همیار انرژی

عملیات ساختمان 153

عملیات ساختمان 153
84
7 اسفند 1401

گزارش کامل آتشسوزی ساختمان خیابان بهار

ساختمانی 10 طبقه در خیابان بهار که پیش از این پلمپ بوده اما پلمپ آن شکسته و به انبار تبدیل شده بود طعمه حریق شد و آتش نشانان پایتخت را راهی عملیاتی نفس گیر کرد که در جریان این عملیات اطفای حریق ، یکی از آتش نشانان غیور مرد به شهادت رسید.

ساعت 10:22 دقیقه شنبه 6 اسفند ، آتشسوزی ساختمان 10 طبقه شماره 153 واقع در خیابان بهار به سامانه 125 اطلاع رسانی شد. اولین گروه از آتش نشانان در زمانی کمتر از 4 دقیقه توانستند خود را به محل حادثه برسانند و بررسی های اولیه از گستردگی این حادثه حکایت داشت و نشانگر آتشسوزی در طبقات زیرین ساختمان بود به همین دلیل آتش نشانان از ایستگاه های دیگر نیز همراه با نردبان هیدرولیکی ، خودروی حامل تجهیزات تنفسی و تانکر آب خود را به محل حادثه رساندند و شمار ایستگاه های اعزامی به 6 رسید.

آغاز عملیات 

جلال ملکی ، سخنگوی آتش نشانی تهران که در محل وقوع حادثه حضور داشت بیان کرد : با حضور آتش نشانان در محل مشاهده شد که این ساختمان دارای 7 طبقه روی زمین و 3 طبقه زیر سطح زمین است و آتش سوزی در طبقات زیرین اتفاق افتاده است که همین موضوع ، عملیات اطفای حریق را با دشواری مواجه کرده بود و با وجود همین عوامل آتش نشانی همزمان با قطع جریان برق و گاز محل با تقسیم شدن به 2 گروه ، عملیات خود را آغاز کردند.

عملیات اطفای حریق در شرایطی آغاز شده بود که آتش نشانان به درستی نمی دانستند که چه وسایلی در آتش می سوزد اما آنطورکه ساکنان محل می گفتند در طبقات پایین تعداد زیادی صندلی و باتری قرار داشت.

وی ادامه داد : یک گروه از آتش نشانان در همان دقایق اولیه 10 نفر را که در طبقات بالایی حضور داشتند از میان دود و شعله های آتش نجات دادند و همزمان گروه دیگر از آتش نشانان خود را به کانون حریق در زیرزمین رسانده و عملیات اطفای حریق را آغاز نمودند.

عملیات ساختمان 153

جدال با دود و آتش

میزان دود و حرارت در طبقات منفی یک ، منفی دو و منفی سه به حدی بود که آتش نشانان با وجود تجهیزات ، به سختی به محل آتش نزدیک می شدند و شواهد نشان می داد این ساختمان قدیمی فاقد سیستم اطفاء و اعلام حریق بوده است.

ملکی در این باره افزود : دود و حرارت طبقات منفی به حدی بود که آتش نشانان نمی توانستند زمان زیادی آنجا بمانند و با تدابیری که اندیشیده شد ، همکارانم به صورت گروه گروه به آنجا اعزام شده و دقایقی بعد نیروهای دیگری جایگزینشان می شدند و به این صورت با اقدامات انجام شده ، از سرایت شعله های آتش به طبقات بالایی جلوگیری شد.

پس از ساعت ها تلاش ، آتش نشانان موفق به اطفای حریق در طبقات منفی یک و منفی دو شدند اما طبقه منفی سه هنوز در آتش می سوخت و باتوجه به حجم آتش سوزی ، رسیدن به آنجا برای آتش نشانان به عملیاتی نفس گیر تبدیل شده بود.

حادثه هولناک

با اینکه هوا تاریک شده بود ولی همچنان عملیات اطفای حریق ادامه داشت. گروهی از آتش نشانان برای اطفاء وارد ساختمان شده بودند یکی در این حین یکی از آتش نشانان به نام «رضا دارابی» ، زمانیکه در تاریکی و دود به جلو حرکت می کرد ناگهان به داخل چاهک آسانسور سقوط کرد و ناپدید شد.

این حادثه در چشم برهم زدنی رخ داد و ظاهرا آسانسور در محلی که حادثه رخ داد در نداشت و به همین علت آتش نشان دارابی داخل چاهک سقوط کرد.

در پی این حادثه ، سایر آتش نشانان عملیات برای نجات همکار خود را آغاز کردند ، عملیاتی که چند ساعت طول کشید و بالاخره موفق شدند پیکر «رضا دارابی» را از طبقه منفی3 به بیرون کشیده و با آمبولانس به بیمارستان منتقل کنند.

هر چند در لحظات اولیه نجات ، نبض آتش نشان فداکار هنوز می زد اما شدت صدمات به حدی بود که متاسفانه دقایقی بعد جانش را از دست داد و به شهادت رسید.

به گفته یکی از همکاران شهید دارابی وی رئیس ایستگاه 120 آتش نشانی بود.

عملیات ساختمان 153

ادامه عملیات 

از صبح که خبر وقوع آتشسوزی اعلام شد ، آتش نشانان ساعت ها بی وقفه مشغول انجام عملیات بودند و همین موضوع باعث شد تا خیابان بهار برای ساعاتی از سوی پلیس راهور مسدود و برای شهروندان مسیرهای جایگزین در نظر گرفته شود.

بر اساس گزارشات ، تا ساعت 20 شب عملیات اطفای حریق در طبقات منفی یک و منفی دو به پایان رسیده اما در طبقه منفی 3 عملیات همچنان ادامه داشت.

حضور شهردار در محل حادثه 

در دقایق اولیه به نظر می رسید آتشسوزی در ساختمان 153 خیابان بهار یک حادثه معمولی است ولی به تدریج مشخص شد که این حادثه حریق سنگین است که امکان دارد ابعاد بزرگتری پیدا کند به همین علت در همان ساعات اولیه علیرضا زاکانی ، شهردار تهران همراه با جمعی از مسئولان شهری در محل حادثه حاضر شدند.

وی پس از انجام بررسی های اولیه بیان کرد : در بدبینانه ترین حالت ممکن است ساختمان بریزد اما کارشناسان مربوطه درحال کار هستند و دوربین های مخصوص برای بررسی وضعیت ساختمان کار گذاشته شده است. این ساختمان 7 طبقه روی زمین و 3 طبقه زیرزمین و 380 متر مربع مساحت دارد و در سال 1353 ساخته شده بود و از قبل اخطار کمیسیون ماده 100 داشته است. این ساختمان جزء ساختمان های ناایمن نیست ولی ساختمان پلمپ شده بود و تغییر کاربری داده و تبدیل به انبار شده است. متاسفانه مالکان اقدام به شکست پلمپ کرده اند که شکایت قضایی از سوی شهرداری تهران صورت گرفته است.

زاکانی در ادامه افزود : متاسفانه از صبح شنبه این ساختمان دچار آتش سوزی شده اما این موضوع دیر اعلام شده و 3 طبقه زیرین را شعله های آتش در برگرفته است.

عملیات ساختمان 153

دسته بندی همیار رسانه

فهرست مطالب

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

    نام درخواست کننده


    نیاز به مشاوره دارید؟

    021-57854

    مشاوره - خرید و شارژ کپسول آتش نشانی داخلی 100

    مشاوره و خرید تجهیزات اعلام و اطفای حریق داخلی 108