کف آتش نشانی

برای انواع خاصی از آتش سوزی ها به جای آب از فوم آتش نشانی استفاده می شود. دو نوع فوم آتش نشانی وجود دارد: کلاس A و کلاس B. کلاس A در مواد قابل احتراق معمولی برای کاهش کشش سطحی آب استفاده می شود که باعث اشباع بهتر سوخت می شود و کلاس B در آتش های مایع قابل اشتعال استفاده می شود.

هنگام استفاده از فوم برای مهار آتش، آتش نشانان باید بدانند که با کدام نوع سوخت سروکار دارند، زیرا برخی از فوم های آتش نشانی برای حلال های قطبی یا الکلی مناسب نیستند.

برای به دست آوردن درک درستی از تعداد زیادی از گزینه های موجود برای آتش نشانان مدرن، ما باید کنسانتره های مختلف فوم مکانیکی را که بیشتر در دنیای امروز استفاده می شود، بشناسیم. این کنسانتره ها شامل موارد زیر می شود:

 

فومAFFF 

این فوم یک لایه آبی روی سطح مایع قابل اشتعال تشکیل می دهد. این فوم با خنثی کردن بخارات تغذیه کننده آتش، آتش را خاموش می کند. AFFF سرعت بی نظیری در کنترل آتش دارد.

 

 AFFFمقاوم در برابر الکل (AR-AFFF) 

 AR-AFFFفومی است که برای رفع ضعف AFFF در برابر آتش سوزی های حلال قطبی یا الکلی طراحی شده است. از آنجایی که حلال‌ها/الکل‌های قطبی با آب مخلوط می‌شوند،پوشش AFFF را به راحتی شکسته و از بین می‌برند. AR-AFFF یک پلیمر اضافی به کنسانتره پایه خود اضافه می کند که باعث ایجاد یک غشاء/سد فیزیکی بین منبع سوخت و پوشش فوم می شود.

 

فوم های مصنوعی شوینده

این فوم ها از انواع با انبساط متوسط یا زیاد هستند. آنها عمدتاً در مکان هایی استفاده می شوند که کنترل حجم آتش مورد نیاز است، مانند انبار یا زیرزمین. از مواد مصنوعی با انبساط متوسط یا زیاد می توان برای پر کردن سریع کل یک محفظه با حباب های فوم بسیار سبک و منبسط شده استفاده کرد.

 

فلوروپروتئین

فلوئوروپروتئین در برابر آلودگی سوخت مقاوم‌تر است و برای آتش‌سوزی در مخازن ذخیره‌سازی هیدروکربن مناسب است. فوم را می توان مستقیماً به پایه مخزن تزریق کرد، جایی که بدون مانع به سطح شناور می شود و شعله های سطحی را پوشش می دهد.

 

پروتئین

پروتئین یک کف بسیار پایدار تولید می کند. با این حال، از آنجایی که مایعات قابل اشتعال می توانند آن را احاطه کنند، هنگام استفاده از فوم باید مراقب باشید. فوم های مبتنی بر پروتئین باید تا حد امکان به آرامی اسپری شوند.

 

 

تعداد بازدید: 2087
4.2/5 (5 رای)
سیستم اطفاءحریق آیروسلصاعقه گیر