خودروی آتش نشانی
 
 • طراحی و مدل سازی خودرو: در این مرحله، باید مدل سه بعدی خودروی مورد نیاز جهت تبدیل کاربری را در اختیار داشت. معمولا سازندگان خودرو، طرح سه بعدی خودرو را در دسترس عموم قرار نمی دهند، لذا لازم است که طرح سه بعدی خودروی مورد نظر توسط یک تیم مهندسی زبده، در ابعاد و اندازه واقعی مدل شود.
 • پس از مدلسازی خودرو (شاسی) در مراحل بعد، می توان با در نظر گرفتن مشخصات مورد نیاز مشتری به چک کردن مواردی از جمله حجم مخازن آب و فوم، لوازم و تجهیزات مورد نیاز، کابین مجزا جهت حمل نفرات عملیاتی پرداخت. در بخش بعد، بر اساس داده های اولیه شاسی، بخشهای مختلف خودرو بصورت جداگانه طراحی می شوند.
 • مدل سازی سه بعدی شاسی کمکی: شاسی کمکی بصورت سرتاسری و بر طبق استاندارد سازنده خودرو (Bodybuilders Guide) طراحی و بر روی شاسی اصلی خودرو پیچ و مهره می شود. شاسی کمکی به عنوان رابط نصب تمامی تجهیزات بر روی شاسی اصلی خواهد بود و هیچ تجهیزی را نباید به صورت مستقیم به شاسی اصلی خودرو جوش یا پیچ و مهره نمود.
 • مدل سه بعدی تانک: بر اساس حجم آب و فوم مورد نیاز و نوع خودروی آتش نشانی، مخازن آب و فوم طراحی می شوند. نوع وروردی و خروجی ها، سرریز، هواکش و سایر تجهیزات منصوبه بر ری تانک در این مرحله بصورت کامل مدل می شوند.
 • مدل سه بعدی سوپر استراکچر: در این مرحله، مدل سه بعدی اتاقک های نگهداری تجهیزات و پمپ بسته به اعلام نیاز مشتری و اقلام و تجهیزاتی که قرار است بر روی خودرو سوار شوند، به صورت سه بعدی طراحی می شود.
 • تحلیل بارگذاری بر روی محورها: پس از اتمام طراحی و مدلینگ تمامی قطعات، جزئیات وزن هر کدام از آنها به همراه نقطه اثر آن، در نرم افزار خاصی داده شده و بدینوسیله بار کل وارد بر هر محور خودرو محاسبه می شود. اگر میزان بار روی محور ها بر اساس استاندارد خودروساز مورد تایید باشد، مراحل بعدی طراحی ادامه می یابد و در صورت مورد تایید نبودن، طراحی سازه، به گونه ای که استانداردهای خودروساز را پوشش دهد، تغییر می یابد.
 • تحلیل مکانیکی قطعات (تحلیل استاتیکی): در این مرحله به منظور حصول اطمینان از مقاومت کافی اجزای خودرو شامل سوپراستراکچر اتاقک و سازه پشت خودرو برای انجام عملیات های مختلف، تحلیل هایی نظیر آنالیز استرس، تنش و کرنش سازه بصورت نرم افزاری انجام می شود.
 • ساخت قطعات: در این مرحله پس از انجام بررسی ها، اتمام طراحی ها و تحلیل های نرم افزاری در خصوص بخش های مختلف خودرو و قطعات آن، نقشه های مربوط به هر قطعه به واحد های تولیدی مربوطه در کارخانه جهت شروع عملیات ساخت ارائه می شود؛ و هر قطعه پس از گذراندن مراحل مختلف کنترل کیفیت آماده نصب و مونتاژ بر روی خودرو می شود.
 • مونتاژ خودرو: پس از ساخت قطعات و اخذ تاییدیه از واحد کنترل کیفیت کارخانه، قطعات آماده نصب و مونتاژ بر روی خودرو هستند. در این مرحله با به کارگیری فناوری های روز خودروسازی، قطعات بر روی خودرو سوار می شوند. نکته هائز اهمیت در مونتاژ خودروهای تولیدی شرکت نارفوم کار این است که از هیچ نوع اتصال پیچی و یا پرچ برای مونتاژ بدنه و اجزای آن استفاده نمی شود و تماما با استفاده از چسب های مخصوص خودروسازی در کلاس جهانی، انجام می پذیرد که این امر به زیبایی ظاهری و کیفیت تمام شده خودرو کمک شایانی می نماید.
 • تست: علاوه بر تست های مختلفی که در طول مراحل ساخت خودرو انجام می شود، به منظور حصول اطمینان از عملکرد درست و بدون نقص خودرو پس از اتمام ساخت خودرو نیز تستهای نهایی (از جمله تست هیدرواستاتیک مخازن آب و فوم، تست دبی و فشار پمپ، تست ضخامت و کیفیت رنگ) انجام می شود. تست هایی نظیر، تست عملکرد بخش های الکتریکی خودرو، تست پمپ و عملکرد آن، تست جاده ای خودرو که در آن عملکرد خودرو در مسیرهای جاده ای آسفالت و غیر آسفالت و با شیب های مختلف بر روی محصول نهایی انجام می پذیرد.
 • ارائه محصول نهایی: پس از تکمیل مراحل طراحی، ساخت، مونتاژ و تست خودرو، محصول نهایی آماده تحویل به مشتری می گردد. در خودروهای آتش نشانی علاوه بر مخازن آب و پمپ های منصوبه آب و فوم، بنا به درخواست مشتری تجهیزات جانبی متنوعی قابل ارائه می باشد. این تجهیزات نظیر:
 • آموزش بهره برداری و تعمیر و نگهداری: در زمان تحویل خودرو به مشتری، بهره برداری درست از خودرو به نفرات بهره بردار آموزش داده شده و به همراه هر خودرو یک دفترچه راهنما شامل موارد مهم استفاده و تعمیر و نگهداری خودرو به مشتری ارائه می شود. در جلسات آموزشی، آشنایی با بخش های مختلف الکتریکی و مکانیکی خودرو، انجام تستهای مورد نیاز، اصول بهره برداری صحیح و سرویس و نگهداری خودرو بصورت اجرایی به نفرات بهره بردار آموزش داده می شود.
شرکت همیار انرژی با درک نیاز روز افزون صنایع و نهادهای مختلف کشور در تامین کیفی نیازمندی ها در بخش خودروهای آتش نشانی، این مجموعه با همکاری شرکت های پیشرو اروپایی، با تجهیز امکانات خود، قدم در راه ساخت و تجهیز خودروهای آتش نشانی با کیفیت روز جهانی گذاشت.
3.3/5 (3 رای)
شارژ کپسول آتش‌نشانی در تهرانخاموش کننده های آتش نشانی همیارتاریخچه آتش نشانی در جهان
ارسال نظر
verification