انواع کپسول آتش نشانی

با توجه به خطرات مربوط به آتش سوزی و افزایش تلفات مربوط به آن در سال های اخیر و همچنین به دلیل نا آگاهی در استفاده درست و به جا از کپسول های آتش نشانی، ضروری دانستیم تا در یک مقاله، انواع کپسول آتش نشانی را شرح دهیم.

کپسول های آتش نشانی انواع مختلفی دارند:

انواع کپسول آتش نشانی

1. کپسول آب و فوم

کپسول آب و فوم با از بین بردن عناصر مثلث آتش ، آتش را خاموش می کنند. فوم همچنین عنصر اکسیژن را از سایر عناصر جدا می کند. کپسول های آب فقط مربوط به آتش سوزی کلاس A هستند – نباید از آنها در آتش سوزی کلاس B یا C استفاده شود. جریان تخلیه می تواند مایع قابل اشتعال در آتش کلاس B را پخش کند و یا می تواند خطر آتش سوزی را در آتش سوزی کلاس C دو چندان کند. به منظور آگاهی بیشتر در مورد این مدل کپسول، می توانید به مقاله با عنوان کپسول آتش نشانی آب و فوم مراجعه نمایید.

کپسول دی اکسید کربن،کپسول آتش نشانی

 

2. کپسول دی اکسید کربن

این مدل کپسول با از بین بردن عنصر اکسیژن مثلث آتش ، آتش را خاموش می کنند. همچنین با تخلیه بسیار سرد، گرما را از بین می برند. دی اکسید کربن در آتش سوزی کلاس B و C قابل استفاده است. این مدل معمولاً در آتش سوزی کلاس A بی اثر هستند. در صورت آگاهی از جزئیات بیشتر این محصول شما می توانید به مقاله کپسول آتش نشانی دی اکسید کربن CO2 مراجعه کنید.

 

انواع کپسول آتش نشانی

3. کپسول مواد شیمیایی خشک

این مدل کپسول با قطع واکنش شیمیایی مثلث آتش، آتش را خاموش می کنند. امروزه پرمصرف ترین نوع کپسول آتش نشانی ، ماده شیمیایی خشک چند منظوره است که در آتش سوزی کلاس A ، B و C موثر است. این عامل همچنین با ایجاد سدی بین عنصر اکسیژن و عنصر سوخت در آتش سوزی کلاس A کار می کند. مواد شیمیایی خشک معمولی فقط برای آتش سوزی کلاس B و C است. استفاده از کپسول صحیح متناسب با نوع سوخت مهم است! باید بدانید که استفاده از کپسول نادرست باعث می شود تا آتشی که با موفقیت خاموش شده است، مجدد روشن شود. در صورت آگاهی از جزئیات بیشتر این محصول شما می توانید به مقاله کپسول پودر شیمیایی خشک مراجعه کنید.

 

کپسول مواد شیمیایی مرطوب،کپسول آتش نشانی

4. کپسول مواد شیمیایی مرطوب

Wet Chemical یا کپسول مواد شیمیایی مرطوب، عامل جدیدی است که با از بین بردن حرارت مثلث آتش، آتش را خاموش می کند. این کپسول با ایجاد سدی بین اکسیژن و عناصر سوخت مانع از احتراق دوباره می شود. کپسول مواد شیمیایی مرطوب کلاس K برای آتش سوزی های حاصل از سرخ کردن چربی های عمیق و مدرن با راندمان بالا در عملیات پخت و پز تجاری ساخته شد. بعضی از آنها ممکن است در آشپزخانه های تجاری و در آتش سوزی کلاس A نیز استفاده شوند.

 

کپسول با عامل تمیزکنندگی،کپسول آتش نشانی

5. کپسول با عامل تمیزکنندگی

کپسول های هالوژنه یا تمیز کننده شامل مواد هالون و همچنین عوامل هالوکربن جدیدتر هستند. مزیت این مدل کپسول در این است که با استفاده از آن ازن کمتری از بین می رود و آتش را با قطع واکنش شیمیایی و یا از بین بردن گرما از مثلث آتش خاموش می کنند. خاموش کننده های عامل تمیز در آتش سوزی کلاس A ، B و C موثر هستند. کپسول های دستی کوچک به اندازه کافی برای به دست آوردن امتیاز 1A بزرگ نیستند و فقط دارای درجه برای کلاس B و C است.

 

کپسول پودر خشک،کپسول آتش نشانی

6. کپسول پودر خشک

کپسول های پودر خشک مشابه کپسول مواد شیمیایی خشک هستند. تفاوت آنها در این است که در این مدل، با جدا کردن سوخت از عنصر اکسیژن یا با از بین بردن عنصر گرمای مثلث آتش، آتش را خاموش می کنند. با این حال، کپسول های پودر خشک فقط برای آتش سوزی های فلز قابل احتراق یا کلاس D است. آنها در تمام رده های دیگر آتش سوزی بی اثر هستند.

 

کپسول بخار آب،کپسول آتش نشانی

7. کپسول بخار آب

کپسول بخار آب از توسعه های اخیر است که با از بین بردن عنصر گرمای مثلث آتش، آتش را خاموش می کند. این مدل کپسول جایگزینی برای کپسول های با عامل تمیز کننده هستند که آلودگی آنها نگران کننده است. کپسول های بخار آب در درجه اول برای آتش سوزی های با کلاس A هستند، اگرچه آنها برای استفاده در آتش سوزی کلاس C نیز بی خطر هستند.

 

کپسول با کارتریج دارای ماده شیمیایی خشک،کپسول آتش نشانی

8. کپسول های با کارتریج دارای ماده شیمیایی خشک

کپسول های با کارتریج های حاوی ماده شیمیایی خشک، با خاموش کردن واکنش شیمیایی مثلث آتش، آتش را خاموش می کنند. مانند کپسول های شیمیایی خشک در آتش سوزی کلاس A ، B و C موثر است. این کپسول همچنین با ایجاد سدی بین عنصر اکسیژن و عنصر سوخت در آتش سوزی کلاس A کار می کند. مواد شیمیایی خشک معمولی فقط برای آتش سوزی کلاس B و C است. لازم به ذکر است که استفاده از کپسول صحیح متناسب با نوع سوخت مهم است! استفاده از کپسول نادرست گاهی منجر به این می شود تا آتشی که با موفقیت خاموش شده است، مجدد روشن شود.

 

منبع:

https://www.femalifesafety.org/

 

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد رای‌ها: 2

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آتش نشانی 57854-021

مشاوره و خدمات آتش نشانی,تاسیسات و ایمنی,فروش تجهیزات و لوازم,بوستر پمپ,طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی,اخذ تاییدیه,فروش و شارژ کپسول آتش نشانی,پودر و گاز,co2,اجرای اعلام و اطفای حریق,اسپرینکلر newage