یکی از موضوعات بسیار مهمی که همواره در صنایع پالایشگاهی به طور جدی به آن پرداخته می شود، موضوع ایمنی است. ایمنی در پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمی آنچنان از اهمیت بالایی برخوردار است که این نوع صنایع هر ساله درصدد ارتقاء و نوسازی تجهیزات اطفاء حریق در مجموعه های خود هستند. لذا در این میان، شرکت های سازنده ی تجهیزات اطفاء حریق با بهره گیری از نوآوری و خلاقیت، گام های بسیار ارزشمندی در جهت کاهش زمان اطفاء حریق برداشته اند.

در این میان، یکی از شرکت های[1] نوآور در زمینه ساخت تجهیزات اطفاء حریق با بهره گیری از ایده های ساده و ابتدایی، طرح بسیار جالب و خلاقانه ای را ارائه نموده است. این طرح که تحت عنوان سیستم هوشمند فوم پاشی مخازن روباز نفتی نام دارد، رکورد جدیدی را در ثبت زمان اطفاء حریق اینگونه مخازن به خود اختصاص داده است. از آنجایی که بخش عمده ای از ذخیره سازی مواد نفتی در مخازن روباز صورت می گیرد، بنابراین اتخاذ تدابیر ایمنی در اینگونه مخازن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که بروز حریق در این نوع مخازن علاوه بر خسارت های جانی، خسارت مالی و اتلاف مواد را نیز در پی دارد.

مکانیزم عملکرد

همانگونه که می دانیم، یک آتش به سه عامل گرما، سوخت و اکسید کننده (معمولاً اکسیژن) نیاز دارد. آتش را می‌توان با حذف هر یک از این سه عامل خاموش کرده و یا از بروز آن جلوگیری به ‌عمل آورد. لذا در این طرح، حریق شکل گرفته شده در مخازن نفتی روباز بواسطه تزریق فوم بر روی سطح ماده در حال سوختن مهار می شود. فوم توسط نازل هایی که دور تا دور درون سطح باز مخزن را فراگرفته اند بر روی مایع مشتعل تزریق و با حذف عامل اکسیژن حریق خاموش می گردد.

 

سیستم اتوماتیک اطفا حریق مخازن نفتی روباز

تصویر زیر مربوط به نتایج یک آزمایش در خصوص اطفاء حریق مخازن نفتی روباز با استفاده از فوم پاششی می باشد. همانگونه که مشاهده می شود، حریق شکل گرفته شده در یک مخزن روباز با مساحت سطح مقطع 500 متر مربع گازوئیل، ظرف مدت زمان 25 ثانیه توسط فوم پاششی خاموش می شود.

 

سیستم اطفاء حریق مخازن روباز

خوشبختانه با توجه به نتایج ارزشمندی که این طرح برای مخازن روباز در بر داشته است، استفاده از این طرح برای مخازن سر بسته نیز امکانپذیر است.

با توجه به تصویر زیر، فرآیند پاشش فوم همانند روشی که در مخازن روباز استفاده می شد، در مخازن سر بسته نیز بکار گرفته می شود.

سیستم اطفاء حریق مخازن نفتی

نتیجه:

همانگونه که بیان شد، موضوع ایمنی در مخازن ذخیره سازی نفتی در پالایشگاه و صنایع پتروشیمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سرعت عمل، سادگی در اجراء و در عین حال ایمن بودن این طرح، این فرصت را برای بالابردن ضریب ایمنی در صنایع مذکور فراهم می آورد. حادثه اخیر آتش‌سوزی در مخزن ۵۰۰ هزار لیتری پالایشگاه نفت تهران را می توان به نوعی یک هشدار برای تمامی پالایشگاه ها و صنایع پتروشیمی تلقی کرد. لذا با بکارگیری چنین تکنولوژی هایی در حفظ مخازن نفتی از خطرات پیرامون، میتوانیم محیطی ایمن را در صنایع نفتی پدید آوریم. 

 

 

4.0/5 (3 رای)
شارژ کپسول آتش‌نشانی در تهرانخاموش کننده های  آتش نشانی همیارتاریخچه آتش نشانی در  جهان
ارسال نظر
verification