کنترل پنل سیستم اعلام حریق

امروزه کنترل پنل سیستم اعلام حریق یکی از مهمترین اجزای مراکز و پروزه های بزرگ نظیر بیمارستان ها، مراکز درمانی، ساختمان ها، کارخانجات، هتل ها، ادرات بزرگ و مجتمع های تجاری با واحدهای متعدد می باشد، به گونه ای که کنترل پنل یک سیستم اعلام حریق و یکی از اجزای جدایی ناپذیر موارد یاد شده است. در یک کنترل پنل تمام وظایف توسط میکروپروسسورها انجام می‌شود. همچنین سیم کشی در این سیستم ها به صورت حلقه یا لوپ است. به این صورت که سیم کشی از ترمینال خروجی لوپ در کنترل پنل شروع شده و بعد از عبور از تجهیزات مجددا به کنترل پنل و ترمینال ورود لوپ، وارد میشود. در کنترل پنل سیم کشی کلیه موراد اعلام حریق یعنی دتکتورها، منابع تغذیه و وسایل صوتی خبردهنده به قسمت مرکزی کنترل پنل وصل می شود.

این مراکز مجهز به مدارهای عیب یاب هستند و در هنگام رخ دادن مشکلی از جمله ضعبف بودن یکی باتری ها و خرابی دتکتور و سوختگی فیوزی در نقطه ای فعال شده و به مرکز کنترل پنل اعلام شده و منطقه آتش گرفته یا دارای اختلال گزارش می شود.

کنترل پنل ها انواع مختلفی دارند، که از جمله آن ها موارد زیر می باشد:

  • پنل مرکزی آدرس پذیر
  • پنل گرافیکی
  • پنل مرکزی متعارف
  • پنل وایرلس

در زیر هرکدام از موارد نام برده شده شرح داده می شود:

پنل مرکزی آدرس پذیر

پنل مرکزی آدرس پذیر

کنترل پنل آدرس پذیر سیستم هشدار دهنده خودکار است که از ترکیب سیستم مدار باز و حلقه بسته بوجود می آید.

Fire Alarm Panel قلب سیستم است که در آن تمام دستگاه ها به صورت سریال به آن متصل می شوند. 99 تا 254 دستگاه در هر ترکیبی به صفحه کنترل حداکثر متصل می شوند.

Isolation Module به شناسایی دقیق موقعیت و موقعیت دستگاهها کمک می کند که در صورت آتش سوزی بسیار مفید است.

ماژول کنترل دستگاه های هشدار دهنده آتش مانند sounders و hooters را کنترل می کند.

در این نوع پنل یک کد دارای یک شناسه مربوط به خود است و برای آن شناسه، آدرسی ثبت می شود تا محل دقیق آن ثبت و گزارش شود. اگر زمانی یکی از تجهیزات اعلام حرق، برای مثال دتکتور، در وضعیت عیب و یا خطا گزارش شود، به صورت دقیق اطلاعاتی از جمله شناسه، آدرس قطعه دچار عیب و نوع قطعه روی صفحه نمایش کنترل پنل آدرس پذیر قابل رویت است.

شناسه دادن به تجهیزات اعلام حریق آدرس پذیر، در دو صورت سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارد که در برندهای مختلف متفاوت است.

با استفاده از Repeater Panel، کاربر نهایی می تواند تمام وقایع رخ داده در صفحه کنترل آتش را مشاهده کند، این پنل در مناطق دور افتاده یا در ورودی ساختمان قرار می گیرد تا پنل آلارم از آسیب محافظت شود.

ماژول رله یا Relay module در مواقع اضطراری مانند کلید روشن و خاموش عمل می کند، مانند بستن درب ضدحریق یا خاموش کردن سیستم های تهویه هوا و یا خاموش کردن سایر سیستم های صوتی برای اینکه مردم بتوانند زنگ هشدار را بشنوند.

ماژول مانیتور معمولاً به کلیدهایی متصل می شود که ورودی دستگاه های آلارم است، در حالی که ماژول کنترل خروجی است.

همچنین، هنگامی که شیشه MCP به صورت دستی شکسته می شود ، هوتر یا صدا بلندگو به طور خودکار هشدار می دهد.

با استفاده از تمام این پارامترها ، محل دقیق آتش سوزی بلافاصله شناسایی می شود. از طریق ایجاد هشدار از مردم محافظت می کند. در انواع و اقسام ساختمانها و اماکن اعمال می شود. در واقع، در پنل های کنترل حریق آدرس پذیر در صورت ایجاد حریق در قسمتی از ساختمان، محل دقیق گزارش شده تا شما در اسرع وقت بتوانید خود را به آنجا رسانده و مانع از گسترش آتش شوید و در واقع به همین علت است که نام آن ها پنل های ” آدرس پذیر ” می باشد. از مزیت های یک سیستم کنترل پنل آدرس پذیر این است که اگر به صورت اتفاقی مدار لوپ دچار اختلال و در نتیجه قطعی شود، تجهیزات از کار نمی افتد و از سمت دیگر لوپ تغذیه می شود.

لازم به ذکر است که کنترل پنل های آدرس پذیر امکانات و تنظیمات گسترده ای از جمله تغییر صدای آژیر و تغییر سطح صدا، تغییر میزان حساسیت دتکتورها، ایجاد حالت شب و حالت روز، دسته بندی کردن آژیرها و… را نیز به عنوان ویژگی های مطلوب در خود دارند.

همچنین، در کنترل پنل آدرس پذیر، نیازی به مسیر مجزا برای قرار گیری هرکدام از تجهیزات اعلام حریق نمی باشد و همه تجهیزات از جماه دتکتورها و آژیرها می توانندروی لوپ و در کنار یکدیگر قرار گیرند.

پنل گرافیکی

در پنل گرافیکی وضعیت بخش های تحت کنترل و گزارش وقوع خطاها در دسترس ایست. در واقع این پنل با نمایش گرافیکی نمودارهای تغییر وضعیت کار را برای تحلیل و اتصال به سیستم های کنترل هوشمند دیگر تسهیل کرده است. غالب پنل های گرفیکی موجود در بازار از نوع آدرس پذیر و متعارف هستند.

پنل مرکزی متعارف

پنل های مرکزی کنترل حریق از نوع متعارف به شما این توانایی را خواهد داد که در یک زون (یک طبقه) با دارا بودن تعداد منطقی فضاها (واحدها) به تشخیص محل حریق بپردازید. این پنل ها از سال ها پیش مورد استفاده افراد زیادی بوده است و تا به امروز با توجه به تغییرات اندک در آن ولی هنوز طرفداران خود را دارد. این پنل ها شامل مدارهای مرتبط بهم است که همه این مدارها به یک پنل مرکزی وصل است. هر کدام از این مدارها یک منطقه یا زون را معرفی میکنند. پس در این نوع پنل ما محا دقیق آتش سوزی را نمی توانیم مشخص کنیم. در واقع، در این نوع پنل ها با نمایش زون محل حریق، فقط محدوده حریق قابل تشخیص می باشد و کاربر باید با قرار گرفتن در زون مورد نظر و کمک گرفتن از ریموت های(چراغ) سر درب هر فضا (واحد) بتواند محل دقیق تری از بروز حریق را تشخیص دهد. البته لزوم تابلوی راهنمای زونبندی طبقات کنار هر پنل مرکزی متعارف همیشه احساس می شود. این نوع پنل با توجه به تعداد زون، تعداد قرار گیری دتکتور ها در هر زون قابل انتخاب می باشند. به دلیل اینکه این سیستم مکان دقیق را به صورت نماشی دقیق مشخص نمی کند، قیمت آن کمتر و مقرون به صرفه تر می باشد، پس بنابراین افراد تا حدی هنوز از آن استقبال کرده و در ساختمان ها و پروژه های کوچک و متوسط قابل استفاده است.

پنل وایرلس

این پنل‌ها همانگونه که از نامشان مشخص است، بدون نیاز به کابل و سیم کار می‌کنند و به جای تکیه بر قدرت کابل‌ها، از قدرت امواج بهره می‌گیرند. زمانی که سیستم اعلام حریق را در محلی که از قبل به بهره برداری رسیده و یا دیگر قابلیت سیم کشی توکار در آن وجود ندارد، را بخواهیم نصب کنیم، می توان از سیستم اعلام حریق وایرلس یا بدون سیم استفاده کرد.

پنل اعلام حریق وایرلس با ارتباط گرفتن با دیگر تجهیزات مانند دتکتورها، شاسی ها، آژیرها و … بدون سیم ، این قابلیت را ایجاد نموده تا در زمانی که امکان اجرای سیم کشی (چه توکارو چه روکار) وجود ندارد از این دستگاه استفاده نمود. فقط در زمان خرید و نصب این دستگاه باید به برد تجهیزات و پنل مرکزی wireless جهت در ارتباط بودن مداوم با یکدیگر توجه لازم را نمود.

از جمله مزایای آن:

  1. بی‌سیم بودن
  2. نصب راحت و بدون سیم‌کشی
  3.  حفظ ظاهر و نمای ساختمان بدون ایجاد تغییر، قابلیت تنظیم
  4. و انعطاف‌پذیری بالا
  5. کاهش هزینه‌ها

همیار انرژی با در اختیار داشتن نمایندگی های مختلف از برندهای مختلف این محصول مشاوری امین و متخصص در این امر خواهد بود.

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 4.5 / 5. تعداد رای‌ها: 8

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آتش نشانی 57854-021

مشاوره و خدمات آتش نشانی,تاسیسات و ایمنی,فروش تجهیزات و لوازم,بوستر پمپ,طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی,اخذ تاییدیه,فروش و شارژ کپسول آتش نشانی,پودر و گاز,co2,اجرای اعلام و اطفای حریق,اسپرینکلر newage