اشتباهات رایج در آتش سوزی

اگر شما به اندازه کافی خوش شانس نیستید و ممکن است که به یکباره خود را در میان آتش سوزی ببینید، یکی از اولین چالش هایی که با آن روبرو هستید، بررسی چگونگی مقابله با آتش سوزی است. برای مثال، بسیاری از افراد می دانند که برای مقابله با آتش از کپسول آتش نشانی استفاده کنند، اما در صورت ایجاد شرایط، چند نفر واقعاً می دانند چگونه یک دستگاه را بکار گیرند؟ آموزش نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی کمیاب است و تصمیم گیری منطقی در چنین شرایط فشار زیادی ممکن است دشوار باشد. در این مقاله به طور خلاصه تمام اشتباهات رایج در آتش سوزی شرح داده می شود که به شما کمک می کند تا در شرایط اضطراری از آنها به درستی استفاده کنید.

دستورالعمل ها را نمی خوانید

هر کپسول آتش نشانی دستورالعمل های مفصلی را با ذکر مراحل دقیق و اقدامات احتیاطی لازم برای مقابله با آتش به طور موثر و ایمن در اختیار شما قرار می دهد و با این وجود بسیاری از افراد هر روز بدون خواندن آنها از کنار این کپسول های آتش نشانی عبور می کنند. خواندن دستورالعمل ها در صورت آتش سوزی بهترین ایده نیست. دلیل این امر این است که نه تنها زمان بسیار ارزشمندی را صرف می کند، بلکه باعث می شود آتش سوزی رشد کند و گسترش یابد، اما درک کامل دستورالعمل ها در حالت وحشت نیز ممکن است دشوار باشد. ما پیشنهاد می کنیم وقت خود را امروز – یا مدتی خیلی زود – صرف این کنید تا دستورالعمل های کپسول آتش نشانی خود را بخوانید تا بدانید در صورت لزوم دقیقاً چگونه از آن استفاده کنید.

عدم شناخت انواع خاموش کننده صحیح

انواع مختلفی از کپسول های آتش نشانی در دسترس است که هر کدام برای مقابله با انواع مختلف آتش طراحی شده اند. این شش نوع اصلی خاموش کننده است:

نوع A: برای مواد جامد مانند کاغذ، چوب و پلاستیک استفاده می شود.
نوع B: برای مایعات قابل اشتعال مانند روغن، بنزین و پارافین استفاده می شود.
نوع C: برای گازهای قابل اشتعال مانند روغن، بوتان و متان استفاده می شود.
نوع D: برای فلزات از جمله آلومینیوم، تیتانیوم و منیزیم استفاده می شود.
نوع E: برای هر نوع آتش سوزی که شامل تجهیزات الکتریکی باشد، استفاده می شود.
نوع F: برای پختن روغن و چربی استفاده می شود.

مهم است که شما بفهمید کدام کپسول آتش نشانی برای کدام نوع آتش سوزی استفاده می شود و بدانید هرکدام از آنها کجا قرار دارد – این به شما کمک می کند بسیار موثرتر و ایمن تر با آتش مبارزه کنید.

قضاوت در مورد اندازه آتش

یکی از مهمترین مواردی که در مواقع اضطراری حریق باید به خاطر بسپارید این است که همه آتش ها با همه کپسول های آتش نشانی خاموش نمی شوند. در واقع، اگر در محل زندگی شما آتش سوزی رخ داد، مطمئن شوید که نوع آتش سوزی چیست (با این کار مشخص می شود که به چه کپسول خاموش کننده ای نیاز است). اگر در هر لحظه به توانایی خود در کنترل یا خاموش کردن آتش شک دارید، بلافاصله محل را ترک کرده و با آتش نشانی تماس بگیرید.

روشهای خاموش کردن نادرست

هنگام استفاده از آب برای مقابله با آتش ، همیشه باید حداقل از یک بار حداقل دو لیتر استفاده کنید. کاملاً ضروری است که برای مقابله با آتش سوزی های الکتریکی یا نفتی از آب استفاده نکنید ، زیرا این فقط می تواند شرایط را بدتر کند. آب فقط باید در آتش سوزی های جامد مانند چوب ، پلاستیک یا کاغذ استفاده شود.

برنامه ریزی تخلیه ضعیف

یک اشتباه رایج که بسیاری از مردم مرتکب می شوند این است که نمی دانند چگونه در صورت آتش سوزی به طور موثر تخلیه کنند. اگر صاحب مشاغل یا مدیر ساختمان هستید، مهم است که یک مسیر تخلیه مشخص داشته باشید که همه کاربران ساختمان از آن آگاه باشند. این مسیر باید بدون مانع باشد، حرکت در آن مسیر آسان باشد.

فراموش کردن قطع برق منبع

در صورت آتش سوزی مهم است که تمام برق منبع را قطع کنید. اگر این کار را به اندازه کافی زود انجام دهید ، این عمل به تنهایی اغلب می تواند آتش را متوقف کند ، اما اگر چنین نشود حداقل از افزایش آتش جلوگیری می کند. اطمینان حاصل کنید که منبع تغذیه در ساختمان شما در کجا قرار دارد تا در صورت نیاز بتوانید آن را خاموش کنید. البته ، اگر مسیر شما در آنجا مسدود شده یا در اثر آتش سوزی تحت تأثیر قرار گرفته است ، در عوض تخلیه کنید.

خیلی نزدیک آتش ایستادن

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که مردم در هنگام مقابله با آتش سوزی مرتکب می شوند ایستادن در فاصله نادرست نسبت به آتش سوزی است. بدست آوردن مسافت مناسب مهم است. اگر خیلی دور هستید احتمالاً آتش به طور موثر خاموش نخواهد شد اما اگر خیلی نزدیک باشید شعله های آتش می تواند به سمت شما گسترش یابد – ایمنی جسمی شما نیز به خطر بیفتد. فاصله توصیه شده برای ایستادن تقریباً 8 فوت با شعله آتش فاصله دارد. این امر بهترین فرصت را برای خاموش کردن موفقیت آمیز آتش به شما می دهد.

کجا پودر کپسول آتش نشانی را بپاشیم

اشتباه رایج دیگری که مردم معمولاً مرتکب می شوند این است که نازل خاموش کننده را در بالای آتش قرار می دهند و مسیر پرتاب پودر خاموش کننده را به پایین می گیرند. در واقع روش موثر برای مقابله با آتش خلاف این است: خاموش کردن آتش و ایجاد مسیر پرتاب پودر از پایین. این به این دلیل است که سوختی که آتش را تغذیه می کند در پایه آن قرار خواهد گرفت. درواقع، مقابله با آن از قسمت پایین آتش، منبع آتش را خاموش می کند، به طور موثر از رشد آتش جلوگیری می کند و به عنوان یک خنک کننده بسیار کارآمد برای خاموش کردن آتش استفاده می شود.

کشیدن سنجاق

در یک لحظه اضطراری، فراموش کردن یا عدم برداشتن پین ایمنی بسیار رایج است. اما به خاطر سپردن این کار، امری حیاتی است ، عدم کشیدن پین باعث خنثی شدن کپسول آتش نشانی می شود. پین به عنوان یک اقدام احتیاطی در کپسول آتش نشانی قرار دارد – تا از فشار دادن تصادفی افراد به آن جلوگیری کند. بدون براشتن پین، نمی توانید در لحظه ای که وقت گرانبها است از کپسول آتش نشانی استفاده کنید.

همیار انرژی ارائه دهنده تجهیزات و خدمات حفاظت از حریق

شرکت همیار انرژی یک شرکت پیشرو و مستقل در برابر حریق است که با بالاترین استاندارد تامین، نصب، نگهداری و تعمیر مجموعه ای از تجهیزات ایمنی در برابر آتش سوزی و همچنین آموزش ایمنی در برابر آتش را ارائه می دهد. برای اطلاعات بیشتر، امروز با ما در تماس باشید و خوشحال خواهیم شد که به شما کمک کنیم.

منبع:

https://www.cityfire.co.uk/news/top-5-common-mistakes-putting-fire/

https://www.cheshirefire.net/news/common-fire-extinguisher-mistakes/

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 4.3 / 5. تعداد رای‌ها: 6

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

اشتراک گذاری: