خاموش کننده آیروسل

جستجوی فناوری های جدید اطفا حریق ایجاب کرده است تا از یافته ها و تحولات اساسی موجود در حوزه اطفاء حریق استفاده شود. در این مقاله قصد داریم تا به “خاموش کننده آیروسل” اشاره کرده و مزایای استفاده از آن را شرح دهیم. با ما همراه باشید.

 

موثرترین عوامل اطفا حریق با حجم، اکسیدهای فلزات قلیایی موجود در ماده آیروسل های جامد هستند که سطح گسترده ای دارند و در هنگام سوزاندن سوخت های جامد و ترکیبات تولید کننده مواد شیمیایی تولید می شوند. این ترکیبات می توانند بدون دسترسی هوا به طور مستقل بسوزند. این ماده توانایی خاموش کنندگی بسیار بالایی در برابر شعله های هیدروکربن دارد که باعث برتری گازهای خاموش کننده می شود. سیستم خاموش کننده آیروسل بر اساس واکنش های زنجیره ای مهار کننده توسط ذرات ریز جامد عمل می کند که این ذرات در نتیجه سوزاندن کارتریج مرکب آیروسل تولید می شوند. این ذرات می توانند طی 30-40 دقیقه فعال بمانند.

هنگامی که غلظت خاموش کننده آیروسل در اتاق به حد کافی برسد، احتراق شعله ور متوقف می شود، گرما در محل سوختن کاهش می یابد و دمای محیط گاز در اتاق کاهش می یابد. غلظت خاموش کننده آیروسل طی 10-15 دقیقه پس از اتمام کار ژنراتور ادامه دارد. این باعث می شود تا اشتعال مکرر غیرممکن شود.

ترکیب تولید کننده آیروسل می تواند در کارتریج های جامد به شکل های مختلف تشکیل شود. تولید ژنراتورهای آیروسل بر اساس این کارتریج های تولید کننده آیروسل است. سیستم های خاموش کننده آیروسل برای تصفیه آتش در مکان ها و اشیا مختلف استفاده می شود، همچنین طریقه استفاده و محدودیت ها، توسط استانداردها، قوانین و سایر اسناد رسمی مقامات محلی تعیین می شود.

سیستم های آتش نشانی آیروسل می توانند ایمنی آتش را در چنین شرایطی فراهم کنند بطوریکه فناوری های آتش نشانی سنتی در چنین مکان هایی قابل قبول نیستند: در حمل و نقل، در اتاق های الکتریکی و تونل ها، در مکان های گرم نشده با دامنه دمایی گسترده، در محیط های منفجره ، در شرایط کمبود آب.

در شرایط کنونی کنترل قانونی ایمنی در برابر آتش سوزی، برآورد خطرات ناشی از آتش سوزی و تحریک بیمه آتش سوزی، صاحبان ساختمان ها و ساختمان ها را مجبور به انتخاب سیستم های خاموش کردن آتش موثر، قابل اعتماد و اقتصادی کرده است.

بیشترین تقاضا برای ترکیبات جامد آیروسل است که توانایی خاموش کردن آن بیش از تمام روش های اطفا حریق است که برای خاموش کردن حجم گسترده آتش استفاده می شود. به شکل زیر دقت کنید.

عملکرد خاموش کننده آیروسل

تجزیه و تحلیل مشخصات فنی و اقتصادی نشان می دهد که بیشتر موادی که به طور سنتی برای اطفا حریق استفاده می شوند، توانایی خاموش کنندگی کمتری نسبت به آیروسل دارند و سیستم های اطفا حریقی که از چنین موادی استفاده می کنند، حجیم با کار کردن سخت و گران هستند.

اطفا حریق آیروسل سودآور است. قیمت تمام اجزا پایین تر است و علاوه بر این، خاموش کردن آیروسل نیازی به هزینه های عملیاتی اضافی ندارد. به عنوان مثال، سیستم اطفا حریق گازی که در فضاهای کابلی تونل جاده نصب می شود، 5.3 برابر بیشتر از سیستم آئروسل با همان ظرفیت است.

هالوکربن های حاوی کلر و برم، برای لایه ازن مخرب هستند. تولید و کاربرد آنها به حالت تعلیق درآمده است. در حین کارکرد مولد آئروسل، محتوای اکسیژن در جو عملاً کاهش نمی یابد. آیروسل اطفا حریق غیر سمی است، که باعث می شود جان انسانها بدون آسیب رساندن به سلامتی آنها نجات یابد. علاوه بر این، آیروسل هیچ تأثیر منفی بر تجهیزات و سایر املاک ندارد.

از آنجا که ترکیب تشکیل آیروسل که در ژنراتورها استفاده می شود، در حین ذخیره و نگهداری جامد است، ژنراتورها نیازی به شارژ مجدد ندارند و همیشه آماده بهره برداری هستند. ژنراتورهای آیروسل خاموش کننده آتش، در شرایطی که امکان استفاده از روش های دیگر وجود ندارد (مناطق کم آب، مکان های گرم نشده، حمل و نقل، تجهیزات الکتریکی با ولتاژ بالا و غیره) ایمنی در برابر آتش را به بهترین شکل ممکن ایجاد می کنند.

خاموش کننده آیروسل نسبت به سایر روش های اطفا حریق دارای مزیت قابل توجهی است: از نظر زیست محیطی ایمن و غیر سمی است که خطر سلامتی انسان را به حداقل می رساند. باقیمانده های آیروسل را می توان به راحتی با جارو برقی تمیز کرد.

استفاده از سیستم های اطفای حریق آیروسل به مالکان این امکان را می دهد تا ضمن صرفه جویی قابل توجه، به طور موثر از اموال خود در برابر آتش محافظت کنند.

کلیه محصولات شرکت همیار انرژی از تولید کنندگان برتر صنعت ارائه می شود. ما با استفاده از طرح های نوآورانه و مواد با دوام و با کیفیت بالا، محصولی با دوام در اختیار مشتریان خود قرار می دهیم. برای مشاوره و تهیه آیروسل میتوانید از طریق پل های ارتباطی زیر ثبت سفارش نمایید:

021-57854

09128932367 (تماس در ساعات کاری)

همچنین در صورت نیاز به تهیه انواع آیروسل در وزن های متفاوت قادر خواهید بود در فروشگاه تجهیزات آتش نشانی هایپر فایر به نشانی www.hyperfire.ir ثبت سفارش نمایید.

فروشگاه تجهیزات آتش نشانی هایپرفایر، اولین و بزرگترین فروشگاه اینترنتی تخصصی تجهیزات آتش نشانی در ایران

 

منبع:

https://www.salamandrasafety.com/index.php/media-and-press/articles/29-aerosol-fire-extinguishing-technology

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 4.6 / 5. تعداد رای‌ها: 10

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آتش نشانی 57854-021

مشاوره و خدمات آتش نشانی,تاسیسات و ایمنی,فروش تجهیزات و لوازم,بوستر پمپ,طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی,اخذ تاییدیه,فروش و شارژ کپسول آتش نشانی,پودر و گاز,co2,اجرای اعلام و اطفای حریق,اسپرینکلر newage