همیار انرژی

تماس با همیار

021-57854

سیستم اعلام حریق بیسیم

سیستم اعلام حریق بیسیم
46
20 فروردین 1402

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

فهرست مطالب

 • سیستمهای اعلام حریق بی سیم یا سیم دار: کدام را انتخاب کنیم؟

  سیم دار در مقابل بی سیم

  شما باید سیستمهای اعلام حریق بی سیم نصب کنید یا سیم دار؟ هر دو مزایا و معایب خاص خود را دارند. در نتیجه انتخاب یکی از این دو سیستمهای می‌تواند چالش برانگیز باشد. همیار انرژی برای کمک به شما در تصمیم گیری آگاهانه، این مقاله کامل را ارائه کرده است. مزایا و معایب هر دو سیستمهای به تفصیل آمده است. با ما همراه باشید.

  سیستمهای اعلام حریق بی سیم در مقابل سیم دار: چگونه کار می‌کنند؟

  تفاوت اصلی سیستمهای اعلام حریق بی سیم و سیم دار، نحوه تنظیم آن‌ها است.

  سیستمهای‌ اعلام حریق سیم دار، از طریق شبکه‌ای از کابل‌ها و سیم‌ها، بین سیستمهای کنترل پنل و دستگاه آشکارساز دود، سیگنال می‌فرستند. بر اساس سطح جزئیات ارسال شده به کنترل پنل، سیستمهای اعلام حریق سیمی می‌تواند معمولی یا آدرس پذیر باشد.

  • سیستمهای‌ اعلام حریق معمولی، اطلاعاتی راجع به محدوده یا ساختمانی که در آن زنگ به صدا درآمده دارند.
  • سیستمهای‌ اعلام حریق آدرس پذیر جزئیات بیشتری گردآوری می‌کنند. از جمله آن‌ها می‌توان به آدرس دقیق محل وقوع و دستگاهی که برای به راه انداختن زنگ هشدار استفاده شده، اشاره کرد.

  به دلیل دقت بیشتر اطلاعات ارائه شده، سیستمهای‌ اعلام حریق آدرس پذیر اکنون راه حل ترجیحی هستند. این سیستمهای رسیدگی سریع و کافی به این موضوع را برای سرویس‌های آتش نشانی ساده‌تر می‌کنند.

  سیستمهای اعلام حریق سیمی از فرکانس‌های رادیویی خاصی برای انتقال همان اطلاعات به صفحه کنترل بدون نیاز به هیچ کابل یا سیمی استفاده می‌کنند. دستگاه‌ها با باتری تغذیه می‌شوند و نیازی به اتصال برق ندارند. یک فرستنده یا یک گیرنده برای ارسال اطلاعات از راه دور از هر دستگاه متصل به پنل اصلی نصب شده است. بنابراین سیستمهای می‌تواند عملکرد آدرس پذیری داشته باشد.

  اعلام حریق سیمی

  انتخاب بین سیستمهای اعلام حریق بی سیم و سیم دار

  ما از شش عامل مختلف برای مقایسه بین اعلام حریق سیمی و بی‌سیم استفاده کرده ایم. این عوامل، عناصر کلیدی تصمیم‌گیری از جمله هزینه، نگهداری، نصب و غیره را پوشش می‌دهد.

  قیمت

  مانند هر وسیله جدیدی، اعلام حریق بی‌سیم گران‌تر از سیستمهای های اعلام حریق سیمی سنتی است. زیرا فناوری مورد استفاده در سیستمهای هشدار بی‌سیم پیچیده‌تر است و باعث می‌شود که قیمت در هنگام خرید واحدها افزایش یابد. نصب برای سیستمهای‌ سیمی گران تر است، زیرا به زمان کار بیشتری نیاز دارد.

  مقایسه هزینه‌های نگهداری به نوع موردی که با آن مواجه هستید بستگی دارد. قطعات یدکی سیستمهای‌ سیمی ارزانتر هستند و پیدا کردن آن‌ها راحت‌تر است. به علاوه، لازم نیست نگران خرید باتری‌های جایگزین باشید. با این حال، اگر اعلام حریق سیمی شما از کار بیفتد و نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشد، ممکن است برای رسیدن به کابل‌ها نیاز به شکستن دیوارها باشد و این یک پروژه گران قیمت است.

  سادگی در نصب

  وقتی صحبت از سهولت نصب به میان می‌آید، اعلام حریق بی سیم برنده بی چون و چرای آن است. دستگاه‌های تشخیص بی سیم نیازی به کابل ندارند، بنابراین فقط لازم است کنترل پنل به برق متصل باشد. به این ترتیب می‌توان آشکارسازهای بی سیم را در هر مکانی و با حداقل کار مورد نیاز نصب کرد. در نتیجه نصب ارزان‌تر و سریع‌تر خواهد بود.

  مشکل سیستمهای هشدار سیمی این است که اگر بخواهید آن‌ها را در ساختمانی که از قبل تکمیل شده و در حال استفاده است نصب کنید، ممکن است لازم باشد برخی از دیوارها (حداقل تا حدی) شکسته شوند تا کابل‌ها در مکان‌های مناسب قرار گیرند. این مسئله زمان بر است و هزینه بالایی دارد. اگر قصد دارید یک سیستمهای اعلام حریق را در یک ساختمان جدید نصب کنید، آشکارسازهای سیمی را می‌توانید در طرح اصلی اجرا کنید و این مشکل را برطرف نمایید.

  اعلام حریق سیمی

  اعتبار و اطمینان

  هشداردهنده‌های سیمی از برق تغذیه می‌کنند، بنابراین تنها زمانی که باید نگران کار نکردن آنها باشید، زمان قطعی برق است. حتی در زمان قطعی برق، بیشتر زنگ‌های هشدار حریق دارای ژنراتورهای پشتیبان هستند. بنابراین حتی زمانی که منبع اصلی برق خاموش باشد، دوباره راه‌اندازی می‌شوند.

  احتمالاً بزرگترین نگرانی اکثر کاربران، هنگام استفاده از آشکارسازهای بی سیم، اعتبار آن‌ها است. سیستمهای‌ هشدار بی‌سیم برای برقراری ارتباط با کنترل پنل به پوشش دهی بی‌سیم وابسته هستند. اگر این ارتباط در دسترس نباشد، سیستمهای ناکارآمد خواهد بود. اگر سیگنال ضعیف باشد، باتری سریعتر تخلیه می‌شود؛ زیرا دائماً در جستجوی سیگنال هستند. این مسئله سبب ایجاد نگرانی در مورد عمر باتری و تعویض آن می‌شود.

  همانطور که گفته شد، از نظر تشخیص آتش سوزی، آشکارسازهای بی سیم به اندازه انواع سیمی آن قابل اعتماد هستند. بنابراین اگر تعمیر و نگهداری منظم را ترتیب دهید، باتری نمی‌تواند مشکلی ایجاد کند.

  نگهداری

  نگهداری سیستم اعلام حریق

  همه سیستمهای‌ اعلام حریق، چه با سیم و چه بی سیم، باید هر شش ماه یکبار توسط یک متخصص آموزش دیده بازرسی شوند. همچنین، آزمایش های اعلام حریق باید هر هفته توسط آتش نشانی انجام شوند. از این نظر، تقاضا برای نگهداری منظم برای هر دو نوع یکسان است.

  با این حال، اعلام حریق بی سیم یک نقطه ضعف دارد؛ علاوه بر موارد فوق، باتری‌های آن‌ها باید به طور مرتب تعویض شوند. معمولاً می‌توان انتظار داشت که باتری سیستمهای اعلام حریق بین 3 تا 5 سال دوام بیاورد. برای برآورد هزینه‌های تعمیر و نگهداری، لازم است کاربرد اصلی این سیستمهای‌ را برای محل خود در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، اگر برای یک سایت ساخت و ساز به اعلام حریق موقت نیاز دارید، باتری‌ها برای شما مشکلی ایجاد نخواهند کرد.

  تکنو

  زیبایی شناسی

  زیبایی شناسی اعلام حریق بی سیم

  اگر به طراحی داخلی علاقه‌مند هستید، دلیل دیگری برای دوست داشتن اعلام حریق بی سیم خواهید داشت. در هر فضایی نبود کابل‌های آویزان در آن مکان منجر به مرتب‌تر و زیباتر بودن محیط خواهد شد.

  به طور ناخواسته، الزامات نصب یک سیستمهای اعلام حریق سیمی می‌تواند بر ظاهر ساختمان نیز تأثیر بگذارد. سوراخ کردن دیوارها به کارهای اضافی برای بهبود سطح دیوار، مانند گچ کاری و همچنین رنگ آمیزی مجدد نیاز دارد. بنابراین استفاده از سیستمهای بی‌سیم باعث می‌شود در این زمینه صرفه‌جویی کنید.

   

  انعطاف پذیری

  یکی از بهترین مزیت‌های سیستمهای اعلام حریق بی سیم این است که می‌توان آن را در صورت نیاز جابجا کرد، گسترش داد یا اصلاح کرد. شما می‌توانید واحدهای جدید اضافه کنید یا واحدهای موجود را با تکامل پلان ساختمان خود جابه جا کنید. در نتیجه آلارم های بی سیم انتخابی معقول برای سایت‌های ساخت و ساز و سایر پروژه‌های موقتی هستند.

  نصب سیستمهای اعلام حریق بی سیم یک فرآیند پیچیده و زمان بر است. اگر مجبور به انجام آن باشید، احتمالاً باعث ایجاد اختلال در کار شما می‌شود. زیرا ممکن است لازم باشد فعالیت‌های روزانه خود را متوقف کنید تا کار تکمیل شود.

  نتیجه گیری

  بنابراین سیستمهای اعلام حریق بی سیم یا سیم دار؟ کدام بهتر است؟

  این سوال پاسخ سر راستی ندارد. هر دو نوع مزایا و معایب خود را دارند و باید بسته به نیازهای خاص ساختمان شما سنجیده شوند. به همین دلیل مهم است که همیشه قبل از انجام هر یک از سیستمهای‌ها با یک متخصص اعلام حریق مشورت کنید. اگر همچنان سوالی دارید می‌توانید با کارشناسان ما در همیار انرژی تماس بگیرید.

  همیار انرژی متخصص طراحی و اجرای سیستمهای های اطفای حریق گازی

  دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  8 + 2 =

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

  جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

   نام درخواست کننده


   نیاز به مشاوره دارید؟

   021-57854

   مشاوره - خرید و شارژ کپسول آتش نشانی داخلی 100

   مشاوره و خرید تجهیزات اعلام و اطفای حریق داخلی 108