برای خاموش کردن آتش راه حل های مختلفی وجود دارد که در زیردر این مورد توضیحات لازم را میدهیم
1. یکی از آشنا ترین و قدیمی ترین روش های خاموش کردن آتش می باشد که البته در صورتی که به درستی استفاده شود می تواند نتیجه بخش باشد وگرنه به همان اندازه می تواند خطرناک باشد و به شعله ور تر شدن آتش کمک کند و منظور از خطرناک بودن این است که به هیچ عنوان نباید آتشی را که وسایل الکتریکی ایجاد کرده اند و یا مایعات مسبب آن بودند را به این روش خاموش نمود چرا که آب قدرت هدایت کردن جریان برق را دارد و در خصوص مایعات هم از آنجایی که بر اثر آتش سوزی داغ شده است ممکن است با آب به اطراف پخش شود و آتش سوزی گسترده ای را ایجاد کند.
2. محبوب ترین وسیله برای خاموش کردن آتش کپسول های آتش نشانی حاوی دی اکسید  کربن است و از آنجایی که دی اکسید کربن از اکسیژن سنگین تر بوده و همچنین آلودگی برای مواد غذایی و وسایل آشپزی ندارد در نتیجه در مکان هایی مانند رستوران بسیار مناسب می باشد.
3. نوع دیگر کپسول های آتش نشانی حاوی کف های خشک و یا پودر مانند است که دارای بی کربنات سدیم، بی کربنات پتاسیم و مونو آمونیوم فسفات هستند  که البته کمتر از بی کربنات سدیم در ساخت کپسول های آتش نشانی استفاده می شود. از جمله خواص بی کربنات پتاسیم می توان به تجزیه شدن در دمای بالا اشاره کرد که تبدیل به دی اکسید کربن شده که این تجزیه منجر به خفه شدن آتش می شود.
نکته : از جمله وسایل ضروری در منزل کپسول های آتش نشانی است  و در هنگام خرید به برچسب و دستورالعل برروی آن توجه نمایید.
3.5/5 (2 رای)
خاموش کننده های  آتش نشانی همیارتاریخچه آتش نشانی در  جهانتاریخچه اسپرینکلر ها
ارسال نظر
verification