همیار انرژی

تماس با همیار

021-57854

آدرس دفتر ما

تهران -گیشا

هیدرانت آتش نشانی

خرید آنلاین محصولات همیار انرژی

خاموش کننده اتوماتیک

25٪ تخفیف خرید آنلاین

توپ اطفاء حریق H.E

شارژ کپسول آتش نشانی

شارژ کپسول
هیدرانت آتش نشانی
163
30 شهریور 1401
 • هیدرانت آتش نشانی

  Fire hydrant

   

  در کلان شهرها برای ایمنی در برابر آتش و جلوگیری از بوجود آمدن بحران های احتمالی آتش سوزی از شیرها یا همان هیدرانت آتش نشانی استفاده می کنند. هیدرانت آتش نشانی که توسط آتش نشانان در حریق برای خاموش کردن شعله های آتش استفاده می شود، به آتش نشانان این اجازه را می دهد تا سریعاً وارد سیستم تحت فشار آب لوله کشی شما شوند. آتش نشانان یک یا دو نازل را برمی دارند، شیلنگ را به نازل ها می بندند و شیر را می چرخانند تا آب جاری شود. آنها می دانند که چقدر فشار بر اساس رنگ بدنه هیدرانت و نوع نازل آن در دسترس است و به آنها این امکان را می دهد تا سریعاً برای جلوگیری از فاجعه و کاهش خسارت های مالی تصمیم بگیرند.

  چه نوع هیدرانتی را باید نصب کنیم؟

  مردم اغلب با قسمتی از هیدرانت که از سطح زمین قابل مشاهده است، آشنا هستند. اما شیرهای آتش نشانی چندین متر زیر زمین قرار گرفته اند. برای اهداف گوناگون، دو نوع هیدرانت های استوانه ایی مرطوب و خشک، علاوه بر نوع رایج هیدرانت لوله ای ایستاده آن وجود دارد. اینها بسته به شرایط محیط قرارگیری ساختار و مکانیزم متفاوتی دارند. هیدرانت آتش نشانی استوانه ای مرطوب در جنوب بسیار رایج است، زیرا در زمستان سرد خطر یخ زدگی را ندارد، در حالی که هیدرانت آتش نشانی استوانه ای خشک معمولی در مکانهایی هستند که انجماد و یخ زدگی می تواند مشکل ساز باشد.

  انواع مکانیسم هیدرانت آتش نشانی
  هیدرانت آتش نشانی استوانه ای مرطوب

   

  هیدرانت آتش نشانی

  با طول عمر مفید بالقوه بیش از ۱۰۰ سال در صورت نگهداری مناسب، هیدرانت های استوانه ای مرطوب یک استاندارد صنعتی در مناطقی هستند که احتمال انجماد و یخ زدگی در زمستان های سرد در آنها اتفاق نمی افتد. یخ زدگی به این دلیل است که تمام قطعات مکانیکی هیدرانت در بالای زمین واقع شده اند. آب اصلی مورد نیاز هیدرانت آتش نشانی به سطح زمین نزدیک می شود و آن را در فصول سرد سال مستعد انجماد می کند. مکانیسم اساسی تر هیدرانت آتش نشانی استوانه ای مرطوب، طول عمر آنها است. اما نقطه ضعف آنها این است که آب موجود در آنها در هوای سرد راحت یخ می زند.

  هیدرانت آتش نشانی استوانه ای خشک

   

  هیدرانت آتش نشانی

   

  هیدرانت آتش نشانی استوانه ای خشک در سه نوع مختلف اسلاید گیت(slide-gate)، ضامن(toggle) و مکانیزم فشرده ساز(compression) موجود است. در هیدرانت های استوانه ای خشک، دریچه آب هیدرانت بسیار پایین تر از سطح زمین در پایه هیدرانت است. از آنجا که کل سیستم آب، زیر سطح زمین قرار دارد، پس از استفاده از آن هیچ آبی در سیستم هیدرانت باقی نمی ماند. این امر خطر یخ زدگی و سرمازدگی را به شدت کاهش می دهد. بخشی از چرخه تعمیر و نگهداری هیدرانت استوانه ای خشک، بررسی وجود آب در پایه هیدرانت است. معمولاً با استفاده از خط و علامت قرار داده شده در هیدرانت، وجود و یا عدم وجود رطوبت را بررسی می کنند. وجود رطوبت می تواند علامتی باشد که نشان می دهد دریچه تخلیه شیر آب به درستی کار نمی کند و آن را برای یخ زدن باز می گذارند تا پس از یخ زدن تعویض گردد.

  رنگ بندی های هیدرانت آتش نشانی

  شیرهای آتش نشانی اغلب دارای طیف وسیعی از رنگ های مختلف هستند که برخی از آنها معنی دار هستند و برخی دیگر معنی بخصوصی ندارند. به طور کلی، رنگ بدنه هیدرانت آتش نشانی یک موضوع انتخابی است، اما اغلب به رنگ قرمز، زرد یا سبز است تا از فاصله دور بیشتر نمایان شود. این به آتش نشانان کمک می کند تا در مواقع اضطراری شیر آب را سریع پیدا کنند. علاوه بر این برخی از شهرداری ها از یک طرح رنگی استفاده می کنند که اطلاعاتی در مورد میزان فشار آب موجود در هر شیر آب را ارائه می دهد.

   

  هیدرانت آتش نشانی

  رنگ درپوش های نازل روی هیدرانت آتش نشانی معانی مختلفی دارد که نیروهای امدادی یا اورژانس و کارگران خدمات اغلب با آن آشنا هستند. به طور کلی، رنگ قرمز فقط برای عملیات ویژه است، مانند خدمات آتش نشانی. رنگ زرد نشان می دهد که شیر آب، روی یک لوله اصلی آب قرار دارد که ممکن است فشار زیادی داشته باشد. در حالی که رنگ سفید نشان می دهد که شیر آب در سرویس تجهیزات و خدمات آب قرار دارد، اما لزوماً در یک شبکه اصلی آب نیست. رنگ بنفش معمولاً برای تامین آب غیر آشامیدنی مطابق استانداردهای بین المللی مانند آب تصفیه نشده که می تواند از یک دریاچه یا حوضچه بیاید استفاده می شود.

  هیدرانت لوله ای ایستاده آتش نشانی

  تجهیزات اطفا حریق

   

  هیدرانت آتش نشانی لوله ای ایستاده برای آتش نشانان اگرچه عملکرد متفاوتی از هیدرانت های سنتی دارد، اما این نوع از هیدرانت ها نیز یک ابزار مناسب برای آتش نشانان برای مقابله با آتش است. به طور معمول در مکان های داخلی ساختمان های بزرگ، این نوع از هیدرانت ها به عنوان یک جایگزین مناسب برای سیستم های اسپرینکلر عمل می کنند. این لوله ها به آتش نشانان اجازه می دهد آب را در قسمت خاصی از ساختمان توزیع کنند. این کار باعث می شود تا افرادی که نمی توانند از ساختمان فرار کنند به تنهایی آتش را خاموش کنند. هیدرانت لوله ای ایستاده یک ابزار ضروری برای آتش نشانان می باشد، به ویژه در سازه های بزرگ که برای مقابله با آتش، آتش نشانان نیاز به شلنگ بلند دارند.

  انتخاب شیر آتش نشانی مناسب برای تأسیسات آب شما نیاز به دانش، برنامه ریزی و تجربه کافی دارد. با مشورت گرفتن از افراد متخصص در یک فروشگاه تجهیزات آتش نشانی مجهز می توانید در انتخاب خود اطمینان بیشتری داشته باشید و بهترین گزینه را متناسب با شرایط محیطی خود انتخاب کنید. فروشگاه تجهیزات آتش نشانی هایپر فایر می تواند بسیار شما را در این زمینه کمک کند.

  منبع:

  https://www.ejprescott.com/blog/choosing-the-right-fire-hydrant

  امتیاز شما به این مقاله

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب

  blank

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید