شهر ایمن همیار می‌خواهد

آتش سوزی در موتورخانه و روش های مقابله با آن

آتش سوزی در موتورخانه و روش های مقابله با آن

یکی از مهم ترین بخش هر ساختمان و برج های مسکونی قطعا موتورخانه آن است. موتورخانه ها گرمایش کافی خانه ها را در فصل زمستان و همچنین آب گرم را در تمامی فصول برای ما تامین می کنند و همواره از آن ها در حال استفاده هستیم. باتوجه به سیستم های گرمایش متفاوتی که در حال حاضر وجود دارد اما موتورخانه برای بسیاری از افراد گزینه بسیار مناسب تر و کم هزینه تری است و همچنین طبق بیانیه سازمان آتش نشانی دارای امنیت بالاتری درمیان سایر سیستم های گرمایشی هستند.

موتورخانه ها نیز همانند دیگر تجهیزات گرمایشی دارای قطعات مختلفی هستند که در کنار یکدیگر به خوبی عمل می کنند اما می توانند در برخی موارد موجب مشکلاتی همچون آتش سوزی نیز شوند. همواره باید خودمان را برای مقابله با همچین مشکلاتی آماده کنیم و تجهیزات مناسب مقابله با آتش سوزی در موتور خانه را داشته باشیم. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به آتش سوزی در موتورخانه و روش های مقابله با آن بپردازیم.

سوالات مختلف در رابطه با آتش سوزی موتورخانهپاسخ به این سوالات
دلایل آتش سوزی در موتورخانه
 • مشکل در فیلتر هوا موتورخانه
 • نشتی مونوکسید کربن در موتورخانه
 • فشار زیاد گاز در موتورخانه
 • داغ کردن قطعات
جلوگیری از آتش سوزی موتورخانه
 • سرویس و نگهداری موتورخانه برای جلوگیری از آتش سوزی
 • تعویض منظم فیلتر هوا برای جلوگیری از آتش سوزی
نحوه خاموش کردن موتورخانه آتش گرفته
 • ابتدا فورا با آتش نشانی و شماره تلفن 125 تماس بگیرید و سپس مراحل زیر را دنبال کنید.
 • قطع برق و گاز: اولین قدم برای اطفای حریق، قطع برق و گاز موتورخانه برای جلوگیری از انفجار یا گسترش یافتن آتش است.
 • استفاده از خاموش کننده: اگر آتش کوچک است فورا از خاموش کننده مناسب مانند کپسول آتش نشانی پودر و گاز یا دی اکسید کربن استفاده کنید. به برچسب روی خاموش کننده توجه کرده و دستورالعمل های آن را به دقت مطالعه کنید و سپس از آن استفاده کنید.
 • پوشاندن دریچه ها و منافذ: برای جلوگیری از ورود اکسیژن به آتش و خاموش کردن هرچه سریعتر حریق، دریچه ها و منافذ موتورخانه را بپوشانید.
بهترین تجهیزات اطفاء حریق برای موتورخانه
 • آیروسل اتوماتیک
 • کپسول آتش نشانی
 • توپ اطفای حریق

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

دلایل آتش سوزی در موتورخانه

دلایل متفاوت و همچنین زیادی وجود دارد که ممکن است باعث آتش سوزی در موتورخانه شود؛ همچون نشتی سوخت و اتصالی برق. چگونگی ایجاد ایمنی در موتورخانه ها به موارد مختلفی بستگی دارد که می توان به سرویس منظم و دوره ای موتورخانه و بررسی گرفتگی فیلتر هوا و نشتی مونوکسید کربن و غیره اشاره کرد. در ادامه به دلایل آتش سوزی در موتورخانه پرداخه ایم.

مشکل در فیلتر هوا موتورخانه

یکی از موارد مهمی که باید در سرویس های دوره ای به آن توجه ویژه ای کنیم، بررسی و تعویض فیلتر هوای موتورخانه می باشد. فیلتر هوای موتورخانه بدلیل جذب گرد و غبار دچار مشکل می شود و می تواند به صورت کامل مسدود شود. با تعویض و سرویس به موقع فیلتر هوا می توانید عملکرد موتورخانه را بسیار بهتر کنید و عمر مفید آن را افزایش دهید. اگر فیلتر هوای موتورخانه به خوبی عمل نکند، گردش هوا به درستی در موتورخانه ایجاد نمی شود و درنهایت عمر قطعات موتورخانه کاهش پیدا می کند.

دلایل آتش سوزی در موتورخانه

پیشنهاد خواندنی همیار: نکات ایمنی در هنگام استفاده از وسایل گرمایشی

نشتی مونوکسید کربن در موتورخانه

موتورخانه ها با سوختن مواد قابل اشتعالی نظیر گاز شهری، کربن مونوکسید تولید می کنند و این گاز می تواند برای اهالی ساختمان بسیار خطرناک باشد و با جان افراد ساکن بازی کند. پس بررسی دوره ای و قراردادن تجهیزات اعلام حریق نظیر دتکتورهای مونوکسید کربن می توانند بسیار کمک کننده باشند. همچنین در زمان بررسی موتورخانه باید لوله ها و تمامی تاسیسات را نیز مورد بررسی قرار دهید.

فشار زیاد گاز در موتورخانه

در موتورخانه شاهد مقدار برابری اکسیژن و گاز هستیم تا احتراق شکل گیرد و سیستم موتورخانه به درستی عمل کند. فشار گاز زیاد و دمای بالا در موتورخانه باعث خرابی قطعات می شود و درنهایت موجب هزینه زیادی می شود که با سرویس های درست می توانید از این مشکل جلوگیری کنید.

داغ کردن قطعات

همانطور که پیش تر نیز ذکر کردیم، داغ کردن و حرارت بالا در محفظه موتورخانه باعث خرابی قطعات و کاهش طول عمر آن ها می شود. همچنین اگر حرارت در موتورخانه بسیار بالا باشد می تواند باعث بروزآتش سوزی نیز گردد.

جلوگیری از آتش سوزی موتورخانه

پیشنهاد خواندنی همیار: ۱۰ نکته مهم برای ایمنی در برابر آتش سوزی

جلوگیری از آتش سوزی موتورخانه

پیش تر تا به دلایل آتش سوزی در موتورخانه پرداختیم و حال قصد داریم تا به جلوگیری از آتش سوزی موتورخانه بپردازیم. سرویس منظم موتورخانه و تعویض منظم فیلتر هوا و بررسی اتصالات و نصب دتکتور گاز و مونوکسید کربن می تواند بسیار کمک کننده باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

سرویس و نگهداری موتورخانه برای جلوگیری از آتش سوزی

سرویس منظم و دوره ای موتورخانه یکی از موارد بسیار مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای شود تا قطعات در بهترین شرایط بتوانند کار خود را انجام دهند. سرویس و بررسی دوره ای تمامی قطعات موتورخانه باید توسط یک متخصص صورت گیرد تا تمامی فاکتورها به درستی تست و بررسی شوند. با بررسی دوره ای توسط تکنسین، تمامی قطعات مورد بررسی قرار می گیرد و اگر قطعه از مشکل داشته باشد فورا تعویض می گردد و از آتش سوزی نیز جلوگیری می شود.

تعویض منظم فیلتر هوا برای جلوگیری از آتش سوزی

یکی دیگر از موارد مهمی که باید حتما به آن توجه ویژه ای شود، فیلتر هوای موتورخانه بوده که از آتش سوزی جلوگیری می کند. این فیلتر پس از مدتی کارایی خود را از دست میدهد و باید سرویس شود تا بتواند به خوبی کار کند.

نحوه خاموش کردن موتورخانه آتش گرفته

پیشنهاد خواندنی همیار: انواع دستگاه‌ اعلام حریق

نحوه خاموش کردن موتورخانه آتش گرفته

اگر موتورخانه دچار آتش سوزی شد باید طبق دستورالعمل زیر عمل کنید تا بتوانید به خوبی آتش را مدیریت و خاموش کنید:

 1. ابتدا فورا با آتش نشانی و شماره تلفن 125 تماس بگیرید و سپس مراحل زیر را دنبال کنید.
 2. قطع برق و گاز: اولین قدم برای اطفای حریق، قطع برق و گاز موتورخانه برای جلوگیری از انفجار یا گسترش یافتن آتش است.
 3. استفاده از خاموش کننده: اگر آتش کوچک است فورا از خاموش کننده مناسب مانند کپسول آتش نشانی پودر و گاز یا دی اکسید کربن استفاده کنید. به برچسب روی خاموش کننده توجه کرده و دستورالعمل های آن را به دقت مطالعه کنید و سپس از آن استفاده کنید.
 4. پوشاندن دریچه ها و منافذ: برای جلوگیری از ورود اکسیژن به آتش و خاموش کردن هرچه سریعتر حریق، دریچه ها و منافذ موتورخانه را بپوشانید.

بهترین تجهیزات اطفاء حریق برای موتورخانه

تجهیزات آتش نشانی بسیاری وجود دارند که برای حفاظت از موتورخانه و جلوگیری از آتش سوزی در موتورخانه کاربرد دارند. تجهیزات اعلام حریق نظیر دتکتورهای مونوکسید کربن و گرما می توانند در لحظات اولیه فورا اهالی ساختمان را از وجود مشکل و حریق باخبر سازند و از بروز حوادث جدی جلوگیری بعمل آورند. نصب بودن کپسول های آتش نشانی مناسب و همچنین تجهیزات اطفای حریقی همچون توپ اطفای حریق و آیروسل نیز می تواند حریق را به خوبی اطفاء کند. در ادامه به بهترین تجهیزات اطفای حریق مناسب موتورخانه پرداخته ایم:

 • آیروسل اتوماتیک
 • کپسول آتش نشانی
 • توپ اطفای حریق

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع دستگاه‌ اعلام حریق

انواع دستگاه‌ اعلام حریق

انواع دستگاه‌ اعلام حریق بسیار زیادی در بازار موجود هستند که توسط برندهای مختلفی طراحی…

آموزش نصب دتکتور از صفر تا صد

آموزش نصب دتکتور از صفر…

دتکتور یکی از تجهیزات اعلام حریق بسیار کاربردی در تمامی فضاهای سربسته است که می…

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا