همیار انرژی

علت آتش سوزی های استان سمنان

علت آتش سوزی های استان سمنان
68
10 آبان 1401

علت ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ها در استان سمنان انسانی است.

بر اساس گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در تجزیه تحلیل‌های صورت گرفته علت 90 درصد حریق‌ها عامل انسانی است.

جعفر مرادی حقیقی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: اگر چه میزان و تعداد حریق امسال در جنگل‌ها و مراتع استان سمنان نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، اما از نظر وسعت افزایش داشته است. امسال تعداد سه فقره حریق به مساحت 29 هکتار در هفت‌ماهه اول سال 1401 در مراتع و سطح جنگل‌های استان سمنان رخ داده است.

مرادی حقیقی در پاسخ به این پرسش که برای کاهش میزان حریق اداره کل منابع طبیعی استان سمنان چه برنامه‌هایی دارد؟ گفت: تشدید گشت مراقبت به‌ویژه در مناطق بحرانی و نیمه بحرانی، آموزش همگانی و نیز آموزش به اهالی مناطق جنگلی و حاشیه جنگل، بهره‌برداران، مرتع‌داران و دامداران و قرار دان لوازم اطفای حریق در مناطق، استفاده از وسایل و تجهیزات نوین و به روز، فرهنگ‌سازی از طریق جرائد و صداوسیمای استان می‌تواند در کاهش میزان حریق مؤثر باشد.

وی همچنین درباره اینکه آیا حریق فقط در فصل تابستان رخ می‌دهد یا در فصل پاییز و زمستان هم این امکان وجود دارد گفت: معمولاً با توجه به شروع فصل گرم و خشک شدن حوزه، حریق در فصل بهار و تابستان بیشتر رخ می‌دهد ولی به لحاظ کمبود نزولات آسمان در چند سال اخیر و خشک بودن مراتع و جنگل‌ها احتمال حریق در فصل پاییز و زمستان هم وجود دارد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه مردم نقش بسیار مهمی در جلوگیری از وقوع حریق در عرصه‌های طبیعی دارند افزود: مردم از زمان حضور در عرصه‌های منابع طبیعی حداقل از برافروختن آتش خودداری کند و مواظب بازی کودکان در صورت لزوم آتش روشن کردن باشند و بعد از طبخ غذا آتش را با آب و خاک خاموش کنند.

سرهنگ علیرضا ابوطالبی با بیان اینکه مردم پس‌ از اینکه قصد ترک طبیعت را دارند حتماً از خاموش بودن آتش اطمینان حاصل کنند از مردم خواست تا از ریختن زباله پلاستیکی و شیشه‌ای حتماً خودداری کنند، چرا این وسایل نیز با برخورد نور خورشید به آنان مانند ذره‌بین عمل کرده و می‌تواند سبب آتش‌سوزی شود.

وی گفت: مردم از انداختن سیگار روشن و کبریت نیمه برافروخته در عرصه‌ها خودداری کنند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به برنامه‌های این اداره در راستای استفاده از ظرفیت مردم روستاهای حاشیه عرصه‌های طبیعی و همچنین ظرفیت بسیج، خاطرنشان کرد: ترویج فرهنگ مشارکت برای کاهش میزان آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی در دستور کار است.

ابوطالبی تصریح کرد: در موضوع حریق تلاش شده تا از ظرفیت پایگاه‌های بسیج روستاهای حاشیه جنگل‌ها به‌عنوان دیده‌بان حریق بهره گرفته شود.

به هر روی ضرورت دارد همه ما هر کدام یک دیده‌بان حریق باشیم و با احساس مسئولیت از این سرمایه‌های خدادادی مراقبت کنیم در این میان مردم جوامع محلی هم نقش بسیار مهمی دارند. ایجاد پایگاه‌های اطفای حریق مردمی در روستاهای حاشیه جنگل‌ها و مراتع و این اقدام اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان نشان از این دارد که تلاش شده با راه‌اندازی این پایگاه‌ها از ظرفیت مردم برای اطفای حریق بهره گرفته‌ شده و تا رسیدن نیروهای اطفای حریق مردم بومی وارد عمل شده تا خسارت کمتری به عرصه وارد شود.

دسته بندی همیار رسانه

فهرست مطالب

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

    نام درخواست کننده


    نیاز به مشاوره دارید؟

    021-57854

    مشاوره - خرید و شارژ کپسول آتش نشانی داخلی 100

    مشاوره و خرید تجهیزات اعلام و اطفای حریق داخلی 108