اجزای کپسول آتش نشانی

کپسول آتش نشانی یکی از مهمترین ابزارهای اطفای حریق است که در تمامی ساختمان ها و مراکز تجاری تعبیه شده است. علاوه بر اینکه آگاهی از نحوه کار و نحوه استفاده آنها در هنگام آتش سوزی بسیار حائز اهمیت است، شناخت اجزای کپسول آتش نشانی باعث آشنایی بیشتر با آن می شود که در نتیجه آن می توان بهترین کپسول را متناسب با شرایط محیطی انتخاب کرد. علاوه بر این می توان در هنگام شارژ کپسول نیز قطعات آن را بازدید کرد تا در صورت خرابی تعویض گردند. در نتیجه با شناخت یک کپسول آتش نشانی می توان بیشترین بهره را در مواقع ضروری از آن برد.

برای این منظور، این پست اطلاعات اولیه در مورد قطعات کپسول آتش نشانی شما و نحوه عملکرد آنها را ارائه می دهد تا در صورت نیاز، آماده استفاده از آن باشید.

اجزای کپسول آتش نشانی

اجزای یک کپسول آتش نشانی

در حالی که انواع مختلفی از کپسول های آتش نشانی مانند کپسول آتش نشانی CO2، آب و فوم، مواد شیمیایی خشک، پودر و گاز و غیره وجود دارد، اما در بیشتر موارد، آنها دارای قطعات مشابه یا بسیار مشابهی هستند که می توانند با آنها کار کنند. برای مطالعه درباره انواع کپسول آتش نشانی می توانید به مقاله انواع کپسول آتش نشانی در وبلاگ همیار انرژی مراجعه کنید

به طور کلی، صرف نظر از کلاس خاموش کننده و نوع ماده خاموش کننده ای که ممکن است در آنها وجود داشته باشد، می توانید انتظار داشته باشید که یک اجزای کپسول آتش نشانی دارای موارد زیر باشد: مخزن استوانه ای، شیر فلکه، دسته حمل، اهرم، پین، فشارشنج، شیلنگ تخلیه، نازل تخلیه، برچسب دستورالعمل، برچسب بازرسی ماهانه، برچسب بازرسی سالانه، عامل خاموش کننده و پیشران از جمله قطعاتی هستند که شناخت آن ها در به کارگیری صحیح آن در هنگام آتش سوزی ضروری است. هر یک از این قسمت ها نقش حیاتی ایفا می کنند و برخی از آنها با هم کار می کنند تا یک خاموش کننده عملکرد اصلی خود را انجام دهد.

نقش هر قسمت

در حالی که بخش های جداگانه زیادی وجود دارد، هر بخش در یکی از سه نقش اصلی قرار می گیرد: ذخیره، استخراج یا اطلاع رسانی.

مخزن استوانه ای:

مخزن هر کپسول آتش نشانی وظیفه نگهداری ماده خاموش کننده و پیشرانه را تحت فشار صحیحی دارد. به طور معمول از فولاد ساخته می شود، حتی مخازن کوچک نیز می توانند به طرز شگفت آوری سنگین باشند.

مجموعه سوپاپ:

قسمت هایی از اجزای کپسول آتش نشانی که مسئول عمل استخراج عامل خاموش کننده با هم هستند به عنوان مجموعه سوپاپ شناخته می شوند. این بخش ها شامل موارد زیر است:

سوپاپ: وظیفه کنترل جریان عامل خاموش کننده را بر عهده دارد، شیر یا سوپاپ مکانیزمی است که دسته حمل و اهرم عامل را به هم متصل می کند.
دستگیره حمل: به سادگی، دستگیره امکان گرفتن، بلند کردن و حمل آسان خاموش کننده را فراهم می کند.
اهرم عملیاتی: اهرم قطعه فلزی است که می توان آن را کشید یا فشار داد تا خاموش کننده شروع بکار کند. با این حال، اهرم عملیاتی نمی تواند کشیده یا فشرده شود مگر اینکه ابتدا پین را جدا کنید.
پین: این قطعه که به عنوان پین قفل نیز شناخته می شود، در قسمت سوپاپ کپسول آتش نشانی قرار می گیرد و از تخلیه تصادفی آن جلوگیری می کند (به عنوان مثال، فشار دادن تصادفی اهرم عامل به پایین زمانی که شما فقط قصد حمل خاموش کننده را به مکان دیگری دارید) .
قطعه نگهداری پین: این قطعه پلاستیکی برای جلوگیری از افتادن تصادفی پین کشش قرار داده شده است.

گیج فشار کپسول آتش نشانی

گیج فشار: گیج فشار یک گیج دایره ای کوچک است که به قسمت بیرونی مجموعه شیر و سوپاپ متصل می شود تا نشان دهد که آیا کپسول آتش نشانی فشار مناسبی برای بیرون راندن عامل خاموش کننده  در صورت آتش سوزی دارد یا خیر. اگر فلش روی رنگ سبز باشد، به درستی شارژ شده است. اگر در سمت چپ سبز باشد کم شارژ است و فشار کافی برای عملکرد صحیح نخواهد داشت. اگر سوزن گیج در سمت راست سبز باشد، بیش از حد شارژ شده است و خطر انفجار است. خاموش کننده های C02 فاقد فشار سنج هستند.
شیلنگ تخلیه: شلنگ تخلیه، شلنگی است که به عامل خاموش کننده اجازه می دهد تا از مخزن به سمت پایه آتش حرکت کند و کاربر را قادر می سازد تا جریان عامل را هدف قرار دهد.
نازل تخلیه: نازل انتهای مخروطی شیلنگ است که ماده خاموش کننده از آن پراکنده می شود.

بخش های اطلاع رسانی کپسول آتش نشانی

علاوه بر این عناصر عملکردی کپسول آتش نشانی، بخش های اطلاع رسانی نیز وجود دارد که عبارتند از:

برچسب دستورالعمل: همه کپسول های آتش نشانی که به درستی کار می کنند باید یک برچسب دستورالعمل خوانا بر روی مخزن خاموش کننده داشته باشند که دستورالعمل استفاده صحیح از آن و همچنین نوع آتش سوزی مورد استفاده را ارائه می دهد.
برچسب بازرسی ماهانه: این برچسب به مالک یا مسئول بازرسی ماهانه اجازه می دهد تا تاریخ چک ماهانه و همچنین نام شرکت یا کارشناسی که آن را بازرسی کرده است را ثبت کند.
برچسب بازرسی سالانه: شرکتی که شارژ کپسول را انجام داده است، روی این برچسب تاریخ و اطلاعات ضروری مورد نیاز را ثبت می‌کند. روی این برچسب کدهای اختصاصی شرکت برای حصول اطمینان از اینکه خاموش کننده مراقبت های لازم را دریافت کرده است تا در صورت نیاز به درستی کار کند، ثبت خواهد شد.
و البته، اگر کپسول آتش نشانی فاقد عامل خاموش کننده (یعنی ماده شیمیایی و یا ماده ذخیره شده در داخل مخزن که باعث خاموش کردن آتش می شود) و پیشران (یعنی گازی که باعث بیرون راندن عامل خاموش کننده است) بود، هیچکدام از برچسب های فوق را تا بعد از شارژ، تعمیر و یا جایگزینی با کپسول جدید نخواهد داشت. برای اطلاع درباره زمان و نحوه شارژ کپسول آتش نشانی می توانید به مقاله زمان جایگزینی کپسول آتش نشانی  و مقاله شارژ کپسول آتش نشانی موجود در وبلاگ همیار انرژی مراجعه کنید.

برچسب کپسول آتش نشانی

قوانین استفاده ایمن

هنگام استفاده از کپسول آتش نشانی برای مقابله با آتش، ابتدا به یاد داشته باشید که بررسی کنید که کلاس مناسب برای آتشی است که در اطفای آن هستید ( یک کپسول کلاس A می تواند زمانی که مواد قابل احتراق معمولی درگیر هستند استفاده شود،  یک خاموش کننده کلاس B، هنگامی که مایعات قابل اشتعال درگیر هستند، می توان از آن استفاده کرد، و تنها از خاموش کننده های کلاس  C می توان در هنگام درگیر شدن تجهیزات الکتریکی استفاده کرد.)

بنابراین اگر خاموش کننده مناسب را دارید، مراحل زیر را در هنگام استفاده از آن به خاطر بسپارید:

پین را بکشید
نازل را از فاصله ایمن به سمت پایه آتش نشانه بگیرید
اهرم را فشار دهید تا عامل خاموش کننده تخلیه شود
شیلنگ را از یک طرف به اطراف جارو کنید

منبع:

https://blog.koorsen.com/get-to-know-your-fire-extinguishersfire-extinguisher-parts-usage

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آتش نشانی 57854-021

مشاوره و خدمات آتش نشانی,تاسیسات و ایمنی,فروش تجهیزات و لوازم,بوستر پمپ,طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی,اخذ تاییدیه,فروش و شارژ کپسول آتش نشانی,پودر و گاز,co2,اجرای اعلام و اطفای حریق,اسپرینکلر newage