همیار انرژی

تهویه مکانیکی به روش جت فن

تهویه مکانیکی به روش جت فن
413
30 شهریور 1401

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

فهرست مطالب

 • تهویه مکانیکی به روش جت فن

  1- سامانه تهویه فن به روش جت فن، همانند سامانه کانالی دارای فن‌های اصلی تخلیه یا تزریق هوای تازه بوده و درآن به جای کانال کشی هر طبقه از پارکینگ، از جت فن‌های سقفی جهت انتقال هوا در تراز افقی هر طبقه از پارکینگ استفاده می‌شود. این سامانه باید به گونه ای طراحی شود که ظرفیت آن، شرایط بند 2 و 10 را داشته باشد.

   2- این سامانه باید از سایر سامانه‌های تاسیساتی ساختمان به جز سامانه هایی که تهویه معمولی پارکینگ را انجام می‌دهند مستقل باشد.

  3- سامانه تخلیه اصلی باید به گونه ای طراحی شود که حداقل شامل دوفن باشد به گونه‌ای که در صورت از کار افتادن یکی از فن‌های تخلیه، ظرفیت فن‌های باقیمانده، از 50% ظرفیت مورد نظر برای تخلیه پارکینگ کمتر نشود. ضمناً نحوه برق رسانی و راه اندازی این سامانه‌ها باید به گونه‌ای باشد که خرابی یا از کار افتادگی یکی از فن‌ها، روی سایر فرم‌ها تأثیری نداشته باشد.

  4- پس از کشف حریق توسط سامانه اعلام حریق ساختمان، سریعا باید فرمانی جهت تغییر وضعیت تابلوی فرمان سامانه تخلیه هوا از وضعیت عادی به وضعیت حریق صادر شود.

  5- بعداز تغییر وضعیت عادی به وضعیت حریق ، باید پس از طی مدت زمان تأخیر مناسب، ابتدا فن‌های اصلی تخلیه، سپس فن‌های اصلی هوای جبرانی و سپس تعداد لازم از جت فن‌های سقفی که برای هدایت موثر دود به نقاط تخلیه مورد نیاز است، راه اندازی شود.  مدت زمان تأخیر باید بر اساس طراحی مسیرهای خروج افراد محاسبه گردد.

  6- علت در نظر گرفتن مدت زمان تاخیر این است که متصرفین در حین فرار دراثرروشن شدن سامانه و اختلاط دود و هوا دچار مشکل نشوند. سامانه باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که متصرفین در حال فرار، بدون اینکه تحت تأثیر دود و حرارت ناشی از حریق قرار گیرند، بتوانند مسیر خروج طبقه را طی کنند.

  7- میزان تاخیر زمانی باید به تایید نهاد قانونی مسئول رسیده باشد و به عوامل ذیل بستگی دارد.

  • ابعاد و هندسه پارکینگ
  • تعداد و محل فن های تخلیه و جت فن‌ها
  • تعداد و نوع متصرفین حاضردر محل
  • تعداد و محل خروج‌های مناسب

  8- هنگام جانمایی نقاط تخلیه اصلی، باید به محل قرار گیری خروج‌ها و مسیرهای خروج توجه شود. جانمایی باید به گونه‌ای باشد که خروج ها و مسیرهای خروج را دچار مخاطره نکند.

  9- جانمایی جت فن ها باید به گونه ای باشد که جریان هوای ناشی از آنها، باعث وارد آمدن فشار دینامیکی بر روی سطح درب پلکان‌ها و درب لابی ها و ورود و نفوذ دود به داخل دهلیز پلکان ، لابی و یا راهروها نگردد. حداکثر نیروی مجاز جهت گشودن درب 133 نیوتن می باشد.

  10- باید درطراحی توجه شود که در هر طراحی برای تخلیه آلاینده‌ها و همچنین درطراحی برای دود ناشی از حریق، هیچ نقطه مرده و بدون تخلیه ای در کل فضای پارکینگ وجود نداشته باشد .

  11- طراحی باید به گونه ای باشد  که سرعت هوا در مسیرهای فرار و رمپ ها از 5 متر بر ثانیه بیشتر نشده تا خللی در فرار متصرفان ایجاد نگردد.

  12- مقاومت و آشفتگی ایجاد شده در برابر جریان هوا، توسط تیرها ، ستون‌ها و یا سایر موانع فیزیکی، باید در محاسبات و جانمایی جت فن‌ها لحاظ شود.

  13- تعداد و ظرفیت جت فن‌ها  باید به گونه‌ای انتخاب شود که حجم هوای جابجا شده توسط آنها، از ظرفیت تخلیه فن‌های تخلیه اصلی، بیشتر نشود.

  14- در محل‌هایی که سامانه شبکه بارنده خودکار و یا کاشف‌های اعلام حریق نصب می‌شود محل بارنده‌ها ، کاشف‌ها و جت فن‌ها باید به گونه جانمایی شوند که تأثیر جریان هوای ایجاد شده توسط جت فن‌ها روی الگوی پاشش آب بارنده، کمینه بوده و عملکرد کاشف‌های اعلام حریق را مختل نکند. فواصل مجاز باید با توجه به مشخصات جت فن، تعیین و رعایت شود.

  15- راه اندازی سامانه‌ی تهویه پارکینگ در شرایط حریق باید توسط یک یا هر دو شرط ذیل باشد.

  • سامانه کشف و اعلام حریق (در اثر دود، نرخ سریع افزایش حرارت، کاشف چند شرطی ، فلوسوئیچ اسپرینکلر و….)
  • سوئیچ مخصوص آتش نشانی (راه اندازی به صورت دستی)

  16- اگر فن ها داخل ساختمان ولی خارج از زون تخلیه قرار گرفته باشند، بایدتوسط اجزای سازه‌ای که دارای مقاومت در برابر حریق معادل زون حریق باشند، محصور شده و تحت هیچ شرایطی، این مقاومت کمتر از یک ساعت نباشد.

  تهویه مکانیکی به روش جت فن

  بیشتر بدانید

  دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  5 + 1 =

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

  جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

   نام درخواست کننده


   نیاز به مشاوره دارید؟

   021-57854

   مشاوره - خرید و شارژ کپسول آتش نشانی داخلی 100

   مشاوره و خرید تجهیزات اعلام و اطفای حریق داخلی 108