سیستم خاموش کننده آئروسل

سیستم خاموش کننده آئروسل، ترکیبی از ذرات ریز و مواد گازی هستند. این سیستم یک نوع خاص از سیستم های اطفای حریق گازی است. این ذرات تا زمان تخلیه در حالت بخار می باشند. این سیستم در واکنش به اطفای حریق، زنجیره ای از مواد جامد و ذرات گازی را برای خاموش کردن آتش تولید می کند. از آنجایی که گرما، سوخت و اکسیژن کافی سه عامل اصلی شعله ور شدن آتش می باشند، بنابراین سیستم خاموش کننده آیروسل با از بین بردن عامل گرما، آتش را مهار می کند. این سیستم ها ذرات بزرگی را که آتش را احاطه کرده اند، آزاد می کنند. پس از آزاد شدن این ذرات، گرمای آتش کم شده و به تدریج باعث خاموش شدن آتش می گردد.

در قسمت خروجی سیستم، یک شبکه برای توزیع تدریجی خاموش کننده  آئروسل وجود دارد. کپسول های آتش نشانی آئروسل و سیستم های اطفاء حریق را می توان به طور خودکار با استفاده از تشخیص حرارت یا دود، یا به صورت دستی نیز فعال کرد. تبدیل شیمیایی جامد و گاز این خاموش کننده با استفاده از یک ضربه الکتریکی آغاز می شود. پس از فعال شدن، ترکیب جامد به یک آئروسل خاموش کننده در حال گسترش تبدیل می شود که پس از عبور از یک قسمت خنک کننده، از خروجی کپسول آتش نشانی خارج شده و آتش را در منطقه حفاظت شده خاموش می کند.

سیستم خاموش کننده آئروسل

اساس کار خاموش کننده آئروسل

پس از فعال شدن سیستم خاموش کننده آئروسل، واکنشی در این سیستم آغاز می شود که در آن آئروسل آزاد شده، رادیکال های آزاد احتراق را متصل می کند. آئروسل تولید شده توسط کپسول های آتش نشانی آئروسل و سیستم های اطفاء حریق با استفاده از روش های خفگی (حذف اکسیژن) یا خنک کننده، آتش را خاموش نمی کند، بلکه با متوقف کردن واکنش احتراق به صورت مولکولی (با اتصال رادیکال های آزاد) بدون تأثیر بر سطح اکسیژن، آتش را مهار می کند.

آئروسل از ذرات بسیار ریزی ساخته شده است. این ذرات در یک گاز معلق هستند. در نتیجه نسبت سطح آتش گرفته شده به جرم واکنش بسیار زیاد است (به طوری که میزان مواد فعال مورد نیاز برای خاموش کردن آتش را می توان به حداقل رساند). ذرات در این ابعاد برای مدت نسبتاً طولانی در حالت تعلیق باقی می مانند و باعث می شود به جریان های همرفت طبیعی سرازیر شوند. این منجر به افزایش اثربخشی عامل خاموش کننده می شود. برای مطالعه بیشتر درباره این سیستم ها می توانید به سامانه خاموش کننده آتش آیروسل HE مراجعه کنید.

اثر خاموش کننده توسط دو عمل فیزیکی و شیمیایی

اثر فیزیکی:

عمل خاموش کننده فیزیکی از ویژگی های فیزیکی-شیمیایی ناشی می شود. در مقایسه با سایر عناصر، این عناصر به کمترین میزان انرژی برای یونیزاسیون (کمترین ولتاژ یونیزاسیون) نیاز دارند. به همین دلیل فقط با مقدار بسیار کمی از انرژی می توان الکترون ها را از اتم ها جدا کرد. مقدار انرژی مورد نیاز از طریق فراوانی انرژی موجود در آتش تأمین می شود.

یونیزاسیون پتاسیم با تغییر رنگ شعله به بنفش روشن در حین خاموش شدن آتش مشخص می شود. بنابراین انرژی موجود در شعله طبق ولتاژ یونیزاسیون عناصر موجود کاهش می یابد.

اثر شیمیایی:

در طول احتراق، واکنشهای خاصی در شعله آتش به صورت متوالی بین اتمها و قطعات مولکولهای ناپایدار (رادیکالها) رخ می دهد. چنین واکنش هایی به اصطلاح واکنش های زنجیره ای رادیکال ها نامیده می شوند. به دلیل ماهیت ناپایدار، رادیکال ها تمایل دارند از طریق واکنش های بیشتر به حالت نهایی برسند. محصولات نهایی پایدار شامل دی اکسید کربن (CO2) و آب (H2O) هستند. پتاسیم آزاد شده در اثر تجزیه ترکیبات پتاسیم در حین احتراق با رادیکال های آزاد، با هیدروکسیدهای ناپایدار واکنش داده و هیدروکسید پتاسیم (KOH)، که یک ترکیب بسیار پایدار است، تولید می کند. در این مرحله، واکنش زنجیره ای رادیکال آزاد متوقف شده و شعله آتش خاموش می شود.

اطفای حریق خاموش کننده آئروسل

مزایای استفاده از سیستم خاموش کننده آتش آئروسل

  • برای افراد، محیط و تجهیزات مضر نیست.
  • اکسیژن را حذف نمی کند.
  • آسیبی به تجهیزات الکتریکی وارد نمیکند. (خاموش کنندگی بدون نیاز به آب)
  • نصب آن ساده است. (کنترل الکتریکی)
  • می توان آن را مستقیما بدون نیاز به لوله کشی در منبع نصب کرد.
  • نیازی به فضای جداگانه برای مخزن های گاز آن نیست.
  • عامل خاموش کننده در ژنراتور بصورت جامد است.
  • به دلیل داشتن طول عمر زیاد (حداقل ۱۵ سال)، به لحاظ مالی به صرفه است.
  • بسیاری از سیستم های موجود در بازار دارای گواهینامه و مطابق با استانداردهای ISO 15779، EN 15276، UL 2775 و NFPA 2010 می باشد.

شما مشتری گرامی در صورت تمایل به خرید سیستم آیروسل، قادر خواهید بود تا از طریق بخش ” خرید سیستم اطفاء حریق آیروسل ” فروشگاه هایپرفایر ثبت سفارش و خرید خود را تنها با چند کلیک نهایی کنید.

منبع:

https://www.afxfireblocker.com/rd/how-does-the-aerosol-extinguishing-agent-work/

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد رای‌ها: 2

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

اشتراک گذاری: