همیار انرژی

تماس با همیار

021-57854

آدرس دفتر ما

تهران -گیشا

کپسول آتش نشانی خودرو

خرید آنلاین محصولات همیار انرژی

خاموش کننده اتوماتیک

25٪ تخفیف خرید آنلاین

توپ اطفاء حریق H.E

شارژ کپسول آتش نشانی

شارژ کپسول
کپسول آتش نشانی خودرو
168
30 شهریور 1401
 • اهمیت داشتن کپسول آتش نشانی در خودرو چیست؟

  برای بسیاری از مردم در سراسر جهان، خودروهای سواری رایج ترین گزینه برای حمل و نقل است. اگرچه اتومبیل گزینه ای برای حمل و نقل کاملاً آسان است، اما وسایل نقلیه همواره در معرض حوادثی از جمله تصادف و یا آتش سوزی هستند. بنابراین وجود کپسول آتش نشانی خوب در داخل خودرو امری ضروری می باشد. حتماً در مورد اتفاق ناگوار مرگ پائول واکر بازیگر فیلم سریع و خشن شنیده اید. واکر هنگامی که در تعطیلات آخر هفته به همراه دوست خود راجر روداس در کالیفرنیای جنوبی با خودروی پورشه در حال حرکت بودند، به یک درخت در وسط بلوار برخورد کرده و خودروی آنها به سرعت در شعله های آتش سوخت.
  قبل از پرداختن به اینکه چه نوع کپسول خاموش کننده برای خودرو مناسب است، ابتدا لازم است بدانید آتش سوزی خودرو به چه دلایلی می تواند ایجاد شود. به ندرت پیش می آید که تنها یک عامل باعث آتش گرفتن خودرو شود. معمولاً ترکیبی از چند عامل از جمله نقص فنی، مشکلات مکانیکی، خطاهای راننده و دلایل شیمیایی در آتش سوزی خودرو نقش دارند. هنگامی عوامل فوق با هم ترکیب شوند، می توانند وضعیت خطرناکی ایجاد کنند، به عبارت دیگر هنگامی که ماشین شما آتش بگیرد، اضافه شدن هریک از عوامل یاد شده به علت اصلی آتش سوزی می تواند وضعیت را پیچیده تر کند. دانستن فاکتورهای مذکور به دارنده ماشین کمک می کند تا از قرار گرفتن در موقعیت های خطرناک دوری کند. هنگامی که خودرو آتش می گیرد دانستن علت آن اهمیتی ندارد، آنچه مهم است این است که خودرو در حال سوختن است. بنابراین اگر به سرعت قادر به مهار آتش سوزی خودرو نبوده و تلاشتان برای خاموش کردن حریق بی فایده بود، به سرعت تا جایی که می توانید از خودرو فاصله بگیرید زیرا آتش سوزی کوچک در خودرو مدت زمان زیادی دوام نمی آورد و بعد از زمانی کوتاه می تواند گسترده شود. بر اساس آمار، حدود ۲۰ درصد آتش سوزی های گزارش شده مربوط به خودرو می شود، بنابراین دانستن اینکه چگونه خطر ایجاد حریق در خودرو و یا کامیون خود را کاهش دهید بسیار با ارزش است.
  مهمترین دلایل آتش سوزی خودرو:
  1- نشت در سیستم سوخت رسانی

  کپسول آتش نشانی خودرو

   

  ریزش و نشت سوخت از سیستم سوخت رسانی مهمترین علت ایجاد حریق در خودرو می باشد. دلایل زیادی می توانند باعث نشت سوخت شوند. بسیاری از مایعات موجود در خودرو ویژگی های خورندگی، سمی بودن و اشتعال پذیری دارند که از میان آنها بنزین از همه خطرناکتر است. بنزین تنها در دمای ۷ درجه سلسیوس یا بالاتر و با یک جرقه می تواند آتش بگیرد. این اشتعال در تمام مدتی که خودرو روشن است در داخل موتور خودرو اتفاق می افتد. هنگامی که دمای بنزین به ۲۷۲ درجه سانتی گراد برسد، خودبخود و بدون نیاز به جرقه آتش می گیرد. بنابراین در صورتی که سوخت بر روی قطعات فلزی یا پلاستیکی داغ اتومبیل بریزد به راحتی باعث آتش سوزی خواهد شد. از اینرو بهترین راه برای کاهش خطر ایجاد حریق در سیستم سوخت رسانی خودرو، نگهداری صحیح از خودرو می باشد. در صورتی که بوی بنزین را در اطراف خودروی خود احساس می کنید، به سرعت برای یافتن و تعمیر محل نشت سوخت اقدام نمایید.

  2- نقص در سیستم الکتریکی خودرو

  کپسول آتش نشانی خودرو

   

  دومین دلیل عمده آتش سوزی خودرو، نقص در سیستم الکتریکی است. باتری های معمولی استاندارد خودروها ظرفیت تولید مشکلات زیادی را دارند. از آنجایی که باتری برق مورد نیاز خودرو را تامین می کند، امکان وقوع حریق از طریق آن زیاد است‌، اگرچه اغلب باتری ها در صورتی که به خوبی نگهداری شوند ایمن می باشند. چک کردن مرتب باتری و اتصالات آن اهمیت زیادی دارد. سیکل شارژ شدن باتری باعث تولید گاز هیدروژن می شود و جریان الکتریسیته موجود در باطری خودرو در صورت عیب در سیم های مجاور و یا وجود سیم لخت و ایجاد جرقه ممکن است باعث آتش گرفتن گاز یا مایع هیدروژن نشت کرده از باتری شود. هنگامی که باتری در حال رانندگی شارژ می شود، مخلوطی از بخار الکترولیت و گاز هیدروژن ممکن است از پوسته پلاستیکی آن خارج شود که این امر باعث خوردگی و پوسیدگی باتری و اتصالات آن شده و زنجیره ای از وقایع خطرناک را درون باتری آغاز می کند. بسیاری از مردم پوسیدگی کابل ها و باتری را نادیده می گیرند اما این مشکل می تواند آغازگر حریق باشد. مسئله دیگری که می تواند باتری را در خطر آتش سوزی قرار دهد این است که اتصالات نگهدارنده باتری محکم نباشد و در نتیجه هنگام رانندگی جابجا شود. در این صورت امکان آسیب دیدن پوشش پلاستیکی کابل سر باتری و در نتیجه ایجاد اتصالی و جرقه وجود دارد. همچنین سیم کشی های زیادی داخل خودرو از داخل دربهای خودرو گرفته تا سیستم کولر و گرم کن صندلی وجود دارند که اتصالی و یا داغ شدن زیاد این سیم ها می تواند منجر به وقوع آتش سوزی در خودرو شود.

  3- چکه کردن و ریختن مایعات خودرو

  کپسول آتش نشانی خودرو

   

  خودروهای سواری و کامیون ها دارای تعدادی مایعات قابل اشتعال و خطرناک هستند. بعنوان مثال بنزین و گازوئیل، روغن موتور، روغن هیدرولیک و روغن ترمز همگی قابل اشتعال می باشند. هنگام روشن بودن خودرو، تمام این مایعات در حال گردش بوده و در صورتی که لوله ها و مسیرهای انتقال آنها آسیب دیده و در نتیجه چکه کنند و یا مخازن آنها حرارت ببیند می توانند آتش بگیرند. هنگامی که مایعات مذکور چکه کنند، در صورت وقوع تصادف امکان ایجاد حریق بیشتر خواهد شد. به یاد داشته باشید که بعضی از این مایعات مانند سوخت و روغن ترمز در تمام طول خودرو حرکت می کنند و در صورت آتش گرفتن به سرعت می توانند باعث حریق در سراسر خودرو شوند.

  4- داغ شدن بیش از حد موتور و مبدل کاتالیستی خودرو

  تجهیزات اطفا حریق

   

  معمولاً موتور خودرو در حدی داغ نمی شود که منجر به آتش سوزی شود، اما اگر به هر دلیلی موتور بیش از اندازه داغ شود، این امکان وجود دارد که دمای مایعات قابل اشتعال نظیر روغن موتور به حد خطرناکی رسیده و شروع به بیرون ریختن از محل خود نمایند. در این شرایط روغن ممکن است بر روی اگزوز یا بدنه موتور و یا سایر قطعات داغ ریخته شده و به دنبال آن آتش سوزی و گسترش سریع حریق اتفاق بیفتد. این مسئله نشان می دهد که چطور وقوع یک مشکل می تواند منجر به ایجاد مشکلات بیشتر و بزرگتر شود. بنابراین زمانی که آمپر دمای موتور بیش از حد بالا می رود، سریعاً به مکانیکی مراجعه نمایید تا علت آن مشخص گردد.

  داغ شدن بیش از حد مبدل های کاتالیزوری خودرو، یکی دیگر از دلایل افزایش خطر آتش سوزی خودرو می باشد. یکی از داغ ترین قسمت های خودرو که در تمام طول وسیله نقلیه امتداد دارد، سیستم اگزوز می باشد. مبدل های کاتالیستی خودرو معمولاً بسیار داغ می شوند زیرا آنها در بسیاری از مواقع برای کاهش آلودگی دود خارج شده از اگزوز، بیشتر از ظرفیتی که دارند کار می کنند. بعبارت دیگر در صورتی که موتور خودرو به دلایلی چون نقص در سیستم برق رسانی یا مشکل در شمع موتور به درستی کار نکند، سوخت را بطور کامل نمی سوزاند و در نتیجه مقادیر بیشتری آلاینده وارد اگزوز خواهد شد و مبدل کاتالیزوری باید بیشتر از ظرفیت عادی کار کند و در نتیجه بیش از حد معمول داغ می شود. یک مبدل کاتالیتیک اگزوز هنگامی که به دلیلی بسته شده یا بیش از اندازه کار کند، به سادگی می تواند از دمای نرمال که حدود ۶۵۰ تا ۸۷۰ درجه سانتیگراد است به دماهای تا حد ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد نیز برسد که در بلند مدت علاوه بر آسیب رساندن به خود کاتالیزور، سبب آسیب دیدن نواحی مجاور آن در وسیله نقلیه نیز خواهد شد. هنگامی که حرارت مبدل کاتالیستی اتومبیل بیش از حد بالا برود، می تواند از طریق داغ کردن بدنه فلزی مجاور خود، منجر به آتش سوزی عایق کابین و یا کفپوش خودرو شود.

  5- نقص در طراحی خودرو

  نقص در طراحی معمولاً نمی تواند به خودی خود باعث آتش گرفتن خودرو شود، بلکه می تواند شرایطی ایجاد کند که منجر به آتش سوزی شود و حتی گاهی شرایطی ایجاد می کند که وقوع آتش سوزی خودرو اجتناب ناپذیر خواهد بود. معمولاً خودروسازها قبل از اینکه چنین مشکلاتی به ایجاد حوادث گسترده منجر شوند، به وجود آنها پی می برند. آنها خودروهای خطرناک را فرا خوانده و مشکلات آنها را بر طرف می کنند. مانند تمام آتش سوزی های اتومبیل، نقص در طراحی تنها مرحله اول شروع آتش سوزی می باشد. تمام نواقص طراحی منجر به ایجاد آتش سوزی نمی شوند، بلکه وجود برخی مشکلات ممکن است خطر ایجاد حریق را افزایش دهند. بنابراین تولید کنندگان خودرو در صورت تشخیص هرگونه نقصی باید برای رفع آن و جلوگیری از خطر اقدام کنند.

  6- تصادفات خودرو

  کپسول آتش نشانی خودرو

   

  یکی از عمده ترین دلایل آتش گرفتن اتومبیل، تصادفات جاده ای می باشد. بسته به محل برخورد، تصادف ماشین ممکن است باعث ایجاد حریق شود. بعنوان مثال اگر تصادف منجر به آسیب دیدن باک بنزین شود، ریختن بنزین به بیرون می تواند باعث آتش سوزی شود. اگرچه در اکثر خودروها این نقاط حساس به گونه ای طراحی شده اند که یک ورقه فلزی، فشارها و نیروهای وارده را جذب کرده و از نقاط داخلی خطرناک نظیر موتور، باتری و باک سوخت محافظت می کند، اما گاهی تصادفات شدید بوده و باعث صدمه جدی به باک سوخت یا نقاط دیگر می شود. در واقع موانع زیادی برای محافظت وجود ندارد و یک تصادف شدید ممکن است باعث نشت و ریختن مایعات شده و حرارت موجود در قطعات می تواند به سرعت باعث آتش سوزی گردد. از آنجایی که هنگام وقوع تصادف امکان تشخیص نواحی آسیب دیده وجود ندارد، خطر وقوع آتش سوزی وسیله نقلیه به سرعت آشکار نمی شود، بنابراین همیشه بهترین کار در این مواقع دور کردن سریع افراد از محل تصادف و تماس با مراکز امدادرسانی می باشد‌.

  7- نگهداری ضعیف خودرو

  کپسول آتش نشانی خودرو

  خطاهای انسانی معمولاً دلیل مستقیم آتش گرفتن خودرو نیستند. با این حال چنانچه در نگهداری وسیله نقلیه خود کوتاهی کنید، این امر بصورت غیر مستقیم می تواند خطر آتش گرفتن خودرو را افزایش دهد. اگر شما در تعمیر قطعات آسیب دیده، چکه کردن مایعات و سیم کشی های آسیب دیده غفلت کنید، شرایط وقوع حریق در خودرو را مهیا خواهید نمود. وجود یک واشر بد در موتور خودرو می تواند منجر به نشت مایعات اشتعال پذیر نظیر روغن شود. سیم کشی فرسوده نیز می تواند با ایجاد جرقه در مجاورت مواد قابل اشتعال، در ایجاد حریق خودرو نقش داشته باشد. بنابراین باید بطور مرتب خودروی خود را از نظر وجود معایب احتمالی بررسی کرده و در نگهداری صحیح از آن جدی باشید. بررسی های اولیه می تواند توسط صاحب خودرو انجام شود. ترمزها باید چک شوند که آیا به خوبی کار می کنند یا خیر، لاستیک ها از نظر تنظیم بودن باد و یا وجود هرگونه برآمدگی بررسی شوند، همچنین سطح روغن موتور و روغن هیدرولیک باید بررسی شود. در فواصل مرتب با مراجعه به مکانیکی وضعیت فنی خودرو بطور کامل چک شود تا وجود هرگونه نقص فنی احتمالی مشخص گردد.
  از آنجایی که همیشه خطر آتش سوزی خودرو وجود داشته و در صورتی که به سرعت برای خاموش کردن آن اقدام شود می توان از خسارت های جانی و مالی جلوگیری نمود، همراه داشتن یک کپسول آتش نشانی مخصوص خودرو امری ضروری است. در ادامه به انتخاب خاموش کننده مناسب خودرو پرداخته می شود.

  بهترین کپسول آتش نشانی خودرو کدام است؟

  مهم است که همیشه بهترین خاموش کننده را در خودروی خود داشته باشید زیرا مشخص نیست که چه زمانی ممکن است به آن نیاز پیدا کنید. انتخاب نوع مناسب کپسول آتش نشانی برای خودرو اهمیت زیادی دارد. پیش از پرداختن به نوع و اندازه کپسول آتش نشانی مناسب خودرو، ابتدا باید بدانیم احتمال وقوع چه نوع آتش سوزی در خودرو وجود دارد. برای خرید کپسول آتش نشانی مخصوص خودرو کلیک کنید.
  چه نوع حریقی ممکن است در خودرو ایجاد شود؟

  سه نوع اصلی آتش در خودروهای مختلف عبارتند از:

  حریق نوع A: که شامل حریق ناشی از چوب، پارچه، لاستیک یا سایر جامدات است.
  حریق نوع B: حریق ناشی از مایعات و گازهای قابل اشتعال نظیر بنزین، گازوئیل، گاز و روغن.
  حریق نوع C: حریق ناشی از الکتریسیته مانند سیم کشی خودرو.
  بنابراین یک کپسول پودر و گاز که قادر به مهار تمام انواع حریق یاد شده می باشد، گزینه مناسبی برای اتومبیل شما است. اگرچه استفاده از خاموش کننده پودر و گاز در آتش سوزی موتور خودرو ممکن است مقداری اثر خورندگی داشته باشد، اما جای نگرانی نیست زیرا بعد از اطفاء حریق موتور خودرو، باقیمانده های آن به راحتی با شستشو قابل از پاکسازی است.
  اندازه کپسول آتش نشانی خودرو چقدر باشد؟
  پیشنهاد می شود برای خودروهای سواری شخصی، کپسول پودر و گاز ۱ کیلویی یا ۲ کیلویی خریداری نمایید. اگرچه ممکن است کپسول های اتش نشانی با وزن کمتر هم در بازار موجود باشد اما ممکن است برای خاموش کردن آتش چندان موثر نباشند. میانگین زمان تخلیه در خاموش کننده ۱ کیلویی حدود ۶ ثانیه و در خاموش کننده ۲ کیلویی حدود ۱۰ ثانیه می باشد. برای خودروهای نیمه سنگین و وانت ها، کپسول آتش نشانی ۲ یا ۳ کیلویی انتخاب مناسبی می باشد. برای وسایل نقلیه سنگین تر نظیر کامیون ها، بسته به اندازه آنها و نوع باری که حمل می کنند، کپسول های آتش نشانی با وزن بیشتر نظیر خاموش کننده ۶ کیلویی پودر و گاز و یا خاموش کننده ۱۲ کیلویی پودر و گاز توصیه می شود. برای مشاهده انواع کپسول آتش نشانی کلیک کنید.
  آیا می توان از کپسول فوم برای خودرو استفاده کرد؟
  بله، شما می توانید از خاموش کننده فوم برای اتومبیل خود استفاده کنید اما مزایای کپسول آتش نشانی پودر و گاز برای خودرو بیشتر از کپسول آتش نشانی فوم می باشد.
  بهترین مکان برای نگهداری کپسول آتش نشانی خودرو کجاست؟

  محل نصب کپسول آتش نشانی خودرو باید به گونه ای باشد که در صورت نیاز راننده قادر باشد در کوتاهترین زمان به آن دسترسی داشته باشد. پیشنهاد می شود کپسول خاموش کننده اتومبیل در محلی مانند زیر صندلی شاگرد قرار بگیرد که به سادگی در دسترس راننده باشد. همچنین می توان کپسول آتش نشانی را در صندوق عقب خودرو قرار داد. به خاطر داشته باشید که خاموش کننده باید در محل خود ثابت باشد تا در اثر حرکات ناگهانی خودرو به آن آسیبی وارد نشود و یا بطور ناخواسته تخلیه نگردد. برای این منظور می توان از بست ها و نگه دارنده های ویژه کپسول آتش نشانی استفاده نمود.
  چگونه از کپسول آتش نشانی مخصوص خودرو نگهداری کنیم؟
  مانند تمام خاموش کننده های قابل حمل، کپسول آتش نشانی ویژه خودرو باید سالیانه توسط شرکت های مجاز تست و شارژ شوند. علاوه بر این تعدادی تست مفید می تواند بصورت دوره ای توسط خود شما انجام شود که به شرح زیر است:
  1- بررسی کنید که پین ضامن و پلمب آن دست نخورده و سالم باشند.
  2- بررسی کنید که آسیب، خوردگی یا نشت قابل مشاهده در خاموش کننده وجود نداشته باشد.
  3- مطمئن شوید که نازل یا دهانه تخلیه مسدود نشده باشد.
  4- پودر کپسول آتش نشانی می تواند در طول زمان سفت یا کلوخه ای شود، بنابراین می توانید حداقل هر ۶ ماه یکبار خاموش کننده را سر و ته کرده و به آرامی تکان دهید تا از این حالت جلوگیری شود.
  برای خرید و شارژ کپسول آتش نشانی خودرو می توانیدبا ما تماس بگیرید

  امتیاز شما به این مقاله

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  blank

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید