کپسول پودر شیمیایی خشک

کپسول آتش نشانی پودر شیمیایی خشک (DCP) یکی از رایج ترین کپسول های آتش نشانی است. دلیل این امر توانایی آنها در مقابله با انواع مختلف آتش، اثربخشی آنها در اطفاء حریق و همچنین هزینه پایین کپسول های آتش نشانی DCP است. کپسول های آتش نشانی DCP به راحتی با نوار سفید رنگی که در اطراف سیلندر اطفای حریق که در نزدیکی قسمت بالای آن قرار دارد قابل تشخیص است. این کپسول ها در صورت نصب در ساختمان باید دارای یک برچسب باشند. این برچسب مشخص می کند که کپسول حاوی مواد شیمیایی خشک برای چه نوع آتش هایی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع کپسول حاوی پودر شیمیایی خشک

در حال حاضر دو نوع از کپسول های آتش نشانی حاوی پودر شیمیایی خشک وجود دارد. هر دوی این کپسول ها، از نوع خاموش کننده های ABE و BE هستند. رایج ترین نوع آن به عنوان کپسول آتش نشانی پودر شیمیایی ABE شناخته می شود. ABE برگرفته از کلاس های آتشی است (کلاس های B، A و E) که این خاموش کننده در برابر آن ها مؤثر است.

نوع دوم کپسول آتش نشانی پودر شیمیایی خشک به عنوان کپسول آتش نشانی پودر شیمیایی خشک BE شناخته می شود. این واژه نیز مجددا برگرفته از کلاس های آتشی است که (کلاس های B و E.BE) این خاموش کننده در برابر آن ها مؤثر است. خاموش کننده های آتش نشانی پودر شیمیایی نوع B و E. BE بسیار کمتر از نوع ABE هستند. هر دو نوع خاموش کننده های پودر شیمیایی دارای نوار سفید با توضیحات مختلف هستند.

برچسب کپسول پودر شیمیایی خشک

 

موارد استفاده کپسول پودر شیمیای خشک

همانطور که گفته شد کپسول های آتش نشانی حاوی پودر خشک بسیار مؤثر و کارا هستند. برای آتش سوزی های از نوع زیر از این کپسول استفاده می شود.

کپسول های نوع ABE:
 • آتش کلاس A: کاغذ، مقوا، چوب، پارچه، افراد و غیره
 • آتش کلاس B: آتش سوزی مایع قابل اشتعال، بنزین، دیزل، روغن و غیره
 • آتش کلاس E: آتش سوزی های الکتریکی، رایانه ها، دستگاه های فتوکپی، تابلوهای برق و غیره
کپسول های نوع BE:
 • آتش کلاس B: آتش سوزی مایع قابل اشتعال، بنزین، دیزل، روغن و غیره
 • آتش کلاس E: آتش سوزی های الکتریکی، رایانه ها، دستگاه های فتوکپی، تابلوهای برق و غیره
 • آتش کلاس F: اگرچه در رتبه بندی گنجانده نشده است، اما نوع BE قادر است آتش سوزی ناشی از روغن پخت و پز را نیز خاموش کند.

هر دو نوع کپسول آتش نشانی پودر شیمیایی خشک را می توان در آتش سوزی ناشی از گازهای قابل اشتعال استفاده کرد. اما باید وضعیت را به دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. به دلیل اینکه گاز در حال سوختن باعث از بین رفتن گاز می شود، اگر آتش خاموش شود و نشت گاز ادامه داشته باشد، تجمع آن باعث ایجاد خطر بزرگی می شود زیرا در صورت احتراق مجدد مانند یک بمب عمل خواهد کرد. برای اطلاع از انواع کلاس های آتش سوزی می توانید به انواع آتش سوزی مراجعه کنید.

نحوه کار کپسول پودر شیمیایی خشک

همه کپسول های آتش نشانی با حذف یک یا چند عنصر مثلث آتش (گرما، سوخت و اکسیژن) کار می کنند. پودر شیمیایی خشک مورد استفاده در اکثر کپسول های آتش نشانی ABE فسفات مونو آمونیوم است. این پودر قابلیت ذوب شدن و جاری شدن پس از گرم شدن را دارد که این کار باعث می شود عامل سوخت را مهار کند و آتش را (به ویژه آتش سوزی کلاس A و E) خاموش کند. درآتش سوزی های کلاس B، پودر سطح آتش را خفه می کند و بخار (سوخت) را از بین می برد و  بنابراین آتش را بلافاصله خاموش می کند. آتش سوزی های مایعات قابل اشتعال عموماً گرمای زیادی در منبع سوخت ذخیره نمی کنند، بنابراین پودر به طور معمول ذوب نمی شود.

خاموش کننده های پودر شیمیایی خشک نوع BE از این نظر که در سطح سوخت ذوب نمی شوند، در برابر آتش سوزی های کلاس A بی اثر هستند. در نتیجه به آنها درجه BE داده می شود.

مزایای کپسول پودر شیمیایی خشک

این دسته از کپسول های آتش نشانی دارای مزایای قابل توجه زیر هستند:

 • می تواند در انواع مختلف آتش مورد استفاده قرار گیرد.
 • در خاموش کردن آتش بسیار قدرتمندند و آتش را به سرعت خاموش می کنند.
 • در مقایسه با سایر کپسول های آتش نشانی اندازه مناسب تری دارند.
 • دارای اندازه و رتبه بندی های متفاوتی هستند.
 • از نظر هزینه بسیار مقرون به مصرفه اند.
 • می توانند مناطق وسیعی از آتش را پوشش دهند.
 • به دلیل تنوع بالا و همه کاره بودنشان، در آتش سوزی های الکتریکی قابل استفاده و ایمن هستند.

معایب کپسول پودر شیمیایی خشک

این دسته از کپسول های آتش نشانی دارای معایب محدود زیر نیز هستند:

 • به دلیل پودر موجود در آن، پاکسازی محل پس از اطفای حریق سخت و گسترده خواهد بود.
 • گرد و غبار حاصل از آن می تواند تجهیزات حساس مانند رایانه را تحت تأثیر قرار دهد.
 • در صورت استفاده در فضاهای بسته، دید را تقریباً به صفر می رساند. همیشه قبل از استفاده بدانید محل خروجی کجاست!
 • پودر می تواند تنفس را در فضاهای بسته تقریباً غیرممکن کند.
 • اگرچه همه کپسول های آتش نشانی باید بعد از استفاده دوباره پر شوند یا تعویض شوند، اما خاموش کننده های پودر شیمیایی خشک حتی اگر در کسری از ثانیه فعال شوند به سرعت فشار خود را از دست می دهند. این به این دلیل است که پودر در شیر گیر کرده و اجازه می دهد فشار آن نشت کند.
 • در صورت عدم سرویس یا سرویس صحیح، پودر شیمیایی خشک می تواند ته کپسول آتش نشانی ته نشین شده و فشرده شود. این باعث می شود که پودر هنگام استفاده به طور کامل یا صحیح تخلیه نشود.

چگونگی استفاده کپسول پودر شیمیایی خشک

کپسول های آتش نشانی پودر شیمیایی خشک مشابه اکثر کپسول های آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرند. فقط باید اصل PASS را در استفاده از این کپسول ها به خاطر داشته باشید!

روس استفاده از کپسول پودر شیمیایی خشک

P: پین را بکشید.

A: نازل را در  آتش قرار دهید

S: دستگیره را فشار دهید.

S: از یک طرف به طرف دیگر حرکت دهید.

لازم به ذکر است که در صورتیکه قصد آشنایی با انواع کپسول آتش نشانی را دارید، می توانید مقاله با عنوان ” انواع کپسول آتش نشانی ” را مطالعه نموده و در صورت تمایل به آشنایی و خرید انواع کپسول آتش نشانی به بخش ” خرید کپسول آتش نشانی ” فروشگاه هایپرفایر مراجعه نمایید.

منبع:

https://www.fullworksfiresafety.com.au/fire-safety-specialists-news-blog-information/Fire-Extinguisher-101-Dry-Chemical-Powder-Fire-Extinguishers

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد رای‌ها: 2

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

اشتراک گذاری: