تا 50٪ تخفیف به مناسبت روز آتش نشان................................................................ روز آتش نشان مبارک

همیار انرژی

تماس با همیار

021-57854

آدرس دفتر ما

تهران -گیشا

انواع کپسول آتش نشانی

خاموش کننده اتوماتیک

25٪ تخفیف خرید آنلاین

توپ اطفاء حریق H.E

شارژ کپسول آتش نشانی

شارژ کپسول
انواع کپسول آتش نشانی
 • کپسول های آتش نشانی قابل حمل

  کپسول های آتش نشانی قابل حمل،طوری طراحی شده اند که به آسانی برای آتش سوزی های کوچک وقابل کنترل مورد استفاده قرار می گیرند.

  جهت استفاده از این کپسول ها باید به بر چسب روی آنها توجه شود چرا که برروی این بر چسب ها اطلاعاتی در مورد کپسول مورد استفاده نوشته شده است.هر کپسول، ویژه ی خاموش کردن نوع خاصی از آتش طراحی شده و استفاده نادرست انها ممکن است باعث مشتعل تر شدن آتش و بروز خسارات جبران ناپذیری گردد.محل نصب و قابل دسترس بودن این کپسول ها ،نکته مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

   

  باید دقت نمود که این کپسول ها در محل های قابل مشاهده و قابل دسترس ،با برسی های دقیق فیزیکی ،نصب شده و در اختیار افرادی قرار گیرند که با کاربرد آنها آشنایی کافی داشته باشند.استاندارد ((انجمن ملی حفاظت در برابر آتش سوزی)) وجود یک مهندس یا بازرس آتش نشانی را جهت نظارت ماهیانه یا سالانه بر کپسول های آتش نشانی قابل حمل ، الزامی ندانسته اما نگهداری و مراقبت و نیز تعمیرات آنها باید توسط مالک،ساکنان و یا نمایندگان مشخص انجام شود. بهتر است تعمیرات و نگهداری این کپسول ها توسط نماینده آتش نشانی و یا فردی آموزش دیده ایمنی صورت پذیرد.

   

   

  کپسول قابل حمل

  چگونه با یک کپسول آتش نشانی کار کنیم؟

  در ابتدا آتش سوزی را تشخیص دهید تا بتوانید با استفاده از برچسب روی کپسول ها،کپسول مناسب را برای خاموش نمودن آتش انتخاب کنید. بعد از انتقال کپسول به محل آتش سوزی،عملیات زیر را به ترتیب انجام دهید:

  1. میله ضامن را بکشید.

  2. سر شیلنگ کپسول را به سمت آتش قرار دهید.

  3. دستگیره را فشار دهید.

  4. شیلنگ کپسول را به سمت مرکز آتش قرار دهید

  سیستم های علامت گذاری

  موارد استفاده و عدم استفاده از یک کپسول ازیک کپسول آتش نشانی ، توسط برچسب روی کپسول تعیین می شوند . علائم تصویری به راحتی توسط همگان قابل استفاده و قابل درک هستند . البته می توان از علائم نشانه گذاری حرفی نیز دراین موارد استفاده کرد .

  آزمایش و نظارت بر کپسول ها :

  کپسول های آتش نشانی باید در هنگام نصب و بعد از آن ، هر 30 روز یکبار مورد بازرسی قرار گیرند . جهت بازرسی باید به نکات زیر توجه نمود :

  در دسترس بودن و دید کافی :

  وجود دستورات کاربردی بر روی پلاک حاوی نام کپسول به طور خوانا و به شکلی که پلاک به سمت خارج قرار گیرد.

  مهرو موم ایمنی و کلیه نشانگرهای مربوط ، سالم و دست نخورده باشد . پر بودن کپسول که با وزن نمودن کپسول مشخص می شود.

  عدم وجود صدمات فیزیکی مانند خوردگی ، نشتی و یا گرفتگی نازل درجه فشار و نشانگر آن ، باید محدوده فشار قابل کاربرد را نشان دهد .

  بررسی دقیق چرخها لاستیک ها و گاری (برای کپسول های چرخ دار شلنگ و نازلها بر چسب سامانه شناسایی مواد خطر ناک (hmis)باید در محل نصب شده باشد .

  در صورتی که بعد از بررسی های انجام شده نقایصی در مورد محل قرار گیری دسترسی مشکلات مربوط به برچسب مشخصات کپسول و . . . مشاهده گردید بایستی هر چه سریع تر جهت اصلاح نواقص اقدام نمود

   

  انواع کپسول آتش نشانی

   

  اجزای کپسول آتش نشانی

  اجزای کپسول آتش نشانی

  کپسول آتش نشانی یکی از مهمترین ابزارهای اطفای حریق است که در تمامی ساختمان ها و مراکز تجاری تعبیه شده است. علاوه بر اینکه آگاهی از نحوه کار و نحوه استفاده آنها در هنگام آتش سوزی بسیار حائز اهمیت است، شناخت اجزای کپسول آتش نشانی باعث آشنایی بیشتر با آن می شود که در نتیجه آن می توان بهترین کپسول را متناسب با شرایط محیطی انتخاب کرد. علاوه بر این می توان در هنگام شارژ کپسول نیز قطعات آن را بازدید کرد تا در صورت خرابی تعویض گردند. در نتیجه با شناخت یک کپسول آتش نشانی می توان بیشترین بهره را در مواقع ضروری از آن برد.

   

  اجزای کپسول آتش نشانی

   

  در حالی که انواع مختلفی از کپسول های آتش نشانی مانند کپسول آتش نشانی CO2، آب و فوم، مواد شیمیایی خشک، پودر و گاز و غیره وجود دارد، اما در بیشتر موارد، آنها دارای قطعات مشابه یا بسیار مشابهی هستند که می توانند با آنها کار کنند.

  به طور کلی، صرف نظر از کلاس خاموش کننده و نوع ماده خاموش کننده ای که ممکن است در آنها وجود داشته باشد، می توانید انتظار داشته باشید که یک اجزای کپسول آتش نشانی دارای موارد زیر باشد: مخزن استوانه ای، شیر فلکه، دسته حمل، اهرم، پین، فشارشنج، شیلنگ تخلیه، نازل تخلیه، برچسب دستورالعمل، برچسب بازرسی ماهانه، برچسب بازرسی سالانه، عامل خاموش کننده و پیشران از جمله قطعاتی هستند که شناخت آن ها در به کارگیری صحیح آن در هنگام آتش سوزی ضروری است. هر یک از این قسمت ها نقش حیاتی ایفا می کنند و برخی از آنها با هم کار می کنند تا یک خاموش کننده عملکرد اصلی خود را انجام دهد.

  نقش هر قسمت

  در حالی که بخش های جداگانه زیادی وجود دارد، هر بخش در یکی از سه نقش اصلی قرار می گیرد: ذخیره، استخراج یا اطلاع رسانی.

  مخزن استوانه ای:

  مخزن هر کپسول آتش نشانی وظیفه نگهداری ماده خاموش کننده و پیشرانه را تحت فشار صحیحی دارد. به طور معمول از فولاد ساخته می شود، حتی مخازن کوچک نیز می توانند به طرز شگفت آوری سنگین باشند.

  مجموعه سوپاپ:

  قسمت هایی از اجزای کپسول آتش نشانی که مسئول عمل استخراج عامل خاموش کننده با هم هستند به عنوان مجموعه سوپاپ شناخته می شوند. این بخش ها شامل موارد زیر است:

  سوپاپ: وظیفه کنترل جریان عامل خاموش کننده را بر عهده دارد، شیر یا سوپاپ مکانیزمی است که دسته حمل و اهرم عامل را به هم متصل می کند.
  دستگیره حمل: به سادگی، دستگیره امکان گرفتن، بلند کردن و حمل آسان خاموش کننده را فراهم می کند.
  اهرم عملیاتی: اهرم قطعه فلزی است که می توان آن را کشید یا فشار داد تا خاموش کننده شروع بکار کند. با این حال، اهرم عملیاتی نمی تواند کشیده یا فشرده شود مگر اینکه ابتدا پین را جدا کنید.
  پین: این قطعه که به عنوان پین قفل نیز شناخته می شود، در قسمت سوپاپ کپسول آتش نشانی قرار می گیرد و از تخلیه تصادفی آن جلوگیری می کند (به عنوان مثال، فشار دادن تصادفی اهرم عامل به پایین زمانی که شما فقط قصد حمل خاموش کننده را به مکان دیگری دارید) .
  قطعه نگهداری پین: این قطعه پلاستیکی برای جلوگیری از افتادن تصادفی پین کشش قرار داده شده است.

   

  اجزای کپسول آتش نشانی

   

  گیج فشار: گیج فشار یک گیج دایره ای کوچک است که به قسمت بیرونی مجموعه شیر و سوپاپ متصل می شود تا نشان دهد که آیا کپسول آتش نشانی فشار مناسبی برای بیرون راندن عامل خاموش کننده  در صورت آتش سوزی دارد یا خیر. اگر فلش روی رنگ سبز باشد، به درستی شارژ شده است. اگر در سمت چپ سبز باشد کم شارژ است و فشار کافی برای عملکرد صحیح نخواهد داشت. اگر سوزن گیج در سمت راست سبز باشد، بیش از حد شارژ شده است و خطر انفجار است. خاموش کننده های C02 فاقد فشار سنج هستند.
  شیلنگ تخلیه: شلنگ تخلیه، شلنگی است که به عامل خاموش کننده اجازه می دهد تا از مخزن به سمت پایه آتش حرکت کند و کاربر را قادر می سازد تا جریان عامل را هدف قرار دهد.
  نازل تخلیه: نازل انتهای مخروطی شیلنگ است که ماده خاموش کننده از آن پراکنده می شود.

  بخش های اطلاع رسانی کپسول آتش نشانی

  علاوه بر این عناصر عملکردی کپسول آتش نشانی، بخش های اطلاع رسانی نیز وجود دارد که عبارتند از:

  برچسب دستورالعمل: همه کپسول های آتش نشانی که به درستی کار می کنند باید یک برچسب دستورالعمل خوانا بر روی مخزن خاموش کننده داشته باشند که دستورالعمل استفاده صحیح از آن و همچنین نوع آتش سوزی مورد استفاده را ارائه می دهد.
  برچسب بازرسی ماهانه: این برچسب به مالک یا مسئول بازرسی ماهانه اجازه می دهد تا تاریخ چک ماهانه و همچنین نام شرکت یا کارشناسی که آن را بازرسی کرده است را ثبت کند.
  برچسب بازرسی سالانه: شرکتی که شارژ کپسول را انجام داده است، روی این برچسب تاریخ و اطلاعات ضروری مورد نیاز را ثبت می‌کند. روی این برچسب کدهای اختصاصی شرکت برای حصول اطمینان از اینکه خاموش کننده مراقبت های لازم را دریافت کرده است تا در صورت نیاز به درستی کار کند، ثبت خواهد شد.
  و البته، اگر کپسول آتش نشانی فاقد عامل خاموش کننده (یعنی ماده شیمیایی و یا ماده ذخیره شده در داخل مخزن که باعث خاموش کردن آتش می شود) و پیشران (یعنی گازی که باعث بیرون راندن عامل خاموش کننده است) بود، هیچکدام از برچسب های فوق را تا بعد از شارژ، تعمیر و یا جایگزینی با کپسول جدید نخواهد داشت.

  اجزای کپسول آتش نشانی

  با توجه به خطرات مربوط به آتش سوزی و افزایش تلفات مربوط به آن در سال های اخیر و همچنین به دلیل نا آگاهی در استفاده درست و به جا از کپسول های آتش نشانی، ضروری دانستیم تا انواع کپسول آتش نشانی را شرح دهیم.

  کپسول های آتش نشانی انواع مختلفی دارند:

  انواع کپسول آتش نشانی

  ۱. کپسول آب و فوم

  کپسول آب و فوم با از بین بردن عناصر مثلث آتش ، آتش را خاموش می کنند. فوم همچنین عنصر اکسیژن را از سایر عناصر جدا می کند. کپسول های آب فقط مربوط به آتش سوزی کلاس A هستند – نباید از آنها در آتش سوزی کلاس B یا C استفاده شود. جریان تخلیه می تواند مایع قابل اشتعال در آتش کلاس B را پخش کند و یا می تواند خطر آتش سوزی را در آتش سوزی کلاس C دو چندان کند. به منظور آگاهی بیشتر در مورد این مدل کپسول، می توانید به مقاله با عنوان کپسول آتش نشانی آب و فوم مراجعه نمایید.

  خاموش کننده های آب و فوم برای استفاده در آتش سوزی های کلاس A و B مناسب هستند. کپسول آتش نشانی آب و فوم مخصوصاً برای استفاده در آتش سوزی هایی که آتش به وسیله چوب، کاغذ و منسوجات ایجاد می شوند، باعث خنک شدن شعله با تبخیر آب موجود در کف می شوند. این کپسول در مقابله با گازهای قابل اشتعال تبحر دارد، زیرا کف باعث ایجاد مانعی بین شعله و سوخت می شود.

  کپسول آتش نشانی آب و فوم

  یکی دیگر از ویژگی های خوب کپسول آتش نشانی آب و فوم این است که این ماده غیر سمی است و به بیشتر مواد آسیب نمی رساند. دارای یک نازل اسپری است که در صورت استفاده ناحیه وسیعی را پوشش می دهد و در عرض چند ثانیه با موفقیت شعله را خاموش می کند.

  کپسول های آب و فوم چگونه کار می کنند؟

  خاموش کننده های فوم یک وسیله سریع و قدرتمند برای مقابله با مایعات قابل اشتعال هستند. آنها این کار را با ایجاد یک کاور کف که آتش را خفه می کند و تأمین اکسیژن برای آتش را کاهش می دهد، انجام می دهند و در نهایت می توانند به سرعت از احتراق مجدد و افزایش شعله های آتش جلوگیری کنند.

  کپسول های آب و فوم برای استفاده از کجا مناسب ترند؟

  خاموش کننده های آب و فوم برای خانه ها، آپارتمان ها، اتومبیل ها و قایق ها بسیار محبوب هستند.

  همچنین مناسب بودن برای استفاده در آتش سوزی های کلاس A، که شامل چوب، کاغذ و منسوجات است، استفاده از آنها را در ادارات مرسوم ساخته است.

  کپسول های آتش نشانی آب و فوم در اندازه کوچک، مناسب برای استفاده در اتومبیل و دیگر وسایل نقلیه بوده، زیرا کوچک و جمع و جور هستند و به راحتی و در سریع ترین زمان ممکن توسط یک براکت نصب می شوند.

  چگونه می توان یک کپسول آب و فوم را شناسایی کرد؟

  روش تشخیص کپسول آتش نشانی آب و فومهمانطور که در تصویر زیر مشاهده می شود، خاموش کننده های آتش Foam به راحتی توسط یک برچسب کرم رنگ قابل شناسایی هستند. بدنه اصلی باید قرمز باشد تا با استانداردهای NFPA مطابقت داشته باشد و حتما باید یک بنر بزرگ کرم در قسمت بالای قسمت جلوی کپسول با نوشته قرمز با عنوان “Foam” روی آن ها درج شده باشد.
  کپسول آتش نشانی آب و فوم قدیمی دارای یک بدنه کاملاً کرم رنگ هستند. اینها دیگر با استانداردهای NFPA مطابقت ندارند و دستور دوستداران محیط زیست بایستی استفاده از آنها کنار گذاشته شود.

  ۲. کپسول دی اکسید کربن

  این مدل کپسول با از بین بردن عنصر اکسیژن مثلث آتش ، آتش را خاموش می کنند. همچنین با تخلیه بسیار سرد، گرما را از بین می برند. دی اکسید کربن در آتش سوزی کلاس B و C قابل استفاده است. این مدل معمولاً در آتش سوزی کلاس A بی اثر هستند.

  انواع کپسول آتش نشانی

  ۳. کپسول مواد شیمیایی خشک

  این مدل کپسول با قطع واکنش شیمیایی مثلث آتش، آتش را خاموش می کنند. امروزه پرمصرف ترین نوع کپسول آتش نشانی ، ماده شیمیایی خشک چند منظوره است که در آتش سوزی کلاس A ، B و C موثر است. این عامل همچنین با ایجاد سدی بین عنصر اکسیژن و عنصر سوخت در آتش سوزی کلاس A کار می کند. مواد شیمیایی خشک معمولی فقط برای آتش سوزی کلاس B و C است. استفاده از کپسول صحیح متناسب با نوع سوخت مهم است! باید بدانید که استفاده از کپسول نادرست باعث می شود تا آتشی که با موفقیت خاموش شده است، مجدد روشن شود. در صورت آگاهی از جزئیات بیشتر این محصول شما می توانید به مقاله کپسول پودر شیمیایی خشک مراجعه کنید.

  کپسول مواد شیمیایی مرطوب،کپسول آتش نشانی

  ۴. کپسول مواد شیمیایی مرطوب

  Wet Chemical یا کپسول مواد شیمیایی مرطوب، عامل جدیدی است که با از بین بردن حرارت مثلث آتش، آتش را خاموش می کند. این کپسول با ایجاد سدی بین اکسیژن و عناصر سوخت مانع از احتراق دوباره می شود. کپسول مواد شیمیایی مرطوب کلاس K برای آتش سوزی های حاصل از سرخ کردن چربی های عمیق و مدرن با راندمان بالا در عملیات پخت و پز تجاری ساخته شد. بعضی از آنها ممکن است در آشپزخانه های تجاری و در آتش سوزی کلاس A نیز استفاده شوند.

  کپسول با عامل تمیزکنندگی،کپسول آتش نشانی

  ۵. کپسول با عامل تمیزکنندگی

  کپسول های هالوژنه یا تمیز کننده شامل مواد هالون و همچنین عوامل هالوکربن جدیدتر هستند. مزیت این مدل کپسول در این است که با استفاده از آن ازن کمتری از بین می رود و آتش را با قطع واکنش شیمیایی و یا از بین بردن گرما از مثلث آتش خاموش می کنند. خاموش کننده های عامل تمیز در آتش سوزی کلاس A ، B و C موثر هستند. کپسول های دستی کوچک به اندازه کافی برای به دست آوردن امتیاز 1A بزرگ نیستند و فقط دارای درجه برای کلاس B و C است.

  کپسول پودر خشک،کپسول آتش نشانی

  ۶. کپسول پودر خشک

  کپسول های پودر خشک مشابه کپسول مواد شیمیایی خشک هستند. تفاوت آنها در این است که در این مدل، با جدا کردن سوخت از عنصر اکسیژن یا با از بین بردن عنصر گرمای مثلث آتش، آتش را خاموش می کنند. با این حال، کپسول های پودر خشک فقط برای آتش سوزی های فلز قابل احتراق یا کلاس D است. آنها در تمام رده های دیگر آتش سوزی بی اثر هستند.

  blank

  کپسول آتش نشانی پودر شیمیایی خشک (DCP) یکی از رایج ترین کپسول های آتش نشانی است. دلیل این امر توانایی آنها در مقابله با انواع مختلف آتش، اثربخشی آنها در اطفاء حریق و همچنین هزینه پایین کپسول های آتش نشانی DCP است. کپسول های آتش نشانی DCP به راحتی با نوار سفید رنگی که در اطراف سیلندر اطفای حریق که در نزدیکی قسمت بالای آن قرار دارد قابل تشخیص است. این کپسول ها در صورت نصب در ساختمان باید دارای یک برچسب باشند. این برچسب مشخص می کند که کپسول حاوی مواد شیمیایی خشک برای چه نوع آتش هایی مورد استفاده قرار می گیرد.

  انواع کپسول حاوی پودر شیمیایی خشک

  در حال حاضر دو نوع از کپسول های آتش نشانی حاوی پودر شیمیایی خشک وجود دارد. هر دوی این کپسول ها، از نوع خاموش کننده های ABE و BE هستند. رایج ترین نوع آن به عنوان کپسول آتش نشانی پودر شیمیایی ABE شناخته می شود. ABE برگرفته از کلاس های آتشی است (کلاس های B، A و E) که این خاموش کننده در برابر آن ها مؤثر است.

  نوع دوم کپسول آتش نشانی پودر شیمیایی خشک به عنوان کپسول آتش نشانی پودر شیمیایی خشک BE شناخته می شود. این واژه نیز مجددا برگرفته از کلاس های آتشی است که (کلاس های B و E.BE) این خاموش کننده در برابر آن ها مؤثر است. خاموش کننده های آتش نشانی پودر شیمیایی نوع B و E. BE بسیار کمتر از نوع ABE هستند. هر دو نوع خاموش کننده های پودر شیمیایی دارای نوار سفید با توضیحات مختلف هستند.

  موارد استفاده کپسول پودر شیمیای خشک

  همانطور که گفته شد کپسول های آتش نشانی حاوی پودر خشک بسیار مؤثر و کارا هستند. برای آتش سوزی های از نوع زیر از این کپسول استفاده می شود.

  کپسول های نوع ABE:
  • آتش کلاس A: کاغذ، مقوا، چوب، پارچه، افراد و غیره
  • آتش کلاس B: آتش سوزی مایع قابل اشتعال، بنزین، دیزل، روغن و غیره
  • آتش کلاس E: آتش سوزی های الکتریکی، رایانه ها، دستگاه های فتوکپی، تابلوهای برق و غیره
  کپسول های نوع BE:
  • آتش کلاس B: آتش سوزی مایع قابل اشتعال، بنزین، دیزل، روغن و غیره
  • آتش کلاس E: آتش سوزی های الکتریکی، رایانه ها، دستگاه های فتوکپی، تابلوهای برق و غیره
  • آتش کلاس F: اگرچه در رتبه بندی گنجانده نشده است، اما نوع BE قادر است آتش سوزی ناشی از روغن پخت و پز را نیز خاموش کند.

  هر دو نوع کپسول آتش نشانی پودر شیمیایی خشک را می توان در آتش سوزی ناشی از گازهای قابل اشتعال استفاده کرد. اما باید وضعیت را به دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. به دلیل اینکه گاز در حال سوختن باعث از بین رفتن گاز می شود، اگر آتش خاموش شود و نشت گاز ادامه داشته باشد، تجمع آن باعث ایجاد خطر بزرگی می شود زیرا در صورت احتراق مجدد مانند یک بمب عمل خواهد کرد. برای اطلاع از انواع کلاس های آتش سوزی می توانید به انواع آتش سوزی مراجعه کنید.

  نحوه کار کپسول پودر شیمیایی خشک

  همه کپسول های آتش نشانی با حذف یک یا چند عنصر مثلث آتش (گرما، سوخت و اکسیژن) کار می کنند. پودر شیمیایی خشک مورد استفاده در اکثر کپسول های آتش نشانی ABE فسفات مونو آمونیوم است. این پودر قابلیت ذوب شدن و جاری شدن پس از گرم شدن را دارد که این کار باعث می شود عامل سوخت را مهار کند و آتش را (به ویژه آتش سوزی کلاس A و E) خاموش کند. درآتش سوزی های کلاس B، پودر سطح آتش را خفه می کند و بخار (سوخت) را از بین می برد و  بنابراین آتش را بلافاصله خاموش می کند. آتش سوزی های مایعات قابل اشتعال عموماً گرمای زیادی در منبع سوخت ذخیره نمی کنند، بنابراین پودر به طور معمول ذوب نمی شود.

  خاموش کننده های پودر شیمیایی خشک نوع BE از این نظر که در سطح سوخت ذوب نمی شوند، در برابر آتش سوزی های کلاس A بی اثر هستند. در نتیجه به آنها درجه BE داده می شود.

  مزایای کپسول پودر شیمیایی خشک

  این دسته از کپسول های آتش نشانی دارای مزایای قابل توجه زیر هستند:

  • می تواند در انواع مختلف آتش مورد استفاده قرار گیرد.
  • در خاموش کردن آتش بسیار قدرتمندند و آتش را به سرعت خاموش می کنند.
  • در مقایسه با سایر کپسول های آتش نشانی اندازه مناسب تری دارند.
  • دارای اندازه و رتبه بندی های متفاوتی هستند.
  • از نظر هزینه بسیار مقرون به مصرفه اند.
  • می توانند مناطق وسیعی از آتش را پوشش دهند.
  • به دلیل تنوع بالا و همه کاره بودنشان، در آتش سوزی های الکتریکی قابل استفاده و ایمن هستند.

  معایب کپسول پودر شیمیایی خشک

  این دسته از کپسول های آتش نشانی دارای معایب محدود زیر نیز هستند:

  • به دلیل پودر موجود در آن، پاکسازی محل پس از اطفای حریق سخت و گسترده خواهد بود.
  • گرد و غبار حاصل از آن می تواند تجهیزات حساس مانند رایانه را تحت تأثیر قرار دهد.
  • در صورت استفاده در فضاهای بسته، دید را تقریباً به صفر می رساند. همیشه قبل از استفاده بدانید محل خروجی کجاست!
  • پودر می تواند تنفس را در فضاهای بسته تقریباً غیرممکن کند.
  • اگرچه همه کپسول های آتش نشانی باید بعد از استفاده دوباره پر شوند یا تعویض شوند، اما خاموش کننده های پودر شیمیایی خشک حتی اگر در کسری از ثانیه فعال شوند به سرعت فشار خود را از دست می دهند. این به این دلیل است که پودر در شیر گیر کرده و اجازه می دهد فشار آن نشت کند.
  • در صورت عدم سرویس یا سرویس صحیح، پودر شیمیایی خشک می تواند ته کپسول آتش نشانی ته نشین شده و فشرده شود. این باعث می شود که پودر هنگام استفاده به طور کامل یا صحیح تخلیه نشود.

  چگونگی استفاده کپسول پودر شیمیایی خشک

  کپسول های آتش نشانی پودر شیمیایی خشک مشابه اکثر کپسول های آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرند. فقط باید اصل PASS را در استفاده از این کپسول ها به خاطر داشته باشید!

  روس استفاده از کپسول پودر شیمیایی خشک

  P: پین را بکشید.

  A: نازل را در  آتش قرار دهید

  S: دستگیره را فشار دهید.

  S: از یک طرف به طرف دیگر حرکت دهید.

  ۷. کپسول بخار آب

  کپسول بخار آب از توسعه های اخیر است که با از بین بردن عنصر گرمای مثلث آتش، آتش را خاموش می کند. این مدل کپسول جایگزینی برای کپسول های با عامل تمیز کننده هستند که آلودگی آنها نگران کننده است. کپسول های بخار آب در درجه اول برای آتش سوزی های با کلاس A هستند، اگرچه آنها برای استفاده در آتش سوزی کلاس C نیز بی خطر هستند.

  کپسول بخار آب،کپسول آتش نشانی

  8. کپسول آتش نشانی FE-36

  ثابت شده است که این خاموش کننده آتش، یک عامل تمیز استاندارد در کپسول های آتش نشانی قابل حمل است.FE-36 سموم بسیار کمی را تولید می کند و پتانسیل تخریب لایه اوزون را ندارد.

  در یک کپسول آتش نشانی قابل حمل، FE-36 به عنوان جریانی از گاز و قطرات مایع که در دل آتش نفوذ می کند، تخلیه می شود و فرآیند احتراق را از طریق جذب گرما و تعامل شیمیایی متوقف می کند. خاموش کننده های FE-36 با استاندارد BS EN3 آزمایش شده اند و امتیازات 5A 55B C و 8A 70B C را کسب کرده اند. FE-36 همچنین در سیستم های کاربردی محلی استفاده می شود.

  مهمترین مزایای FE-36 عبارتند از:

  ۱. ایمن برای مردم.

  ۲. قابل استفاده برای آتش سوزی های محفظه موتور ماشین.

  ۳. یک عامل تمیز که اثری از خود باقی نمی‌گذارد.

  ۴. در دمای اتاق، به خوبی کار می کند.

  ۵. از نظر الکتریکی غیر رسانا، غیر خورنده و بدون شوک حرارتی.

  کپسول آتش نشانی fe36 ویژه اتاق سرور، مناطق حساس، تجهیزات الکترونیکی و بسیار مهم می باشد.

  کپسول آتش نشانی FE 36

  9. کپسول آتش نشانی بیوورسال

  خاموش کننده بیوورسال با قابلیت محصور کردن هیدروکربن ها، آتش را به گونه ای خاموش میکند که در هنگام عملیات و پس از عملیات هر منطقه خاموش شده امکان اشتعال مجدد را نخواهد داشت. بیوورسال به صورت کنسانتره فرموله شده و به وسیله آب رقیق می شود، لذا قابلیت های عملیاتی گسترده ای دارا می باشد.

  بیوورسال سازگار با محیط زیست، غیر مخرب برای انسان و حافظ زیستگاه گیاهان، جانوران و میکروارگانیسم های زنده در طبیعت می باشد و از ایجاد هرگونه خوردگی و صدمه به تاسیسات و تجهیزات جلوگیری می نماید. گازهای مشتعل نشده در آتش های پر حجم از بروز پدیده خطرناک بک درافت جلوگیری نموده و امنیت و سلامت آتش نشانان را تضمین می کند.

  کپسول آتش نشانی بیوورسال

  چگونه یک کپسول آتش نشانی مناسب انتخاب کنیم؟

  1. برای انتخاب یک کپسول مناسب باید به نکات متعددی توجه کرد

  2. مواردی که در محیط باعث بروز آتش سوزی شده اند

  3. شدت آتش سوزی و سرعت انتشار آتش

  4. تناسب کپسول ها برای شرایط موجود

  5. کاربرد آسان

  6. در دسترس بودن افراد آشنا به کار کپسول

  7. شرایط محیطی از جمله دما،باد،جریان هوا،وجود بخارات خطرناک و…

  8. مسایل مربوط به سلامتی و ایمنی کاربرد

  9. لزوم نگهداری و حفاظت از کپسول

  تعیین اندازه ، شیوه و محل نصب کپسول های آتش نشانی :

  انجمن ملی حفاظت در برابر آتش سوزی آمریکا ، حداقل تعداد کپسول های لازم در یک محل را بر اساس نوع آتش سوزی های احتمالی تعیین می کند .

  نوع A:حجم سکونت : کم، متوسط ، زیاد /حداقل میزان کپسول های تکی 2AY/2-AY4-Aحداکثر مساحت برواحد کپسول3000/sq ft 1500 1000:

  حداکثر مساحت برای هر کپسول11,250 11,250/sq ft 11,250 : حداکثر فاصله جابه جایی برای هر کپسول:15 ft 75 75 برای برآورده سازی نیاز های مربوط به یک کپسول4-A می توان از یک کپسول آبی دوونیم گالنی استفاده نمود . ایمنی صنعت پوشان کیان

  نوع c : همانطور که قبلا اشاره شد کپسول های نوع c زمانی استفاده می شوند که آتش سوزی در تجهیزات برقی رخ دهد و بایستی یک ماده نا رسانا در مورد آنها به کار گرفته شود .

  از آنجایی که خود آتش سوزی بایستی در انواع a یا b دسته بندی شود ، خود کپسول ها نیز باید بر اساس استاندارد های نوع a و b تعیین اندازه شده و تعبیه شوند .

  نوع D: کپسول های آتش نشانی و یا مواد خاموش کننده ای که برای این منظور استفاده می شوند ، نباید فاصله حمل آنها با بروز آتش بیشتر از 75 فوت باشد. ایمنی صنعت پوشان کیان.

  کپسول قابل حمل

   

  امتیاز شما به این مقاله

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  blank

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید