شستی اعلام حریق چیست

شستی اعلام حریق

به منظور درک بیشتر شستی ها بهتر است یک اشاره کلی راجع به چیدمان قطعه های اعلام حریق در کنار یکدیگر داشته باشیم. با ما همراه باشید.

تجهیزاتی مانند دتکتورها برای تشخیص عواملی از حریق مانند نور، دود وگرما تولید و طراحی شده اند. سیستم های اعلام حریق به دو نوع دستی و اتوماتیک گزارش را اعلام می نمایند و زمانی که دتکتورها، آتش سوزی را تشخیص می دهند گزارش را به صورت سیگنال هایی به پنل مرکزی ارسال می کنند یا افراد حاضر در محل می توانند با فشار دادن دکمه شستی آن را فعال نموده، بعد از آن شستی ها باعث فعال شدن آژیرها شده و در نهایت با تولید صدا منجر به با خبر شدن سایر افراد در محیط  می شود.

به طور کلی شستی ها باید در مسیرهایی به کار روند که در آن رفت و آمد زیاد می باشد و افراد بتوانند در صورت مشاهده ی حریق به سرعت با فشار دادن دکمه ی شستی دیگران را از وجود حریق با خبر سازند، این سیستم ها باید در اماکنی نصب شود که افراد به آن دسترسی سریع داشته باشند، سرعت عمل در تشخیص آتش سوزی بسیار مهم است، شستی ها به طور معمول در قسمت های خروجی، ورودی و راه پله ها نیز نصب می شود، درغیراین صورت باید از سیستم های اتوماتیک برای محیط استفاده گردد.این دستگاه یک عامل فیزیکی است و به دو نوع نیز تقسیم می شود:

 • شیشه ای یا طلق دار
 • فشاری یا قابل ریست

شستی شیشه شکستنی:

برای فعال شدن این نوع سیستم ها باید شیشه یا طلق آن را به وسیله ی دست یا چکش مخصوصی که در کنار این محصول گذاشته اند، بشکنند یا تحت فشار قرار دهند، بعد از انجام این عمل، طلق یا شیشه دستگاه باید تعویض گردد تا دوباره قابل استفاده باشد.

شستی فشاری یا قابل ریست:

شستی فشاری یا قابل ریست

شستی های قابل ریست یا فشاری همانطور که از اسمشان معلوم می باشد بعد از استفاده می توان آن را دوباره به حالت اول برگرداند و نیازی به تعویض طلق یا شیشه ندارد، این شستی ها بعد از استفاده قابل برگشت پذیری از طریق سیستم کلی یا کنترل پنل و دکمه ریست دستگاه می باشد. درزمان استفاده از دستگاه صدای آژیر ها 1 ثانیه بعد به صدا در می آید که در بعضی مواقع ممکن است تا 3 ثانیه نیز طول بکشد.

سیستم اتوماتیک:

در دستگاه های اتوماتیک با تشخیص حریق به وسیله ی دتکتورها، سیستم کنترل پنل آژیر ها را به صورت خودکار فعال می سازد.

سیستم های دستی:

در سیستم هایی که به صورت دستی اداره می شوند، باید توسط افراد حاضر در محل با فشار دادن شستی ها آژیر اعلام حریق را فعال نمود.

در مجموع شستی ها عوامل و تجهیزات مهمی در صنعت اعلام حریق به حساب می آیند که توسط انسان ها فعال می شود. شستی ها باید در فاصله ی حداکثر 30 متر از هم و درمکان های پرخطر 15 تا 20 مترنصب گردد و ارتفاع آن از زمین باید 4/1 متر باشد، در تمامی زون ها حداقل باید یک شستی نیز نصب گردد. در روی شستی ها، کلیدی مشخص قرار دارد که با کلمه ی FIRE مشخص شده است، با فشار دادن آن کلمه یا کلید، سیستم فعال می گردد، همچنین تمامی شستی ها دارای یک عدد LED می باشد که در صورت فعال شدن عمل می کند. در هر زون حفاظتی، باید یک عدد شستی نیز وجود داشته باشد، شستی های اعلام حریق معمولا به رنگ قرمز می باشد که در دید بهتری قرارگیرند و معمولا از جنس فلز یا پلی کربنات در ساخت آنها استفاده می شود. در بعضی از شستی ها ممکن است در ساختار الکتریکی آنها از تیغه ی باز و بسته اضافی برای ارسال بعضی فرآیند ها استفاده شود. دلیل نام گذاری آنها به این معنا است که وسیله ی دست فعال می شوند.

خروجی های شستی شامل چند نوع سیگنال، الکتریکی و مکانیکی می باشد، شستی های برگشت پذیر به این معنا است که درصورت فشار دادن کلید آن به واسطه ی وجود فنر درون آن به حالت اولیه باز میگردد، اما برعکس شستی های ریست شونده، بعضی از شستی هایی که در محیط های مهم و اضطراری استفاده می شوند، برگشت پذیرنیستند و در صورت فشار دادن کلید آن، قفل می شود و به حالت اولیه باز نمی گردد در اینصورت باید توسط کلید آن را آزاد نمود.

شستی ها امکان استفاده در تمامی سیستم های بی سیم، متعارف و آدرس پذیر را دارند. در تمامی سیستم های اعلام حریق، باید شستی مورد نظر مطابق با همان سیستم نصب شده، نصب گردد و نباید متفاوت باشد چرا که بسته به نوع سیستم اعلام حریق نحوه ی عملکرد شستی ها نیز متفاوت می باشد. شستی های اعلام حریق شامل چند نوع دیگر از نظر نصب و نوع کاربرد نیز می باشند که عبارت اند از:

 • شستی متعارف
 • شستی آدرس پذیر
 • شستی بیسیم (وایرلس)

شستی آدرس پذیر: در شستی های آدرس پذیر محل دقیق آتش سوزی مشخص می شود که معمولا در پروژه های بزرگ و ساختمان ها با طبقات زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. سرعت عمل در اطفاء آتش بسیارمهم است، برای همین یکی از مزیت های شستی آدرس پذیر در این است که در هنگام آتش سوزی بتوان هر چه زودتر محل آتش سوزی را پیدا نمود و اطفاء حریق را آغازکرد.

شستی متعارف: شستی های متعارف با استفاده از سیم کشی و روکش های فولادی نصب می گردد که با  فشاردادن کلید شستی توسط افراد حاضر در محل، ناحیه یا زون آتش سوزی مشخص می شود.

شستی بی سیم: شستی های بی سیم همانطور که از اسمشان پیداست نیازی به سیم کشی ندارند و توسط امواج رادیویی و وایرلس با مرکز، ارتباط برقرار می کنند.

شستی بی سیم

سیم کشی شستی حریق:

به شستی ها دو نوع سیم متصل می گردد و دو سیم نیز خارج می شود که سیم منفی و مثبت، هر یک وارد کانال جداگانه ای می شود.

اجرای مرحله تست و ریست کردن:
 • کلید مربوط به قفل شستی را درون قفل قرار می دهیم و شستی را باز می کنیم.
 • کلید را از شستی خارج می کنیم.
 • درب شستی را می بندیم.
جایگذاری شیشه:
 • با قرار دادن کلید شستی در محل مربوطه شستی را باز می کنیم
 • کلید را خارج می کنیم
 • قاب روی آنرا باز می کنیم
 • شیشه جدید را جایگذاری می کنیم
 • قاب را می بندیم
 • در آخر شستی را میبندیم

قیمت شستی اعلام حریق به چه صورت است:

شستی ها انواع مختلفی دارند و طبیعتا قیمت آنها با توجه به مدل های مختلف متفاوت میباشد به گونه ای که شستی هایی که به صورت امواجی (وایرلس) اطلاعات را ارسال می کنند، گران تر از مدل های متعارف و آدرس پذیر می‌ باشند. همچنین کیفیت شستی در قیمت آن بسیار تاثیرگذار است. شما می توانید با مراجعه به سایت تخصصی و جامع هایپرفایر تمامی تجهیزات آتش نشانی و تجهیزات ایمنی را با برند ها و قیمت های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و خرید آسان و ایمنی را تجربه کنید.

همچنین، در صورتی که تمایل به آشنایی و خرید انواع شستی دارید، قادر خواهید بود تا با مراجعه به بخش انواع شستی اطفاء حریق در فروشگاه تجهیزات آتش نشانی هایپر، ثبت سفارش و خرید خود را نهایی کنید.

 

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

اشتراک گذاری: