بتونی می­شود، نخواهد رسید. سیستم­‌های غیرعامل محافظ در برابر حریق (Passive) به عنوان مکمل در کنار سیستم­‌های عامل (Active) کاربرد دارند.

   پوشش ضد حریق

   4-1- انواع سازه‌ها

   4-1-1- سازه‌های فلزی

   فولاد ساختمانی باربر نقطه حرارت خمش 470-500 درجه سانتی­گراد دارد و حدود نیمی از مقاومت خود را در دمای 500-550 درجه سانتی­گراد از دست می­ دهد از این رو در مقابل حریق بسیار آسیب پذیر است که عمدتاً نیاز به مقاوم سازی در مقابل حریق می­ باشد، طبق جدول ISO834 و BS476 فلز آهن در زمان کمتر از 10 دقیقه پس از آتش سوزی به دمای 470 درجه سانتی گراد می­رسد که نقطه خمش فلز آهن می­باشد.

   4-1-2- سازه های بتونی

   در این سازه ­ها مقاومت مکانیکی بتون در مقابل حرارت پس از دمای 200 درجه سانتی­گراد به شدت کاهش می­یابد و با افزایش دما تا 500 درجه سانتی­گراد، این مقاومت به 50 درصد مقدار اولیه کاهش می­ یابد. همچنین بر اثر تبخیر آب متبلور موجود، بتون متلاشی خواهد شد و بدین ترتیب سازه تخریب می­گردد و خسارات جبران ناپذیری را به همراه دارد.

   4-2- لزوم ضد حریق نمودن سازه ها

   وقتی سازه فولادی در معرض حریق قرار می گیرد، بسته به سطح و حجم فولاد، ظرف مدت زمان 15-5 دقیقه دمای فولاد به 500-470 درجه سانتیگراد می ­رسد. در این دما فولاد تقریبا نیمی از مقاومت خمشی خود را از دست می­دهد.

   بسته به نوع کاربری و میزان بار بر روی فولاد، در سازه دمای بحرانی اجزای مختلف به شرح ذیل تعیین می­گردد:

   ستون­های باربر                 550 درجه سانتیگراد

   تیرهای باربر                     620 درجه سانتیگراد

   این بدان معناست که در صورت رسیدن دمای هر یک از المان­ های سازه به دمای فوق الذکر، آن جزء مقاومت تحمل بار خود را به طور کامل از دست داده و سازه فرو خواهد ریخت.

   لذا به منظور حفاظت سازه و جلوگیری از رسیدن دمای اجزای سازه به میزان فوق، روش­‌های مختلفی مورد استفاده قرار می ­گیرد که متداول ترین آنها استفاده از سیستم­‌ های غیرعامل مقاوم در برابر حریق (Passive Fire Protection) می­ باشد.

   در این روش بخش­های باربر اصلی سازه که بیشتر در معرض حریق قرار دارند با استفاده از پوشش­‌های مقاوم در برابر حریق پوشانده می ­شوند، تا در صورت بروز حریق بتوانند از بالا رفتن دما و نرم شدن اجزای سازه و پیرو آن، فرو ریختن کل یا بخشی از سازه جلوگیری نمایند.

   5- مشخصات پوشش های مقاوم در برابر حریق

   • نسوز بودن
   • حفظ شکل ظاهری و عدم به وجود آمدن ترک در مواجهه با افزایش دما
   • سبک بودن به منظور عدم تحمیل بار اضافی به سازه
   • چسبندگی مناسب به سطح فلز، علی الخصوص پس از افزایش دما
   • عدم تولید گازهای سمی و خطرناک در هنگام مواجهه با حریق
   • مقاومت مکانیکی مناسب به منظور حفظ شکل ظاهری و سلامت پوشش تا پیش از قرار گرفتن در معرض حریق به منظور حفظ کارآیی در هنگام آتش سوزی
   • مقاومت مناسب در برابر شرایط محیطی و جوی
   • امکان تعمیر آسان
   • سهولت اجرا

   6- مکانیزم عملکرد پوشش های ضد حریق

   خاصیت انتقال حرارتی بسیار پایین مواد تشکیل دهنده پوشش­‌های ضد حریق، اساس مقاومت در برابر حریق است. در اثر مقاومت هدایتی بالا از رسیدن گرما به سازه ممانعت به عمل می ­آورد.

   تولید گاز غیر آتش گیر نظیر دی اکسید کربن و بخار آب، تشکیل لایه مذاب شیشه‌­ای عایق، ایجاد لایه اسفنجی متخلخل کربنی عایق و جذب حرارت با عمل تصعید و جلوگیری از انتقال حرارت همگی از مکانیزم­‌های پوشش­‌های مقاوم در برابر حریق هستند.

   7- انواع پوشش‌های مقاوم در برابر حریق

   7-1- پوشش‌های اسپری شونده بر پایه مواد معدنی

   این پوشش­ها مخلوطی از مواد معدنی نسوز مانند گچ، سیمان، ورمیکولایت، میکا، پرلیت و … می­ باشند.

   دانسیته این مواد در مقایسه با بتن و گچ بسیار پایین تر (250-450 kg/m³) بوده و به صورت خمیر مخلوط با آب به روش اسپری بر روی اجزای مختلف سازه اعمال می ­گردند. این نوع پوشش­‌ها با توجه به ضخامت اجرا شده می­توانند اجزای باربر سازه را به مدت 90 تا 240 دقیقه در برابر حریق و اثرات ناشی از حریق مقاوم نمایند.

   همانگونه که در بالا اشاره شد، دانسیته این مواد در مقایسه با بتن و گچ بسیار پایین بوده و لذا اثر بسیار ناچیزی بر روی بار تحمیلی به سازه خواهند داشت.

   مواد با پایه اختلاط خشک اصطلاحاً به موادی گفته می­شود که به صورت اولیه با آب مخلوط نمی­شوند بلکه به جای آن مواد تحت هوای کم فشار انتقال داده می­شوند و سپس در خروجی نازل با آبی که به صورت جداگانه به داخل نازل فرستاده می ­شود، مخلوط می­شوند. اختلاط تر نشان دهنده این است که محصول قبلا در محل با آب اختلاط یافته و تبدیل به یک محلول روان گردیده و سپس تحت فشار به وسیله تجهیزات ویژه بر روی سطح پاشیده می­شود.

   این محصولات به سه دسته کلی تقسیم می­شوند:

   7-1-1- مواد با دانسیته پایین

   مناسب برای فضاهای بسته، ساختمان­های اداری، تجاری، مسکونی، مراکز درمانی و … می­ باشد. از جمله این مواد می­توان به Cafco300 اشاره کرد که دارای دانسیته 310 kg/m3 می­باشد.

   • Cafco 300

   محصول کافکو 300 بشکل پاششی یا بصورت ماله ای اجرا می شود، این محصول در کارخانه به شکل مخلوطی پیش فرموله بر پایه ورمیکولیت و گچ برای مصارف داخل ساختمان (Internal use) تولید می شود. این ماده با دارا بودن کمترین وزن مخصوص جهت استفاده در طبقات مثبت ساختمان­ها و همچنین بر روی سازه­ها و اسکلت­هایی که اعمال وزن بر روی آن­ها بسیار مهم و با اهمیت می­باشد بسیار مناسب است.

   محصول کافکو 300 پوششی سبک است که با حداقل ضخامت بر روی سطوح فولادی، عرشه فولادی و داکتهای فلزی، مقاومت بسیار مؤثری در برابر حریق ایجاد می کند. سازه محافظت شده با کافکو 300 می تواند بیش از 240 دقیقه در برابر حریق مقاومت کند.

   کافکو 300 به دلیل آن که از ترکیبات بر پایه گچ ساخته شده است می ­تواند برای مکان­ ها و مناطق خشک و همچنین مناطقی که احتمال آسیب­های فیزیکی در آن­ها کمتر می ­باشد، مورد استفاده قرار گیرد.

   7-1-2- مواد با دانسیته متوسط

   مناسب برای فضا­های مجاور هوا و رطوبت، ساختمان­‌های اداری، تجاری، مسکونی، مراکز درمانی و پارکینگ­‌ هامی ­باشد. از جمله این مواد می­توان به Cafco400 و Cafco CP2 اشاره کرد که به ترتیب دارای دانسیته 352 kg/m3 و 390kg/m3 می­باشند.

   • Cafco 400

   ماده ضد حریق اسپری شونده کافکو 400 بر پایه سیمان پرتلند است. این ملات خیس با دانسیته متوسط برای ایجاد مقاومت جهت محافظت سازه فولادی در ساختارهای تجاری و بلند مرتبه طراحی شده است.

   این محصول بدلیل سطح مستحکمی که دارد برای بکار بردن در نواحی که درصد آسیب دیدگی بالاست، مناسب است.

   جهت استفاده در مناطق و مکان­هایی که دارای رطوبت و احتمال آسیب­های فیزیکی می­باشند از قبیل پارکینگ­ها، طبقات منفی ساختمان­ها و استخر­ها بسیار مناسب است چرا که سیمان در برابر ضربات فیزیکی و رطوبت مقاوم بوده و این متریال در مقابل رشد کپک و جلبک نیز در این مناطق مقاومت می­کند.

   • Cafco MANDOLITE CP2

   ماده ضد حریق Cafco MANDOLITE CP2 بر پایه سیمان پرتلند است. این ملات خیس با دانسیته معمولی برای ایجاد مقاومت جهت محافظت سازه فولادی در ساختارهای تجاری و بلند مرتبه طراحی شده است. این محصول بدلیل سطح مستحکمی که دارد برای به کار بردن در نواحی که درصد آسیب دیدگی بالاست، مناسب است.

   جهت استفاده در مناطق و مکان­ هایی که دارای رطوبت و احتمال آسیب­های فیزیکی می ­باشند از قبیل پارکینگ­ها، طبقات منفی ساختمان­ها و استخر­ها بسیار مناسب است، چرا که سیمان در برابر ضربات فیزیکی و رطوبت مقاوم بوده و این متریال در مقابل رشد کپک و جلبک نیز در این مناطق مقاومت می­کند.

   7-1-3- مواد با دانسیته بالا

   مناسب برای فضاهای مجاور هوا و رطوبت، ارتعاش، واحد­های صنعتی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می­باشد. از جمله این مواد می­توان به Cafco Fendolite MII اشاره کرد که دارای دانسیته 775 kg/m3 می­باشد.

   • Cafco Fendolite MII

   این محـصـول در کارخانه به شکل مخلوطی پیش فرموله بر پایه ورمـیـکولـیت و سـیـمان پرتلند برای مصارف داخل سـاختـمان (Internal use) تولید می ­شود.

   این پوشش بسیار مناسب جهت استفاده در مناطق و مکان­هایی است که احتمال وقوع آتش سوزی­های هیدروکربنی و انفجار وجود داشته باشد همانند تونل­ها، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، سوله­های سوخت رسانی و …

   این محصول در طیف وسیعی از ساختمانهای مسکونی، آموزشی، مراکز تفریحی و پروژه های تجاری قابل اجرا می باشد.

   7-2- پوششهای متورم شونده بر پایه مواد آلی (Intumescent Paint)

   این پوششها به صورت رنگ و عمدتاً بر پایه رزین اکریلیک پایه آب یا رزین اپوکسی بوده و توسط Roller یا Airless Spray با ضخامت 2500-500 میکرون بر روی سازه اعمال می گردند. رنگهای Intumescent پس از مواجهه با شعله، تا پیش از رسیدن به دمای 300 درجه سانتیگراد هیچگونه عکس العملی از خود بروز نمی­ دهند.

   با افزایش تدریجی دما مواد موجود در این رنگ ها فعال و متورم شده و با افزایش حجم لایه ضخیم متخلخل و خاکستر مانندی تا 40 برابر ضخامت اولیه رنگ ایجاد می نمایند که باعث جلوگیری از رسیدن حرارت ناشی از حریق به سازه می ­گردد. با توجه به قیمت بسیار بالا، این نوع رنگ­ها بیشتر در مواردی که امکان اجرای پوشش های معدنی وجود نداشته باشد مانند سهولت در اجرا و یا ملاحظات معماری و …، کاربرد دارند.

   ضخامت اجرایی این پوشش ها نیز مانند پوشش­های معدنی، با در نظر گرفتن فاکتور شکل سازه و بر اساس جداول استاندارد ANSI/UL 263 طراحی می­گردد. از جمله این مواد می­توان به Cafco SprayFilm WB3  اشاره کرد.

   • Cafco SprayFilm WB3

   رنگ منبسط شونده SprayFilm WB3 بر پایه آب و رزین ونیل پلی استات بوده و برای محافظت سازه فولادی در برابر حریق، بکارمی رود که می توان آنرا با یک رنگ دکوراتیو بعنوان رنگ رویه(Top coat) پوشاند.

   رنگ SprayFilm WB3 بطور مستقیم بر روی تیر و ستون I و H شکل و ستونهای فلزی تو خالی اجرا می شود و قابلیت حافظت سازه فولادی تا 120 دقیقه را دارا مـی ­بـاشد. در زمـان بروز حریق، واکـنشی شیمیایی رخ می دهد و رنگ SprayFilm WB3 منبسط شده و بشکل لایه عایقی در می ­آید که از رسیدن دمای فلز به دمای بحرانی جلوگیری می­ کند.

   7-3- بردها و پنلهای ضد حریق (Fire Protection Board)

   این محصولات معمولاً به صورت مواد معدنی تقویت شده برای مقاومت در برابر حریق تولید می ­شود، عایق کاری مدنظر درصورتی به دست می ­آید که برد­ها به درستی اجرا شده باشند. این محصولات نسبت به سایر محصولات ضد حریق بیشترین فضا را اشغال می کند و دارای محدودیت­ های اجرایی می­ باشند به همین دلیل در مواردی که نیاز به حفظ شکل ظاهری است و یا محدودیت در فضا وجود دارد انتخاب نامناسبی می ­باشد. از جمله مزایای این محصولات می­توان به برش و نصب سریع و آسان، حمل آسان و ارزان اشاره کرد.

   8- کاربرد پوششهای ضد حریق

   بر اساس قوانین و دستورالعمل های سازمان آتش نشانی و نیز سایر استانداردهای داخلی مانند:

   • مبحث 3 مقررات ملی ساختمان
   • نشریه 444 مرکز تحقیقات مسکن
   • نشریه 445 مرکز تحقیقات مسکن
   • نشریه 112 معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری
   • ….

   می­بایست کلیه اجزای باربر سازه در ساختمان های بلند مرتبه در برابر حریق ایمن گردند.

   از موارد کاربرد این پوشش­‌ها می­توان به موارد ذیل اشاره نمود:

   ساختمان های مسکونی

   مراکز تفریحی-ورزشی

   مراکز تجاری و اداری

   پارکینگ­های طبقاتی

   بیمارستانها

   مراکز صنعتی

   مراکز آموزشی

   کارخانجات صنعتی

   خوابگاهها و پانسونها

   انبارها

   مراکز نگهداری کودکان، سالمندان و معلولان

   پالایشگاه های نفت و گاز

   سالن­های سینما

    

   9- محاسبه ضخامت

   بر اساس مبحث 3 مقررات مـلی ساخـتمان مـیزان مقاومت سازه ها توسط مراجع ذیربط که متولی امر مقاوم سازی سـاختمان ها در برابر حریق می باشند (سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری) بسته به ارتفاع، نوع کاربری، وسعت سازه و نوع تصرف از 60 تا 240 دقیقه تعیین می­گردد.

   پس از تعیین میزان مقاومت مورد نیاز سازه، تیم فنی-مهندسی این شرکت به بررسی دقیق تک تک المان­ های سازه و نقشه های اجرایی پرداخته و با توجه به طراحی های تعریف شده در استاندارد ANSI/UL 263 اقدام به تعیین ضخامت پوشش مورد نیاز می­ نمایند.

   ضخامت پوشش بر اساس فاکتور­های شکل المان سازه مانند HP/A و W/D محاسبه می­گردد.

   در واقع فاکتور­های فوق نشان دهنده سطح گیرنده حرارت در برابر حجم عبور دهنده حرارت می­باشند، بدان معنا که هر چه سطح جذب کننده حرارت (Hp) در مقایسه با حجم عبور دهنده حرارت (A) بزرگ تر باشد، در واقع توانایی ذخیره سازی انرژی حرارتی بالاتر بوده و در نتیجه سازه بیشتر مستعد گرم شدن و به تبع آن نرم شدگی می­باشد.

   در نتیجه هر چـه میـزان فـاکـتور Hp/A بالاتر باشـد، سازه به مـیزان بیشتری باید در مقابل حـریق مقاوم گردد، لـذا می­بایست ضخامت بیشتری از پوشش، بر روی سازه اعمال گردد.

   9-1- اجرای پوشش

   9-1-1- نوع مواد

   جهت مقاوم سازی اجزای سازه مواد ذیل پیشنهاد می­گردند:

   • مواد ضد حریق بر پایه گچ و ورمیکولایت از نوع Cafco 300 جهت طبقات همکف و مثبت
   • مواد ضد حریق بر پایه سیمان و ورمیکولایت از نوع Cafco Cp2 جهت طبقات منفی

   9-1-2- روش اجـرا

   شرح مختـصر نحوه اجرای پوشش‌‌های فوق الذکر به شرح ذیل می باشد:

   • آماده سازی سطح
   • تمیز کردن سطح
   • در ابتدا می­ بایست کلیه سطوح کاملا تمیز گردند به گونه ای که سطوح عاری از گرد و غبار و چربی باشند.
   • شسـتشو با آب یا واترجت کافی می باشد و فقط در مواردی که با سـطوح چـرب مواجه باشیم استـفاده از تینر استفاده می شود، در غیر اینصورت استفاده از تینر مجاز نمیباشد.
   • در مواردی که سـطح فـلز فاقد رنگ باشد، در صورت وجود خوردگی و زنگ زدگی زبر، می­بایست سـطح بطور کامل سند بلاست گردد (تا درجه SA 2 1/2).
   • پس از اجرای سنـد بلاست می­بایست سطح فلز رنگ مناسب رنگ آمیزی گردد.
   • رنگ­های مناسب جهت اجرا بر روی سطح استراکچر به عنوان زیر آیند پوشش ضد حریق عبارتند از:
   • Zinc Free Epoxy
   • Zinc Phosphate Epoxy
   • Polyamide Epoxy Cured Intermediate
   • Phenolic Epoxy
   • Coal Tar Epoxy *
   • Polyurethane *

   *در صورتیکه رنگ سطح کار دارای Gloss (براقیت) بالا باشد، میبایست در تمامی سطح سازه به منظور ایجاد چسبندگی با پوشش ضد حریق، بوسیله ابزار مکانیکی (Power Tools) نسبت به از بین بردن براقیت سطح اقدام نمود.

   – اجرای پرایمر (Key Coat)

   • مشخصات پرایمر
   • مواد تشکیل دهنده Key Coat عبارتند از:
   1. چسب Latex SBR
    • مخلوط ساخته شده می بایست در یک لایه به ضخامت حدود 100 میکرون بر روی سطح اعمال گردد.
    • زمان خشک شدن این لایه 5-3 ساعت می­باشد.
    • می بایست به منظور اعمال این لایه از رولر یا قلم مو استفاده گردد.
   2. مخلوط چسب SBR و مواد ضد حریق
   • روش اعمال

   Cafco 300 یا Cafco CP2 به نسبت های ذیل الذکر با چسب SBR مواد ضد حریق و آب مخلوط گردیده و توسط دستگاه اسپری به ضخامت حدود 1 میلیمتر بر روی سطح اعمال می­گردد:

   • مواد ضد حریق                                              20 کیلوگرم
   • آب                                                               5/8 لیتر
   • چسب SBR                                                     5/8 لیتر
   • اجرای لایه نهایی
    • مشخصات مواد
     • مواد تشکیل دهنده این لایه عبارتند از
   • ماده ضد حریق Cafco 300                              20 کیلوگرم
   • آب                                                              40-31 لیتر
   • ماده ضد حریق Cafco CP2                              5/12 کیلوگرم
   • آب                                                              10-14 لیتر
    • روش اجرا
     • مدت زمان اختلاط مواد با یکدیگر 5-3 دقیقه می باشد.
     • مواد می­بایست توسط دستگاه ملات پاش از نوع Rotor-Stator بر روی سطح اعمال گردند. ضخامت مواد اجرا شده پس از خشک شدن می بایست بر اساس جداول محاسبه ضخامت باشد. قطر شلنگ پاشش می­ بایست 2 – 4/1 1 اینچ و طول آن حداکثر 60 متر باشد.
     • گان پاشش میبایست در هنگام پاشش نسبت به سطح مورد نظر در حالت عمود باشد.
     • فاصله نوک گان از سطح می­بایست حداکثر 40 سانتیمتر باشد.
     • پس از اجرای مواد در صورت نیاز، سطح اجراشده پیش از خشک شدن مواد با استفاده از ابزار آلات بنائی به طور مختصر تسطیح می گردد.

    

   10- کلیه استان های کشور که اجرای پوشش ضد حریق در آن ها اجباری می باشد

   تهران مشهد
   کرج کیش
   تبریز قشم
   اصفهان رشت
   شیراز
    تعداد بازدید: 7775

  امتیاز شما به این مقاله

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب

  blank

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید