دتکتور دودی

دتکتورهای دودی از متداول ترین نوع دتکتورهای سیستم اعلام حریق اتوماتیک بوده که از سرعت پاسخگویی و سطح پوششی بیشتری نسبت به نوع حرارتی برخوردارمی باشند که مناسب برای مواردی شامل چوب، کاغذ و پارچه که در لحظات آغازین آتش سوزی تنها دود تولید می کنند. این دتکتورها برای نظارت دائمی طراحی شده اند و شروع حریق هایی که (اثرات حرارتی کند و ضعیف بوده اما تولید دود آنها زیاد می باشد، تشخیص داده و اعلام می نماید. در کل این دتکتورها بیشتر برای حریقی که دودزا هستند، مناسب می باشند.

این نوع دتکتور شامل دتکتورهای فتو الکتریک (نوری)، یونیزاسیون، لیزری و استنشاقی یا مکشی می‌باشد که هر یک برای شرایط خاصی مناسب‌تر از سایر آشکارسازها می باشد.

دتکتورهای یونیزاسیون یکی از انواع دتکتورهای دودی هستند. این دتکتورها از مقدار کمی از مواد رادیواکتیو محافظت شده استفاده می کنند که مولکول های هوا را بین دو صفحه فلزی، باردار یا یونیزه می کنند. این کار جریان الکتریکی کوچکی را از یک صفحه به صفحه دیگر در هوا ایجاد می کند. وقتی ذرات وارد محفظه می شوند، یون ها را جذب می کنند و آنها را با خود حمل می کنند و جریان را کاهش می دهند. هنگامی که تعداد ذرات وارد شده به محفظه به اندازه ای باشد که آن جریان را کمتر از مقدار مشخصی کاهش دهد، دستگاه آن ذرات را به عنوان دود ثبت می کند و زنگ هشدار به صدا در می آید. (در مورد مواد رادیواکتیو: بیشتر تشعشعات آن در داخل دستگاه مسدود می شود، و حتی در آن زمان، سطوح تشعشع در دستگاه بسیار کمتر از تشعشعات پس زمینه طبیعی است که ما هر روز در معرض آن قرار می گیریم.)

نوع دیگری از فناوری متداول دتکتورها فوتوالکتریک نام دارد. این فناوری با تشخیص نوری که از ذرات یک پرتو نور در داخل محفظه حسگر منعکس می شود، کار می کند. هنگامی که هیچ ذره ای در محفظه حسگر وجود ندارد، نور پرتو به دتکتور نور برخورد نمی کند، که نشان می دهد همه چیز شفاف است. هنگامی که ذرات وجود دارند و میزان نور ثبت شده توسط دتکتور نور به حد آستانه مشخصی می رسد، زنگ هشدار به صدا در می آید.

هر دو نوع دتکتور می‌توانند آتش‌های «شعله‌ور» کندسوز یا آتش‌های «شعله‌ور» تندسوز را شناسایی کنند، اما هر فناوری نقاط قوت خاص خود را دارد. آلارم‌های مبتنی بر یونیزاسیون تمایل دارند ذرات کوچک دود سیاه را از آتش‌های شعله‌ور سریع‌تر تشخیص دهند، زیرا به تعداد بیشتری تولید می‌شوند و جریان بیشتری را از بین صفحات می‌گیرند. آشکارسازهای فوتوالکتریک نسبت به ذراتی که اندازه بزرگتر و سفید یا رنگ روشن دارند حساس تر هستند و بنابراین بازتاب بیشتری دارند، مانند ذراتی که از آتش سوزان ساطع می شوند.

 

دتکتور دود​​​​​​

 

جهت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس بگیرید
021-57854
09128932367 (تماس در ساعات کاری)  
                   

 

تعداد بازدید: 2284