شهر ایمن همیار می‌خواهد

تهویه مکانیکی به روش جت فن

تهویه مکانیکی به روش جت فن

در بسیاری از تونل ها و مراکز مهم شاهد جت فن هایی هستیم که وظیفه تهویه هوا را دارند. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به تهویه مکانیکی به روش جت فن بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

تهویه مکانیکی به روش جت فن

سامانه تهویه فن به روش جت فن، همانند سامانه کانالی دارای فن های اصلی تخلیه یا تزریق هوای تازه است. درآن به جای کانال کشی هر طبقه از پارکینگ، از جت فن های سقفی جهت انتقال هوا در تراز افقی هر طبقه پارکینگ استفاده می‌شود. این سامانه باید به گونه ای طراحی شود که ظرفیت آن، شرایط بند 2 و 10 را داشته باشد.

این سامانه باید از سایر سامانه‌های تاسیساتی ساختمان به جز سامانه هایی که تهویه معمولی پارکینگ را انجام می‌دهند مستقل باشد.

سامانه تخلیه اصلی باید به گونه ای طراحی شود که حداقل شامل دو فن باشد. گونه ای که در صورت از کار افتادگی یکی از فن‌های تخلیه، ظرفیت فن‌های باقیمانده، از 50% ظرفیت مورد نظر برای تخلیه پارکینگ کمتر نشود. ضمناً نحوه برق رسانی و راه اندازی این سامانه ها باید بر خرابی یا از کارافتادگی یک فن، روی سایر فن ها تأثیری نداشته باشد.

پس از کشف حریق توسط سامانه اعلام حریق ساختمان، سریعا باید فرمانی جهت تغییر وضعیت تابلوی فرمان سامانه تخلیه هوا از وضعیت عادی به وضعیت حریق صادر شود.

بعد از تغییر وضعیت عادی به وضعیت حریق، باید پس از طی مدت زمان تأخیر مناسب، ابتدا فن های اصلی تخلیه، سپس فن های اصلی هوای جبرانی و سپس تعداد لازم از جت فن های سقفی که برای هدایت موثر دود به نقاط تخلیه مورد نیاز است، راه اندازی شود. مدت زمان تأخیر باید بر اساس طراحی مسیرهای خروج افراد محاسبه گردد.

تهویه مکانیکی به روش جت فن

 

علت درنظر گرفتن مدت زمان تاخیر این است که متصرفین در حین فرار دراثر روشن شدن سامانه و اختلاط دود و هوا دچار مشکل نشوند. سامانه باید این گونه‌ باشد که متصرفین در حال فرار، بدون اینکه تحت تأثیر دود و حرارت ناشی از حریق قرار گیرند، بتوانند مسیر خروج طبقه را طی کنند.

میزان تاخیر زمانی باید به تایید نهاد قانونی مسئول برسد و به عوامل ذیل بستگی دارد.

عوامل تاثیرگذار در میزان تاخیر:

  • ابعاد و هندسه پارکینگ
  • تعداد و محل فن های تخلیه و جت فن ها
  • تعداد و نوع متصرفین حاضر در محل
  • تعداد و محل خروج های مناسب

هنگام جانمایی نقاط تخلیه اصلی، باید به محل قرارگیری خروج ها و مسیرهای خروج توجه شود. جانمایی باید به گونه ای باشد که خروج ها و مسیرهای خروج را دچار مخاطره نکند.

جانمایی جت فن ها باید طوری باشد که جریان هوای ناشی از آنها، باعث اعمال فشار دینامیکی بر روی سطح درب پلکان ها و درب لابی ها و ورود و نفوذ دود به داخل دهلیز پلکان، لابی و یا راهروها نگردد. حداکثر نیروی مجاز جهت گشودن درب 133 نیوتن می باشد.

باید در طراحی توجه شود که در هر طراحی برای تخلیه آلاینده‌ها و همچنین درطراحی برای دود ناشی از حریق، هیچ نقطه مرده و بدون تخلیه ای در کل فضای پارکینگ وجود نداشته باشد .

در طراحی باید سرعت هوا در مسیرهای فرار و رمپ ها از 5 متر بر ثانیه بیشتر نشود. این گونه خللی در فرار متصرفان ایجاد نمی گردد.

مقاومت و آشفتگی که در برابر جریان هوا، توسط تیرها، ستون‌ها و یا سایر موانع فیزیکی ایجاد می شود باید در محاسبات و جانمایی جت فن ها لحاظ شود.

تعداد و ظرفیت جت فن ها باید طوری انتخاب شود که حجم هوای جابه جا شده توسط آنها، از ظرفیت تخلیه فن های تخلیه اصلی، بیشتر نشود.

در محل هایی که سامانه شبکه بارنده خودکار و یا کاشف های اعلام حریق نصب می‌شود محل بارنده‌ها ، کاشف ها و جت فن ها باید به گونه ای جانمایی شوند که تأثیر جریان هوای ایجاد شده توسط جت فن ها روی الگوی پاشش آب بارنده، کمینه بوده و عملکرد کاشف های اعلام حریق را مختل نکند. فواصل مجاز باید با توجه به مشخصات جت فن، تعیین و رعایت شود.

شروط راه اندازی سامانه ی تهویه پارکینگ در شرایط حریق:

  • سامانه کشف و اعلام حریق (در اثر دود، نرخ سریع افزایش حرارت، کاشف چند شرطی ، فلوسوئیچ اسپرینکلر و….)
  • سوئیچ مخصوص آتش نشانی (راه اندازی به صورت دستی)

راه اندازی سامانه ی تهویه پارکینگ در شرایط حریق باید توسط یک یا هر دو شرط ذیل باشد.

اگر فن ها داخل ساختمان ولی خارج از زون تخلیه قرار گرفته باشند، باید توسط اجزای سازه‌ای که دارای مقاومت در برابر حریق معادل زون حریق باشند، محصور شده و تحت هیچ شرایطی، این مقاومت کمتر از یک ساعت نباشد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا