بالب اسپرینکلر

اسپرینکلر یکی از اجزای سیستم های اطفای حریق اتوماتیک محسوب می گردد. اسپرینکلر زمانی که اثری از آتش‌سوزی را تشخیص دهد، مانند وقتی که دما از میزان مشخصی فراتر رود، آب را تخلیه می‌کند. عملکرد اسپرينكلر به این صورت است که پاشنده‌ها داراي حباب شيشه‌اي شامل مايع حساس به حرارت هستند كه در مواجه با آتش به صورت مستقل شكسته شده و باعث پاشيده شدن آب روي آتش و كنترل آن مي‌شوند.  در هر سال در سراسر جهان بیش از ۴۰ میلیون اسپرینکلر نصب می‌گردد. در ساختمان‌هایی که توسط اسپرینکلر آتش حفاظت شده و دارای طراحی و نگهداری استاندارد باشد، بیش از ۹۹ درصد از آتش‌سوزی‌ها به تنهایی توسط اسپرینکلر کنترل می‌شود.

آمار ها نشان می دهد اسپرینکلر نقش بسیار مؤثر در مهار حریق ها داشته است. نکته جالب تر این است که در انگلستان تا کنون هیچ‌یک از ساختمان‌های مجهز به سیستم اطفا حریق اسپرینکلر دچار خسارت‌های سنگین و مرگ ناشی از حریق نشده‌اند. در ابتدا اجزا و انواع اسپرینکلر را بررسی کرده و سپس به بررسی انواع بالب اسپرینکلر می پردازیم.

امروزه غالب اسپرینکلرها شامل موارد زیر می باشد:

  1. قاب
  2. شیشه حساس به دما ( بالب یا حباب شیشه ای )
  3. درپوش
  4. صفحه منحرف کننده جریان
  5. دفلکتوراسپرینکلر

همه سیستم های اسپرینکلر لوله مرطوب توسط یک اتصال فیوز یا یک بالب یا حباب شیشه ای حاوی مایع حساس به حرارت بسته می شوند.

اسپرینکلر

سر اسپرینکلر آتش نشانی فیوز دارای یک عنصر فلزی دو بخشی است که توسط آلیاژ حساس به گرما ذوب می شود.
پیوند، pip یا درپوش را در جای خود نگه می دارد. هنگامی که دمای اتاق در اطراف اسپرینکلر به دمای خاصی رسید، آلیاژ ذوب می شود و عناصر فلزی از هم جدا می شوند که باعث از بین رفتن درپوش پیپ می شود. سپس آب آزاد می شود. توجه داشته باشید که فقط در مناطقی که دمای محیط به یک سطح مشخص می رسد، آب آزاد می شود، بنابراین آب فقط در منطقه آتش سوزی آزاد می شود، که به کاهش آسیب حاصل از آتش سوزی کمک می کند.

اسپرینکلر | اسپرینکلر بالب شیشه ای

سر اسپرینکلر های لامپ شیشه ای دارای یک مخزن شیشه ای کوچک هستند که مایع حساس به گرما را در خود جای داده است. این بالب شیشه ای درپوش پیپ را در جای خود نگه می دارد. هنگامی که دمای اتاق مایع به سطح مشخصی می رسد، مایعات منبسط می شود و باعث شکستن بالب شیشه می شود، که باعث می شود کلاهک لوله خارج شود و آب آزاد می شود. مانند سر اتصال فیوز، آب فقط در جایی آزاد می شود که دمای محیط به یک سطح مشخص برسد، که به کاهش آسیب حاصل از آتش سوزی کمک می کند.

در هر دو حالت، سر آب پاش ها فقط برای رسیدن آب به دمای اتاق مشخص شده طراحی شده اند. از آنجا که محیط های مسکونی و صنعتی در دماهای مختلف کار می کنند، لازم است برخی از سرهای اسپرینکلر آتش بتوانندقبل از منفجر شدن در برابر درجه حرارت بالاتر مقاومت کنند.

اسپرینکلر اتوماتیک در واقع یک شیر است که توسط گرما فعال می شود. جز عناصر اصلی آن یک بالب شیشه ای کوچک است که مایع حساس به حرارت را در خود جای داده است. آنها کدگذاری رنگی هستند و هر رنگ دمای منفجر شدن آن را نشان می دهد و پس از آن جریان آب را آزاد می کند و آتش را خاموش می کند.

در زیر انواع بالب شیشه ای در اسپرینکلر با جزئیات کامل مورد بررسی قرارگرفته است:

مقایسه انواع اسپرینکلر

کلیه محصولات شرکت همیار انرژی از تولید کنندگان برتر صنعت ارائه می شود. ما با استفاده از طرح های نوآورانه و مواد با دوام و با کیفیت بالا، محصولی با دوام در اختیار مشتریان خود قرار می دهیم. برای مشاوره و تهیه اسپرینکلر آتش نشانی می توانید از طریق پل های ارتباطی زیر ثبت سفارش نمایید:

021-57854

09128932367 (تماس در ساعات کاری)

منبع:

https://spectrumforfireprotection.com/blog/fusible-link-sprinklers-and-glass-bulb-sprinklers/

http://spectrumforfireprotection.com/blog/why-are-fire-sprinkler-heads-color-coded/

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد رای‌ها: 7

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آتش نشانی 57854-021

مشاوره و خدمات آتش نشانی,تاسیسات و ایمنی,فروش تجهیزات و لوازم,بوستر پمپ,طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی,اخذ تاییدیه,فروش و شارژ کپسول آتش نشانی,پودر و گاز,co2,اجرای اعلام و اطفای حریق,اسپرینکلر newage