پوشش ضد حریق

1- معرفی شـرکـت Promat

شـرکـت Promat بـزرگـتـریـن تـولیـد کـنـنـده مـواد ضـد حـریـق و عـایـق­‌هـای حـرارتـی در دنـیـا بوده که دارای کارخانه­‌ها و دفاتر متعددی در اروپا، آسیا، استرالیا و آمریکای جنوبی می­باشد. این شرکت با خرید بزرگترین شرکت‌های تولید کننده محصولات ضد حریق از جمله شرکت Cafco International در چند سال اخیر تبدیل به تنها شرکت ارائه کننده تنوع کامل این محصولات در دنیا شده است.

این شرکت با بهره گیری از تیم­‌های مهندسی توانمند و با اجرای پروژه‌­های کم نظیر ساختمانی و صنعتی به عنوان یکی از شرکت­ های برتر در زمینه تولید، تامین و اجرای پوشش‌های ضد حریق شناخته شده است.

این شـرکت رویکرد اصلی فعالیت خود را براسـاس ضـابطه مـحوری، ارائه کـیـفیت مـطلـوب و جلب رضایت کارفرمایان محترم و خدمت به کشور عزیزمان قرار داده و در لـیست شـرکـت‌های مورد تایید ســازمان آتش نشانی، اقدام به طراحی، تأمـین مواد و اجـرای پـوشش‌های ضـد حـریق می­ نماید.

2- مقدمه

با گسترش شهر­ها، صنایع و انبوه پروژه­‌های ساختمانی در دست اجرا خصوصاً مرتفع سازی در شهر­های بزرگ مسائل جدی در خصوص ایمنی این سازه­‌ها مطرح شده است. اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی در ساختمان­‌ها، استفاده از مواد سوختنی، توسعه شبکه­‌های انرژی برق و گاز و به کارگیری تجهیزات گوناگون سبب افزایش احتمال آتش سوزی در ساختمان­‌ها گردیده است. حجم خسارات وارده در سال­های اخیر بر لزوم حفاظت از تشکیلات و سازه­ های عظیمی که با صرف هزینه، وقت و انرژی بسیار مهیا گشته اند، تاکید فراوان دارد و امید است با آگاهی روز افزون در این زمینه و صرف هزینه ‌ای اندک در ابتدا جهت پیشگیری از خسارات و هزینه‌­ های جبران ناپذیر احتمالی آتی اقدام گردد.

3- حریق

هنگام شروع آتش سوزی (رشد) حرارت از مرکز آتش شروع و باعث مشتعل شدن مواد دیگر (Growth Period) و افزایش سریع دما (Flash Over) می­گردد. در مرحله توسعه حریق (Developed Period) آتش کلیه مواد سوختنی را در بر می­گیرد و دما به 1000 درجه سانتی گراد خواهد رسید. پس از سوختن بیشتر مواد سوختنی، ابعاد حریق کاهش یافته و از دمای حریق کاسته می­شود و به 920 درجه سانتگراد افت می­نماید (Decay Period). در هر دو مرحله توسعه حریق و مرحله فروکش امکان فرو ریختن سازه وجود دارد.

3-1- انواع حریق

براساس نوع ماده سوختنی به دو دسته اصلی تقسیم می­شوند:

3-1-1- حریق سلولزی

این حریق ناشی از سوختن محصولات سلولزی نظیر چوب، الوار، کاغذ و... می­باشد. در این نوع حریق دما در مدت کمتر از 10 دقیقه به 600 درجه سانتی­گراد می­رسد و با گذشت 120 دقیقه دما به حدود 1000 درجه سانتی‌گراد می­رسد.

3-1-2- حریق هیدروکربنی

این حریق ناشی از سوخت­‌های هیدروکربنی و ترکیبات شیمیایی می ­باشد که عمدتاً در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، انبار­های مواد شیمیایی و مراکز صنعتی رخ می­ دهد. دما در مدت کمتر از 10 دقیقه به بیش از 1000 درجه سانتی­گراد می­رسد.

لازم بذکر است حریق سلولزی در مقایسه با حریق هیدروکربنی آرام تر به نقطه توسعه می ­رسد، اما فروکش نمودن این نوع حریق نسبت به حریق هیدروکربنی نیاز به زمان بیشتری دارد.

3-2- روش های محافظت در برابر حریق

3-2-1- سیستم‌های عامل محافظ در برابر حریق (Active)

اجرای سیستم­‌هایی که در هنگام آتش سوزی به واسطه عواملی چون گرما و دود فعال می­ شوند، مانند سیستم‌­های اعلام حریق یا سیستم­های خودکار اطفاء حریق. این سیستم بدون شک بسیار موثر می­ باشد اما به تنهایی برای مقابله با حریق کافی نمی­‌باشد. زیرا بروز هرگونه مشکل در مکانیزم کشف حریق، اعلام حریق و یا اطفاء حریق ( مانند خرابی تغذیه آب و یا شیر­های عملیاتی) و یا هر اشکال ساده و کوچک می­تواند سیستم را ناکارآمد سازد.

3-2-2- سیستم‌های غیر عامل محافظ در برابر حریق (Passive)

اجرای پوشش­‌های مقاوم در برابر حریق که بر روی اجزای باربر سازه اعمال می ­شوند تا از تخریب آن­ها در آتش سوزی پیشگیری کرده و زمان لازم برای فرار و یا خدمات آتش نشانی را فراهم کند. در این سیستم با اعمال پوشش ضد حریق بر روی سازه، از متلاشی شدن آن دراثرافزایش دما جلوگیری می­کند، تا مدت زمان کافی برای رهایی از حریق و همچنین ارائه خدمات آتش نشانی فراهم شود. سیستم غیر عامل برای محافظت از سازه ­‌های فلزی و بتونی طراحی و اعمال می­شود. با اعمال این سیستم دمای سازه در مدت معین به سطح دمایی که باعث خم شدن و ریزش فولاد یا باعث متلاشی شدن ساختار بتونی می­شود، نخواهد رسید. سیستم­‌های غیرعامل محافظ در برابر حریق (Passive) به عنوان مکمل در کنار سیستم­‌های عامل (Active) کاربرد دارند.

4-1- انواع سازه‌ها

4-1-1- سازه‌های فلزی

فولاد ساختمانی باربر نقطه حرارت خمش 470-500 درجه سانتی­گراد دارد و حدود نیمی از مقاومت خود را در دمای 500-550 درجه سانتی­گراد از دست می­ دهد از این رو در مقابل حریق بسیار آسیب پذیر است که عمدتاً نیاز به مقاوم سازی در مقابل حریق می­ باشد، طبق جدول ISO834 و BS476 فلز آهن در زمان کمتر از 10 دقیقه پس از آتش سوزی به دمای 470 درجه سانتی گراد می­رسد که نقطه خمش فلز آهن می­باشد.

4-1-2- سازه های بتونی

در این سازه ­ها مقاومت مکانیکی بتون در مقابل حرارت پس از دمای 200 درجه سانتی­گراد به شدت کاهش می­یابد و با افزایش دما تا 500 درجه سانتی­گراد، این مقاومت به 50 درصد مقدار اولیه کاهش می­ یابد. همچنین بر اثر تبخیر آب متبلور موجود، بتون متلاشی خواهد شد و بدین ترتیب سازه تخریب می­گردد و خسارات جبران ناپذیری را به همراه دارد.

4-2- لزوم ضد حریق نمودن سازه ها

وقتی سازه فولادی در معرض حریق قرار می گیرد، بسته به سطح و حجم فولاد، ظرف مدت زمان 15-5 دقیقه دمای فولاد به 500-470 درجه سانتیگراد می ­رسد. در این دما فولاد تقریبا نیمی از مقاومت خمشی خود را از دست می­دهد.

بسته به نوع کاربری و میزان بار بر روی فولاد، در سازه دمای بحرانی اجزای مختلف به شرح ذیل تعیین می­گردد:

ستون­های باربر                 550 درجه سانتیگراد

تیرهای باربر                     620 درجه سانتیگراد

این بدان معناست که در صورت رسیدن دمای هر یک از المان­ های سازه به دمای فوق الذکر، آن جزء مقاومت تحمل بار خود را به طور کامل از دست داده و سازه فرو خواهد ریخت.

لذا به منظور حفاظت سازه و جلوگیری از رسیدن دمای اجزای سازه به میزان فوق، روش­‌های مختلفی مورد استفاده قرار می ­گیرد که متداول ترین آنها استفاده از سیستم­‌ های غیرعامل مقاوم در برابر حریق (Passive Fire Protection) می­ باشد.

در این روش بخش­های باربر اصلی سازه که بیشتر در معرض حریق قرار دارند با استفاده از پوشش­‌های مقاوم در برابر حریق پوشانده می ­شوند، تا در صورت بروز حریق بتوانند از بالا رفتن دما و نرم شدن اجزای سازه و پیرو آن، فرو ریختن کل یا بخشی از سازه جلوگیری نمایند.

5- مشخصات پوشش های مقاوم در برابر حریق

 • نسوز بودن

 • حفظ شکل ظاهری و عدم به وجود آمدن ترک در مواجهه با افزایش دما 

 • سبک بودن به منظور عدم تحمیل بار اضافی به سازه

 • چسبندگی مناسب به سطح فلز، علی الخصوص پس از افزایش دما

 • عدم تولید گازهای سمی و خطرناک در هنگام مواجهه با حریق

 • مقاومت مکانیکی مناسب به منظور حفظ شکل ظاهری و سلامت پوشش تا پیش از قرار گرفتن در معرض حریق به منظور حفظ کارآیی در هنگام آتش سوزی

 • مقاومت مناسب در برابر شرایط محیطی و جوی

 • امکان تعمیر آسان

 • سهولت اجرا

6- مکانیزم عملکرد پوشش های ضد حریق

خاصیت انتقال حرارتی بسیار پایین مواد تشکیل دهنده پوشش­‌های ضد حریق، اساس مقاومت در برابر حریق است. در اثر مقاومت هدایتی بالا از رسیدن گرما به سازه ممانعت به عمل می ­آورد.

تولید گاز غیر آتش گیر نظیر دی اکسید کربن و بخار آب، تشکیل لایه مذاب شیشه‌­ای عایق، ایجاد لایه اسفنجی متخلخل کربنی عایق و جذب حرارت با عمل تصعید و جلوگیری از انتقال حرارت همگی از مکانیزم­‌های پوشش­‌های مقاوم در برابر حریق هستند.

7- انواع پوشش‌های مقاوم در برابر حریق

7-1- پوشش‌های اسپری شونده بر پایه مواد معدنی

این پوشش­ها مخلوطی از مواد معدنی نسوز مانند گچ، سیمان، ورمیکولایت، میکا، پرلیت و ... می­ باشند.

دانسیته این مواد در مقایسه با بتن و گچ بسیار پایین تر (250-450 kg/m³) بوده و به صورت خمیر مخلوط با آب به روش اسپری بر روی اجزای مختلف سازه اعمال می ­گردند. این نوع پوشش­‌ها با توجه به ضخامت اجرا شده می­توانند اجزای باربر سازه را به مدت 90 تا 240 دقیقه در برابر حریق و اثرات ناشی از حریق مقاوم نمایند.

همانگونه که در بالا اشاره شد، دانسیته این مواد در مقایسه با بتن و گچ بسیار پایین بوده و لذا اثر بسیار ناچیزی بر روی بار تحمیلی به سازه خواهند داشت.

مواد با پایه اختلاط خشک اصطلاحاً به موادی گفته می­شود که به صورت اولیه با آب مخلوط نمی­شوند بلکه به جای آن مواد تحت هوای کم فشار انتقال داده می­شوند و سپس در خروجی نازل با آبی که به صورت جداگانه به داخل نازل فرستاده می ­شود، مخلوط می­شوند. اختلاط تر نشان دهنده این است که محصول قبلا در محل با آب اختلاط یافته و تبدیل به یک محلول روان گردیده و سپس تحت فشار به وسیله تجهیزات ویژه بر روی سطح پاشیده می­شود.

این محصولات به سه دسته کلی تقسیم می­شوند:

7-1-1- مواد با دانسیته پایین

مناسب برای فضاهای بسته، ساختمان­های اداری، تجاری، مسکونی، مراکز درمانی و ... می­ باشد. از جمله این مواد می­توان به Cafco300 اشاره کرد که دارای دانسیته 310 kg/m3 می­باشد.

 • Cafco 300

محصول کافکو 300 بشکل پاششی یا بصورت ماله ای اجرا می شود، این محصول در کارخانه به شکل مخلوطی پیش فرموله بر پایه ورمیکولیت و گچ برای مصارف داخل ساختمان (Internal use) تولید می شود. این ماده با دارا بودن کمترین وزن مخصوص جهت استفاده در طبقات مثبت ساختمان­ها و همچنین بر روی سازه­ها و اسکلت­هایی که اعمال وزن بر روی آن­ها بسیار مهم و با اهمیت می­باشد بسیار مناسب است.

محصول کافکو 300 پوششی سبک است که با حداقل ضخامت بر روی سطوح فولادی، عرشه فولادی و داکتهای فلزی، مقاومت بسیار مؤثری در برابر حریق ایجاد می کند. سازه محافظت شده با کافکو 300 می تواند بیش از 240 دقیقه در برابر حریق مقاومت کند.

کافکو 300 به دلیل آن که از ترکیبات بر پایه گچ ساخته شده است می ­تواند برای مکان­ ها و مناطق خشک و همچنین مناطقی که احتمال آسیب­های فیزیکی در آن­ها کمتر می ­باشد، مورد استفاده قرار گیرد.

7-1-2- مواد با دانسیته متوسط

مناسب برای فضا­های مجاور هوا و رطوبت، ساختمان­‌های اداری، تجاری، مسکونی، مراکز درمانی و پارکینگ­‌ هامی ­باشد. از جمله این مواد می­توان به Cafco400 و Cafco CP2 اشاره کرد که به ترتیب دارای دانسیته 352 kg/m3 و 390kg/m3 می­باشند.

 • Cafco 400

ماده ضد حریق اسپری شونده کافکو 400 بر پایه سیمان پرتلند است. این ملات خیس با دانسیته متوسط برای ایجاد مقاومت جهت محافظت سازه فولادی در ساختارهای تجاری و بلند مرتبه طراحی شده است.

این محصول بدلیل سطح مستحکمی که دارد برای بکار بردن در نواحی که درصد آسیب دیدگی بالاست، مناسب است.

جهت استفاده در مناطق و مکان­هایی که دارای رطوبت و احتمال آسیب­های فیزیکی می­باشند از قبیل پارکینگ­ها، طبقات منفی ساختمان­ها و استخر­ها بسیار مناسب است چرا که سیمان در برابر ضربات فیزیکی و رطوبت مقاوم بوده و این متریال در مقابل رشد کپک و جلبک نیز در این مناطق مقاومت می­کند.

 • Cafco MANDOLITE CP2

ماده ضد حریق Cafco MANDOLITE CP2 بر پایه سیمان پرتلند است. این ملات خیس با دانسیته معمولی برای ایجاد مقاومت جهت محافظت سازه فولادی در ساختارهای تجاری و بلند مرتبه طراحی شده است. این محصول بدلیل سطح مستحکمی که دارد برای به کار بردن در نواحی که درصد آسیب دیدگی بالاست، مناسب است.

جهت استفاده در مناطق و مکان­ هایی که دارای رطوبت و احتمال آسیب­های فیزیکی می ­باشند از قبیل پارکینگ­ها، طبقات منفی ساختمان­ها و استخر­ها بسیار مناسب است، چرا که سیمان در برابر ضربات فیزیکی و رطوبت مقاوم بوده و این متریال در مقابل رشد کپک و جلبک نیز در این مناطق مقاومت می­کند.

7-1-3- مواد با دانسیته بالا

مناسب برای فضاهای مجاور هوا و رطوبت، ارتعاش، واحد­های صنعتی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می­باشد. از جمله این مواد می­توان به Cafco Fendolite MII اشاره کرد که دارای دانسیته 775 kg/m3 می­باشد.

 • Cafco Fendolite MII

این محـصـول در کارخانه به شکل مخلوطی پیش فرموله بر پایه ورمـیـکولـیت و سـیـمان پرتلند برای مصارف داخل سـاختـمان (Internal use) تولید می ­شود.

این پوشش بسیار مناسب جهت استفاده در مناطق و مکان­هایی است که احتمال وقوع آتش سوزی­های هیدروکربنی و انفجار وجود داشته باشد همانند تونل­ها، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، سوله­های سوخت رسانی و ...

این محصول در طیف وسیعی از ساختمانهای مسکونی، آموزشی، مراکز تفریحی و پروژه های تجاری قابل اجرا می باشد.

7-2- پوششهای متورم شونده بر پایه مواد آلی (Intumescent Paint)

این پوششها به صورت رنگ و عمدتاً بر پایه رزین اکریلیک پایه آب یا رزین اپوکسی بوده و توسط Roller یا Airless Spray با ضخامت 2500-500 میکرون بر روی سازه اعمال می گردند. رنگهای Intumescent پس از مواجهه با شعله، تا پیش از رسیدن به دمای 300 درجه سانتیگراد هیچگونه عکس العملی از خود بروز نمی­ دهند.

با افزایش تدریجی دما مواد موجود در این رنگ ها فعال و متورم شده و با افزایش حجم لایه ضخیم متخلخل و خاکستر مانندی تا 40 برابر ضخامت اولیه رنگ ایجاد می نمایند که باعث جلوگیری از رسیدن حرارت ناشی از حریق به سازه می ­گردد. با توجه به قیمت بسیار بالا، این نوع رنگ­ها بیشتر در مواردی که امکان اجرای پوشش های معدنی وجود نداشته باشد مانند سهولت در اجرا و یا ملاحظات معماری و ...، کاربرد دارند.

ضخامت اجرایی این پوشش ها نیز مانند پوشش­های معدنی، با در نظر گرفتن فاکتور شکل سازه و بر اساس جداول استاندارد ANSI/UL 263 طراحی می­گردد. از جمله این مواد می­توان به Cafco SprayFilm WB3  اشاره کرد.

 • Cafco SprayFilm WB3

رنگ منبسط شونده SprayFilm WB3 بر پایه آب و رزین ونیل پلی استات بوده و برای محافظت سازه فولادی در برابر حریق، بکارمی رود که می توان آنرا با یک رنگ دکوراتیو بعنوان رنگ رویه(Top coat) پوشاند.

رنگ SprayFilm WB3 بطور مستقیم بر روی تیر و ستون I و H شکل و ستونهای فلزی تو خالی اجرا می شود و قابلیت حافظت سازه فولادی تا 120 دقیقه را دارا مـی ­بـاشد. در زمـان بروز حریق، واکـنشی شیمیایی رخ می دهد و رنگ SprayFilm WB3 منبسط شده و بشکل لایه عایقی در می ­آید که از رسیدن دمای فلز به دمای بحرانی جلوگیری می­ کند.

7-3- بردها و پنلهای ضد حریق (Fire Protection Board)

این محصولات معمولاً به صورت مواد معدنی تقویت شده برای مقاومت در برابر حریق تولید می ­شود، عایق کاری مدنظر درصورتی به دست می ­آید که برد­ها به درستی اجرا شده باشند. این محصولات نسبت به سایر محصولات ضد حریق بیشترین فضا را اشغال می کند و دارای محدودیت­ های اجرایی می­ باشند به همین دلیل در مواردی که نیاز به حفظ شکل ظاهری است و یا محدودیت در فضا وجود دارد انتخاب نامناسبی می ­باشد. از جمله مزایای این محصولات می­توان به برش و نصب سریع و آسان، حمل آسان و ارزان اشاره کرد.

8- کاربرد پوششهای ضد حریق

بر اساس قوانین و دستورالعمل های سازمان آتش نشانی و نیز سایر استانداردهای داخلی مانند:

 • مبحث 3 مقررات ملی ساختمان

 • نشریه 444 مرکز تحقیقات مسکن

 • نشریه 445 مرکز تحقیقات مسکن

 • نشریه 112 معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری

 • ....

می­بایست کلیه اجزای باربر سازه در ساختمان های بلند مرتبه در برابر حریق ایمن گردند.

از موارد کاربرد این پوشش­‌ها می­توان به موارد ذیل اشاره نمود:

ساختمان های مسکونی

مراکز تفریحی-ورزشی

مراکز تجاری و اداری

پارکینگ­های طبقاتی

بیمارستانها

مراکز صنعتی

مراکز آموزشی

کارخانجات صنعتی

خوابگاهها و پانسونها

انبارها

مراکز نگهداری کودکان، سالمندان و معلولان

پالایشگاه های نفت و گاز

سالن­های سینما

...

9- محاسبه ضخامت

بر اساس مبحث 3 مقررات مـلی ساخـتمان مـیزان مقاومت سازه ها توسط مراجع ذیربط که متولی امر مقاوم سازی سـاختمان ها در برابر حریق می باشند (سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری) بسته به ارتفاع، نوع کاربری، وسعت سازه و نوع تصرف از 60 تا 240 دقیقه تعیین می­گردد.

پس از تعیین میزان مقاومت مورد نیاز سازه، تیم فنی-مهندسی این شرکت به بررسی دقیق تک تک المان­ های سازه و نقشه های اجرایی پرداخته و با توجه به طراحی های تعریف شده در استاندارد ANSI/UL 263 اقدام به تعیین ضخامت پوشش مورد نیاز می­ نمایند.

ضخامت پوشش بر اساس فاکتور­های شکل المان سازه مانند HP/A و W/D محاسبه می­گردد.

در واقع فاکتور­های فوق نشان دهنده سطح گیرنده حرارت در برابر حجم عبور دهنده حرارت می­باشند، بدان معنا که هر چه سطح جذب کننده حرارت (Hp) در مقایسه با حجم عبور دهنده حرارت (A) بزرگ تر باشد، در واقع توانایی ذخیره سازی انرژی حرارتی بالاتر بوده و در نتیجه سازه بیشتر مستعد گرم شدن و به تبع آن نرم شدگی می­باشد.

در نتیجه هر چـه میـزان فـاکـتور Hp/A بالاتر باشـد، سازه به مـیزان بیشتری باید در مقابل حـریق مقاوم گردد، لـذا می­بایست ضخامت بیشتری از پوشش، بر روی سازه اعمال گردد.

9-1- اجرای پوشش

9-1-1- نوع مواد

جهت مقاوم سازی اجزای سازه مواد ذیل پیشنهاد می­گردند:

 • مواد ضد حریق بر پایه گچ و ورمیکولایت از نوع Cafco 300 جهت طبقات همکف و مثبت

 • مواد ضد حریق بر پایه سیمان و ورمیکولایت از نوع Cafco Cp2 جهت طبقات منفی

9-1-2- روش اجـرا

شرح مختـصر نحوه اجرای پوشش‌‌های فوق الذکر به شرح ذیل می باشد:

 • آماده سازی سطح

 • تمیز کردن سطح

 • در ابتدا می­ بایست کلیه سطوح کاملا تمیز گردند به گونه ای که سطوح عاری از گرد و غبار و چربی باشند.

 • شسـتشو با آب یا واترجت کافی می باشد و فقط در مواردی که با سـطوح چـرب مواجه باشیم استـفاده از تینر استفاده می شود، در غیر اینصورت استفاده از تینر مجاز نمیباشد.

 • در مواردی که سـطح فـلز فاقد رنگ باشد، در صورت وجود خوردگی و زنگ زدگی زبر، می­بایست سـطح بطور کامل سند بلاست گردد (تا درجه SA 2 1/2).

 • پس از اجرای سنـد بلاست می­بایست سطح فلز رنگ مناسب رنگ آمیزی گردد.

 • رنگ­های مناسب جهت اجرا بر روی سطح استراکچر به عنوان زیر آیند پوشش ضد حریق عبارتند از:

 • Zinc Free Epoxy

 • Zinc Phosphate Epoxy

 • Polyamide Epoxy Cured Intermediate

 • Phenolic Epoxy

 • Coal Tar Epoxy *

 • Polyurethane *

*در صورتیکه رنگ سطح کار دارای Gloss (براقیت) بالا باشد، میبایست در تمامی سطح سازه به منظور ایجاد چسبندگی با پوشش ضد حریق، بوسیله ابزار مکانیکی (Power Tools) نسبت به از بین بردن براقیت سطح اقدام نمود.

- اجرای پرایمر (Key Coat)

 • مشخصات پرایمر

 • مواد تشکیل دهنده Key Coat عبارتند از:

 1. چسب Latex SBR

  • مخلوط ساخته شده می بایست در یک لایه به ضخامت حدود 100 میکرون بر روی سطح اعمال گردد.

  • زمان خشک شدن این لایه 5-3 ساعت می­باشد.

  • می بایست به منظور اعمال این لایه از رولر یا قلم مو استفاده گردد.

 2. مخلوط چسب SBR و مواد ضد حریق

 • روش اعمال

Cafco 300 یا Cafco CP2 به نسبت های ذیل الذکر با چسب SBR مواد ضد حریق و آب مخلوط گردیده و توسط دستگاه اسپری به ضخامت حدود 1 میلیمتر بر روی سطح اعمال می­گردد:

 • مواد ضد حریق                                              20 کیلوگرم

 • آب                                                               5/8 لیتر

 • چسب SBR                                                     5/8 لیتر

 • اجرای لایه نهایی

  • مشخصات مواد

   • مواد تشکیل دهنده این لایه عبارتند از

 • ماده ضد حریق Cafco 300                              20 کیلوگرم

 • آب                                                              40-31 لیتر

 • ماده ضد حریق Cafco CP2                              5/12 کیلوگرم

 • آب                                                              10-14 لیتر

  • روش اجرا

   • مدت زمان اختلاط مواد با یکدیگر 5-3 دقیقه می باشد.

   • مواد می­بایست توسط دستگاه ملات پاش از نوع Rotor-Stator بر روی سطح اعمال گردند. ضخامت مواد اجرا شده پس از خشک شدن می بایست بر اساس جداول محاسبه ضخامت باشد. قطر شلنگ پاشش می­ بایست 2 – 4/1 1 اینچ و طول آن حداکثر 60 متر باشد.

   • گان پاشش میبایست در هنگام پاشش نسبت به سطح مورد نظر در حالت عمود باشد.

   • فاصله نوک گان از سطح می­بایست حداکثر 40 سانتیمتر باشد.

   • پس از اجرای مواد در صورت نیاز، سطح اجراشده پیش از خشک شدن مواد با استفاده از ابزار آلات بنائی به طور مختصر تسطیح می گردد.

10- کلیه استان های کشور که اجرای پوشش ضد حریق در آن ها اجباری می باشد

تهران

مشهد

کرج

کیش

تبریز

قشم

اصفهان

رشت

شیراز

تعداد بازدید: 7438
3.3/5 (4 رای)
سیستم اطفاءحریق آیروسلصاعقه گیر