کپسول آتش نشانی دی اکسید کربن CO2

آتش در همه اشکال و اندازه‌ها وجود دارد. اگرچه داشتن یک کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن انواع آتش‌ ها بسیار شگفت‌انگیز و جالب به نظر می‌رسد، اما برای کارایی و عملکرد بهتر باید برای آتش‌ های مختلف کپسول متناسب با آن را داشته باشیم. موضوع بررسی انواع مختلف خاموش‌ کننده‌ ها یک موضوع گسترده است. بهمین دلیل در این وبلاگ درباره‌ی یک نوع خاص از کپسول های آتش نشانی مهم بنام دی اکسید کربن صحبت می‌کنیم.

در این مقاله اطلاعات کاملی درباره‌ی موارد مختلفی از جمله موارد کاربرد آن، چگونگی استفاده از کپسول آتش‌ نشانی و همچنین ذکر مکان‌هایی که می‌توان کپسول آتش‌ نشانی را از آنجا تهیه کرد، ارائه می‌دهیم.

کپسول آتش نشانی CO2

خاموش‌ کننده آتش دی اکسید کربن چیست؟؟

همانطورکه از اسم آن پیداست یک کپسول آتش‌ نشانی CO2 حاوی دی اکسید کربن است که از آن برای خاموش کردن آتش سوزی های موجود در تجهیزات الکتریکی و همچنین آتش سوزی های کلاس B مانند مایعات قابل اشتعال استفاده می کنند.

یکی از اصلی ترین مزایای کپسول های آتش نشانی CO2 این است که هنگام تخلیه و پس از استفاده هیچگونه پسماند و کثیفی‌ایی به جا نمی گذارند. که این امر در اطفای حریق ناشی از آتش‌سوزی تجهیزات الکتریکی بسیار ضروری است.

کپسول آتش‌ نشانی CO2 چه رنگی است؟؟

کپسول های آتش نشانی CO2 را می توان با بدنه قرمز و برچسب سیاه و سفید جلوی محفظه آن تشخیص داد. آنها همچنین در 2 اندازه متفاوت  2 و 5 کیلوگرمی تولید می شوند.

انواع کپسول های آتش نشانی

موارد استفاده کپسول آتش‌ نشانی CO2 چیست؟

کپسول های آتش نشانی CO2 تنها خاموش کننده های توصیه شده برای آتش سوزی رایانه و سایر آتش سوزی های الکتریکی هستند.

یک ویژگی عالی در مورد کپسول آتش نشانی CO2 غیر رسانایی بودن گاز آزاد شده توسط آنها است. این ویژگی مهم در هنگام برخورد با هرگونه آتش سوزی ناشی از تجهیزات الکتریکی می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

همچنین این کپسول‌ها به دلیل کارائی بالا از محبوب ترین کپسول‌های آتش نشانی برای دفاتر و فروشگاه‌های خرده فروشی / رفاه هستند.

اگر در یک ساختمان اداری بزرگ کار می کنید ، احتمالاً یک کپسول آتش نشانی CO2 در اتاق سرور یا سایر مناطق ساختمان پیدا خواهید کرد.

خاموش کننده های CO2 برای مکانهایی که دارای تجهیزات الکتریکی زیادی مانند ادارات یا اتاق سرور هستند ایده آل هستند زیرا استفاده از آنها در آتش سوزی های دستگاه های الکتریکی بی خطر است.

 غیر رسانا بودن گاز به معنای مناسب بودن کپسولهای آتش نشانی CO2 برای هر یک از دفاتر دارای تجهیزات الکتریکی است.

کپسول آتش‌ نشانی CO2 چگونه کار می کند؟

اگر با یک آتش‌سوزی مواجه شدید و نیاز به استفاده از کپسول آتش‌ نشانی CO2 پیدا کردید، بهتر است درباره‌ی چگونگی استفاده از آن اطلاعات کاملی داشته باشید.

یک کپسول آتش نشانی CO2 حاوی دی اکسید کربن به صورت مایع است. هنگامی که خاموش کننده را روی آتش اسپری می‌کنید ، مایع دی اکسید کربن آن آزاد شده و اکسیژن موجود در آتش را خنثی می‌کند.

هنگامی که مایع دی اکسید کربن با اکسیژن تماس پیدا کند، توانایی سوختن یا گسترش بیشتر آتش را از بین می برد.

دی اکسید کربن موجود در خاموش کننده دارای دمای خیلی پایین و سردی است، به این معنی که نه تنها آتش را خاموش می‌کند بلکه از بروز مجدد آن نیز جلوگیری می کند.

چگونه می توان از کپسول آتش نشانی CO2 با خیال راحت استفاده کرد؟

 یکی از مهمترین مواردی که هنگام کار با کپسول آتش نشانی باید در نظر گرفت ایمنی است. همانطور که در بالا ذکر شد ، کپسول های آتش نشانی CO2 فقط برای آتش سوزی های الکتریکی و آتش سوزی کلاس B مناسب هستند. اما قبل از استفاده از کپسول آتش نشانی CO2 ، باید اطمینان حاصل کنید که دارای امنیت کافی برای استفاده می‌باشد.

 

اجزای یک کپسول آتش نشانی CO2در اینجا برخی از مواردی را که هنگام استفاده  باید به آنها توجه کرد ذکر می کنیم:

 

  1. اطمینان حاصل کنید که گیره ایمنی خم نشده است.
  2. برای جلوگیری از سوختگی در اثر سرما ، نازل تخلیه را نگه ندارید یا یک خاموش کننده با نازل تخلیه غیر قابل انجماد تهیه کنید.
  3. هنگام رها کردن پین امنیتی با آتش فاصله کافی داشته باشید.
  4. در مایعات قابل اشتعال، شلنگ تخلیه را در آتش قرار دهید و به تدریج در آن حرکت دهید.
  5. اگر انجام این کار ایمن است، اطمینان حاصل کنید که تجهیزات الکتریکی را خاموش کرده و سپس خاموش کننده را به سمت آتش هدایت کنید. سپس اهرم را به آرامی فشار دهید تا خاموش کننده تخلیه شود.
کپسول آتش نشانی CO2 را از کجا می توان خریداری کرد؟

حال با توجه به اینکه اطلاعات لازم در مورد کپسول های آتش نشانی CO2 را بدست آورده‌اید ، نوبت آن است که اگر در  ساختمانتان کپسول آتش نشانی ندارید، به سرعت اقدام به تهیه کردن آن کنید.

 بیشتر مشاغل متناسب با محیط کار خود  به یک کپسول آتش نشانی متفاوت نیاز دارند. به عنوان مثال ، برای آشپزخانه  ممکن است به یک خاموش کننده شیمیایی مرطوب برای مقابله با آتش سوزی در دمای بالا نیاز باشد. در حالی که در یک اتاق سرور ، ممکن است به یک خاموش کننده CO2 برای آتش سوزی های الکتریکی نیاز داشته باشیم.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع کپسول های آتش نشانی به مقاله با عنوان ” انواع کپسول آتش نشانی ” مراجعه نمایید.

همچنین در صورتی که قصد خرید کپسول آتش نشانی دارید، قادر خواهید بود به بخش ” خرید کپسول آتش نشانی ” در فروشگاه اینترنتی هایپرفایر مراجعه نمایید.

منبع:

https://parr-group.co.uk/co2-fire-extinguishers-everything-you-need-to-know/

https://www.cityfire.co.uk/news/when-would-it-be-dangerous-to-use-a-carbon-dioxide-fire-extinguisher/

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 3.5 / 5. تعداد رای‌ها: 4

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

اشتراک گذاری: