شهر ایمن همیار می‌خواهد

طراحی سیستم اطفاء حریق ساختمانی و صنعتی

اطفاء حریق

طراحی سیستم اطفاء حریق ساختمانی و صنعتی یکی از تخصصی ترین کارها مهندسی می باشد که مستقیما با جان و مال مردم در ارتباط است. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به طراحی سیستم اطفا حریق بپردازیم.

خلاصه ای از طراحی سیستم اطفاء حریق ساختمانی و صنعتی:

 
با مطالعه جدول زیر، اطلاعات کامل این مقاله را فرا می گیرید و همچنین وقت کمتری از شما گرفته می شود:

طراحی سیستم اطفا حریق

 • همیار انرژی طراحی سیستم اطفا حریق را با کادری مجرب انجام می دهد.
 • همیار انرژی به دستورالعمل های موجود عمل می کند.

نحوه طراحی سیستم های اطفاء حریق

 • تحلیل خطر
 • انتخاب سیستم اطفا حریق مناسب
 • طراحی سیستم
 • نصب و راه‌اندازی سیستم
 • آموزش و آگاهی‌ بخشی
 • بازرسی و نگهداری

اطفا حریق آب و فوم

 • این سیستم از سه بخش فوم غلیظ، آب و هوا تشکیل شده.
 • این سیستم اطفا حریق می تواند به خوبی آتش را مهار کند.

طراحی سیستم اطفاء حریق گازی fm200

 • این سیستم اطفا حرق بر پایه مکانیک سیالات است.
 • این سیستم اطفا حریق می تواند به خوبی آتش را مهار کند.

 

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

طراحی سیستم اطفا حریق

سیسم اطفا حریق یکی از مهم ترین خدمات همیار انرژی می باشد که زیر نظر متخصصان مجرب انجام می شود. طراحی سیستم اطفا حریق باید با توجه به نوع و اندازه ساختمان، نوع فعالیتی که در آن انجام می‌ شود، استانداردها و مقررات مربوطه صورت گیرد. سازمان آتش نشانی، دستورالعمل هایی را برای نصب سیستم اطفا حریق در نظر گرفته است که متخصصان همیار انرژی طبق قوانین و ضوابط موجود عمل می کنند.

نحوه طراحی سیستم های اطفاء حریق

در اینجا به طور کلی مراحل طراحی سیستم اطفا حریق را شرح می‌دهیم:

مراحل طراحی سیستم اطفا حریق

 1. تحلیل خطر: ابتدا باید خطرات حریق موجود در ساختمان مورد بررسی قرار گیرد و نسبت به این خطرات، طراحی سیستم اطفا حریق انجام شود.
 2. انتخاب سیستم اطفا حریق مناسب: بر اساس تحلیل خطر، نیازمندی‌ های اطفا حریق مشخص می‌ شوند. سیستم‌ های اطفا شامل انواع مختلفی مانند اطفاگرها، سامانه‌ های جدار بازکن، سیستم‌ های خاموش کننده گاز و سیستم‌ های خاموش کننده آب می‌ شوند. باید سیستم مناسب با توجه به نوع خطرات و نیازمندی‌ های ساختمان انتخاب شود.
 3. طراحی سیستم: پس از انتخاب سیستم اطفا حریق، باید سیستم به طور کامل طراحی شود. این شامل مواردی مانند انتخاب مکان‌ های نصب اطفاگرها، لوله‌ کشی‌ ها، انتخاب منابع تغذیه، اتصالات الکتریکی و دیگر اجزای سیستم می‌ شود. همچنین، باید مقررات مربوطه را رعایت کنید و مطمئن شوید که سیستم با استانداردهای ایمنی سازگار است.
 4. نصب و راه‌اندازی سیستم: پس از طراحی، سیستم اطفا حریق باید نصب و راه‌اندازی شود. در این مرحله، اطفاگرها، لوله‌ کشی‌ ها، سنسورها، دستگاه‌ های کنترل و سایر اجزا نصب می‌ شوند. همچنین، بررسی و تست کارکرد صحیح سیستم انجام می‌ شود تا از عملکرد صحیح آن در شرایط واقعی اطمینان حاصل شود.
 5. آموزش و آگاهی‌ بخشی: پس از نصب سیستم، آموزش و آگاهی‌ بخشی به کارکنان و ساکنان ساختمان در مورد استفاده صحیح از سیستم اطفا حریق ضروری است. آن‌ ها باید در مورد نحوه استفاده از اطفاگرها، عملکرد سیستم هشداردهنده، و روش‌ های اخلال‌ یابی و خاموشی حریق آگاهی داشته باشند. 
 6. بازرسی و نگهداری: سیستم اطفا حریق باید به طور دوره‌ ای بازرسی و نگهداری شود. این شامل بررسی منظم اطفاگرها، تست سنسورها و دستگاه‌ ها، تعویض باتری‌ ها و بررسی عملکرد کلی سیستم است. این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا ضمن حفظ عملکرد صحیح سیستم، به تشخیص سریع خطرات و جلوگیری از حوادث بزرگ کمک می کند.

طراحی سیستم اطفاء حریق

انواع تکنیک اطفاء حریق


طراحی سیستم اطفا حریق آب و فوم

اهمیت وجود سیستم اطفا حریق آب و فوم آنجایی مشخص می شود که در زمان حریق موادی که فقط با این سیستم اطفاء حریق می‌ شوند، آتش گرفته‌ اند و افسار گسیخته در حال افزایش شعله و سرایت به دیگر بخش‌ ها شده‌ اند.

در این زمان است که پیش‌ بینی و طراحی مناسب چنین سیستمی می‌ تواند در لحظات اولیه وقوع آتش به اطفاء حریق اتوماتیک یا دستی پرداخته و از گسترش حریق جلوگیری کند. لذا طراحی سیستم آب و فوم برای موادی مانند مواد نفتی و مایعات قابل اشتعال الزامی است، چرا که هزینه اجرای آن بسیار پایین تر از زمانی است که حادثه در آن بخش رخ می‌ دهد.

اطفا حریق آب و فوم

این سیستم از سه بخش فوم غلیظ، آب و هوا تشکیل شده است. طراحی صحیح و بهینه در این بخش کمک می‌ کند تا مخلوط مناسبی از این سه عنصر شکل گرفته و ماده نهایی تجهیزات کف ساز مانند فوم همگن، شعله را دربرگرفته و با عواملی مانند خنک کنندگی، جداسازی منبع شعله از سطح محصول و بخارها و خفه کردن آتش به اطفاء حریق بپردازد.

شرکت همیار انرژی کارفرمایان و پیمانکاران را در تعریف و طراحی مناسب این سیستم جهت پروژه های مختلف با توجه به نوع کاربری آنها راهنمایی می ‌نماید. مشاوره در زمینه ارائه راهکارهای مناسب در جهت پیشبرد پروژه‌های طراحی این سیستم مطابق استاندارد‌های بین المللی مانند NFPA 16 در خدمات شرکت همیار انرژی در این بخش می‌ باشد.

طراحی سیستم اطفاء حریق

راهنمای سیستم‌ اعلام حریق

خدمات ما در بخش طراحی سیستم های اعلام و اطفاء حریق ساختمانی و صنعتی:

 • بررسی پروژه بر اساس استاندارد NFPA 16
 • تعیین استفاده از انواع foam
 • تعریف سیستم­‌ های اطفاء حریق foam پروژه
 • بررسی و معرفی اجزاء اصلی سیستم foam، شامل نحوه عملکرد هر یک از اجزا، محدودیت­‌ها، مزایا و معایب
 • معرفی نیازمندی­‌ های سیستم بر پایه استانداردهای مربوطه بر اساس ویرایش‌ های مختلف استاندارد
 • ارائه P&ID سیستم foam
 • طراحی سیستم اطفاء foam
 • ارائه کلاس لوله کشی‌ های مورد استفاده در سیستم‌ های اطفاء حریق foam
 • ارائه برنامه نحوه بازرسی اقلام سیستم foam و اجزای مهم آن
 • ارائه نکات و نحوه اجرای سیستم foam و اجزای مهم آن
 • نکات تست سیستم foam و اجزای آن
 • ارائه نکات نحوه تعمیر و نگهداری سیستم اطفاء حریق foam مطابق استاندارد

طراحی سیستم اطفاء حریق گازی fm200

طراحی سیستم های اطفا حریق گازی از جمله سیستم اطفا حریق FM200 و سیستم اطفاء حریق CO2 بر پایه مکانیک سیالات صورت می گیرد. از جمله مواردی که باید در طراحی سیستم اطفاء حریق گازی در نظر گرفت، می توان به قطر لوله، ضریب مقاومت اتصالات، سرعت جریان، فشار موجود در سیلندر و مقدار مواد اطفاء کننده آن اشاره کرد. در طراحی سیستم اطفا حریق گازی از نرم افزار VDS استفاده می شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا