پتوی نسوز آتش نشانی

پتوهای نسوز آتش نشانی بر اساس دو اصل خفه کردن آتش و از بین بردن عامل اکسیژن عمل می کنند. برای انجام مؤثر این کار، آنها باید خودشان قابل اشتعال نباشند و تا حد امکان مانع انتقال حرارت و اکسیژن شوند. یک پتوی نسوز آتش نشانی تجاری مدرن شامل یک لایه فایبرگلاس برای دستیابی به این هدف است و این پتو طوری طراحی شده است که از تماس فایبرگلاس با پوست جلوگیری می کند. پتوی نسوز باید بر روی دیوار نزدیک (اما نه مستقیماً) ناحیه ای که ممکن است مورد نیاز باشد نصب شود.

به عنوان مثال، در کدها و استانداردهای NFPA مقرر شده است که کپسول های آتش نشانی در فاصله تقریبا ۱۰ متری از تجهیزات پخت و پز قرار گیرند و بهتر است که یک پتوی نسوز آتش نشانی نیز در این محدوده قرار دهید. یک پتوی نسوز معمولاً دارای یک پوشش محافظ است که به وضوح قابل تشخیص است و به کاربر نشان می دهد که چگونه پتو را از آن خارج کند.

پوشش پتوی نسوز آتش نشانی

مزایای پتوهای آتش نشانی

آنها می توانند برای محافظت شخصی استفاده شوند.
اگر موها یا لباس هایتان دچار حریق شد، پیچیدن آنها در یک پتوی آتش می تواند بخش مهمی از تکنیک “توقف، رها کردن و چرخیدن” باشد که برای به حداقل رساندن سوختگی و جراحت آموزش داده شده است.

طبق گزارش NFPA، پتوها به ویژه در صورتی مفید هستند که فرد درگیر به دلیل سن، وضعیت پزشکی یا محدودیت های جسمانی قادر به حرکت سریع جسمی نباشد. در شرایط مشابه، تخلیه یک کپسول آتش نشانی شیمیایی در اطراف صورت یک فرد می تواند باعث تحریک جدی ریه ناشی از استنشاق دود شود.

اگر آتش خارج از کنترل است و شما توسط شعله های آتش احاطه شده اید، یا اگر مجبور باشید مناطق نزدیک به شعله های آتش را تخلیه کنید، ممکن است یک محافظ آتش مانند پتوی نسوز از شما و کسانی که به آنها کمک می کنید، محافظت کند.

استفاده از پتوی های آتش نشانی در پخت و پز

آتش سوزی ناشی از پخت و پز اغلب با مقدار کمی چربی در ظرفی مانند تابه یا قابلمه شروع می شود. به دلیل هزینه پاکسازی، مردم اغلب تمایلی به خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی ندارند و بطور خاص کپسول های آتش نشانی کلاس K برای آتش سوزی با وسایل قابل احتراق پخت (روغن ها و چربی های گیاهی یا حیوانی) مورد نیاز است.

یکی از راه های خاموش کردن آتش ناشی از پخت و پز قرار دادن یک درب روی آتش، ایده درستی است. این کار اگر به درستی انجام شود، آتش را خفه می کند. اما ممکن است برایتان به دلیل عدم ایجاد پوشش کافی خطرناک باشد. در نتیجه استفاده از یک پتوی نسوز آتش نشانی این خطر را کاهش می دهد. برای استفاده از این پتو بصورت زیر عمل می کنیم.

 در صورت امکان منبع گرما را خاموش کنید. یک پتو آتش با کیفیت دارای بندهایی است که به شما کمک می کند تا دستان خود را به طور کامل برای محافظت از آتش در آن قرار دهید. شما باید به سرعت پتوی نسوز را روی آتش بکشید بدون آنکه آن را پرتاب کرده و یا شعله ور کنید. پتو را آنقدر روی آتش نگه دارید تا مطمئن شوید که آتش خاموش شده است.

پتوی نسوز مورد توجه چه کسانی است؟

افرادی که استفاده از خاموش کننده ها برای آن ها امکان پذیر نیست، استفاده از پتوی نسوز گزینه مناسبی است. ممکن است بعضی از افراد به دلیل جثه کوچک توانایی جابجایی کپسول های آتش نشانی را نداشته باشند. با توجه به اینکه پتوهای نسوز بسیار سبک هستند، جابجایی آن ها انرژی زیادی از افراد نمیگیرد.

علاوه بر این برخی از مردم نگران این هستند که استفاده از کپسول آتش نشانی چه تبعاتی دارد. همچنین ممکن است ندانند که در چه آتش سوزی هایی باید از چه نوع کپسولی استفاده کنند. درحالیکه اگر آتش به اندازه کافی کوچک باشد، استفاده از پتوی نسوز ممکن است تصمیم ساده تری باشد.

معایب و مزایای پتوهای نسوز آتش نشانی
یکبار مصرف هستند

کپسول های آتش نشانی باید پس از هر بار استفاده جایگزین یا شارژ شوند، در حالی که پتوهای نسوز آتش نشانی باید همیشه بعد از هرگونه استفاده در آتش تعویض شوند، حتی اگر به نظر برسد سالم هستند.

پتوهای قدیمی آتش ممکن است حاوی آزبست باشند

EPA ممنوعیت نسبی محصولات حاوی آزبست را در سال 1989 به دلیل خطرات جدی بیماری ریوی مرتبط با این ماده ایجاد کرد. وجود آزبست قبل از آن زمان در پتوهای آتش بسیار رایج بود. اگر در خانه یا محل کار خود پتوهای نسوز قدیمی دارید که احتمال می دهید حاوی آزبست هستند، با متخصص حذف آزبست تماس بگیرید و از آنها استفاده نکنید.

پتوهای نسوز آتش نشانی باعث می شود که به آتش نزدیک شوید

تکنیک صحیح استفاده از پتوی نسوز آتش نشانی مستلزم این است که آن را درست روی آتش قرار دهید. اگر شعله های آتش بالای منبع یا گسترده باشد، انجام این کار ممکن است دشوار یا غیرممکن باشد. لذا استفاده از پتوی نسوز در آتش سوزی های گسترده توصیه نمی گردد.

استفاده از پتوهای نسوز نیاز به کمی آموزش دارند

آموزش پتوی نسوز آتش نشانی

بدون آموزش مناسب، ترس از نزدیک شدن به آتش باعث می شود که پتو را بیندازید یا پرتاب کنید. این می تواند با پخش مایعات شعله ور یا شعله ور شدن آتش، اوضاع را بدتر کند. اگر نتوانید دستان خود را در گوشه های پتو بپیچید، ممکن است خود را بسوزانید. با توجه به همه این دلایل، استفاده از پتوهای آتش نشانی باید شامل نحوه استفاده و زمان استفاده از آنها باشد، درست مانند کپسول های آتش نشانی.

پتوهای آتش نشانی و کپسول های آتش نشانی هر کدام در ایمنی آتش نقش دارند

کپسول های آتش نشانی برای فضاهای تجاری مورد نیاز هستند و برای همه خانه ها بسیار توصیه می شود. آنها می توانند قبل از رسیدن آتش نشانی از آسیب جلوگیری کرده یا آن را به حداقل برسانند و اغلب در مراحل اولیه خود آتش را خاموش می کنند. در عین حال استفاده از پتوی نسوز نیز در آتش سوزی های کوچک بسیار کارا می باشد. برای مطالعه درباره انواع کپسول های آتش نشانی به انواع کپسول آتش نشانی رجوع کنید.

یک پتوی نسوز آتش نشانی می تواند برای خاموش کردن آتش بدون نیاز به پاکسازی محیط مؤثر باشد. این پتو در آتش سوزی های کوچک مانند آتش سوزی های ناشی از پخت و پز بسیار مؤثر هستند. پتوهای آتش نشانی ایده خوبی برای آشپزخانه ها و مناطقی است که ظروف ممکن است آتش بگیرند. همچنین در صورتی که افراد مسن یا ناتوان در خانه یا محل کار خود دارید که توانایی حمل و استفاده از کپسول آتش نشانی را ندارند، وجود پتوی نسوز می تواند ایمنی نسبی مناسبی را برای آن محل ایجاد کند.

 

منبع:

https://www.qrfs.com/blog/250-fire-blankets-vs-fire-extinguishers-pros-cons-and-considerations/

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

اشتراک گذاری: