شهر ایمن همیار می‌خواهد

سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم های اعلام حریق نوع آدرس پذیری و نوع متعارف

پنل اعلام آدرس پذیر سیستم های اعلام حریقی هستند که می توانند به سرعت محل آتش سوزی را شناسایی کرده و مکان دقیق را مشخص کنند. این پنل ها سیستم مدرنی هستند که مانند سیستم های معمولی به جای آنالوگ به صورت دیجیتالی عمل می کنند.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

پنل اعلام حریق آدرس پذیر چگونه کار می کند؟

نام پنل اعلام حریق آدرس پذیر از این واقعیت می آید که هر دستگاه سیگنالینگ آدرس خاص خود را دارد. یک سیستم اعلام حریق آدرس پذیر با مجموعه ای از دستگاه های شبکه ای کار می کند که اطلاعات را مستقیماً به پنل مرکزی آدرس پذیر منتقل می کند.

اساساً یک مینی کامپیوتر درون پنل این اعلان ها را دریافت می کند. این مینی کامپیوتر می تواند تشخیص دهد که اطلاعات از کدام دستگاه سیگنال می آید. با نشانی دستگاه(های) سیگنال فعال، آتش نشان ها می توانند به سرعت شناسایی کنند که محل آتش سوزی مشکوک است. اغلب حتی قبل از اینکه به صحنه برسند این امکان فراهم می شود. فناوری موجود در پنل کنترل اعلام حریق آدرس پذیر می تواند به طور خودکار خدمات اضطراری را از آتش سوزی و مکان آن مطلع کند تا واکنش بلافاصله شروع شود.

این پنل اعلام حریق جهت کنترل حریق در مراکزی با تعداد اتاق ها و فضاهای بیشتر از حد متعارف مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین بر اساس تعداد لوپ، تعداد قرارگیری دیوایس ها در هر لوپ، طول قابل پشتیبانی در هر لوپ، قدرت تشخیص عیوب و فناوری کد و آدرس گذاری در دتکتور ها و دیگر دیوایس ها و انواع برند ها تقسیم بندی و قابل انتخاب می باشند.

پنل های کدگذاری شده چیست؟

پنل های کدگذاری شده اولیه ترین نوع کنترل مرکزی اعلام حریق بودند و در طول دهه 1800 تا 1970 ساخته شدند. یک پنل رمزگذاری شده از بسیاری جهات شبیه به یک پنل معمولی مدرن است. به جز اینکه هر منطقه به چرخ رمز خود متصل است.

(یعنی زنگ هشدار در منطقه 1 کد 1-2-4 را صدا می کند [از طریق زنگ ها یا بوق ها در ساختمان]، در حالی که منطقه 2 صدای 1-2-5 را می دهد)، که بسته به نحوه تنظیم پنل، مجموعه هایی از چهار دور کد را انجام می دهد تا زمانی که ایستگاه کشش شروع کننده تنظیم مجدد شود.

پنل های بزرگ می توانند کل دیوار یک اتاق مکانیکی را با ده ها چرخ رمزی اشغال کنند. پنل های کوچکتر در بیشتر مواقع، فقط یک منطقه را تحت پوشش دارد، بنابراین فقط یک کد دارند. این پنل ها امروزه رایج نیستند، اما گاهی اوقات می‌توان آن ها را در ساختمان های قدیمی تر مانند ساختمان های دانشگاه یا بیمارستان ها یافت.


شبکه های اعلام حریق

شبکه های اعلام حریق به مجموعه ای از تجهیزات آتش نشانی می گویند که وظیفه خبر رسانی و آشکارسازی محل وقوع حریق را برعهده دارند. طراحی سیستم اعلام حریق به گونه ای است تا افراد را در مواقع اضطراری آگاه کند تا برای محافظت از خود، کارمندان و عموم مردم اقدامی انجام شود. و در دفاتر، کارخانه ها و ساختمان های عمومی یافت می شوند.

این سیستم ها بخشی از برنامه روزانه ی ما هستند. در واقع اغلب تا زمانی که در آن مکان یا موقعیت اتفاقی ایجاد نشود، آن ها را نادیده می گیریم. سیستم اعلام حریق هرچه باشد، در صورت فعال شدن، توسط زنگ های هشدار تعبیه شده در آن ها، افراد موجود در ساختمان را برای انتقال پیام آتش سوزی و تخلیه آن آگاهی می دهند. همچنین ممکن است دارای یک سیستم سیگنال از راه دور باشند که می تواند از طریق ایستگاه مرکزی به نیروهای آتش نشانی هشدار دهد.

سیستم اعلام حریق

اعلام حریق آدرس پذیر

دستگاه های اعلام حریق و پنل های کنترلی را به عنوان «اعلام حریق آدرس پذیر» می شناسیم. با توانایی آن ها در شناسایی هر یک از دستگاه های فعال در زمینه اعلام حریق متمایز می شوند. این نوآوری فنی، الزامات نظارت الکتریکی بر تمامی دستگاه های اعلام حریق را برآورده می کند. همچنین ابزاری را برای شناسایی نقطه ای در ساختمان که در آن ابتدا زنگ هشدار فعال شده است، فراهم می‌کند.

Addressable and conventional fire alarm systems

با این حال، سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر به مسیر ارتباطی داده ها وابسته هستند. هسته مرکزی، دستگاه های اعلام حریق را به هم متصل می کند. این فناوری امکان طراحی سیستمی را فراهم می کند.

در آن تمام ابزارهای اعلام حریق، اینترفیس ها، ساوندرها و کنترل های سیگنال می توانند روی یک جفت رسانا که در سرتاسر ساختمان تعبیه شدند متصل شوند. این ارتباط باید به درستی بین اجزای سیستم برقرار گردد. در صورت عدم برقراری این ارتباط هنگام بروز آتش سوزی، آسیب های جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

آسیب ندیدن سیستم اعلام حریق هنگام آتش سوزی

یکی از مهمترین مسائلی که در سیستم های اعلام حریق باید به آن توجه شود این است که چگونه می توان از یک سیستم اعلام حریق در هنگام آتش سوزی محافظت کرد. این انتظار وجود دارد که سیستم های هشدار دهنده باید به ارائه سطحی از عملکرد در طول یک فاجعه آتش سوزی ادامه دهند.

در یک آتش سوزی قابل توجه، قطعات به سرعت از بین می روند. خرابی سیم کشی اعلام حریق می تواند سیستم اعلام حریق را در عرض چند دقیقه غیرفعال کند، مگر اینکه به اندازه کافی محافظت شود.

آتش سوزی های گسترده ای که تا به امروز اتفاق افتاده اند، آسیب پذیری سیستم اعلام حریق و غیر فعال شدن آن پس از چند دقیقه از وقوع آتش سوزی است. آتش سوزی های قبلی متاسفانه سیستم های اعلام حریق معمولی و هم سیستم های ارتباط صوتی در همان چند دقیقه اول آتش سوزی نابود شدند.

همان نتیجه مخرب می تواند در یک سیستم اعلام حریق آدرس پذیر نیز رخ دهد. اما با این وجود سیستم اعلام حریق آدرس پذیر با طراحی دقیق می تواند بیشترین دوام را دربرابر حرارت ناشی از آتش سوزی دارا باشد.

ماژول های جداسازی خطا (Fault Isolation Modules) حفاظت لازم را ایجاد می کنند.

یک ماژول جداسازی خطا مداری است که ارتباط داده بین جداسازهای نصب شده را کنترل می کند. در صورت بروز یک خطای اتصال کوتاه، ممکن است باعث غیر فعال شدن سیستم گردد. جداکننده ها بخشی که باعث ایجاد اتصال شده اند را شناسایی کرده و آن را حذف می کنند. همچنین اجازه می دهند داده ها در تمام بخش های باقی مانده از طریق یک مسیر جایگزین تا رفع عیب برقرار شود. جایی که یک مدار DCL دستگاه های اعلام حریق آدرس پذیر را در بیش از یک نقطه به هم متصل می کند.

ممکن است ماژول های جداسازی خطا در همه مدارهای DCL مورد نیاز نباشند. در این صورت یک ابزار جایگزین برای دستیابی به عملکرد بهتر وجود دارد. اگر دستگاه های آدرس پذیر متصل کننده DCL را بتوان به یک منطقه آتش سوزی محدود کرد و واحد کنترل اعلام حریق به طور ایمن در یک اتاق الکتریکی جدا از محل آتش سوزی باشد، خرابی DCL بر عملکرد هیچ دستگاه اعلام حریق دیگری تأثیر نخواهد گذاشت. با این حال، در بیشتر موارد، ماژول های جداسازی خطا بخشی از راه حل در DCL با دستگاه های آدرس پذیر هستند.


مسیر جایگزین نیز نیاز به حفاظت دارد:

ماژول های جداسازی خطا به تنهایی راه حلی را ارائه نمی دهند. مسیر جایگزین برای دستیابی به عملکرد بسیار مهم است و خود مسیر جایگزین نیاز به محافظت دارد. به هر حال، مسیر جایگزین، مسیر امنی است که از طریق آن داده ها به بقیه سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر هدایت می شوند.

DCL باید بصورت یک لوپ همه دستگاه های آدرس پذیر را به هم متصل کند و در مسیر دیگری برای اتصال به واحد کنترل بازگردد. این مسیر نمی تواند بدون محافظت از همان منطقه آتش باشد، زیرا آتش سوزی در آن منطقه می تواند بخش اولیه مسیر و همچنین بخشی از مسیر جایگزین را غیرفعال کند.


ماژول های جداسازی باید در انتقال بین مناطق استفاده شوند:

هر بار که DCL از یک منطقه آتش خارج می شود و وارد منطقه دیگری می شود، ماژول های جداسازی خطا که برای ارتباط داده مورد استفاده قرار می گیرند، باید در نقطه انتقال نصب شوند. بخش بین جداسازها قسمتی را مشخص می کند که ممکن است در صورت بروز خطا، مختل شود.

آن بخش نباید از یک منطقه آتش تجاوز کند. این ارائه ماژول های جداسازی خطا در انتقال بین مناطق برای دستیابی به هدف بقای عملکرد مورد نیاز برای محدود کردن اثر یک گسل به یک منطقه آتش سوزی ضروری است.


دو ایزولاتور برای رعایت استاندارد عملکرد ضروری است:

یکی از مهمترین چالش ها این است که ماژول های جداسازی خطا در کجا قرار می گیرند. به منظور دستیابی به هدف، ماژول های جداسازی خطا معمولاً در مناطقی که ممکن است دسترسی به آن ها در هنگام آتش سوزی میسر نباشد، قرار می گیرد.

در حالت ایده آل، ماژول جداسازی خطا باید در یک اتاق خدمات الکتریکی به دور از آتش باشد. از آنجایی که هر ایزولاتور دارای سیم‌کشی متصل بهم برای دو منطقه آتش سوزی مجزا است و از دو منطقه محافظت می کند، قرار گرفتن جداکننده در معرض آتش سوزی می تواند باعث به خطر افتادن سیم کشی ایزولاتور شود.

بنابراین استفاده از دو جداکننده برای برآورده کردن سطح عملکرد استاندارد نصب ضروری است. یکی در آخرین نقطه سیم کشی شده قبل از خروج از منطقه آتش سوزی و دیگری در اولین نقطه سیم کشی شده ای که وارد منطقه آتش سوزی بعدی می شود.

حالت استثنا در مورد نیاز به جفت ماژول های جداسازی خطا زمانی اتفاق می افتد که یک مکان را به دلیل بزرگی آن بیش از یک منطقه آتش سوزی در نظر می گیرند. به عنوان مثال در یک انبار بزرگ، تنها یک ماژول جداسازی مورد نیاز است.


نیاز به طراحی دقیق ایزولاتورها با دتکتورهای دود

طراحی سیستم های اعلام و اطفاء حریق ساختمانی و صنعتی

به عنوان یک جزء فعال در مدار اعلام حریق آدرس پذیر، ماژول های جداسازی خطا باید با سیستم اعلام حریق سازگار باشند. ماژول های جداسازی خطا در دو نسخه موجود هستند. یکی یک ماژول جداکننده است. دیگری با یک دتکتور مانند دتکتور دود همراه است.

اگر جداساز با یک دتکتور همراه باشد، نیازی به ارائه یک ماژول جداسازی خطای جداگانه نیست. با این حال، چنین سیستم هایی نیاز به طراحی دقیق دارند.


استانداردهای جدید تایید و بازرسی

نقش مهمی که ماژول های جداسازی خطا در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر ایفا می کنند، هم در نسخه استاندارد 1997 برای تأیید سیستم های اعلام حریق CAN/ULC S537 و هم در آخرین ویرایش استاندارد برای بازرسی و آزمایش سیستم های اعلام حریق، شناسایی می شود.

CAN/ULC S536 که یک روش راستی آزمایی است، الزام می کند که وقتی یک DCL بیش از یک طبقه را شامل می شود، آزمایش در هر طبقه باید شامل ایجاد یک اتصال کوتاه بر روی DCL باشد. علاوه بر این دو شرط باید رعایت شود: تأیید دریافت سیگنال و همچنین وجود یک زنگ هشدار که باید از  طبقه دیگر دریافت شود.

به عنوان بخشی از CAN/ULC S536، هر دستگاه جداسازی خطا باید سالانه به روشی مشابه آزمایش شود. به دلیل این الزامات آزمایش، عاقلانه است که دستگاه های خطا را در جایی که قابل مشاهده و در دسترس هستند نصب شوند.

تجهیزات اطفا حریق

سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر از نظر کارایی انتخاب های بسیار بهتری برای محل و ساختمان های بزرگ هستند. زیرا محل وقوع آتش را به طور دقیق مشخص می کنند. و این امکان را به شما می دهند که سریع تری برای مهار آتش اقدام کنید. در نتیجه خسارات کمتری برای شما به جا می گذارد.

البته سیستم های متعارف نیز برای مکان های کوچک مناسب تر هستند؛ زیرا از لحاظ قیمت اولیه وسیله های این سیستم بسیار به صرفه تر از سیستم های آدرس پذیرند.

شرکت همیار انرژی به عنوان یک شرکت تخصصی در حوزه آتش نشانی با سال ها تجربه در این حوزه، تمامی تجهیزات آتش نشانی مورد نیاز کاربران را با بالاترین استاندارد و مناسب ترین قیمت در اختیار تمامی کاربران قرار می دهد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا