همیار انرژی

تجهیزات حفاظت فردی

تجهیزات حفاظت فردی
1407
6 مهر 1401

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

فهرست مطالب

 • تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانان

  پس از اتفاق افتادن هر حادثه ای، متخصصان آن حوزه برای کاهش آسیب ها و هزینه‌های آن حادثه به میدان می آیند. با وجود استفاده از بهترین تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفای حریق، تجهیزات ایمنی و تجهیزات پیشگیری، امکان گسترش آتش سوزی به شرایطی که کنترل آن بدون دخالت نیروی متخصص آتش نشانی ممکن نباشد، وجود دارد. در این حالت نیروهای آتش نشان باید از بهترین و با کیفیت ترین تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانان بهره مند باشند. در واقع ایمنی دلیل اصلی استفاده از PPE (Personal Protective Equipment) یا همان تجهیزات حفاظت فردی است. آتش نشانان برای جلوگیری از استنشاق بخارهای خطرناک، سموم و آوارهایی که می توانند به ریه ها و سیستم تنفسی آنها آسیب برساند، به این تجهیزات نیاز دارند.

  این تجهیزات علاوه بر تأمین حفاظت فیزیکی، به عنوان تجهیزات ایمنی برای محافظت از آتش نشان در برابر عناصر خطرناک موجود در هوا که ممکن است منجر به شرایط تنفسی جدی به دلیل استنشاق بیش از حد دود و بخار شود، عمل می کنند. همچنین به عنوان یک سپر برای جلوگیری از جذب سموم و ذرات مضر برای پوست که می تواند منجر به تهدید سلامتی افراد شود، عمل می کند.

  تجهیزات حفاظت شخصی محصولی است که برای کمک و محافظت از آتش نشانان در مواقع اضطراری طراحی شده است. علاوه برا این می تواند برای مشاغل دیگری که با شرایط اضطراری سر و کار دارند، مناسب باشد. در واقع ایمنی دلیل اصلی استفاده از PPE یا همان تجهیزات حفاظت فردی است.

  تجهیزات حفاظت شخصی

  از جمله تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • کلاه ایمنی آتش نشانان
  • تجهیزات حفاظت از صورت
  • عینک ایمنی آتش نشانان
  • دستکش آتش نشانان
  • چکمه آتش نشانان
  حفاظت فیزیکی

  PPE یا Personal Protective Equipment یا تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانان بسیار مهم است، بنابراین آنها می توانند وارد خانه یا ساختمان شوند بدون اینکه دچار سوختگی یا آسیب ریه در اثر استنشاق دود شوند. حتی در شرایطی که این قهرمانان مجبور به انجام کارهای بزرگ و یا تعمیرات اساسی می شوند، تجهیزات حفاظت شخصی نیز مورد نیاز است تا هنگام انجام کارشان آسیب جدی نبینند.

  هر وسیله ای به یک هدف خدمت می کند

  شلوار و کت پنبه ای از اجزای مهم گروه PPE برای یک آتش نشان هستند، زیرا برای محافظت بهینه از آتش با لایه های مختلف پارچه ساخته شده است. به طور خاص، شلوار و کت پنبه ای از پوسته یا لایه بیرونی که مانع نفوذ رطوبت و حرارت می شود، تشکیل شده است. لایه بیرونی و حرارتی از فرد در برابر گرمای تابشی محافظت می کند، همچنین مانع نفوذ رطوبت شده و برای جلوگیری از خیس شدن بدن آنها و نجات آنها از آسیب ناشی از سوختگی بخار، مناسب است.

  از طرف دیگر، دستکش و چکمه هایی که آتش نشانان می پوشند، از مواد مقاوم در برابر آتش ساخته می شوند تا از دست آنها در برابر اشیا تیز، گرمای تابشی و سایر اشکال خطری که ممکن است در حین خدمات آتش نشانی با آن روبرو شوند، محافظت کنند.

  علاوه بر این، کلاه ایمنی قابل شناسایی ترین تجهیزات یک آتش نشان است. و از مواد بادوام و مقاوم در برابر آتش ساخته شده است تا از سر آنها در برابر درجه حرارت شدید و ریزش آوار محافظت کند. همچنین می تواند از خیس شدن آتش نشان از آب پاشیده شده و بخارآب نیز جلوگیری می کند.

  PPE همچنین شامل ماسک صورت و سیلندر هوا است تا بتوانند فشار هوا را تنظیم کرده و در حین عملیات اطفاء حریق هوای تمیز را تنفس کنند.

  تجهیزات حفاظت شخصی آتش نشان

  حفاظت از خطرات بهداشتی

  جدا از تأمین حفاظت فیزیکی، تجهیزات حفاظت فردی به عنوان تجهیزات ایمنی برای محافظت از آتش نشان در برابر عناصر خطرناک موجود در هوا که ممکن است منجر به شرایط تنفسی جدی به دلیل استنشاق بیش از حد دود و بخار شود، عمل می کند. علاوه بر این، PPE به عنوان یک سپر برای جلوگیری از جذب سموم و ذرات مضر برای پوست که می تواند منجر به تهدید سلامتی افراد شود، عمل می کند.

  به طور کلی، PPE برای آتش نشانان همیشه باید در هنگام آتش سوزی استفاده شود تا از آنها محافظت کافی داشته باشد و این متخصصان را قادر به انجام وظایف خود با توانایی لازمه کند. علاوه بر پوشیدن صحیح PPE ، تعمیر و نگهداری مناسب نیز ضروری است تا تجهیزات در شرایط خوبی باقی بمانند و در شرایط اضطراری دیگر برای استفاده آماده شوند.

  کلاه ایمنی آتش نشانتجهیزات حفاظت از صورتعینک ایمنی آتش نشان دستکش آتش نشان  چکمه آتش نشان

  لوازم استحفاظی فردی

   

  حفاظت فردی

  بهترین راه پیشگیری از بروز حوادث، از بین بردن اعمال و شرایط خطرناکی است که احتیاج به آموزش افراد و بکار بردن تدابیر فنی دارد. اما بعضاً در صنایع با مواردی برخورد می شود که آموزش و تدابیر کافی نبوده و برای جلوگیری از حوادث، استفاده از وسایل و البسه استحفاظی را ضروری می سازد. هر ساله بسیاری از کشور های دنیا به دلیل عدم استفاده از وسایل استحفاظی فردی متحمل ضایعات جانی و مالی بسیاری می گردند. به هر صورت باید در صنایع ابتدا حفاظت عمومی انجام گیرد و در صورت عدم امکان، حفاظت کامل به عنوان آخرین راه حفاظت افراد باشد و همه اجباراً از وسایل حفاظت فردی استفاده نمایند.

  مشخصات وسایل و تحهیزات حفاظت فردی:

  • تجهیزات حفاظت فردی باید نوع شغل متناسب باشد.
  • باید استاندارد و دارای مشخصات باشد.
  • باید بهترین ارتباط فردی محیطی (ارتباط افراد با وسیله و ابزار) را برقرار کند و شرایط ایمنی مطلوب را فراهم نمایند.
  • باید قدرت استقامت و ضربه پذیری بالا داشته باشد.
  • باید به آسانی مورد استفاده قرار گیرد.
  • حتی الامکان بایستی قابل شستشو و ضد عفونی کردن باشد.
  • لوازم حفاظت فردی نباید خود عامل ایجاد حادثه گردد.
  • جنس لوازم حفاظت فردی از نوع مرغوب باشد.
  • هنگام کار جابجا نشود.
  • دارای سایز و اندازه های مناسب باشد.
  • باید متنوع و در رنگ های مختلف و طرح های جالب توجه باشد.
  • قبل از استفاده با کارشناس صاحب نظر مشورت شده باشد.

   

  به منظور کاربرد صحیح و نگهداری لوازم استحفاظی فردی اقدامات زیر باید صورت گیرد:

  آموزش کاربرد و اهمیت وسایل حفاظت فردی در پیشگیری از بروز حوادث و بیماری های ناشی از کار

  آموزش طریقه استفاده صحیح از وسایل حفاظت فردی

  آموزش چگونگی نگهداری و نظافت وسیله حفاظت فردی

  تطابق وسیله حفاظتی با فرد استفاده کننده قبل از تحویل

  آموزش ضابطه قانونی مربوط به هر نوع لوازم استحفاظی فردی

  مطلع نمودن کارکنان از ضابطه قانونی داخل کارگاه در مورد استفاده یا عدم استفاده از وسایل حفاظت فردی (آیین انضباطی)

  حفاظت از سر:

  حفاظت فردی

  •  کلاه ایمنی از وسایل حفاظت فردی است که برای حفاظت سر، وقتی که در معرض سقوط یا برخورد با اشیاء قرار می گیرد بکار گرفته می شود که این شرایط همیشه در صنایع وجود دارد.
  • کلاه های ایمنی معمولاً از دو قسمت تشکیل شده است:
  •   قسمت صدف کلاه که به آن جسم اصلی گویند و معمولا از جنس پلی پروپیلن یا پلی کربنات و یا از فلزات مثل آلومینیوم است.
  • قسمت درونی کلاه را قسمت تعلیق یا ضمائم کلاه نامیده می شود و ممکن است از جنس پارچه ای مقاوم باشد.

   

   

  محافظ صورت:

  حفاظت فردی

  محافظ صورت، دور سر یا روی سر نصب می شود. مضافاً اینکه یک حفاظ جلوی صورت قرار می گیرد که ممکن است دارای رنگ شفاف، رنگی یا توری باشد. جنس طلق محافظ صورت  معمولاً از پلی استات یا پلی کربنات است. این طلق صورت را در مقابل ضربه و جرقه و مواد سوزاننده خورنده حفاظت می نماید. در عین حال باید ضریب انتقال نوری خوبی داشته باشد.

   

   

  حفاظت از چشم ها:

  حفاظت فردی

  از آنجایی که چشم ها مهم ترین عضو ارتباط انسان با محیط اطراف محصوب می شوند، حفاظت از آن ها اهمیت بسیار زیادی دارد.

  اهداف استفاده از محافظ چشم ها:

  جلوگیری از صدمات فیزیکی و مکانیکی وارده به چشم.

  جلوگیری از صدمات مواد شیمیایی و ماده خورنده و سوزاننده

  جلوگیری از صدمات پرتاب ذرات مختلف فلزی و غیر فلزی

  دستکش آتش نشانی

  دستکش های آتش نشانی دستکش هایی هستند که توسط NFPA (انجمن ملی حفاظت از آتشبرای استفاده در عملیات آتش نشانی سازه تایید شده اندهنگام مبارزه با آتش، دستکش های آتش نشانی از دستان شما در برابر آسیب محافظت می کننددستکش های مقاوم در برابر حرارت به آتش نشانان این امکان را می دهد که دست‌های خود را در حین تماس با سطوح بسیار داغ و سطوحی که دچار حریق شده اند محافظت کننددر بسیاری از موارد آتش نشانان، حتی با وجود حفاظت زیاد در برابر آتش، خطرات گرمایی باعث ایجاد تعداد زیادی سوختگی حرارتی در دست، مچ و بازوهای آتش نشانان شده است.

  آتش نشانان انواع مختلفی از دستکش ها را برای محافظت در برابر انواع خطراتی که ممکن است در وظایف خود تجربه کنند، دارندبه عنوان مثال، دستکش های جراحی برای محافظت در برابر خطرات بیولوژیکی، دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی، دستکش های عمومی و دستکش های مقاوم در برابر حرارت برای اطفاء حریق عمومی وجود داردهیچ دستکشی وجود ندارد که بتواند محافظت کافی در برابر همه خطرات ایجاد کندآموزش، تجربه و نظارت برای اطمینان از استفاده صحیح از دستکش مورد نیاز است.

   

  انواع دستکش های آتش نشانی

  • دستکش عملیاتی
  • دستکش آلومینیومی
  • دستکش مقاوم شیمیایی
  • دستکش کف ساده
  • دستکش ضد ارتعاش
  • دستکش عایق برق

   

  ویژگی لباس آتش نشانی

  لباس آتش نشانی به وسیله پارچه هایی مجهز هستند که برای بالاترین سطح حفاظت و آسایش تولید شده اند. به طور کلی، این بخشی است که علی رغم هزینه بالای آنها، به دنبال پارچه های با کیفیت است. لباس آتش نشانان اکثراً از پارچه های ساخته شده از الیاف آرامید هستند، زیرا در برابر کشش و دوام مکانیکی مقاومت بالایی دارند و در عین حال کاملاً ضد شعله هستند.

  به همین دلایل، طیف وسیعی از پارچه های فنی برای آتش نشانان تهیه شده است که با مخلوطی از آخرین متاماریمیدها و پارامیرامیدها با کارایی و محافظت بالا با قیمت مناسب تهیه شده است.

  لباس آتش نشان

  خطرات پیش روی آتش نشانان شامل قرار گرفتن در معرض حداکثر آتش، حوادث از هر نوع، بریدگی، انواع خراش ها و غیره است. در نتیجه، ما در مورد بخشی صحبت می کنیم که کیفیت عالی در آن وجود دارد و پارچه های محافظ مورد استفاده باید مقاومت بالایی در برابر شعله داشته باشند و علاوه بر این، به راحتی قابل حمل باشد.

  فضانوردان و آتش نشانان برای اطمینان از ایمنی حداکثری از یونیفرم یا لباس های مخصوص ساخته شده از پارچه های مصنوعی استفاده می کنند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که لباس فرم آنها از مواد یکسانی استفاده می کند، حتی اگر شغل آنها کاملاً متفاوت باشد. پارچه های کت و شلوار فضایی و لباس فرم آتش نشانی انعطاف پذیر هستند و همچنین عایق های مناسبی در برابر درجه حرارت شدید می باشند.

  بررسی لباس آتش نشانان ایستگاه آتش نشانی

  در مورد پوشیدن لباس مناسب ایستگاه، آتش نشانان ملزم به رعایت مشخصات خاصی از کار هستند.

  آتش نشانان کت و شلوارهای ساخته شده از Nomex یا Kevlar را می پوشند. هر دو ماده مقاوم در برابر آتش هستند که به محافظت از آتش نشان در برابر شعله ور شدن و یا در مقابل سوختگی های نزدیک در هنگام آتش سوزی کمک می کنند. گاهی اوقات، Nomex و Kevlar با هم مخلوط می شوند. Nomex همچنین در برابر بار الکتریکی عایق بندی می کند که از برق گرفتگی آتش نشانان جلوگیری می کند.

  منظور از لباس ایستگاه آتش نشانی، لباس رسمی است که آتش نشانان هنگام کار در ایستگاه از آن استفاده می کنند. لباس باید با مواد محافظ، ترجیحاً مطابق با استانداردهای NFPA 1975 طراحی شود. معمولاً از سه قسمت ضروری یکنواخت تشکیل شده است: شلوار، پیراهن و چکمه های انگشتی استیل.

  جنس لباس آتش نشان

  ملاحظات مهم برای لباس مناسب ایستگاه آتش نشانی

  هنگام بررسی عوامل بسیاری که باید برای لباس های استاندارد ایستگاه آتش نشانی در نظر گرفته شود، مواردی بسیار مهم برجسته می شوند. اول، شما باید درکی از نوع خاص لباس آتش نشانی مورد نیاز و آنچه را که از نظر حفاظت ارائه می دهند، داشته باشید. برخی از این موارد عبارتند از:

  آتش نشانان باید از خود و اطرافیان خود در برابر خطرات مختلفی که ممکن است در شغل آنها ایجاد شود محافظت کنند. با این اوصاف، آنها باید از تجهیزات ساخته شده از پارچه های سبک، تنفس پذیر، ضد شعله یا مقاوم در برابر حرارت و شعله استفاده کنند. این ماده باید به عنوان یک لایه دفاعی اضافی برای آتش نشانان باشد تا آنها حتی در موارد اضطراری کاملاً محافظت شوند. لباس های ایستگاه آتش نشانی در رنگ ها و طرح های متنوعی وجود دارد و همچنین ساخته شده است تا از دوام فوق العاده ای برخوردار باشد. سازمان آتش نشانی باید یکی را انتخاب کند که با نیازهای افسران مطابقت داشته باشد و به اندازه کافی مقاوم باشد تا در هنگام انجام وظیفه در برابر اتفاقات مقاوم باشد.

  لباس های ایستگاه های آتش نشانی نه تنها برای محافظت از آتش نشانان طراحی شده اند، بلکه نماینده این بخش هستند. هنگام پوشیدن لباس فرم، پیام حرفه ای بودن و احترام به آتش نشانی را که آنها برای آن کار می کنند، می فرستد. این به نوبه خود می تواند باعث ایجاد وجهه اجتماعی مطلوب و ایجاد اعتماد باشد.

  لباس هایی مانند لباس تناسب اندام و لباس زیر ممکن است از مواد پایدار حرارتی ساخته نشوند و هنگام کار نباید پوشیده شوند. این نوع لباسهای غیر پایدار از نظر حرارتی از الیافی با نقطه ذوب نسبتاً کم ساخته شده اند و می توانند در آسیب دیدگی سوختن نقش داشته باشند. پس این نوع لباس های تناسب اندام نباید به عنوان لبباسی در زیر لباس آتش نشانی پوشیده شوند. “

  این استاندارد همچنین الزامات مربوط به ثبات حرارتی منسوجات مورد استفاده در ساخت پوشاک  را مشخص می کند. همچنین باید الزامات اختیاری مقاومت در برابر شعله، مقاومت در برابر بو، مقاومت در برابر آب و دفع حشرات را تعیین کند.

  Nomex یک ماده پارچه ای شناخته شده برای ساخت تجهیزات ایمنی مقاوم در برابر حرارت و شعله است. لباس محافظ به طور خاص برای آتش نشانانی که به طور منظم در معرض خطرات الکتریکی و آتش سوزی هستند، ایجاد شده است.

  بسیاری از بخش های آتش نشانی قبلاً از پارچه Nomex برای آتش نشانان استفاده کرده اند. در حالی که برخی از آتش نشانان قبلاً از استفاده کامل از این پارچه استقبال کرده اند، عده ای هستند که هنوز از مزایای این ماده و اینکه چگونه می تواند محافظت مورد نیاز آنها را ایجاد کند ، اطلاعی ندارند.

  پارچه Nomex از نوع خاصی از نایلون ساخته شده است که از جمله ویژگی های پارچه این است که در برابر حرارت و شعله مقاومت می کند. پوشیدن آن برای آتش نشانان حتی هنگام کار در شرایط گرم و سوزناک نیز راحت است.

  این ماده همچنین فوق العاده راحت است. الیاف نایلون به گونه ای طراحی شده اند که بدون جذب گرما مقاومت می کنند. همچنین شرایط تنفس بالایی دارند که باعث می شود آتش نشانان به راحتی بتوانند تنفس کرده و خنک شوند.

  Nomex علاوه بر اینکه بسیار کارآمد است، وزن کمی نیز دارد. به دلیل این ویژگی سبک، آتش نشانان به راحتی لباس را حمل می کنند. در حقیقت، بسیاری از بخش های آتش نشانی سال هاست که به Nomex اعتماد دارند و هرگز مشکلی با گرفتار شدن آتش نشانان در معرض خطرات آتش سوزی نداشته اند.

  به دلیل همه ویژگی های خارق العاده ای که Nomex ارائه می دهد، بسیاری از بخش های آتش نشانی در سراسر کشور برای تجهیز لباس محافظ شخصی خود به Nomex مراجعه می کنند. این پارچه نه تنها مقرون به صرفه است بلکه مزایای بسیار دیگری نیز دارد که آن را به گزینه ای عالی برای آتش نشانان شجاع ما تبدیل کرده است.

  از نومکس در برخی از لباس های فضانوردان نیز استفاده می شود. لباس های فضایی از بسیاری از لایه های مواد محافظ و عایق برای اطمینان از دوام، انعطاف پذیری و عایق بندی ساخته شده اند.

  کلام نهایی

  در جستجوی محصولات مربوط به حوزه آتش نشانی، ما به ایمنی و حفاظت از تیم آتش نشانی و ایمنی شما اهمیت می دهیم. به همین دلیل است که ما با افتخار تنها از بین با کیفیت ترین برندهای ممکن تجهیزات حفاظت شخصی را برای شما تهیه کرده ایم. ما متعهد به تهیه محصولات موردنیاز برای حفظ امنیت مشتریان خود هستیم.

  شرکت همیار انرژی به عنوان یک شرکت تخصصی در حوزه آتش نشانی و تجهیزات آتش نشانی، با سال ها تجربه در این حوزه، تمامی تجهیزات محفاظت شخصی مورد نیاز کاربران را با بالاترین استاندارد و مناسب ترین قیمت در اختیار تمامی کاربران قرار می دهد. لازم به ذکر است که برای تهیه هرکدام از تجهیزات حفاظت شخصی میتوانید از طریق پل های ارتباطی زیر ثبت سفارش نمایید:

  ۰۲۱-۵۷۸۵۴

  ۰۹۱۲۸۹۳۲۳۶۷ (تماس در ساعات کاری)

  دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  3 + 1 =

  همه چیز در مورد کنترل پنل آتش نشانی

  2 مهر 1401

  کنترل پنل های آتش نشانی یکی از مهم ترین و پرکاربردترین وسایل اعلام حریق هستند

  تست اطفای فوم

  7 مهر 1401

  سیستم اطفا حریق فوم، یکی از بهترین سیستم های اطفا حریق برای مکان های صنعتی

  اگر ماشین شما دچار آتش سوزی شد، چه کاری باید انجام دهید؟

  17 بهمن 1401

  آتش سوزی یکی از بزرگترین تهدیدها برای خودرو و سرنشینان آن است و هر شخصی

  آتش سوزی بی سابقه استرالیا و نجات حیوانات درون آتش توسط آتش نشانان

  4 مهر 1401

  آتش سوزی بی سابقه در استرالیا آتش‌سوزی جنگل پدیده‌ای معمول در استرالیا است، زیرا اقلیم

  گاز گرفتگی با مونوکسید کربن

  26 شهریور 1401

  علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن بسیار شبیه آنفولانزا است. به همین دلیل رعایت توصیه

  آتش سوزی و فناوری نانو

  2 مهر 1401

  فناوری نانو یکی از بزرگترین فناوری هایی است که بشر به آن دست یافته و

  فروش کپسول آتش نشانی

  17 شهریور 1401

  همیار انرژی تولید کننده کپسول های آتش نشانی کارا و همیار بوده و تمامی خاموش

  شیلنگ آتش نشانی

  19 شهریور 1401

  همه ما با شیلنگ آتش نشانی آشنایی داریم و به خوبی می دانیم برای چه

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

  جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

   نام درخواست کننده


   نیاز به مشاوره دارید؟

   021-57854

   مشاوره - خرید و شارژ کپسول آتش نشانی داخلی 100

   مشاوره و خرید تجهیزات اعلام و اطفای حریق داخلی 108