همیار انرژی

تماس با همیار

021-57854

شستی اعلام حریق

شستی اعلام حریق
66
24 اردیبهشت 1402

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

فهرست مطالب

 • همیشه امکانات جدیدی برای ارتقاء ایمنی در برابر آتش سوزی وجود دارد. گروه همیار انرژی، امروز به یکی دیگر از عناصر کلیدی سیستم آشکارساز حریق پرداخته است. شستی اعلام حریق در جهت فعال سازی سیستم اعلام حریق مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله از عملکرد واقعی گرفته تا استفاده درست و آزمایش این تجهیزات، به همه‌ی موارد ضروری پرداخته شده است. با ما بمانید.

  شستی اعلام حریق چیست و چگونه عمل می‌کند؟

  شستی اعلام حریق

  شستی اعلام حریق لزوما یک جعبه کوچک است. همچنین تلفن کننده قرمز دستی یا شیشه شکن نیز نامیده می‌شود. این تجهیزات بر روی دیواری حاوی دکمه یا اهرمی قرار دارد که به شما امکان می‌دهد به صورت دستی، اعلام حریق را در یک ساختمان فعال کنید.

  این تجهیزات بخش مهمی از سیستم‌های آشکارساز حریق در هر ساختمانی هستند. می‌توانند در موارد مختلفی مورد استفاده قرار گیرند. از جمله:

  • با به صدا درآوردن آژیر، خطر احتمالی آتش سوزی را به همه افراد داخل هشدار دهید.
  • فرآیند تخلیه را در اسرع وقت آغاز کنید.
  • حتی اگر سیستم تشخیص خودکار از کار افتاده باشد، زنگ هشدار را به صدا در آورید.
  • پانل کنترل اعلام حریق را در مورد منطقه‌ای که آتش سوزی در آن رخ داده است مطلع کنید.
  • هشدار به خدمات آتش نشانی در مورد آتش سوزی (می‌تواند به صورت دستی یا خودکار انجام شود.)
  • سیستم مدیریت دود را فعال کنید.

  بسته به مدل تلفن کننده، ممکن است مجبور شوید یک شیشه را بشکنید تا به دکمه ای که هشدار آتش سوزی را فعال می‌کند برسید. برخی از جدیدترین طرح‌ها از پلاستیک فشرده به جای شیشه استفاده کرده اند. این تغییر در جهت کاهش احتمال آسیب به کاربر و جلوگیری از هرگونه اقدام خرابکارانه بوده است.

  شکستن شیشه تلفن کننده

  اگر در محل کار آتشی را مشاهده کردید، به صدا درآوردن زنگ خطر آتش سوزی با استفاده از یک تلفن کننده سریعترین راه برای جلب توجه همکاران و ترغیب آن‌ها برای رسیدن به ایمنی است. اگر آتش به اندازه‌ای بزرگ نباشد که لازم باشد سیستم تشخیص حریق خودکار را راه‌اندازی کند، اقدامات پیشگیرانه شما می‌تواند به کنترل شعله قبل از گسترش آتش کمک کند. پس از استفاده از شستی اعلام حریق، به صورت دستی آن را ریست کنید و با استفاده از کلید ایمنی به حالت اولیه برگردانید.

  شستی اعلام حریق کجا باید قرار گیرد؟

  هر سیستم اعلام حریق دارای چندین شستی اعلام حریق است. بنابراین اگر دقت کنید، آن‌ها را در تمام ساختمان‌های عمومی، از محل اقامت مشترک گرفته تا ساختمان‌های اداری، سایت‌های ساخت‌وساز، سینما و تئاتر، مراکز خرید، مدارس و مراکز بهداشتی و درمانی مشاهده خواهید کرد.

  شستی اعلام حریق معمولاً در امتداد مسیرهای فرار و در نزدیکی خروجی‌های آتش نشانی قرار می‌گیرند؛ تا بتوانید بدون کند کردن روند تخلیه و یا قرار دادن خود در معرض خطر غیر ضروری، زنگ هشدار را به راه بیندازید. با توجه به الزامات قانونی مربوطه، تلفن کننده باید در محل‌های زیر قرار داده شود:

  • در هر طبقه از ساختمان
  • از هیچ نقطه‌ای در ساختمان بیش از 30 متر فاصله نداشته باشد.
  • بالاتر از 1.4 متر از کف نباشد.
  • در یک مکان قابل مشاهده و قابل دسترس باشد.
  • در مناطقی که پرخطر شناخته شده اند.

  آن‌ها باید همیشه در سمت درب خروجی منتهی به یک راه پله نصب شوند. به طوری که وقتی زنگ هشدار به صدا در می‌آید، سیستم هشدار می‌تواند به درستی تشخیص دهد که آتش در کدام طبقه اتفاق افتاده است.

  شستی‌های اعلام حریق چه رنگی دارند؟

  شستی اعلام حریق بیش از یک عملکرد دارد. آن‌ها در سه رنگ سبز، سفید و قرمز وجود دارند.

  سه رنگ تلفن کننده

  رنگ‌های مختلف عملکرد منحصر به فرد هر یک را نشان می‌دهد:

  • تلفن کننده قرمز: این تلفن کننده‌ها برای فعال کردن اعلام حریق، اطلاع رسانی به خدمات آتش نشانی و حتی راه اندازی سیستم‌های کنترل دود یا اسپرینکلر استفاده می‌شود.
  • تلفن کننده سبز: این نوع در کنار یک خروجی قرار دارند و برای باز کردن دستی درب، هنگام تلاش برای تخلیه ساختمان در مواقع اضطراری استفاده می‌شوند.
  • تلفن کننده سفید: از آنجایی که آن‌ها یک عملکرد واحد را نشان نمی‌دهند، باید علائم اضافی وجود داشته باشد که به شما بگوید این تلفن کننده خاص چه کاری انجام می‌دهد. با این حال تلفن کننده سفید یکی از عملکرد انواع قبلی را ندارد، و آن تماس با خدمات آتش نشانی است.

  بسته به سیستم ایمنی آتش نشانی نصب شده در ساختمان شما، قابلیت افزودن عملکردهای اضافی به سیستم وجود دارد. از جمله باز کردن درها، فعال کردن سیستم مدیریت دود و حتی خاموش کردن سیستم تهویه مطبوع. در هر صورت، اگر متوجه آتش سوزی شدید، همیشه باید بدون تردید از شستی اعلام حریق استفاده کنید.

  آزمایش تلفن کننده چند وقت یک بار باید انجام شود؟

  تست سیستم اعلام حریق

  تست شستی اعلام حریق باید به عنوان بخشی از روش تست هفتگی اعلام حریق انجام شود. در واقع، همه شستی‌های اعلام حریق را نمی‌توان هر هفته آزمایش کرد. معمولاً، آزمایش از طریق یک برنامه چرخشی انجام می‌‎شود که در آن یک تلفن کننده متفاوت هر هفته آزمایش می‌شود تا اطمینان حاصل شود که کل سیستم همانطور که باید کار می‌کند. به عنوان مثال، شما نباید اولین تلفن کننده را قبل از هفته سیزدهم آزمایش مجدد کنید. همه 12 نقطه تماس باید قبل از تکرار فرآیند آزمایش شوند.

  در پایان

  کل سیستم اعلام حریق باید حداقل هر 6 ماه یکبار توسط یک مهندس ایمنی آتش نشانی واجد شرایط مورد بازرسی ایمنی قرار گیرد.

  آیا نیاز به نصب سیستم اعلام حریق به همراه تلفن کننده دارید؟ می‌توانید به سادگی از متخصصان ما در همیار انرژی مشاوره دریافت کنید و محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

  دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  74 + = 78

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

  جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

   نام درخواست کننده


   نیاز به مشاوره دارید؟

   021-57854

   مشاوره - خرید و شارژ کپسول آتش نشانی داخلی 100

   مشاوره و خرید تجهیزات اعلام و اطفای حریق داخلی 108