مولتی دتکتور چیست؟

سنسور مولتی دتکتور چیست؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، تجهیزات ایمنی در برابر آتش بسیار مقرون به صرفه و همچنین پیشرفته شده است. در خط مقدم این فناوری، مولتی دتکتور یا حسگرهای تشخیص آتش سوزی چندگانه وجود دارند. این حسگر ها با شناسایی سریع دود حاصل از آتش سوزی، واکنش سریع و قابل اطمینانی را برای کنترل آتش سوزی خواهند داشت.

با استفاده از سیستم حسگر هشدار چندگانه یا همان مولتی دتکتور، که به نام های سیستم تشخیص دود و یا سیستم هشدار ترکیبی نیز شهرت دارد، دیگر نیازی به استفاده از سیستم های هشدار تک حالته (مجهز به یک سنسور تشخیص آتش) نخواهد بود.  این دتکتورهای چند حالته نه تنها احتمال خطا در تشخیص آتش را کاهش می دهند، بلکه به دلیل تولید میزان کمتری از مواد رادیواکتیو، رفع مشکلات ذخیره سازی و یونیزاسیون، سازگار با محیط زیست نیز می باشند. همچنین در اینجا ذکر این نکته نیز ضروری است که این حسگر تشخیص دود هیچ ضرری برای کسانی که آن را نصب می کنند یا برای کسانی که  مولتی دتکتور در ساختمان آنها وجود دارد، ایجاد نمی کند.

منظور از فناوری ترموپتک چیست؟

نوعی فناوری سنسور هشدار دود است که در مجموعه فناوری سنسورهای هشدار دود چندگانه Pro Connected قرار می گیرد. این فناوری در بیش از ۹۰ درصد خدمات آتش نشانی و نجات کشور انگلستان مورد استفاده قرار می گیرد.

فناوری ترموپتک واکنش بسیار سریعی را در برابر آتش، نشان می دهد. همچنین مکان های مجهز به این فناوری فرصت بیشتری را به ساکنان خود برای فرار از مناطق دچار حریق فراهم می کند. این فناوری با قیمت مقرون به صرفه در دسترس است و با هزینه ای مشابه با سایر واحدهای تک سنسور موجود، به فروش می رسد. دتکتورها انواع مختلفی دارند که در این بخش به دو مورد پر کاربرد آن ها اشاره می کنیم. برای مشاهده انواع دیگری از دتکتورها می توانید به اینجا بروید.

دتکتور ترموپتک چگونه کار می کند؟

دتکتور ترموپتک

فناوری مولتی دتکتور ترموپتک ترکیبی از جدیدترین و بروزترین سیستم سنجش چشمی و سیستم حساس به گرما است. در نتیجه این فناوری دارای دو سیستم سنجش جداگانه دود و حرارت است. در این فناوری در صورت افزایش دما، حساسیت سنسور دود افزایش یافته و در نتیجه آن پاسخ سریعی به آتش سوزی های گسترده و شعله ور نشان می دهد.

همانطور که در نمودار زیر دیده می شود، مولتی دتکتورهای ترموپتک نسبت به هشدارهای آتش سوزی تک سنسور، بسیار سریعتر پاسخ می دهند و همچنین بسیار کمتر مستعد هشدارهای کاذب هستند.  همچنین این مولتی دتکتورها قابلیت نصب آسان در پذیرایی، سالن، راهرو، پاگردها و  اتاق خواب ها را دارند.

نمودار واکنش هشدار دود ترموپتک

فناوری ترمیستک چیست؟

در حالی که امروزه BS 5839-6: 2019 نصب فناوری هشدار دود چند حسگر را در سرتاسر خانه توصیه می کند، اما فقط هشدارهای حساس به گرما و مونوکسید کربن برای نصب در آشپزخانه مناسب هستند.

با توجه به اینکه بیش از ۶۰ درصد از آتش سوزی ها معمولا در آشپزخانه اتفاق می افتد، بنابراین نصب یک مولتی دتکتور آتش سوزی که از فناوری هشدار سریع گرمای پیشرفته برخوردار باشد، ضروری است. با توجه به این موضوع، توصیه می شود که یک مولتی دتکتور با فناوری هوشمند ترمیستک (Thermistek) در آشپزخانه نصب کنید.

دتکتور ترمیستک

نحوه کار فناوری ترمیستک:

سنسور هشدار گرما دارای یک صفحه ساطع گرمای منحصر به فرد است که گرمای مستقیم ناشی از آتش را بر روی مقاومت حرارتی (ترمیستور) منعکس می کند و اجازه می دهد واکنش سریع تری نسبت به هشدارهای گرمایی معمول در برابر آتش، نشان دهد. علاوه بر این با استفاده از یک الگوریتم پیش بینی کننده، دائماً تغییرات دما را کنترل می کند.

اگر افزایش دما تشخیص داده شود، میزان افزایش اندازه گیری می شود. اگر این افزایش دما بیش از آستانه از پیش تعیین شده باشد، زنگ خطر به صدا در می آید. این ویژگی پیش بینی حریق در زمان افزایش سریع دما، پاسخ سریع تری را نیز به آتش سوزی برای اطفای حریق فراهم می کند. اگر درجه حرارت با سرعت خطرناکی در حال افزایش باشد، هشدار را برای فعال سازی فراهم می کند تا واکنش سریع تری در برابر آتش برای اطفای آن نشان دهد. نمودار زیر زمان واکنش هشدار دتکتور ترمیستک  را نشان می دهد.

نمودار واکنش هشدار گرما ترمیستک

مولتی دتکتورهای حرارتی ترمیستک برای نصب در آشپزخانه ها مناسب هستند زیرا این هشدار دهنده ها حساس به گرمای ناشی از حرارت پخت و پز نخواهند بود. همچنین در انبارها، گاراژها و زیر سقف های شیروانی که معمولا دود و گرد و غبار زیادی وجود دارد، از این دتکتور استفاده می کنند.

سایر ویژگی های مولتی دتکتورهای ایمنی در برابر آتش:

۱) تمامی مولتی دتکتورها شامل یک باتری آب بندی شده برای عمر بیشتر و طراحی زیبا هستند.

۲) داشتن بلوک های ترمینال بزرگ و همچنین نصب ساده دو قسمته اجزای هشدار دهنده آن باعث می شود تا نصب دتکتور بسیار ساده و سریع صورت گیرد.

۳) این دتکتور برای نصب آسان در ساختمان های جدید و مکان های بازسازی شده طراحی شده است.

۴) تست کردن آن بسیار ساده است.

۵) مولتی دتکتورها،  هشدارهای کاذب را به دلیل داشتن سنسورهای مختلف محدود می کنند.

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده، مولتی دتکتورهای مجهز به فناوری ترموپتیک و ترمیستیک دارای امکانات خوب زیر نیز هستند:

۱) یکی کردن تمام هشدارها: با فشار دادن دکمه تست می توان تمامی هشدارها بجز هشدار اولیه شبکه را بی صدا کرد.

۲) تشخیص نوع آلارم از صدای آن: در صورت یکی نکردن تمامی آلارم ها، می توان نوع آلارم ناشی از دود، حرارت یا مونوکسید کربن را از صدای آن تشخیص داد.

۳) کم مصرف بودن آن: مصرف انرژی این نوع از مولتی دتکتورها تقریبا ۱۰ درصد کمتر از میانگین ارائه شده در AC 230V است.

۴) آلارم ندادن هوشمند: به شما این امکان را  می دهد تا در صورت اعلام هشدار کاذب، زنگ هشدار تا 10 دقیقه به صدا در نیاید. در این مدت اگر دود اضافی تشخیص داده شود، زنگ هشدار فعال می شود.

در نتیجه با توجه به ویژگی های ذکر شده مولتی دتکتورها پیشگامان فناوری پیشرفته ایمنی در برابر آتش هستند. این مولتی دتکتورها مورد تایید سازمان آتش نشانی و خدمات امداد و نجات و همچنین دارای تمامی استانداردهای کشور انگلستان در اطفای حریق هستند. بنابراین با توجه به نصب آسان این دتکتورها در خانه، توصیه می شود مولتی دتکتور متناسب با هر مکان را برای ایمنی در برابر آتش سوزی نصب کنید.

لازم به ذکر است که در صورتی که قصد خرید انواع دتکتور را دارید، قادر خواهید بود تا با مراجعه به بخش ” خرید دتکتور آتش نشانی ” فروشگاه هایپرفایر، ثبت سفارش و خرید خود را نهایی کنید.

 

منبع:

https://www.fireangel.co.uk/what-is-fireangel-multi-sensor-technology/

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آتش نشانی 57854-021

مشاوره و خدمات آتش نشانی,تاسیسات و ایمنی,فروش تجهیزات و لوازم,بوستر پمپ,طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی,اخذ تاییدیه,فروش و شارژ کپسول آتش نشانی,پودر و گاز,co2,اجرای اعلام و اطفای حریق,اسپرینکلر newage