راه های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر در ساختمان

در فصولی از سال به دلیل افت دما و بارش برف، برخی از مشاغل تجاری نگران یخ زدگی اسپرینکلرهای خود هستند. درواقع، در ماههای سرد زمستان مانند لوله های ورودی به سینک ظرفشویی، خطر یخ زدگی وجود دارد. در صورت وقوع آتش سوزی تجاری، اسپرینکلرهای منجمد کمکی به سرنشینان ساختمان نمی کنند، بنابراین ضروری است که مالکان ساختمان اقدامات احتیاطی مناسبی را برای جلوگیری از یخ زدگی و انجماد اسپرینکلرها انجام دهند. در اینجا چند نکته در مورد جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر در ساختمان تجاری آورده شده است. همانطور که در مقاله ” اسپرینکلر چیست” نیز اشاره شده است انواع سیستم اسپرینکلر به دو دسته کلی تقسیم می شوند: سیستم تر یا سیستم خشک.

احتمال یخ زدگی در سیستم اسپرینکلر تر وجود دارد. برای جلوگیری از یخ زدگی لوله ها و اسپرینکلر ها باید از حرارت مناسب در سراسر ساختمان استفاده شود. اگر ساختمان فقط از بخاری های دیواری کوچک به عنوان منبع گرما استفاده کند، مقدار کافی از گرما نمی تواند به لوله ها برسد.
خانه یا تأسیسات شما به یک سیستم گرمایش قابل اعتماد برای جایگزینی گرمای خارج از ساختمان نیاز دارد. یکی از مهمترین دلایل یخ زدگی سیستم اسپرینکلر نوع تر یا مرطوب زمانی است که گرما در ساختمان به طور تصادفی خاموش شود یا برق آن قطع شود. مناطقی که بیشترین خطر یخ زدگی را دارند، ورودی ها، راه پله ها، اتاق زیر شیروانی، پنجره های سقفی و زیر طبقه هستند.

 مطابق با استاندارد NFPA در مناطقی که احتمال یخ زدگی سیستم اطفا وجود دارد، بایستی از سیستم ضد یخ زدگی Anti freezing System استفاده نمود.  همچنین محلول ضدیخ می‌تواند گلیسیرین Glycerine یا پروپیلن گلایکول Propylene Glycol باشد و با توجه به اینکه این دو ماده خاصیت اشتعال پذیری دارند، بایستی با آب طی یک ترکیب با درصد دقیق مخلوط شده و جهت جلوگیری از یخ زدگی سیستم اطفا به سیستم تزریق گردند. ماکزیمم غلظت حجمی گلیسیرین در محلول ۴۸ درصد و پروپیلن گلایکول در محلول ۳۸ درصد مقرر گردیده است. لازم به ذکر است که هرگونه افزایش غلظت نسبت به مقادیر بیان شده در حضور منبع حرارتی، منجر به مشتعل شدن محلول ضدیخ شده و گسترش حریق را در پی دارد.

یخ زدگی اسپرینکلر

به دلیل خطر مونوکسید کربن، هرگز از بخاری های سوخت سوز استفاده نکنید تا از یخ زدگی اسرینکلر جلوگیری کنید. در عوض، به راحتی دمای سیستم HVAC خود ( مخفف Heating ،Ventilation و Air Conditioning که به مجموعه فرآیندها و فناوری های مرتبط با گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع اشاره دارد )، را افزایش دهید تا اطمینان حاصل شود که حرارت کافی برای جلوگیری از یخ زدگی منتقل شده است.

ساختمان خود را بررسی کنید تا ببینید آیا در عایق بندی یا زیرسازی ساختمان شما شکافی وجود دارد یا خیر. این شکاف ها می توانند به لوله ها و سیستم اسپرینکلر شما برسند و باعث یخ زدگی شوند.

عایق الیاف معدنی نصب شده به طور صحیح عملی ترین راه حل برای کاهش یخ زدگی لوله های اسپرینکلر است. خاصیت این عایق برای کند کردن جریان گرما با مقدار R بیان می شود. هرچه مقدار R عایق بیشتر باشد، توانایی آن در جلوگیری از افت جریان گرما بیشتر است. عایق با مقدار R بالا بین لوله و فضای بیرونی نصب می شود. این مسئله در مناطقی که به زیر 40 درجه فارنهایت می روند، بسیار مهم است.

استراتژی دیگر برای کاهش احتمال لوله های یخ زده، استفاده از “ردیابی گرما” است که از یک واحد گرمایشی انعطاف پذیر و الکتریکی استفاده می کند که در اطراف لوله پیچیده می شود تا در صورت لزوم گرما تأمین شود.

یخ زدگی اسپرینکلر

اگر متوجه شدید که اسپرینکلر های شما یخ زده اند، هرگز از شعله باز برای ذوب آنها استفاده نکنید. شعله باز نه تنها می تواند به اسپرینکلرها آسیب برساند، بلکه منجر به آتش سوزی تجاری نیز می شود.

توصیه می شود قبل از ماه های زمستان، از یک متخصص اسپرینکلر برای بازرسی سالانه کمک بگیرید که  نتیجه آن ممکن است شامل شستشوی سیستم اسپرینکلر باشد. پس از شستشوی سیستم با آب، لوله ها توسط دمیده شدن فشار هوا در آنها خشک می شوند.

در حالت ایده آل، همه سیستم های اسپرینکلر باید به درستی طراحی شده و متناسب با محیط خود نصب شوند. صرف نظر از اینکه از چه سیستمی استفاده می کنید، انجماد سیستم های حفاظت در برابر آتش قابل کنترل می باشد.

ما در شرکت همیار انرژی مجموعه ای از کپسول های آتش نشانی قابل حمل و سیستم های اعلام حریق را برای ایمن سازی ساختمان های تجاری ارائه می دهیم. همیار انرژی سیستم های هشدار با بالاترین کیفیت را برای محافظت از تجارت شما در برابر آتش سوزی و مسمومیت با مونوکسیدکربن ارائه می دهد. ما همچنین سیستم های مهار آتش را برای کمک به کنترل آتش سوزی های تجاری در صورت آتش سوزی ارائه می دهیم. مشاورین آموزش دیده ما برای تعیین اینکه کدام سیستم تشخیص دود برای تجارت شما بهترین است، شما را راهنمایی خواهند کرد.

 برای مشاوره و تهیه لوازم و تجهیزات آتش نشانی می توانید از طریق پل های ارتباطی زیر ثبت سفارش نمایید:

021-57854

09128932367 (تماس در ساعات کاری)

همچنین در صورتی که قصد خرید آنلاین هر یک از تجهیزات آتش نشانی اعم از اسپرینکلر را دارید، می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی هایپرفایر خرید خود را نهایی کنید.

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد رای‌ها: 2

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

اشتراک گذاری: