شهر ایمن همیار می‌خواهد

بانوان آتش نشان

بانوان آتش نشان
131
1 آبان 1401

در سال ۱۳۸۷ سازمان آتش نشانی تهران طرحی را با عنوان جذب آتش نشان داوطلب با هدف ارتقا فرهنگ ایمنی شهروندان اجرا کرد.

داوطلبان ابتدا دوره ی مقدماتی را گذراندند سپس افرادی که در دوره مقدماتی پذیرفته شده بودند، در دوره های پیشرفته آموزشی سازمان شرکت کردند. پس از موفقیت در دوره پیشرفته برای گرفتن مدرک مربی گری به مرکز آموزش های بین المللی سازمان آتش نشانی تهران معرفی شدند که در آنجا آموزش های تئوری و عملی را می گذارنند و موفق به دریافت مدرک مربی گری برای آموزش عمومی میشوند. بدین ترتیب گروه آموزشی سفیران ایمنی شکل گرفت.

بانوان آتش نشان

طرح های اجرا شده توسط بانوان آتش نشان

یکی از طرح های اجرا شده توسط تیم سفیران ایمنی، طرح خانه به خانه است. در این طرح مربیان به همراه پرسنل سازمان آتش نشانی در برخی از محله ها در فصل زمستان، بازدید خانه به خانه را به جهت چک کردن ایمنی وسایل گاز سوز شهروندان انجام می دهند و در منازلی که نا ایمنی مشاهده شود، موارد خطرناک و حادثه آفرین را برای شهروندان توضیح می دهند.

گروه سفیران ایمنی راه های پیشگیری از وقوع حادثه را برای شهروندان نشان می دهند. در صورت لزوم در منازلی که خطر مسمومیت با گاز منو اکسید وجود داشته باشد، دستگاه کاشف منو اکسید کربن، به صورت رایگان، از طرف سازمان آتش نشانی نصب می شود.

طرح دیگری که توسط این گروه از بانوان آتش نشان محقق شده است، برگزاری دوره ی حامی ایمنی است. در این طرح کودکان از مقطع پیش دبستانی تا پایان دوره ی ابتدایی ، آموزش می بینند. دانش آموزان با سازمان آتش نشانی و خدمات این سازمان، تیم های حریق و نجات و نوع فعالیت این دو تیم آشنا می شوند و نحوه تماس و آدرس دهی در زمان وقوع حادثه به آن ها آموزش داده می شود.

دوره آموزش ساکنین ساختمان ها و برج های بلند

طرح آموزش ساکنین ساختمان ها و برج های بلند، یکی دیگر از طرح های اجراشده توسط این بانوان آتش نشان می باشد. در این طرح مربیان به همراه پرسنل سازمان آتش نشانی برای ساکنین ساختمان ها و برج های بلند آموزش عمومی را در نظر می گیرند.

آن ها با سازمان آتش نشانی و تیم های حریق و نجات آشنا می شوند و حوادثی که توسط تیم های نجات و حریق رفع و رجوع می شود، برای ساکنین توضیح داده می شود. ساکنین نحوه تماس و آدرس دهی در زمان وقوع حادثه را می آموزند همچنین کار با خاموش کننده ی دستی را آموزش می بینند.

در پایان، مانور اطفاء حریق را با نظارت مربیان و پرسنل سازمان اجرا می کنند. شهروندان طرز استفاده از خاموش کننده ی دستی را به صورت عملی انجام می دهند.

شرکت در مانورهایی که توسط سازمان آتش نشانی به جهت آموزش شهروندان انجام می گیرد، از دیگر فعالیتهای تیم آموزشی سفیران ایمنی می باشد. برگزاری نمایشگاه ایمنی و آتش نشانی در مناسبت های مختلف مثل روز آتش نشان و هفته ی دفاع مقدس و … در بوستان ها، سرای محلات و ایستگاه های آتش نشانی از دیگر فعالیت های این بانوان آتش نشان می باشد.

اجرای طرح پلاک ایمن به تازگی توسط مربیان تیم آموزشی سفیران ایمنی در حال اجرا می باشد. در این طرح شهروندان در سامانه ای که توسط سازمان طراحی شده ثبت نام می کنند. مربیان و پرسنل سازمان به جهت شناسایی و رفع ناایمنی های ساختمان های شهروندان به محل اعزام می شوند. موارد نا ایمن شناسایی شده و راه های پیشگیری از خطر و وقوع حادثه به شهروندان آموزش داده می شود.

بانوان آتش نشان

دسته بندی همیار رسانه

فهرست مطالب

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

    نام درخواست کننده