ویژگی لباس آتش نشانی

لباس آتش نشانی به وسیله پارچه هایی مجهز هستند که برای بالاترین سطح حفاظت و آسایش تولید شده اند. به طور کلی، این بخشی است که علی رغم هزینه بالای آنها، به دنبال پارچه های با کیفیت است. لباس آتش نشانان اکثراً از پارچه های ساخته شده از الیاف آرامید هستند، زیرا در برابر کشش و دوام مکانیکی مقاومت بالایی دارند و در عین حال کاملاً ضد شعله هستند.

به همین دلایل، طیف وسیعی از پارچه های فنی برای آتش نشانان تهیه شده است که با مخلوطی از آخرین متاماریمیدها و پارامیرامیدها با کارایی و محافظت بالا با قیمت مناسب تهیه شده است.

لباس آتش نشان

خطرات پیش روی آتش نشانان شامل قرار گرفتن در معرض حداکثر آتش، حوادث از هر نوع، بریدگی، انواع خراش ها و غیره است. در نتیجه، ما در مورد بخشی صحبت می کنیم که کیفیت عالی در آن وجود دارد و پارچه های محافظ مورد استفاده باید مقاومت بالایی در برابر شعله داشته باشند و علاوه بر این، به راحتی قابل حمل باشد.

فضانوردان و آتش نشانان برای اطمینان از ایمنی حداکثری از یونیفرم یا لباس های مخصوص ساخته شده از پارچه های مصنوعی استفاده می کنند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که لباس فرم آنها از مواد یکسانی استفاده می کند، حتی اگر شغل آنها کاملاً متفاوت باشد. پارچه های کت و شلوار فضایی و لباس فرم آتش نشانی انعطاف پذیر هستند و همچنین عایق های مناسبی در برابر درجه حرارت شدید می باشند.

بررسی لباس آتش نشانان ایستگاه آتش نشانی

در مورد پوشیدن لباس مناسب ایستگاه، آتش نشانان ملزم به رعایت مشخصات خاصی از کار هستند.

آتش نشانان کت و شلوارهای ساخته شده از Nomex یا Kevlar را می پوشند. هر دو ماده مقاوم در برابر آتش هستند که به محافظت از آتش نشان در برابر شعله ور شدن و یا در مقابل سوختگی های نزدیک در هنگام آتش سوزی کمک می کنند. گاهی اوقات، Nomex و Kevlar با هم مخلوط می شوند. Nomex همچنین در برابر بار الکتریکی عایق بندی می کند که از برق گرفتگی آتش نشانان جلوگیری می کند.

منظور از لباس ایستگاه آتش نشانی، لباس رسمی است که آتش نشانان هنگام کار در ایستگاه از آن استفاده می کنند. لباس باید با مواد محافظ، ترجیحاً مطابق با استانداردهای NFPA 1975 طراحی شود. معمولاً از سه قسمت ضروری یکنواخت تشکیل شده است: شلوار، پیراهن و چکمه های انگشتی استیل.

جنس لباس آتش نشان

ملاحظات مهم برای لباس مناسب ایستگاه آتش نشانی

هنگام بررسی عوامل بسیاری که باید برای لباس های استاندارد ایستگاه آتش نشانی در نظر گرفته شود، مواردی بسیار مهم برجسته می شوند. اول، شما باید درکی از نوع خاص لباس آتش نشانی مورد نیاز و آنچه را که از نظر حفاظت ارائه می دهند، داشته باشید. برخی از این موارد عبارتند از:

آتش نشانان باید از خود و اطرافیان خود در برابر خطرات مختلفی که ممکن است در شغل آنها ایجاد شود محافظت کنند. با این اوصاف، آنها باید از تجهیزات ساخته شده از پارچه های سبک، تنفس پذیر، ضد شعله یا مقاوم در برابر حرارت و شعله استفاده کنند. این ماده باید به عنوان یک لایه دفاعی اضافی برای آتش نشانان باشد تا آنها حتی در موارد اضطراری کاملاً محافظت شوند. لباس های ایستگاه آتش نشانی در رنگ ها و طرح های متنوعی وجود دارد و همچنین ساخته شده است تا از دوام فوق العاده ای برخوردار باشد. سازمان آتش نشانی باید یکی را انتخاب کند که با نیازهای افسران مطابقت داشته باشد و به اندازه کافی مقاوم باشد تا در هنگام انجام وظیفه در برابر اتفاقات مقاوم باشد.

لباس های ایستگاه های آتش نشانی نه تنها برای محافظت از آتش نشانان طراحی شده اند، بلکه نماینده این بخش هستند. هنگام پوشیدن لباس فرم، پیام حرفه ای بودن و احترام به آتش نشانی را که آنها برای آن کار می کنند، می فرستد. این به نوبه خود می تواند باعث ایجاد وجهه اجتماعی مطلوب و ایجاد اعتماد باشد.

لباس هایی مانند لباس تناسب اندام و لباس زیر ممکن است از مواد پایدار حرارتی ساخته نشوند و هنگام کار نباید پوشیده شوند. این نوع لباسهای غیر پایدار از نظر حرارتی از الیافی با نقطه ذوب نسبتاً کم ساخته شده اند و می توانند در آسیب دیدگی سوختن نقش داشته باشند. پس این نوع لباس های تناسب اندام نباید به عنوان لبباسی در زیر لباس آتش نشانی پوشیده شوند. “

این استاندارد همچنین الزامات مربوط به ثبات حرارتی منسوجات مورد استفاده در ساخت پوشاک  را مشخص می کند. همچنین باید الزامات اختیاری مقاومت در برابر شعله، مقاومت در برابر بو، مقاومت در برابر آب و دفع حشرات را تعیین کند.

Nomex یک ماده پارچه ای شناخته شده برای ساخت تجهیزات ایمنی مقاوم در برابر حرارت و شعله است. لباس محافظ به طور خاص برای آتش نشانانی که به طور منظم در معرض خطرات الکتریکی و آتش سوزی هستند، ایجاد شده است.

بسیاری از بخش های آتش نشانی قبلاً از پارچه Nomex برای آتش نشانان استفاده کرده اند. در حالی که برخی از آتش نشانان قبلاً از استفاده کامل از این پارچه استقبال کرده اند، عده ای هستند که هنوز از مزایای این ماده و اینکه چگونه می تواند محافظت مورد نیاز آنها را ایجاد کند ، اطلاعی ندارند.

پارچه Nomex از نوع خاصی از نایلون ساخته شده است که از جمله ویژگی های پارچه این است که در برابر حرارت و شعله مقاومت می کند. پوشیدن آن برای آتش نشانان حتی هنگام کار در شرایط گرم و سوزناک نیز راحت است.

این ماده همچنین فوق العاده راحت است. الیاف نایلون به گونه ای طراحی شده اند که بدون جذب گرما مقاومت می کنند. همچنین شرایط تنفس بالایی دارند که باعث می شود آتش نشانان به راحتی بتوانند تنفس کرده و خنک شوند.

Nomex علاوه بر اینکه بسیار کارآمد است، وزن کمی نیز دارد. به دلیل این ویژگی سبک، آتش نشانان به راحتی لباس را حمل می کنند. در حقیقت، بسیاری از بخش های آتش نشانی سال هاست که به Nomex اعتماد دارند و هرگز مشکلی با گرفتار شدن آتش نشانان در معرض خطرات آتش سوزی نداشته اند.

به دلیل همه ویژگی های خارق العاده ای که Nomex ارائه می دهد، بسیاری از بخش های آتش نشانی در سراسر کشور برای تجهیز لباس محافظ شخصی خود به Nomex مراجعه می کنند. این پارچه نه تنها مقرون به صرفه است بلکه مزایای بسیار دیگری نیز دارد که آن را به گزینه ای عالی برای آتش نشانان شجاع ما تبدیل کرده است.

از نومکس در برخی از لباس های فضانوردان نیز استفاده می شود. لباس های فضایی از بسیاری از لایه های مواد محافظ و عایق برای اطمینان از دوام، انعطاف پذیری و عایق بندی ساخته شده اند.

منبع:

https://crewbossppe.com/blog/2020/9/23/standard-firefighter-uniform-what-do-they-wear-at-the-station

https://marinatextil.com/protection-fabric/technical-fabrics-firefighters

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 4.4 / 5. تعداد رای‌ها: 7

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

اشتراک گذاری: