همیار انرژی

تماس با همیار

021-57854

باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر

باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر
428
4 مهر 1401

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

فهرست مطالب

 •  

  باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر

  امروزه ندرتا باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر وجود دارد که از طریق رسانه منتشر میشود، درواقع رسانه برخی اوقات در حال پخش موارد نادرست آسیب زا در مورد نحوه کار سیستم اسپرینکلر است. متأسفانه، این باورهای غلط ممکن است بسیاری از افراد را مجاب کند که به این فکر کنند که این ابزارهای ایمنی غیرقابل اعتماد هستند، برای آگاهی و مشاهده نمونه ای از این موارد اینجا کلیک کنید. ما در اینجا قصد داریم در این مقاله به بزرگترین سوء برداشت ها در مورد اسپرینکلر بپردازیم.

  باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر

  علی رغم چیزی که برخی افراد فکر می کنند، اسپرینکلرها به طور همزمان کار نمی کنند. درواقع، بالب کوچک قرمز، یک اسپرینکر را هنگام واکنش به گرما فعال می کند. در زیر به مهمترین باورهای غلط در مورد اسپرینکلر اشاره می کنیم.

  باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر شماره ۱: هنگام آتش سوزی، سر هر اسپرینکلر شکسته شده و همه چیز را در ساختمان خراب می کند

  در حالی که هالیوود دوست دارد اینگونه نمایش دهد که سیستم کوچک بارانی یعنی اسپرینکلر توسط کوچکترین آتش سوزی فعال می شود و ایجاد سیل چشمگیری را نشان دهد، اما باید بدانید که اکثریت قریب به اتفاق اسپرینکلر های آتش به طور همزمان کار نمی کنند و چنین تصوری نشات گرفته از باورهای غلط در مورد اسپرینکلر است.

   

  در واقع، هر اسپرینکلر باید به طور جداگانه توسط گرما و حرارت ناشی از آتش فعال شود. همچنین بیایید افسانه دیگری را روشن کنیم: علی رغم اعتقاد عمومی، دود، بخارهای پخت و پز یا کمی بخار باعث فعال شدن اسپرینکلر نمی شود. هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد که اگر اسپرینکلرهای آتش نشانی را نصب کنید و نان تست خود را بسوزانید، باعث سیل خواهید شد.

  طراحی ساده اما متفکر اسپرینکلرهای آتش نشانی تضمین می کند که فقط اسپرینکلرهای نزدیک به آتش آب را پاشیده و بقیه مکان های تا قبل از رسیدن حرارت آتش به اسپرینکلرهای آن موقعیت، خشک باقی می ماند. NFPA گزارش می دهد که آتش سوزی های مسکونی تقریباً همیشه با یک سر آبپاش کنترل می شوند. شش سر اسپرینکر یا کمتر 90 درصد از کل آتش سوزی ها را کنترل کرده و دو یا کمتر 82 درصد از گسترش آتش سوزی جلوگیری می کند.

  نحوه کار اسپرینکلرها در اینجا به شرح زیر است:

  تقریباً هر اسپرینکلر توسط یک پیوند فلزی قابل ذوب یا یک لامپ شیشه ای کوچک پر از مایع حساس به گرما بسته می شود. هنگامی که مکانی شعله ورمی شود و هوا تا دمای خاصی گرم می شود – بین ۱۳۵ درجه فارنهایت تا ۶۵۰ درجه فارنهایت (۵۷ درجه و ۳۴۳ درجه سانتیگراد)، بسته به درجه حرارت اسپرینکلر – پیوند ذوب شده ذوب می شود یا مایع داخل لامپ منبسط می شود تا شیشه می شکند، سر اسپرینکلر باز شده و آب را قادر می سازد تا به سمت آتش هدایت شود.

  برای نشان دادن سریع نحوه فعال شدن اسپرینکلرهای لامپ شیشه ای، می توانید این ویدئو را نیز مشاهده کنید:

  https://youtu.be/AMNv7EOcFg4

  فقط یک استثنا در این قانون وجود دارد: یک سیستم اسپرینکلر غرقاب برای واکنش سریع در برابر آتش سوزی با مقدار زیادی آب مانند تصاویر هالیوود طراحی شده است. آب پاش های غرقاب فاقد عناصر عملیاتی حساس به حرارت هستند ، بنابراین آنها به طور دائمی باز هستند و به محض ارسال یک سیگنال به یک صفحه نظارت، دستگاه تحریک کننده مانند یک ردیاب دود آماده انتقال آب است. اما این سیستم ها فقط در مناطق بسیار قابل اشتعال یا خطرناک مانند آشیانه هواپیما یا ایستگاه های تولید برق نصب می شوند – نه خانه معمولی یا ساختمان تجاری شما.

  باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر شماره ۲: خسارت ناشی از آب جاری شده توسط اسرینکلر بسیار بیستر از از خسارت ناشی از آتش سوزی است.

  به گفته NFPA، اسپرینکلرها به محض احساس گرمای حاصل از آتش سوزی فعال می شوند و توانایی این را دارند که 96 درصد از آتش سوزی های مهار کننده را کنترل می کنند. این امر نه تنها باعث کاهش حرارت و دود در ناحیه کوچکی از ملک می شود، بلکه زمان ارزشمندی را نیز برای مردم خریداری می کند تا با خیال راحت از ساختمان خارج شوند.

  در اینجا یک واقعیت دیگر نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت: اسپرینکلر های واکنش سریع، در هر دقیقه بین ۸ تا ۲۴ گالن آب آزاد می کنند – و یک مورد اغلب برای کنترل آتش کافی است. در مقابل، شیلنگ های آتش نشانی دوتایی بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ گالن آب در دقیقه تحویل می دهند. ریاضیات مربوط به این موضوع کاملاً ساده است: شیلنگ های آتش نشانی به طور قابل توجهی آب بیشتری را به ملک شما می ریزند تا آتش را خاموش کنند و به میزان قابل توجهی آسیب بیشتری نسبت به اسپرینکلر ها وارد کنند.

  و این در نظرگرفتن خسارت ناشی از شعله و دود نیست زیرا آتش در طول چند دقیقه تا رسیدن تیم آتش نشانی به گسترش خود ادامه می دهد. در مورد آتش سوزی های بزرگ یا ساختمان های پرخطر، حتی ممکن است افسر فرمانده به جای به خطر انداختن ایمنی آتش نشانان، در موقعیت دفاعی قرار گیرد و اجازه دهد آتش خودش خاموش شود و از سازه های همسایه محافظت کند.

  خانه های مدرن به دلیل استفاده گسترده از مواد با وزن سبک تر، مصنوعی و ارزان قیمت در ساخت و ساز و اثاثیه، داغ و سریعتر از همیشه می سوزند. آزمایش آتش توسط UL (آزمایشگاه های سابق Underwriter) نشان داد که یک اتاق مدرن ممکن است در کمتر از 4 دقیقه به طور کامل توسط شعله های آتش درگیر شود. در مقابل، اتاقی پر از مواد طبیعی مانند چوب جامد كه دهه ها پیش معمولاً مورد استفاده قرار می گرفت، حدود 30 دقیقه طول كشید تا به تخلیه الکریکی برسد و صاعقه ایجاد شود.

  این فیلم را ببینید تا با آزمایش UL آشنا شده و بفهمید یک اتاق مدرن با چه سرعتی می تواند بسوزد:

  https://youtu.be/LsReYgKpHbE

  باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر شماره ۳: این خطر بزرگ وجود دارد که اسپرینکلرها به طور تصادفی نشت یا فعال شوند.

  احتمال نقص تولید که منجر به تخلیه اسپرینکلر شود بسیار کم است: به طور دقیق ۱ در ۱۶ میلیون. گرچه عوامل دیگر از یخ زدگی تا خوردگی نیز می توانند باعث نشت یا تخلیه تصادفی آب پاش ها شوند، اما وقوع آنها بیش از نشت از سیستم لوله کشی ساختمان نیست.

  اقدامات ساده ای وجود دارد که دارندگان املاک تجاری می توانند برای کاهش بیشتر خطر نشت اسپرینکلر یا تخلیه تصادفی انجام دهند. به عنوان مثال، نصب سیستم های اسپرینکلر خشک در مناطق مستعد یخ زدگی از خطر ترکیدگی یا نشتی لوله ها هنگام کاهش دما جلوگیری می کند. افزودن یک محلول ضد یخ ذکر شده، استفاده از ردیابی حرارت برقی، یا افزایش عایق نیز می تواند به آسیب دیدن لوله های سیستم مرطوب کمک کند.

  جایگزینی هوای تحت فشار با نیتروژن یک عامل تغییر دهنده برای مبارزه با خوردگی در اسپرینکلرهای نوع خشک است به دلیل اینکه این مدل از اسپرینکلرها بیشترین خطر آسیب را متحمل می شوند.

  سر محافظ در یک اسپرینکلر در برابر ضربه هایی که باعث از بین رفتن سر و ایجاد سیل در محیط های پر خطر مانند سالن های ورزشی، انبارها یا محل های ساختمانی می شوند، استفاده می شود و اگر اسپرینکلر ناخواسته تحریک شود، ابزار Shutgun می تواند با توقف سریع جریان آب و بازیابی توانایی اسپرینکلر ضررهای ناشی از آتش سوزی را به حداقل برساند.

  شاتگان | تجهیزات آتش نشانی

  و اسپرینکلرهای خانگی به همان اندازه قابل اطمینان هستند که نیاز به نگهداری بسیار کمتری دارند.

  باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر شماره ۴: دتکتور دود حفاظت کافی را در برابر آتش ایجاد می کنند.

  نمی توان انکار کرد که دتکتور های دود با اخطار زودهنگام در مقابل یک رویداد دود یا آتش سوزی، می توانند زندگی بسیاری از افراد را نجات دهند. اما در حالی که دتکتورها مردم را از وجود خطر آگاه می کنند، هیچ کاری برای کاهش یا خاموش کردن شعله های در حال رشد یا محافظت از کسانی که نمی توانند به خودی خود فرار کنند، مانند کودکان کوچک یا افراد مسن، انجام نمی دهند.

  دتکتورهای های دود باتری نیز نسبت به اسپرینکلرها از قابلیت اطمینان کمتری برخوردار هستند – زیرا غالباً به دلیل از بین رفتن باتری یا از خارج کردن باتری از سیستم توسط صاحبان املاک که از هشدارهای “ناخوشایند” دتکتور ناامید شده اند، عملکرد آنها از کار می افتد. برای صاحبان خانه ها نیز اتفاق می افتد که حواسشان به چیزهای دیگر پرت شود و فراموش کنند که باتری هایی را که در نیمه شب بخاطر جیر جیر کردن دتکتور بیرون آورده اند، جایگزین کنند.

  دتکتورهای دود کار احتمال مرگ در آتش را به نصف کاهش می دهند اگرچه اخیراً مقامات آتش نشانی نگران این هستند که توانایی آنها در کاهش مرگ و جراحت کم شده است و همانطور که قبلاً اشاره کردیم، خطر مرگ شما به اندازه ۸۵ درصد در ساختمان هایی که اسپرینکلر در آنها وجود ندارد، افزایش می یابد.

  اسپرینکلرها از دهه ۱۹۶۰ پایه اصلی ساختمانهای تجاری و از دهه ۱۹۹۰ ساختمانهای تجاری – مسکونی مانند هتلها و کانکسها بوده اند. علی رغم این واقعیت که در صورت وجود دتکتورهای دودو اسپرینکلرها، میزان مرگ و میر ناشی از آتش سوزی در خانه ۹۰ درصد کاهش می یابد. اما این موارد به ندرت در خانه های تک خانواده یا دوبلکس یافت می شوند،

  باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر

  باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر شماره ۵: اسپرینکلرهای مسکونی بسیار گران هستند

  اکنون نیاز هر مسکن به اسپرینکلر خانگی بشدت توصیه می شود. اما گروه های صنعت مسکن کاملاً مخالف هستند: آنها می گویند که نصب سیستم اسپرینکلر اطفای حریق باعث افزایش قیمت خانه ها می شود و این باعث می شود تا هزاران خریدار بالقوه را از بازار خارج کند.

  اما بهتر است بدانید که سیستم اسپرینکلر اطفای حریق، کارامدترین و کم هزینه ترین و سریع‌ترین سیستم اطفای حریق بوده و به گفته NFPA هزینه مجهز کردن ساختمان به سیستم اسرینکلر اطفای حریق چیزی در حدود هزینه موکت کردن ساختمان خواهد شد.

  همچنین لازم به ذکر است که حتی هزینه تعمیرات و نگهداری اسپرینکلرها هم بالا نبوده و اسپرینکلرهایی که در ساختمان‌های مسکونی نصب می‌شوند به جز کنترل فشار سیستم، نیاز به عملیات نگهداری خاصی ندارند. سیستم‌های اسپرینکلر‌ شاید تا ۵۰ سال نیز فعال نشوند اما همیشه آماده به کار هستند تا ایمنی ساختمان شما را در برابر آتش سوزی تامین و تضمین کنند.

  در صورت تمایل می توانید با انواع اسپرینکلر، در سایت شرکت همیار انرژی آشنا شوید و در صورت نیاز از طریق راه های ارتباطی زیر تهیه فرمایید.

  ۰۲۱-۵۷۸۵۴

  ۰۹۱۲۸۹۳۲۳۶۷ (تماس در ساعات کاری)

  کارشناسان همیار انرژی آماده ارائه هر گونه خدماتی به شما هستند

  دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  + 8 = 17

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

  جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

   نام درخواست کننده


   نیاز به مشاوره دارید؟

   021-57854

   مشاوره - خرید و شارژ کپسول آتش نشانی داخلی 100

   مشاوره و خرید تجهیزات اعلام و اطفای حریق داخلی 108