همیار انرژی

سیستم های اطفاء حریق خودکار

سیستم های اطفاء حریق خودکار
1272
13 شهریور 1401

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

فهرست مطالب

 • سیستم های اطفاء حریق خودکار دسته ای از تجهیزات اطفا حریق هستند که می توانند حریق را شناسایی کرده و اطفا حریق را انجام دهند. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به سیستم های اطفاء حریق خودکار بپردازیم.

  برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول برروی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

  تماس با همیار انرژی

  انواع سیستم های اطفاء حریق خودکار

  سیستم های اطفاء حریق خودکار انواع مختلفی دارند که باتوجه به نوع آتش سئوزی احتمالی و مکان مورد نظر میتوان از آن ها استفاده نمود.

  1. آب
  2. کف
  3. پودر خشک
  4. پودر تر
  5. گاز CO2
  6. گاز غیر مخرب لایه ازون
  7. مه پاش

  اطفاء حریق خودکار

  محاسبات مربوط به طراحی سیستم های خودکار مبتنی بر کف LOW EXPANSION

  1. تعیین مشخصات و موقعیت مخزن حاوی سوخت.
  2. طبقه‌بندی خطر آتش‌سوزی با توجه به ماده قابل اشتعال درون مخزن.
  3. موقعیت قرارگیری مخزن.
  4. تعیین مساحت محوطه قابل احتراق (سطح دهانه مخزن).
  5. تعیین مشخصات فیزیکی و شیمیائی ماده قابل احتراق.
  6. مشخص کردن نحوه پاشش کف و تعیین نوع کف ساز با دبی و فشار تخلیه.
  7. مشخص نمودن سایر اجزاء سیستم و موقعیت قرارگیری آنها.
  8. انتخاب ماده کف با توجه به مشخصات ماده قابل احتراق.
  9. محاسبه دبی محلول کف مورد نیاز که نهایتاً بین کف سازها باید تقسیم شود.
  10. محاسبه دبی کف ساخته شده توسط کف ساز با در نظر گرفتن غلظت %3 یا %6
  11. محاسبه دبی آب مورد نیاز (کسر دبی مایع کف از دبی کل محلول کف).
  12. تعیین مدت زمان تخلیة کف- طبق11 NFPA، مدت زمان تخلیه برای ماده بنزین 55 دقیقه است.
  13. محاسبه حجم کلی مایع کف بر حسب گالن.
  14. محاسبه حجم کلی آب مورد نیاز جهت اطفاء.
  15. ملاحظات طراحی (قطر لوله، شیرآلات، مشخصات پمپ با محاسبات هیدرولیکی مربوطه).

  شبکه اطفاء حریق خودکار مبتنی بر گاز CO2

  CO2 گازیست بی‌رنگ، بی‌بو و عایق الکتریسته و سبکتر از هوا.

  هر آنچه در مورد کپسول CO2 باید بدانید

  آتش در همه اشکال و اندازه‌ها وجود دارد. اگرچه داشتن یک کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن انواع آتش‌ ها بسیار شگفت‌انگیز و جالب به نظر می‌رسد، اما برای کارایی و عملکرد بهتر باید برای آتش‌ های مختلف کپسول متناسب با آن را داشته باشیم. موضوع بررسی انواع مختلف خاموش‌ کننده‌ ها یک موضوع گسترده است. بهمین دلیل در این وبلاگ درباره‌ی یک نوع خاص از کپسول های آتش نشانی مهم بنام دی اکسید کربن صحبت می‌کنیم.

  در این مقاله اطلاعات کاملی درباره‌ی موارد مختلفی از جمله موارد کاربرد آن، چگونگی استفاده از کپسول آتش‌ نشانی و همچنین ذکر مکان‌هایی که می‌توان کپسول آتش‌ نشانی را از آنجا تهیه کرد، ارائه می‌دهیم.

  خاموش‌ کننده آتش دی اکسید کربن چیست؟

  همانطورکه از اسم آن پیداست یک کپسول آتش‌ نشانی CO2 حاوی دی اکسید کربن است که از آن برای خاموش کردن آتش سوزی های موجود در تجهیزات الکتریکی و همچنین آتش سوزی های کلاس B مانند مایعات قابل اشتعال استفاده می کنند.

  یکی از اصلی ترین مزایای کپسول های آتش نشانی CO2 این است که هنگام تخلیه و پس از استفاده هیچگونه پسماند و کثیفی‌ایی به جا نمی گذارند. که این امر در اطفای حریق ناشی از آتش‌سوزی تجهیزات الکتریکی بسیار ضروری است.

  کپسول آتش‌ نشانی CO2 چه رنگی است؟

  کپسول های آتش نشانی CO2 را می توان با بدنه قرمز و برچسب سیاه و سفید جلوی محفظه آن تشخیص داد. آنها همچنین در 2 اندازه متفاوت  2 و 5 کیلوگرمی تولید می شوند.

  موارد استفاده کپسول آتش‌ نشانی CO2 چیست؟

  کپسول های آتش نشانی CO2 تنها خاموش کننده های توصیه شده برای آتش سوزی رایانه و سایر آتش سوزی های الکتریکی هستند.

  یک ویژگی عالی در مورد کپسول آتش نشانی CO2 غیر رسانایی بودن گاز آزاد شده توسط آنها است. این ویژگی مهم در هنگام برخورد با هرگونه آتش سوزی ناشی از تجهیزات الکتریکی می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

  همچنین این کپسول‌ها به دلیل کارائی بالا از محبوب ترین کپسول‌های آتش نشانی برای دفاتر و فروشگاه‌های خرده فروشی / رفاه هستند.

  اگر در یک ساختمان اداری بزرگ کار می کنید ، احتمالاً یک کپسول آتش نشانی CO2 در اتاق سرور یا سایر مناطق ساختمان پیدا خواهید کرد.

  خاموش کننده های CO2 برای مکانهایی که دارای تجهیزات الکتریکی زیادی مانند ادارات یا اتاق سرور هستند ایده آل هستند زیرا استفاده از آنها در آتش سوزی های دستگاه های الکتریکی بی خطر است.

  غیر رسانا بودن گاز به معنای مناسب بودن کپسولهای آتش نشانی CO2 برای هر یک از دفاتر دارای تجهیزات الکتریکی است.

  کپسول آتش‌ نشانی CO2 چگونه کار می کند؟

  اگر با یک آتش‌سوزی مواجه شدید و نیاز به استفاده از کپسول آتش‌ نشانی CO2 پیدا کردید، بهتر است درباره‌ی چگونگی استفاده از آن اطلاعات کاملی داشته باشید.

  یک کپسول آتش نشانی CO2 حاوی دی اکسید کربن به صورت مایع است. هنگامی که خاموش کننده را روی آتش اسپری می‌کنید ، مایع دی اکسید کربن آن آزاد شده و اکسیژن موجود در آتش را خنثی می‌کند.

  هنگامی که مایع دی اکسید کربن با اکسیژن تماس پیدا کند، توانایی سوختن یا گسترش بیشتر آتش را از بین می برد.

  دی اکسید کربن موجود در خاموش کننده دارای دمای خیلی پایین و سردی است، به این معنی که نه تنها آتش را خاموش می‌کند بلکه از بروز مجدد آن نیز جلوگیری می کند.

  چگونه می توان از کپسول آتش نشانی CO2 با خیال راحت استفاده کرد؟

  یکی از مهمترین مواردی که هنگام کار با کپسول آتش نشانی باید در نظر گرفت ایمنی است. همانطور که در بالا ذکر شد ، کپسول های آتش نشانی CO2 فقط برای آتش سوزی های الکتریکی و آتش سوزی کلاس B مناسب هستند. اما قبل از استفاده از کپسول آتش نشانی CO2 ، باید اطمینان حاصل کنید که دارای امنیت کافی برای استفاده می‌باشد.

  در اینجا برخی از مواردی را که هنگام استفاده  باید به آنها توجه کرد ذکر می کنیم:

  1. اطمینان حاصل کنید که گیره ایمنی خم نشده است.
  2. برای جلوگیری از سوختگی در اثر سرما ، نازل تخلیه را نگه ندارید یا یک خاموش کننده با نازل تخلیه غیر قابل انجماد تهیه کنید.
  3. هنگام رها کردن پین امنیتی با آتش فاصله کافی داشته باشید.
  4. در مایعات قابل اشتعال، شلنگ تخلیه را در آتش قرار دهید و به تدریج در آن حرکت دهید.
  5. اگر انجام این کار ایمن است، اطمینان حاصل کنید که تجهیزات الکتریکی را خاموش کرده و سپس خاموش کننده را به سمت آتش هدایت کنید. سپس اهرم را به آرامی فشار دهید تا خاموش کننده تخلیه شود.

  کپسول آتش نشانی CO2 را از کجا می توان خریداری کرد؟

  حال با توجه به اینکه اطلاعات لازم در مورد کپسول های آتش نشانی CO2 را بدست آورده‌اید ، نوبت آن است که اگر در  ساختمانتان کپسول آتش نشانی ندارید، به سرعت اقدام به تهیه کردن آن کنید.

  بیشتر مشاغل متناسب با محیط کار خود  به یک کپسول آتش نشانی متفاوت نیاز دارند. به عنوان مثال ، برای آشپزخانه  ممکن است به یک خاموش کننده شیمیایی مرطوب برای مقابله با آتش سوزی در دمای بالا نیاز باشد. در حالی که در یک اتاق سرور ، ممکن است به یک خاموش کننده CO2 برای آتش سوزی های الکتریکی نیاز داشته باشیم.

  در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع کپسول های آتش نشانی به مقاله با عنوان ” انواع کپسول آتش نشانی ” مراجعه نمایید.

  همچنین در صورتی که قصد خرید کپسول آتش نشانی دارید، قادر خواهید بود به بخش ” خرید کپسول آتش نشانی ” در فروشگاه اینترنتی هایپرفایر مراجعه نمایید.

  گاز دی اکسید کربن یا co2

  کربن دی اکسید یک ترکیب شیمیایی است که از پیوند کوالانسی یک اتم کربن و دو اتم اکسیژن حاصل شده، و در حالت گاز در دمای اتاق یافت می شود. این گاز 53 درصد چگالی تر از هوای خشک است، اما عمر طولانی دارد و به طور کامل در جو مخلوط می شود.کربن گاز دی اکسید یک ماده صنعتی همه کاره محسوب میشود. به عنوان مثال، به عنوان یک گاز بی اثر در جوشکاری و خاموش کننده های آتش، به عنوان یک گاز تحت فشار در تفنگ های هوا و بازیافت روغن، و به عنوان یک حلال سیال فوق بحرانی در کافئین زدایی از قهوه و خشک کردن فوق بحرانی مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین یک ماده اولیه برای سنتز سوخت و مواد شیمیایی به کار میرود و یک محصول جانبی ناخواسته در بسیاری از فرآیندهای اکسیداسیون در مقیاس بزرگ است، به عنوان مثال، در تولید اسید اکریلیک (بیش از 5 میلیون تن در سال) مصرف میشود. شکل منجمد CO2 با نام  یخ خشک شناخته می شود.

  تقسیم‌ بندی سیستم های اطفاء حریق گازی بر مبنای فشار

  1- سیستم کم فشار: در این سیستم مخازن گاز  در دمای پائین حدود 18C o- و فشار پائین PSI 300

  2- سیستم پر فشـار: در ایـن سیستم مخازن CO2 در دمـای 21 درجه سانتیگراد و فشار بالای PSI 850 قرار دارند.

  CO2

  تقسیم‌بندی سیستم های اطفاء حریق گاز کربن دی اکسید از نظر عملکرد

  1- سیستم با عملکرد مستغرق (Total Floading System): در این سیستم مخازن ثابت گاز بوسیله یک شبکه لوله‌کشی و نازل‌های مخصوص به داخل فضای کاملاً بسته پاشیده می‌شود.

  2- سیستم با عملکرد موضعی (Local application System): در ایـن سیستم مخـازن ثابت گاز بـه یک شبکه لوله‌کشی و نازل‌های مخصوص به داخل فضای کاملاً بسته پاشیده می‌شود.

  3- سیستم استفاده از شلنگ (Hand Hose Lin): در این سیستم گـاز CO2 از طریق یکسـری شلنگ به کـار گرفتـه می‌شود و از این شلنگ‌ها به صورت دستی جهت اطفاء حریق به کار گرفته می‌شوند.

  4- سیستم سیـار (Stand pipe Supply & Mobile Supply): شامل یکسری سیلندرهای CO2 بوده که بر روی تریلر بصورت متحرک و سیار حرکت داده می‌شوند که میتوان آنها را به شبکه لوله‌کشی و یا یکسری شلنگ وصل نمود. کپسول های آتش نشانی دی اکسید کربن یکی از رایج ترین انواع کپسول های آتش نشانی گازی محسوب میشوند. و برای مهار آتش‌های ناشی از سوختن مواد آلی مانند کاغذ و چوب طراحی شده‌اند. CO2 را می توان به صورت پودر خشک و مرطوب نیز استفاده کرد، اما زمانی که درحالت مایع مورد استفاده قرار گیرند، موثرتر عمل میکنند.

  سیستم های اطفاء حریق گاز co2 برای کدام کلاس حریق مورد استفاده قرار میگیرند؟

  از خاموش کننده های گاز کربن دی اکسید در آتش سوزی های کلاس حریق E یعنی تجهیزات الکترونیکی، به دلیل اینکه گاز co2 غیر رسانا و غیرخورنده است، استفاده می شود. همچنین به دلیل بی اثر بودن این گاز می توان در آتش سوزی های کلاس حریق B نیز مورد استفاده قرار گیرد.

  نکته مهم در مورد این نوع خاموش کننده این است که نباید در فضای باز از آن استفاده کرد. چرا که به سرعت در هوا پخش می شود و غلظت کافی برای خاموش کردن را نخواهد داشت.

  کاربرد CO2 در عملیات اطفاء حریق:

  الف- حریقهای ناشی از تجهیزات الکتریکی.

  ب- مایعات قابل اشتعال.

  ج- بصورت خودکـار در سیستمهـای ترانسفورمرهـا، کلیدهـای روغنی، تجهیزات شکنندة جریـان، موتورهـای الکتریکی تجهیزات الکترونیک و ابزار دقیق، ژنراتورها، اسکیدهای گازوئیل و موتورهای با سوخت مایع.

  CO2 در موارد زیر کاربرد ندارد:

  1.  احتراق گاز SO2
  2.  مواد تولید کننده اکسیژن نظیر نیترات سلولز.
  3.  احتراق فلزات قابل اشتعال نظیر پطاسیم، تیتانیوم، زیرکونیوم، منیزیم.
  4.  احتراق هیدرید فلزات.

  سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک

  سیستم های اطفاء حریق خودکار یا اتوماتیک بسیار کارآمدند، چرا که در لحظات اولیه آتش سوزی فعال میشوند و باعث جلوگیری از خسارات مالی و جانی جبران ناپذیر می شوند.

  این نوع سیستم اطفاء حریق باتوجه به مکان و آتش سوزی های احتمالی در آن مکان، انواع مختلفی دارند که کاربرد هرکدام متفاوت است. انواع سیستم های اطفاء حریق خودکار را براساس ماهیت خاموش کننده های آن ها میتوان به 6 دسته تقسیم کرد:

  1. برپایه آب: مناسب برای کلاس های حریق A ،B ،C می باشد.
  2. کف: مناسب برای آتش سوزی احتمالی کلاس های A ،B ،C است.
  3. پودر خشک: کارآمد برای کلاس های حریق A ،B ،C، D، E هستند.
  4. پودر تر: کلاس حریق F یا همان آتش سوزی های حاصل از روغن های خوراکی مناسبند.
  5. گاز CO2: در آتش سوزی های تجهیزات الکترونیکی (E) و مایعات قابل اشتعال مورد استفاده قرار میگیرند.
  6. مه پاش: کاربرد این نوع سیستم برای کلاس های  A ،B ،C، D، E است.

  سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک  بر پایه گاز CO2 یکی از کاربردی ترین سیستم های اطفاء حریق خودکار است زیرا این نوع گاز پسماندی ندارد و به دلیل نارسانا بودن و غیرخورندگی بودن آسیبی به اتاق های سرور نمیزند. البته نکته بسیار حائز اهمیت این است که گاز دی اکسید کربن برای انسان بسیار خطرناک است زیرا باعث خفگی انسان میشود و زمانی باید از این نوع سیستم اطفاء حریق خودکار استفاده نمود که مطمئن باشید در مدت کوتاهی میتوان محل را ترک کرد.

  تعیین مقدار گاز CO2 برای سیستم‌های اطفاء حریق اتوماتیک (Total Floading System)

  حداقل وزن CO2 لازم ضربیت حجمی وزن CO2 برای واحد حجم kg/m2 حجم فضا/ m2
  ___ 15/1 تا 4 متر مکعب
  78/4 کیلوگرم 07/1 از 4-14
  5/1 کیلوگرم 1 از 15-45
  4/41 کیلوگرم 9/0 از 46-128
  5/102 کیلوگرم 8/0 از 129-1420
  994 کیلوگرم 7/0 از 1420 به بالا

  دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  برچسب ها :

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

  آموزش به کودکان در برابر آتش سوزی

  2 مهر 1401

  آموزش دادن به کودکان نسبت به آتش سوزی و خطرات آن، یکی از مهم ترین

  معرفی دو نوع اصلی دتکتور حرارتی

  30 اردیبهشت 1402

  دتکتورهای حرارتی یکی از کاربردی ترین دتکتورها هستند که استفاده بسیار زیادی در منازل از

  شارژ کپسول آتش‌نشانی در تهران

  29 شهریور 1401

  شارژ کپسول آتش‌نشانی در تهران کپسول‌های آتش نشانی یکی از ضروری‌ترین تجهیزات ایمنی برای هر

  تاریخچه سیستم اطفای حریق اسپرینکلر

  16 مهر 1401

  سیستم اطفا حریق اسپرینکلر یکی از بهترین و کاربردی ترین سیستم های اطفا حریق است

  ایمنی و حفاظت در برابر آتش سوزی در بیمارستان‌ ها

  5 بهمن 1401

  حفاظت و ایمنی در بیمارستان یکی از ضروری ترین و مهم ترین مواردی است که

  علائم آتش نشانی

  19 شهریور 1401

  علائم آتش نشانی به علائمی گفته می شود که خطر و وضعیت را نشان می

  5 خطر آتش سوزی در کامیون‌ های سیار مواد غذایی

  11 اردیبهشت 1402

  کامیون‌ های مواد غذایی در سال‌ های اخیر محبوبیت بسیاری کسب کرده اند. این کامیون‌

  آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی

  13 تیر 1402

  آتش سوزی یکی از خطرناک ترین حادثه هایی است که ممکن است اتفاق بی افتد

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

  جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

   نام درخواست کننده


   نیاز به مشاوره دارید؟

   021-57854

   مشاوره - خرید و شارژ کپسول آتش نشانی داخلی 100

   مشاوره و خرید تجهیزات اعلام و اطفای حریق داخلی 108