انواع سر اسپرینکلر

تعداد زیادی از انواع مختلف سر اسپرینکلر وجود دارد که در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این مقاله نوع عملیاتی (اتصال فیوز در برابر حباب شیشه ایی)، نوع توزیعی (بالا زن، پایین زن و دیواری) و نوع دمای پاسخ را پوشش می دهد.

اسپرینکلر اتصال فیوز یا حباب شیشه ای:

همه اسپرینکلرهای لوله مرطوب توسط یک اتصال فیوز(عنصر ذوب شونده) یا یک حباب شیشه ایی حاوی مایع حساس به گرما مشخص می شوند.

سر اسپرینکلر اتصال فیوز دارای یک عنصر فلزی دو بخشی است که توسط یک آلیاژ حساس به حرارت ذوب می شود. این اتصال سرپوش را محکم در جای خود نگه می دارد. هنگامی که دمای محیط اطراف اسپرینکلر به دمای مشخصی رسید، آلیاژ آزاد شده و عناصر فلزی از هم جدا می شوند. این کار باعث از بین رفتن درپوش و آزاد شدن آب می‌گردد. توجه داشته باشید که آب فقط توسط سر اسپرینکلرها در جایی که دمای محیط به یک سطح مشخص برسد، آزاد می‌شود. درنتیجه آب فقط در مناطق آتش سوزی آزاد می‌شود که همین امر به کاهش آسیب آب کمک می‌کند.

سر اسپرینکلرهای حباب شیشه ایی دارای یک مخزن شیشه ایی کوچک هستند که مایع حساس به گرما را در خود جای داده است. این حباب شیشه ای سرپوش را محکم در جای خود نگه می‌دارد. هنگامی که دمای محیط مایع به سطح مشخصی می رسد، مایعات منبسط شده و باعث شکستن لامپ شیشه ای می شود. این کار باعث می شود کلاهک لوله خارج شده و درنتیجه آب آزاد شود. مانند سر اسپرینکلر اتصال فیوز، آب فقط در جایی آزاد می شود که دمای محیط به یک سطح مشخص برسد، که به کاهش آسیب آب کمک می کند. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به بخش بالب اسپرینکلر بروید.

دمای پاسخ اسپرینکلر:

از آنجا که دمای هوای محیط بسته به استفاده از یک فضا یا محیط اطراف می تواند بسیار متفاوت باشد، اسپرینکلرها برای دماهای مختلف فعال سازی، دسته بندی می شوند. جدول زیر بر اساس جدول NFPA  (کد ملی آتش سوزی ایالات متحده) است. با این حال، تولید کنندگان ممکن است اسپرینکلر با درجه حرارت متفاوت داشته باشند.

نواع-سر-اسپرینکلر

انواع توزیع سر اسپرینکلر:

نمودارهای زیر انواع مختلف سرهای اسپرینکلر و الگوهای توزیع آنها را نشان می دهند.

سر اسپرینکلر پایین زن:

اسپرینکلر پایین زن

اسپرینکلرهای پایین زن بصورت دایره‌ای آب را اسپری می‌کنند.

سر اسپرینکلر پایین زن مخفی:

اسپرینکلر مخفی

سر اسپرینکلرهای پایین زن مخفی در سقف فرو رفته و با کلاهک تزئینی پوشانده شده‌اند. قبل از فعال شدن اسپرینکلر، سرپوش آن  به اندازه۲۰ درجه فارنهایت از آن فاصله می‌گیرد. هنگامی که اسپرینکلر به دمای فعالسازی خود رسید، سر اسپرینکلر در زیر سقف قرار می‌گیرد. الگوی پاشش آب سر اسپرینکلر مخفی بصورت دایره وار می‌باشد.

سر اسپرینکلر بالازن:

سر اسپرینکلر بالا زن از بدنه آن بیرون زده و در فضا قرار می‌گیرد. همچنین این اسپرینکلرها دارای منحرف کننده هایی هستند که آب را به سمت پایین می پاشند. آنها به طور کلی در اتاق های مکانیکی یا سایر مناطق غیرقابل دسترس استفاده می شوند تا آب مناطقی  را که توسط مسدود کننده هایی مانند تیرها یا مجاری مسدود شده اند را پوشش دهد. آنها همچنین الگوی اسپری دایره ای را ارائه می دهند.

اسپرینکلر بالا زن یا ایستاده

NFPA 13 بیان می‌کند که بازوهای سراسپرینکلر باید با خط انشعاب موازی باشند. زیرا در غیر اینصورت به دلیل مسدود شدن انشعاب لوله یا بدنه اسپرینکلر، مانع از پاشش صحیح آب به مناطق مختلف می شود. عکس بالا جهت اسپری آب را در اسپرینکلر بالا زن  نشان می‌دهد.

سر اسپرینکلر دیواری:

اسپرینکلر دیواری

سر اسپرینکلر دیواری بیرون از دیوار قرار گرفته و دارای یک منحرف کننده است. این اسپرینکلر آب را بصورت نیم دایره از دیوار اسپری می‌کند. منحرف کننده دوم نیز برای محافظت از دیوار به هنگام آتش سوزی، آب را به سمت دیوار اسپری می‌کند.

از اسپرینکلر دیواری زمانی استفاده می‌شود که اسپرینکلر را نتوان در سقف قرار داد.

به منظور مطالعه بیشتر در مورد اسپرینکلرها و آشنایی با باورهای غلط شایع در مورد آنها می توانید به مقالات زیر مراجعه کرده و اگر خودتان نیز تجربه ای ذر استفاده از اسپرینکلر دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین شما مشتری گرامی، در صورتی که قصد خرید انواع اسپرینکلر را دارید، قادر خواهید بود تا با مراجعه به بخش ” خرید اسپرینکلر آتش نشانی ” فروشگاه هایپرفایر، ثبت سفارش و خرید خود را نهایی کنید.

منبع:

https://www.archtoolbox.com/materials-systems/fire-supression/sprinklerheadtypes.html

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 4 / 5. تعداد رای‌ها: 4

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

اشتراک گذاری: