همیار انرژی

تماس با همیار

021-57854

انواع روش های مبارزه با آتش سوزی در جهان

انواع روش های مبارزه با آتش سوزی در جهان
381
4 مهر 1401

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

فهرست مطالب

 • آتش سوزی در جهان

  حسگرها و هواپیماهای بدون سرنشین به پیش بینی به موقع آتش سوزی و جلوگیری از گسترش آن کمک می کنند. در چند سال گذشته شاهد حوادث بسیاری از جمله آتش سوزی جنگل ها بوده ایم، زیرا مکان های مختلف جهان به دلیل تغییر اقلیم با آب و هوای خشک و گرمتری روبرو هستند، بنابراین فناوری دیجیتال می تواند سهم عمده ای در جلوگیری و مبارزه با آنها داشته باشند. دانشمندان پیش بینی می کنند که با حرکت به جلو و گذر زمان آتش سوزی ها بدتر می شوند. فقط در آمریکای شمالی، میانگین طول فصل آتش سوزی، در ۳۵ سال گذشته تقریباً ۲۰ درصد افزایش یافته است و مناطقی که تحت تأثیر آتش سوزی قرار می گیرند، دو برابر شده اند.

  مقامات چندین سال است که به دنبال امکاناتی هستند که فناوری می تواند در پیش بینی و جلوگیری از آتش سوزی کمک کند. قابلیت های از راه دور یعنی راه حل های فناوری دیجیتال برای مدتی در برخی صنایع خطرناک مانند استخراج معادن یا نفت و گاز مورد استفاده قرار گرفته است و امکان جلوگیری از آسیب انسان در محل آتش سوزی از اهداف این فناوری می باشد.

  انواع روش های مبارزه با آتش سوزی در جهان

  در این مقاله به انواع روش های مبارزه با آتش سوزی در جهان میپردازیم:

  ۱. ماهواره

  کالیفرنیا به دلیل مشکلات سالانه خود در زمینه آتش سوزی بسیار مشهور است و از سال ۲۰۱۳ دانشگاه کالیفرنیا تیمی را بر روی پروژه ای تحت عنوان “ارزیابی کننده فوریت و اضطرار آتش در مدار” اختصاص داده است. این سیستم از هر دو فناوری ماهواره و هواپیماهای بدون سرنشین برای نظارت و مبارزه با آتش سوزی در مراحل اولیه و قبل از خارج شدن از کنترل استفاده می کند.

  ماهواره ها برای مشخص کردن آتش سوزی های بالقوه خطرناک و هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به دوربین های مادون قرمز ویژه، برای ردیابی روند پیشرفت آتش استفاده می شوند. در صورت تهدید عمده، سیستم هشدار می دهد و تانکرهای هوایی و آتش نشانان زمینی به محل آتش سوزی اعزام می شوند تا قبل از گسترش، آن را کنترل کنند.

  ۲. هواپیماهای بدون سرنشین

  پهپادها، در مبارزه با آتش سوزی ها، کاربردهای دیگری دارند. آنها می توانند به دو دوربین عکاسی منظم و حرارتی مجهز شوند و به مناطقی پرواز کنند که هواپیماهای بدون سرنشین قادر به پرواز نیستند – از جمله در شب، هنگام از بین رفتن وزش باد و زمانی که کنترل آتش از لحاظ تئوری آسان تر است.

  در بریتیش کلمبیا، کانادا، هواپیماهای بدون سرنشین تاکنون حداقل در ۱۳ آتش سوزی در سال جاری مورد استفاده قرار گرفته اند که در درجه اول برای نقشه برداری و شناسایی نقاط داغ مورد استفاده قرار گرفته اند. هواپیماهای بدون سرنشین قادر به تولید نقشه هایی که توسط تیم های آتش نشانی قابل استفاده هستند، می باشند. همچنین با این کار، هواپیماها را برای انجام کارهای حیاتی دیگر آزاد می کنند.

  انواع روش های مبارزه با آتش سوزی در جهان

  ۳. ربات ها

  یکی دیگر از پیشرفت های تکنولوژیکی که انسان را از خطر دور می کند، ربات اطفاء حریق است. اغلب اوقات آتش سوزی چنان داغ می شود که آتش نشانان نمی توانند به اندازه کافی برای خاموش کردن آنها نزدیک شوند. اکنون مهندسان به یک ربات اطفا حریق دست یافته اند که می تواند اینکار را به جای انسان انجام دهد. Thermite، ساخته شده توسط Howe، یک ربات اطفاء حریق است که حتی در شدیدترین شرایط می تواند با آتش سوزی مبارزه کند.

  4. واقعیت مجازی (VR)

  VR که توسط سازمان های سراسر جهان، از صلیب سرخ تا آژانس های امدادی سازمان ملل مورد استفاده قرار می گیرد، به مبارزه با آتش سوزی نیز کمک می کند. شبیه سازهای VR نمایش های سه بعدی سناریوی آتش سوزی را ایجاد می کنند، آنها با کمک افرادی که می توانند خصوصیات فیزیکی مانند جهت و سرعت باد را تغییر دهند، شرایط را مشابه به شرایط  واقعا خطرناک شبیه سازی کرده و برای شرایط های بحرانی پیش رو برنامه ریزی و تصمیم گیری می کنند.

  ۵. اینترنت اشیا

  یکی از روش های مبارزه با آتش سوزی استفاده از سنسورهای متصل به اینترنت با کمترین نیرو یا همان IOT برای جمع آوری داده ها از مناطق دور افتاده که به عنوان نقاط آتش سوزی احتمالی است، می باشد. همچنین می توان از سنسورها برای شناسایی و اندازه گیری سطح CO2 و بررسی دمای بالا و غیر معقول استفاده کرد که همین امر احتمال وجود آتش سوزی در منطقه را نشان می دهد. با توجه به اینکه این دستگاه های متصل به کمترین نیرو نیاز دارند، در اینجا یک شبکه کم مصرف مانند LoRa ایده آل است.

  مزایای دیجیتال در آتش نشانی

  سیستم های هشدار و تشخیص به موقع، فناوری های از راه دور و اتصال دیجیتال کمک می کند تا مبارزه با آتش سوزی عملی پیشگیرانه تر و همچنین به طور بالقوه باعث کاهش هزینه های ناشی از آن شود. تنها در ایالت کالیفرنیا،آتش سوزی طی چند سال اخیر سالانه ۶ میلیارد دلار خسارت وارد کرده است، فناوری می تواند از بسیاری جهات علاوه بر نجات جان افراد، تأثیر مثبتی داشته باشد.

  انواع روش های مبارزه با آتش سوزی در جهان

  دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  50 + = 51

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

  جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

   نام درخواست کننده


   نیاز به مشاوره دارید؟

   021-57854

   مشاوره - خرید و شارژ کپسول آتش نشانی داخلی 100

   مشاوره و خرید تجهیزات اعلام و اطفای حریق داخلی 108